Sydtyrolen · Italien

Väderprognos och snöprognos för Selva di Val Gardena

För Selva di Val Gardena visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 4 nov. 19:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 550 m, 0 mm på 2 000 m och 0 mm på 2 500 m under de 24 timmarna från 5 nov. 02:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Rome). Prognoskälla

PisteWindow har ingen aktuell lift-, pist- eller snödjupsrapport för Selva di Val Gardena och visar bara prognosen. Dagens läge finns på skidortens officiella sida. Skidortens officiella information

Selva di Val Gardena, Sëlva på ladinska, är en by i Val Gardena (Gröden) i Sydtyrolen, på cirka 1 563 m. Sökare skriver Val Gardena; prognospunkten är byn Selva, granne med Santa Cristina.

Planera resan

Idag i korthet

Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.

Ingen aktuell rapport
Liftar
Inte rapporterat
Pister
Inte rapporterat
Snödjup
Inte rapporterat
Säsong
Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Alla rapporter och källor

Områdets omfattning: Selva är en ingång till Sella Ronda, som går genom flera dalar och operatörer. Regionala summor är ingen Selva-inventering, och den här sidan kan inte bekräfta att en riktning av rundan eller enskild lift går.

Din vinterbild

Aktuell översikt

Schematiskt bergslandskap · Selva di Val Gardena

Snön under dina skidor.

Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.

Öppna snörapporten

Selva di Val Gardena

Vädret framöver
Prognos finns

−2 – 7 °C · 2 000 m · 5 nov. – 7 nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Utfärdad 4 nov. 19:00

Se bergsprognosen
Källor och metod

Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.

Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.

Nivåerna 1 550, 2 000 och 2 500 m är modellvärden för byn Selva, inte mätningar. Den lägsta nivån ligger nära byns 1 563 m, och starten av Saslong på 2 249 m ligger mellan mellersta och övre nivån.

Berget, timme för timme

Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.

Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48

Utfärdad: 4 nov. 2026 19:00 · Europe/Rome · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Timprognos för temperatur−1,3 °C
Timprognos för temperatur−4°0°10°5 nov. 027 nov. 01
Prognosvärden timme för timme
Selva di Val Gardena · 2 000 m · Europe/Rome
Lokal tidTemperatur °CNederbörd mmLuftfuktighet %Vind m/s
5 nov. 2026 02:00−1,30890,9
5 nov. 2026 03:00−1,40900,7
5 nov. 2026 04:00−1,50881,6
5 nov. 2026 05:00−1,50871,1
5 nov. 2026 06:00−1,50840,8
5 nov. 2026 07:00−1,40810,6
5 nov. 2026 08:00−1,30781,4
5 nov. 2026 09:001,30740,3
5 nov. 2026 10:002,60720,6
5 nov. 2026 11:003,60661,1
5 nov. 2026 12:0050611,4
5 nov. 2026 13:005,50591,9
5 nov. 2026 14:005,40611,8
5 nov. 2026 15:004,50671,4
5 nov. 2026 16:003,50720,8
5 nov. 2026 17:0020860,3
5 nov. 2026 18:001,10860,4
5 nov. 2026 19:000,80820,6
5 nov. 2026 20:000,20781,3
5 nov. 2026 21:000,80750,6
5 nov. 2026 22:000,10810,7
5 nov. 2026 23:000,30750,3
6 nov. 2026 00:00−0,10740,6
6 nov. 2026 01:000,20700,6
6 nov. 2026 02:000,10651,3
6 nov. 2026 03:000,40600,8
6 nov. 2026 04:000,70530,5
6 nov. 2026 05:000,80450,4
6 nov. 2026 06:000,70420,3
6 nov. 2026 07:0010420,5
6 nov. 2026 08:001,30441,1
6 nov. 2026 09:002,20491,2
6 nov. 2026 10:004,50500,4
6 nov. 2026 11:005,90470,4
6 nov. 2026 12:006,50450,8
6 nov. 2026 13:007,10430,9
6 nov. 2026 14:007,10490,9
6 nov. 2026 15:006,50550,9
6 nov. 2026 16:004,60660,9
6 nov. 2026 17:002,90710,4
6 nov. 2026 18:002,20601
6 nov. 2026 19:001,60560,8
6 nov. 2026 20:001,50550,6
6 nov. 2026 21:001,40530,9
6 nov. 2026 22:000,90541,3
6 nov. 2026 23:0010511,1
7 nov. 2026 00:000,70551,1
7 nov. 2026 01:000,70600,8
Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
0 mm vattenekvivalent
Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
21/48 h
Längsta sammanhängande tidsfönster
9 h

Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.

Väder för snötillverkning

Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.

Stull (2011)

Så ändrades prognosen

Temperaturändring för överlappande prognostimmar: +0,1 °C · 64 h

4 nov. 2026 16:00 → 4 nov. 2026 19:00

Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten

Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.

Säsongsutsikter

En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.

