Sälen · Dalarna · Sverige
Tandådalen/ Hundfjället (Sälen)
Från Östra Tandådalens öppna carvingbackar till Hundfjällets skogsnära åkning: jämför vädret på olika höjder innan du väljer område för dagen.
Idag i korthet
Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.
- Liftar
- 0 av 26 öppnaSälen · Tandådalen
- Sälen · Hundfjället 0 av 21 öppna
- Pister
- Inte rapporterat
- Snödjup
- 0 cmvid Marsh below Väggen · Tandådalen / Hundfjället shared terrain sensor · skidortens rapport
- Säsong
- Öppnar 11 dec. · om 38 dagarOperatörens säsongsdatum · Kontrollerat 3 nov. 2026
Områdets omfattning: Sidan omfattar de sammanlänkade skidområdena Tandådalen och Hundfjället. Rapporterna behåller respektive områdesnamn. Lindvallen, Högfjället och totalsiffror för hela Sälen ingår inte i sidans rapportering.
Din vinterbild
Aktuell översikt
Snön under dina skidor.
Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.
−3 – 3 °C · 750 m · 3 nov. – 5 nov.
MET Norway · Utfärdad 3 nov. 15:30
Källor och metod
Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.
Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.
Prognoserna på 650, 750 och 850 m är höjdanpassade värden vid en representativ plats för de två områdena. De är inte separata väderstationer, prognoser för varje väderstreck eller uppgifter om exakta dal- och topphöjder.
Berget, timme för timme
Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.
Delvis täckning · Tillgängliga prognostimmar: 46/48
Utfärdad: 3 nov. 2026 15:30 · Europe/Stockholm · MET Norway
Prognosvärden timme för timme
| Lokal tid | Temperatur °C | Nederbörd mm | Luftfuktighet % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 3 nov. 2026 21:00 | −1,7 | 0 | 94,8 | 1,1 |
| 3 nov. 2026 22:00 | −1,8 | 0 | 94,5 | 0,7 |
| 3 nov. 2026 23:00 | −1,9 | 0 | 94,6 | 1 |
| 4 nov. 2026 00:00 | −1,9 | 0 | 94,3 | 0,9 |
| 4 nov. 2026 01:00 | −1,9 | 0 | 93 | 0,8 |
| 4 nov. 2026 02:00 | −2 | 0 | 92,5 | 0,7 |
| 4 nov. 2026 03:00 | −2,1 | 0 | 92,2 | 0,6 |
| 4 nov. 2026 04:00 | −2,1 | 0 | 91,7 | 0,3 |
| 4 nov. 2026 05:00 | −2,2 | 0 | 91,6 | 0,2 |
| 4 nov. 2026 06:00 | −2,3 | 0 | 91,7 | 0,6 |
| 4 nov. 2026 07:00 | −2,8 | 0 | 92,6 | 1 |
| 4 nov. 2026 08:00 | −3,1 | 0 | 92,1 | 0,6 |
| 4 nov. 2026 09:00 | −2,1 | 0 | 91,4 | 0,7 |
| 4 nov. 2026 10:00 | −0,1 | 0 | 90,3 | 0,9 |
| 4 nov. 2026 11:00 | 1,3 | 0 | 88,1 | 0,7 |
| 4 nov. 2026 12:00 | 2,5 | 0 | 84,5 | 0,7 |
| 4 nov. 2026 13:00 | 3,4 | 0 | 81 | 0,9 |
| 4 nov. 2026 14:00 | 3,3 | 0 | 81,1 | 1,2 |
| 4 nov. 2026 15:00 | 2,5 | 0 | 84,8 | 1,4 |
| 4 nov. 2026 16:00 | 1 | 0 | 89,2 | 1,4 |
| 4 nov. 2026 17:00 | 0 | 0 | 92,5 | 1,4 |
| 4 nov. 2026 18:00 | −0,6 | 0 | 93,8 | 1,4 |
| 4 nov. 2026 19:00 | −1,1 | 0 | 94,4 | 1,4 |
| 4 nov. 2026 20:00 | −1,2 | 0 | 94,3 | 1,4 |
| 4 nov. 2026 21:00 | −1,3 | 0 | 93,8 | 1,4 |
| 4 nov. 2026 22:00 | −1,4 | 0 | 94,5 | 1,4 |
| 4 nov. 2026 23:00 | −1,6 | 0 | 94,8 | 1,3 |
| 5 nov. 2026 00:00 | −1,4 | 0 | 94,5 | 1,5 |
| 5 nov. 2026 01:00 | −1,2 | 0 | 93,8 | 1,7 |
| 5 nov. 2026 02:00 | −1,2 | 0 | 93,3 | 1,9 |
| 5 nov. 2026 03:00 | −1,3 | 0 | 93,1 | 1,9 |
| 5 nov. 2026 04:00 | −1,4 | 0 | 93,8 | 2 |
| 5 nov. 2026 05:00 | −1,6 | 0 | 94 | 1,8 |
| 5 nov. 2026 06:00 | −2,3 | 0 | 94,7 | 1,7 |
| 5 nov. 2026 07:00 | −2,9 | 0 | 95,4 | 1,6 |
