Funäsfjällen · Härjedalen · Sverige
Tänndalen
Följ vädret längs Tänndalens dalgång, från Hamra till Svansjön, och skilj fjällvädret från rapporterade snödjup.
Idag i korthet
Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.
- Liftar
- Inte rapporterat
- Pister
- Inte rapporterat
- Snödjup
- Inte rapporterat
- Säsong
- Öppnar 19 dec. · om 46 dagarOperatörens säsongsdatum · Kontrollerat 3 nov. 2026
Områdets omfattning: Prognosen representerar Tänndalens sammanhängande alpina skidområde: Hamra, Buskvallen, Tännporten och Svansjön. Andra anläggningar på Funäsfjällens liftkort, däribland Tänndalsvallen, har egna förhållanden. Hamra Syd är ett separat topptursområde.
Din vinterbild
Aktuell översikt
Snön under dina skidor.
Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.
2 – 5 °C · 900 m · 3 nov. – 5 nov.
MET Norway · Utfärdad 3 nov. 15:30
Källor och metod
Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.
Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.
Nivåerna 750, 900 och 1 050 m utgår från en representativ punkt vid 62,5619° N, 12,2317° E. Det är modellprognoser på begärda höjder, inte tre väderstationer eller verifierade dal-, mellan- och topphöjder. Lokala förhållanden kan skilja sig längs dalgången.
Berget, timme för timme
Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.
Delvis täckning · Tillgängliga prognostimmar: 47/48
Utfärdad: 3 nov. 2026 15:30 · Europe/Stockholm · MET Norway
Prognosvärden timme för timme
| Lokal tid | Temperatur °C | Nederbörd mm | Luftfuktighet % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 3 nov. 2026 20:00 | 5,2 | 0 | 99,5 | 8,4 |
| 3 nov. 2026 21:00 | 5,2 | 0 | 99,4 | 7,8 |
| 3 nov. 2026 22:00 | 5,1 | 0 | 99,5 | 7,9 |
| 3 nov. 2026 23:00 | 5 | 0 | 99,6 | 8,3 |
| 4 nov. 2026 00:00 | 4,9 | 0 | 99,6 | 8,5 |
| 4 nov. 2026 01:00 | 4,9 | 0 | 99,4 | 8,1 |
| 4 nov. 2026 02:00 | 4,9 | 0 | 99 | 8,4 |
| 4 nov. 2026 03:00 | 4,8 | 0 | 99,1 | 8,9 |
| 4 nov. 2026 04:00 | 4,7 | 0 | 99,3 | 9,4 |
| 4 nov. 2026 05:00 | 4,7 | 0 | 98,6 | 10,3 |
| 4 nov. 2026 06:00 | 4,7 | 0 | 99,4 | 9,9 |
| 4 nov. 2026 07:00 | 4,6 | 0 | 98,8 | 9,9 |
| 4 nov. 2026 08:00 | 4,7 | 0 | 98,6 | 9,9 |
| 4 nov. 2026 09:00 | 4,7 | 0 | 98,8 | 10,1 |
| 4 nov. 2026 10:00 | 4,6 | 0 | 99,1 | 9,4 |
| 4 nov. 2026 11:00 | 4,7 | 0 | 99,6 | 9,5 |
| 4 nov. 2026 12:00 | 4,7 | 0 | 99,8 | 8,7 |
| 4 nov. 2026 13:00 | 4,8 | 0 | 97,9 | 9,3 |
| 4 nov. 2026 14:00 | 4,8 | 0 | 95,9 | 9,3 |
| 4 nov. 2026 15:00 | 4,9 | 0 | 96,3 | 8,1 |
| 4 nov. 2026 16:00 | 4,9 | 0 | 94,6 | 9 |
| 4 nov. 2026 17:00 | 4,8 | 0 | 97,2 | 8,7 |
| 4 nov. 2026 18:00 | 4,5 | 0 | 97,9 | 8,7 |
| 4 nov. 2026 19:00 | 4,4 | 0 | 99,3 | 8,3 |
| 4 nov. 2026 20:00 | 4,5 | 0 | 99,8 | 8,6 |
| 4 nov. 2026 21:00 | 4,5 | 0 | 98,8 | 9,4 |
| 4 nov. 2026 22:00 | 4,4 | 0 | 98,8 | 10,4 |
| 4 nov. 2026 23:00 | 4,4 | 0 | 99,5 | 10,8 |
| 5 nov. 2026 00:00 | 4,6 | 0 | 97,5 | 10,5 |
| 5 nov. 2026 01:00 | 4,6 | 0 | 95,4 | 10,8 |
| 5 nov. 2026 02:00 | 4,4 | 0 | 93,3 | 9,9 |
| 5 nov. 2026 03:00 | 4 | 0 | 92,3 | 10,8 |
| 5 nov. 2026 04:00 | 3,6 | 0 | 90,4 | 10,8 |
| 5 nov. 2026 05:00 | 3,1 | 0 | 91,6 | 9,9 |
| 5 nov. 2026 06:00 | 3,1 | 0 | 91,4 | 9,7 |
| 5 nov. 2026 07:00 | 3,1 | 0 | 89,1 | 9,7 |
| 5 nov. 2026 08:00 | 2,9 | 0 | 87,4 | 9,3 |
| 5 nov. 2026 09:00 | 2,8 | 0 | 87,2 | 8,2 |
| 5 nov. 2026 10:00 | 2,9 | 0 | 86,9 | 7,6 |
| 5 nov. 2026 11:00 | 2,9 | 0 | 85,7 | 7,5 |
| 5 nov. 2026 12:00 | 2,9 | 0 | 84,3 | 7,3 |
| 5 nov. 2026 13:00 | 2,9 | 0 | 82,9 | 7,1 |
| 5 nov. 2026 14:00 | 2,7 | 0 | 82,9 | 7 |
| 5 nov. 2026 15:00 | 2,4 | 0 | 84,9 | 7,3 |
| 5 nov. 2026 16:00 | 2 | 0 | 86,9 | 7,9 |
| 5 nov. 2026 17:00 | 1,8 | 0 | 89,5 | 7,4 |
| 5 nov. 2026 18:00 | 1,6 | 0 | 93,1 | 6,4 |
- Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
- — mm vattenekvivalent
- Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
- 0/32 h
- Längsta sammanhängande tidsfönster
- 0 h
Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.