Källa: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bergsprognos timme för timme
Prognos / Höjd

Ett berg. Olika förhållanden.

Följ prognosen från byn till högre höjder.

Europe/Rome

1 550 m0,7°C2 000 m−1,3°C2 500 m−4,5°C0°C · ≈ 1 708 m
Beräknad nollgradersnivå: ≈ 1 708 m
Beräkning

Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.

Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.

Modellerat

Snöfallsprognos

Vatteninnehållet i prognosens snöfall.

5 nov. 02:00 → 6 nov. 02:00

1 550 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

2 000 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

2 500 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

Modellerat

Väder för snötillverkning i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

1 550 m

0 h · Lämpligt väder · 6/6 bedömda timmar

02—Över gränsvärdet · −0,4°C
03—Över gränsvärdet · −0,5°C
04—Över gränsvärdet · −0,8°C
05—Över gränsvärdet · −1,1°C
06—Över gränsvärdet · −0,9°C
07—Över gränsvärdet · −0,9°C
2 000 m

6 h · Lämpligt väder · 6/6 bedömda timmar

02✓Lämpligt väder · −2,3°C
03✓Lämpligt väder · −2,3°C
04✓Lämpligt väder · −2,6°C
05✓Lämpligt väder · −2,6°C
06✓Lämpligt väder · −2,8°C
07✓Lämpligt väder · −2,9°C
2 500 m

6 h · Lämpligt väder · 6/6 bedömda timmar

02✓Lämpligt väder · −5,4°C
03✓Lämpligt väder · −5,6°C
04✓Lämpligt väder · −5,8°C
05✓Lämpligt väder · −5,9°C
06✓Lämpligt väder · −5,9°C
07✓Lämpligt väder · −6,1°C

✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas

Beräkning för snötillverkning

Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.

På berget

Utsikter på kort sikt

Timprognos, anpassad för höjd.

Prognos

Lufttemperatur

−1,3°
Modellerat

Snötillverkningspotential

21 / 48 h

Längsta köldfönster: 9 h

Timprognos för temperatur−1,3 °C
Timprognos för temperatur−4°0°10°5 nov. 027 nov. 01
2 000 m · Europe/Rome
ResedatumLufttemperatur °CNederbörd mm
5 nov. 2026−1,5° / 5,5°0 mm (22 h)
6 nov. 2026−0,1° / 7,1°0 mm (24 h)
7 nov. 20260,7° / 0,7°0 mm (2 h)

Leverantörens uppdatering: 4 nov. 19:00 · Hämtat: 4 nov. 23:17 · Europe/Rome

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på berget
1 550 m2 000 m2 500 m

Schematisk höjdprofil

Så räknar vi

Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario

Scenario för snöbalans

Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.

Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.

Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.

Prognosarkiv
Bergsjournalen

Vad har ändrats i prognosen?

Jämför prognoser för samma timmar och höjd.

0,1°C varmare under de gemensamma prognostimmarna.

Gemensam prognosperiod5 nov. 2026 02:00 — 7 nov. 2026 18:0064 h · 2 000 m · Europe/Rome

Timmar mellan leverantörens uppdateringar3 h

Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
+0,1 °CTidigare prognos: 1,5 °C
Senaste prognos: 1,7 °C
Total nederbördPrognos
−2,6 mmTidigare prognos: 3,3 mm
Senaste prognos: 0,7 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat
−1,3 mmTidigare prognos: 2 mm
Senaste prognos: 0,7 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat
+5 hTidigare prognos: 17 h
Senaste prognos: 22 h
DetaljerTidigare prognosSenaste prognosFörändring
Genomsnittlig lufttemperaturPrognos1,5 °C1,7 °C+0,1 °C
Total nederbördPrognos3,3 mm0,7 mm−2,6 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat2 mm0,7 mm−1,3 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat17 h22 h+5 h

Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.

Så fungerar jämförelsen+

Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.

Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.

Prognosstatus

1 550 mAktuell prognos4 nov. 2026 19:00
2 000 mAktuell prognos4 nov. 2026 19:00
2 500 mAktuell prognos4 nov. 2026 19:00

Snöläge och liftstatus

Skidortens officiella information

Rapporter från skidområdena

Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.

Sellaronda · Granskat: lokala exempel och rundans riktningar

Selva · Dantercepies · Urval: exempelRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Piststatus · Rapport saknas

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Källinformation: Endast utvalda lokala exempel, inte ett fullständigt bestånd. Observationstid per post och tillgång är inte verifierade.

Liftstatus
  • Dantercepies I · Rapporterat stängt · Källinformation: Liftstatus listad av källan; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Dantercepies II · Rapporterat stängt · Källinformation: Liftstatus listad av källan; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
Officiell källa ↗
Selva · Dantercepies · Urval: pistRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Liftstatus · Rapport saknas

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Källinformation: Endast en utvald pist, inte en lokal total. Observationstid per post och tillgång är inte verifierade.