| 5 nov. 2026 08:00 | −3 | 0 | 93,6 | 2,3 |
| 5 nov. 2026 09:00 | −1,2 | 0 | 88,9 | 3,1 |
| 5 nov. 2026 10:00 | 0,8 | 0 | 82,9 | 4,1 |
| 5 nov. 2026 11:00 | 1,6 | 0 | 81,5 | 3,8 |
| 5 nov. 2026 12:00 | 2,5 | 0 | 80,6 | 3,4 |
| 5 nov. 2026 13:00 | 3 | 0 | 79,5 | 3,3 |
| 5 nov. 2026 14:00 | 3 | 0 | 77,2 | 3,5 |
| 5 nov. 2026 15:00 | 2,3 | 0 | 78,3 | 3,4 |
| 5 nov. 2026 16:00 | 0,9 | 0 | 82,9 | 3,2 |
| 5 nov. 2026 17:00 | 0,3 | 0 | 84,1 | 3,4 |
| 5 nov. 2026 18:00 | −0,1 | 0 | 85,3 | 3,4 |
- Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
- 0 mm vattenekvivalent
- Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
- 20/46 h
- Längsta sammanhängande tidsfönster
- 13 h
Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.
Väder för snötillverkning
Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.
Stull (2011)Så ändrades prognosen
Temperaturändring för överlappande prognostimmar: −0,2 °C · 46 h
3 nov. 2026 12:29 → 3 nov. 2026 15:30
Utforska ett scenario för snövatten
Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.
Säsongsutsikter
En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.
Källa: MET Norway · CC BY 4.0
Bergsprognos timme för timme
Ett berg. Olika förhållanden.
Följ prognosen från byn till högre höjder.
Europe/Stockholm
Beräkning
Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.
−2,3°C
Vind: 1,1 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
MET Norway · Prognos utfärdad: 3 nov. 15:30−1,7°C
Vind: 1,1 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
MET Norway · Prognos utfärdad: 3 nov. 15:30−1°C
Vind: 1,1 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
MET Norway · Prognos utfärdad: 3 nov. 15:30Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.
Snöfallsprognos
Vatteninnehållet i prognosens snöfall.
3 nov. 21:00 → 4 nov. 21:00
650 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
750 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
850 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
Väder för snötillverkning i natt
I natt · 18.00–08.00 lokal tid.
6 h · Lämpligt väder · 11/11 bedömda timmar
11 h · Lämpligt väder · 11/11 bedömda timmar
11 h · Lämpligt väder · 11/11 bedömda timmar
✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas
Beräkning för snötillverkning
Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.
Utsikter på kort sikt
Timprognos från MET Norway, anpassad för höjd.
Lufttemperatur
−1,7°Snötillverkningspotential
20 / 46 hLängsta köldfönster: 13 h
| Resedatum | Lufttemperatur °C | Nederbörd mm |
|---|---|---|
| 3 nov. 2026 | −1,9° / −1,7° | 0 mm (3 h) |
| 4 nov. 2026 | −3,1° / 3,4° | 0 mm (24 h) |
| 5 nov. 2026 | −3° / 3° | 0 mm (19 h) |
Leverantörens uppdatering: 3 nov. 15:30 · Hämtat: 3 nov. 16:28 · Europe/Stockholm
MET Norway ↗Schematisk höjdprofil
Så räknar vi
Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.
Stull (2011) ↗Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario för snöbalans
Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.
Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.
Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.
Prognosarkiv
Vad har ändrats i prognosen?
Jämför prognoser för samma timmar och höjd.
0,2°C kallare under de gemensamma prognostimmarna.
Gemensam prognosperiod3 nov. 2026 21:00 — 5 nov. 2026 19:0046 h · 750 m · Europe/Stockholm
Timmar mellan leverantörens uppdateringar3 h
- Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
- −0,2 °CTidigare prognos: −0,3 °C
Senaste prognos: −0,5 °C - Total nederbördPrognos
- +0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm - Fast nederbörd · mm vattenModellerat
- +0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm - Timmar med lämpligt väderModellerat
- +3 hTidigare prognos: 17 h
Senaste prognos: 20 h
| Detaljer | Tidigare prognos | Senaste prognos | Förändring |
|---|---|---|---|
| Genomsnittlig lufttemperaturPrognos | −0,3 °C | −0,5 °C | −0,2 °C |
| Total nederbördPrognos | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Fast nederbörd · mm vattenModellerat | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Timmar med lämpligt väderModellerat | 17 h | 20 h | +3 h |
Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.
Utfärdad: 3 nov. 2026 12:29
Hämtad: 3 nov. 2026 13:17
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Utfärdad: 3 nov. 2026 15:30
Hämtad: 3 nov. 2026 16:28
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Så fungerar jämförelsen+
Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.
Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.
Prognosstatus
Snöläge och liftstatus
Skidortens officiella informationRapporter från skidområdena
Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.
SkiStar · Sälen
Sälen · TandådalenRapporttiden är obekräftad
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Liftar öppna för säsongen: 0 / 26
| Mätplats | cm |
|---|---|
| Marsh below Väggen · Tandådalen / Hundfjället shared terrain sensor · Snödjup · orörd terrängMäts digitalt i orörd terräng på myren nedanför Väggen | 0 |
| Tandådalen · Snödjup · preparerad pistGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Stora Backen) | 0 |
| Tandådalen · Rapporterat snöfall · 24 hSnö senaste 24h | 0 |
| Tandådalen · Rapporterat snöfall · 72 hSnö senaste 72h | 0 |
Källinformation: Source-listed sector inventory; season-open is not current public operation. Piste summary and named rows disagree, so the listed piste inventory is incomplete.
Liftstatus
- Pulsen Express · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
- Tandådalen Express · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
- Östliften 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
- Östliften 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
- Kvilliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
- Norrliften 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
- Norrliften 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
- Parliften 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
- Parliften 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
- Solliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
- Barnliften östra · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
- Transportliften östra · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
- Kalvenliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
- Skidskoleliften 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
- Skidskoleliften 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
- Teknikliften 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
- Teknikliften 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
- Barnliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
- Topplänken · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
- Tunnelliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
- Förbindelseliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
- Kotten · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
- Rullband Östra Tandådalen · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
- Rullband Skidskoleliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
- Rullband Tandådalstorget · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
- Rullband Tandådalen Express · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
Piststatus
- Valles skidland Östra Tandådalstorget · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- Valles Skidland Tandådalstorget · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- Pulsen · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- Barnbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- Familjebacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- Barnens Fjäll · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- Barnområdet · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- Gusjöbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- Killybacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- Femåbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- Snösvängen · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- Kröken/Fun Ride · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- Skogsbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- Solbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- Albacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- Myrbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- Flatfjällsbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- Åsbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- Kalvåsbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- Blixten · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- Svansen · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- Puckeln · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- Specialen · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- Stora Backen · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- Hanget · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- Stjärnfallet · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- Kometen · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- Valleslingan · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- Tandådalen Big Air Arena · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- SkiStar Snow Park Red · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- SkiStar Snow Park Blue · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
Sälen · HundfjälletRapporttiden är obekräftad
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Liftar öppna för säsongen: 0 / 21
| Mätplats | cm |
|---|---|
| Marsh below Väggen · Tandådalen / Hundfjället shared terrain sensor · Snödjup · orörd terrängMäts digitalt i orörd terräng på myren nedanför Väggen | 0 |
| Hundfjället · Snödjup · preparerad pistGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Familjebacken) | 0 |
| Hundfjället · Rapporterat snöfall · 24 hSnö senaste 24h | 0 |
| Hundfjället · Rapporterat snöfall · 72 hSnö senaste 72h | 0 |
Källinformation: Source-listed sector inventory; season-open is not current public operation. Piste summary and named rows disagree, so the listed piste inventory is incomplete.
Liftstatus
- Väggenbanan · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
- East Express · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
- West Express · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
- Grytanliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
- Ravinliften 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
- Ravinliften 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
- Toppliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
- Lången 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
- Lången 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
- Lavenliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
- Vinkelliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
- Barnliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
- Bredas lift · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
- Stockenliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
- Trolliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
- Lines lift · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
- Förbindelseliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
- Kvarten 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
- Kvarten 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
- Rullband Hundfjällstorget · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
- Rullband Trollbäckstorget · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
Piststatus
- Lätta Nedfarten · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- Barnbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- Skidskolebacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- Trollskogen · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- Myrstigen · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- Vita Ringen · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- Familjebacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- Ljungbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- Ravinbacke 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- Ravinbacke 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- Granbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- Källbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- Sixtenbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- Långbacken 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- Långbacken 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- Långbacken 3 · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- Långbacken 4 · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- Fjällfen · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- Näsbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- Väggen · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- Worldcupbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- Branten · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- Göstabacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- Genvägen · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- Trollsvansen · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- Lavenvägen · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
- Fun Ride · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
SkiStar · Sälen
Sälen · Tandådalen3 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Liftar öppna för säsongen: 0 / 26
| Mätplats | cm |
|---|---|
| Marsh below Väggen · Tandådalen / Hundfjället shared terrain sensor · Snödjup · orörd terrängMäts digitalt i orörd terräng på myren nedanför Väggen | 0 |
| Tandådalen · Snödjup · preparerad pistGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Stora Backen) | 0 |
| Tandådalen · Rapporterat snöfall · 24 hSnö senaste 24h | 0 |
| Tandådalen · Rapporterat snöfall · 72 hSnö senaste 72h | 0 |
Sälen · Hundfjället3 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Liftar öppna för säsongen: 0 / 21
| Mätplats | cm |
|---|---|
| Marsh below Väggen · Tandådalen / Hundfjället shared terrain sensor · Snödjup · orörd terrängMäts digitalt i orörd terräng på myren nedanför Väggen | 0 |
| Hundfjället · Snödjup · preparerad pistGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Familjebacken) | 0 |
| Hundfjället · Rapporterat snöfall · 24 hSnö senaste 24h | 0 |
| Hundfjället · Rapporterat snöfall · 72 hSnö senaste 72h | 0 |
Sparade SkiStar-rapporter för utvalda skidområden. Mättiderna är obekräftade.
Frågor om berget
Så läser du prognosen
Hur mycket snö väntas i Tandådalen/Hundfjället (Sälen)?
Snöfall visas som vatteninnehåll i millimeter. Summorna gäller fullständiga prognosperioder. Om skidorten har mätt nysnödjupet redovisas det separat i den officiella snörapporten.
Hur stort är snödjupet i Tandådalen/Hundfjället (Sälen)?
Uppmätt snödjup är skilt från den här prognosen. Kontrollera om den officiella rapporten har mätvärden och läs var och när de mättes.
Hur långt i förväg kan jag planera?
Översikten täcker de närmaste 48 timmarna. Varje prognos visar sin tillgängliga period.
Varifrån kommer väderprognosen?
Väderprognoserna kommer från MET Norway Locationforecast. Varje höjdnivå länkar till källan och visar när prognosen utfärdades och hämtades. Prognoser som utfärdades för mer än 24 timmar sedan används inte i denna översikt.
Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.
Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.
Lär känna berget
Rundade övre sluttningar övergår i skogspartier och breda öppningar, med skidområdenas baser nedanför. Illustrationen sammanför dragen till ett schematiskt fjällandskap. Använd de officiella kartorna för namngivna pister och transportförbindelser.
Inför din skiddag
Kan man åka mellan Tandådalen och Hundfjället?
SkiStar knyter ihop områdena med transportliftar. Skidbussen är ett annat alternativ. Kontrollera operatörens områdesrapporter för din skiddag, även förbindelserna du behöver på vägen tillbaka.[3][2][4]
Hur skiljer sig de två skidområdena åt?
Östra Tandådalen har breda blå och röda pister samt en Snow Park. Runt Tandådalstorget finns även brantare åkning. Hundfjället kombinerar nybörjarområdet vid Trollbäckstorget och Trollskogen med mer krävande nedfarter, bland annat Väggen.[1][2]
Visar liftantalet vilka liftar som går just nu?
De sparade områdesrapporterna från SkiStar anger liftar som är öppna för säsongen. Observationstiden är obekräftad, så antalet bekräftar inte drift just nu. I den officiella Sälenrapporten kan du välja Tandådalen eller Hundfjället.[5][4]
Vad mäter snörapporten?
SkiStar skiljer på snödjup i terräng, snödjup i pist och nysnömängder. Läs platsen och mätbeskrivningen för varje värde. Ett pistdjup beskriver inte natursnön vid varje stuga, och obekräftade observationstider förblir tydligt markerade.[5]
Källor för resmålet
PisteWindow · Granskad