Väder för snötillverkning
Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.
Stull (2011)Så ändrades prognosen
Temperaturändring för överlappande prognostimmar: +0,2 °C · 47 h
3 nov. 2026 12:29 → 3 nov. 2026 15:30
Utforska ett scenario för snövatten
Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.
Säsongsutsikter
En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.
Källa: MET Norway · CC BY 4.0
Bergsprognos timme för timme
Ett berg. Olika förhållanden.
Följ prognosen från byn till högre höjder.
Europe/Stockholm
Beräkning
Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.
3,9°C
Vind: 8,4 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
MET Norway · Prognos utfärdad: 3 nov. 15:305,2°C
Vind: 8,4 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
MET Norway · Prognos utfärdad: 3 nov. 15:305,2°C
Vind: 8,4 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
MET Norway · Prognos utfärdad: 3 nov. 15:30Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.
Snöfallsprognos
Vatteninnehållet i prognosens snöfall.
3 nov. 20:00 → 4 nov. 20:00
750 m
— mm vattenekvivalentHela tidsfönstret saknas · Täckning: 11/24 h
900 m
— mm vattenekvivalentHela tidsfönstret saknas · Täckning: 11/24 h
1 050 m
— mm vattenekvivalentHela tidsfönstret saknas · Täckning: 11/24 h
Väder för snötillverkning i natt
I natt · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Lämpligt väder · 3/12 bedömda timmar
0 h · Lämpligt väder · 3/12 bedömda timmar
0 h · Lämpligt väder · 3/12 bedömda timmar
✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas
Beräkning för snötillverkning
Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.
Utsikter på kort sikt
Timprognos från MET Norway, anpassad för höjd.
Lufttemperatur
5,2°Snötillverkningspotential
0 / 47 hLängsta köldfönster: 0 h
| Resedatum | Lufttemperatur °C | Nederbörd mm |
|---|---|---|
| 3 nov. 2026 | 5° / 5,2° | 0 mm (4 h) |
| 4 nov. 2026 | 4,4° / 4,9° | 0 mm (24 h) |
| 5 nov. 2026 | 1,6° / 4,6° | 0 mm (19 h) |
Leverantörens uppdatering: 3 nov. 15:30 · Hämtat: 3 nov. 16:28 · Europe/Stockholm
MET Norway ↗Schematisk höjdprofil
Så räknar vi
Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.
Stull (2011) ↗Prognosarkiv
Vad har ändrats i prognosen?
Jämför prognoser för samma timmar och höjd.
0,2°C varmare under de gemensamma prognostimmarna.
Gemensam prognosperiod3 nov. 2026 20:00 — 5 nov. 2026 19:0047 h · 900 m · Europe/Stockholm
Timmar mellan leverantörens uppdateringar3 h
- Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
- +0,2 °CTidigare prognos: 3,9 °C
Senaste prognos: 4,1 °C - Total nederbördPrognos
- +0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm - Fast nederbörd · mm vattenModellerat
- Saknas
- Timmar med lämpligt väderModellerat
- Saknas
| Detaljer | Tidigare prognos | Senaste prognos | Förändring |
|---|---|---|---|
| Genomsnittlig lufttemperaturPrognos | 3,9 °C | 4,1 °C | +0,2 °C |
| Total nederbördPrognos | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Fast nederbörd · mm vattenModellerat | — | — | Saknas |
| Timmar med lämpligt väderModellerat | — | — | Saknas |
Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.
Utfärdad: 3 nov. 2026 12:29
Hämtad: 3 nov. 2026 13:17
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Utfärdad: 3 nov. 2026 15:30
Hämtad: 3 nov. 2026 16:28
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Så fungerar jämförelsen+
Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.
Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.
Prognosstatus
Snöläge och liftstatus
Skidortens officiella informationRapporter från skidområdena
Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.
Tänndalen · källans liftlista
Tänndalen · källans liftlista including conveyors and storm liftsRapporttiden är obekräftad
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 2026-11-02 08:33:24
Piststatus · Rapport saknas
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Källinformation: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
Liftstatus
- Lången · Rapporterat stängt · Källinformation: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
- TP Express · Rapporterat stängt · Källinformation: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
- Blåbärsliden 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
- Blåbärsliden 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
- Parkliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
- Kläppliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
- Valliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
- Hamraliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
- Fäbodknappen · Rapporterat stängt · Källinformation: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
- Hamra Komfort · Rapporterat stängt · Källinformation: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
- Barnliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
- Vigelliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
- Rullbandet Tännporten · Rapporterat stängt · Källinformation: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
- Rullbandet Krokskogen · Rapporterat stängt · Källinformation: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
- Rullbandet Hamra · Rapporterat stängt · Källinformation: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
- Stormlift 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
- Stormlift 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
- Stormlift 3 · Rapporterat stängt · Källinformation: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Tänndalen · källans liftlista
Tänndalen · källans liftlista including conveyors and storm lifts3 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 2026-11-02 08:33:24
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Frågor om berget
Så läser du prognosen
Hur mycket snö väntas i Tänndalen?
Snöfall visas som vatteninnehåll i millimeter. Summorna gäller fullständiga prognosperioder. Om skidorten har mätt nysnödjupet redovisas det separat i den officiella snörapporten.
Hur stort är snödjupet i Tänndalen?
Uppmätt snödjup är skilt från den här prognosen. Kontrollera om den officiella rapporten har mätvärden och läs var och när de mättes.
Hur långt i förväg kan jag planera?
Översikten täcker de närmaste 48 timmarna. Varje prognos visar sin tillgängliga period.
Varifrån kommer väderprognosen?
Väderprognoserna kommer från MET Norway Locationforecast. Varje höjdnivå länkar till källan och visar när prognosen utfärdades och hämtades. Prognoser som utfärdades för mer än 24 timmar sedan används inte i denna översikt.
Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.
Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.
Lär känna berget
Skidområdet sträcker sig längs dalgången med nedfarter både ovan och nedanför trädgränsen. Öppet fjäll och lägre björkskog ger olika förutsättningar för dagen. Läs prognosen och kontrollera sedan rätt basområde och tillträdesinformation.
Inför din skiddag
Gäller prognosen hela Funäsfjällens liftkort?
Nej. Ett regionalt liftkort kan omfatta flera separata anläggningar. Sidan gäller Tänndalen. Tänndalsvallen, Funäsdalsberget, Ramundberget och övriga partner behöver egna prognoser och driftrapporter.[4]
Varför jämföra 750, 900 och 1 050 meter?
Jämför samma timme på varje höjd för temperatur, vind och nederbörd. Värdena hjälper dig att se hur vädret varierar med höjden, men mäter inte snötäcket i en enskild backe.[11]
Får jag använda en öppen lift utan att tillhöra en träningsgrupp?
Kontrollera tillträdesinformationen tillsammans med liftstatus. Tänndalen publicerar olika försäsongstider för allmänheten och alpina klubbar. Liftarnas uppdateringstid saknar angiven tidszon, så tidsangivelsen ensam bekräftar inte drift just nu.[5][6]
Är rapporterat snödjup i pist samma sak som natursnö?
Nej. Operatörens länkade dataflöde skiljer snödjup i nedfarter från snödjup i terrängen. Uppdateringen i UTC gäller hela rapporten; plats och tid för enskilda mätningar saknas. Läs de två djupen var för sig.[7]
Ingår Hamra Syd i det preparerade pistområdet?
Hamra Syd är ett separat toppturs- och offpistområde utan liftar eller preparerade pister. Sidans prognos och pistrapporter bekräftar inte tillträde eller säkerhetsförhållanden där.[10]
Källor för resmålet
PisteWindow · Granskad
- Tänndalen · SkidåkningTänndalen
- Tänndalen · Praktisk informationTänndalen
- Tänndalen · Snowparks och barnområdenTänndalen
- Tänndalen · Funäsfjällen · Liftkort och områdenTänndalen
- Tänndalen · Lift- och piststatusTänndalen
- Tänndalen · Öppettider och tillträdeTänndalen
- Tänndalen idag · SnörapportTänndalen / Velit Activities
- Tänndalen · PistkartorTänndalen
- Tänndalen · WebbkamerorTänndalen
- Hamra Syd · TopptursområdeTänndalen
- MET Norway Locationforecast · Dokumentation för väderprognoserMET Norway