Piststatus
  • Dantercepies - Selva · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus listad av källan; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
Officiell källa ↗
Sellaronda · Runda clockwiseRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
05.11.2026, 01:05

Piststatus · Rapport saknas

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Källinformation: Källans status för rundan, inte en lokal lifttotal. Uppdateringen saknar tidszon och verifierar inte varje delsträcka.

Liftstatus
  • Sellaronda clock'wise · Rapporterat stängt · Källinformation: Rad för rundan i källan; för uppdateringen är varken tidszon eller observationens betydelse verifierad.
Officiell källa ↗
Sellaronda · Runda counterclockwiseRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
13.05.2026, 17:26

Piststatus · Rapport saknas

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Källinformation: Källans status för rundan, inte en lokal lifttotal. Uppdateringen saknar tidszon och verifierar inte varje delsträcka.

Liftstatus
  • Sellaronda counter clock'wise · Rapporterat stängt · Källinformation: Rad för rundan i källan; för uppdateringen är varken tidszon eller observationens betydelse verifierad.
Officiell källa ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Sellaronda · Granskat: lokala exempel och rundans riktningar

Selva · Dantercepies · Urval: exempel5 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗
Selva · Dantercepies · Urval: pist5 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗
Sellaronda · Runda clockwise5 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
05.11.2026, 01:05

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗
Sellaronda · Runda counterclockwise5 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
13.05.2026, 17:26

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Sellaronda · Granskat: lokala exempel och rundans riktningar

Selva · Dantercepies · Urval: exempel4 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗
Selva · Dantercepies · Urval: pist4 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗
Sellaronda · Runda clockwise4 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
04.11.2026, 23:45

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗
Sellaronda · Runda counterclockwise4 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
13.05.2026, 17:26

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Sellaronda · Granskat: lokala exempel och rundans riktningar

Selva · Dantercepies · Urval: exempel3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗
Selva · Dantercepies · Urval: pist3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗
Sellaronda · Runda clockwise3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
03.11.2026, 23:50

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗
Sellaronda · Runda counterclockwise3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
13.05.2026, 17:26

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Frågor om snö och liftar

Hur mycket snö väntas i Selva di Val Gardena?

För Selva di Val Gardena visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 4 nov. 19:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 550 m, 0 mm på 2 000 m och 0 mm på 2 500 m under de 24 timmarna från 5 nov. 02:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Rome). Prognoskälla ↗

Hur stort är snödjupet i Selva di Val Gardena?

PisteWindow har ingen aktuell snödjupsrapport för Selva di Val Gardena. Prognosvärden är modellerat snöfall, inte snödjup. Skidortens officiella information ↗

Vilka liftar är öppna i Selva di Val Gardena?

PisteWindow har ingen aktuell lift- eller pistrapport för Selva di Val Gardena. Öppna liftar och pister härleds inte från prognosen. Skidortens officiella information ↗

Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?

Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.

Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.

Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.

Sydtyrolen · Italien

Lär känna berget

Strax ovanför Val Gardena, under Langkofel, har Saslong arrangerat världscupens störtlopp sedan februari 1969. Den är 3,446 km lång, faller från 2 249 till 1 410 m, har medellutning 13,8 grader och är känd för de tre kamelpuckeln.

Prognospunkt
Byn Selva[2]
Byns höjd
1 563 m · Val Gardena[5]
Saslong
3,446 km · 839 m fallhöjd · världscup sedan 1969[6]
Lokalt språk
Ladinska förstaspråk för 89,74 % (2011)[5]

Inför din skiddag

Är Selva samma sak som Val Gardena?

Selva (Sëlva) är en by i Val Gardena och gränsar till Santa Cristina. Dalen är större än byn, och vår prognos gäller bara punkten i Selva på cirka 1 563 m.[5]

Vad är Saslong?

Världscupens störtloppsbana ovanför Val Gardena: 3,446 km, 839 m fallhöjd, från 2 249 m ner till 1 410 m, största lutning 29,6 grader. Kamelpuckeln är den mest kända sträckan, med ett rekordhopp på 88 m år 2003.[6]

Hur många bor i Selva och vad talar de?

Wikipedia anger 2 592 invånare 2021 och vid folkräkningen 2011 hade 89,74 % ladinska som förstaspråk. Skyltar, kartor och turistsidor kan ha det ladinska namnet Sëlva vid sidan av det italienska och tyska.[5][2]

Källor för resmålet

PisteWindow · Granskad

  1. Sellaronda · SkidområdeDolomiti Superski
  2. Selva di Val Gardena · Läge och höjdOpenStreetMap / Mapcarta
  3. Sellaronda · PistkartaDolomiti Superski
  4. Sellaronda · Lift- och piststatusDolomiti Superski
  5. Selva di Val Gardena · Läge och höjdWikipedia
  6. Saslong · Fakta och områdesinformationWikipedia
  7. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo