Jämtland · Sverige

Väderprognos och snöprognos för Tänndalsvallen

För Tänndalsvallen visar prognosen från Open-Meteo · MET Nordic, utfärdad 5 nov. 03:00, modellerat snöfall på 0 mm på 700 m, 0 mm på 850 m och 0 mm på 1 000 m under de 24 timmarna från 5 nov. 08:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Stockholm). Prognoskälla

PisteWindow har ingen aktuell lift-, pist- eller snödjupsrapport för Tänndalsvallen och visar bara prognosen. Dagens läge finns på skidortens officiella sida. Skidortens officiella information

Tänndalsvallen är det minsta skidområdet i Funäsfjällens pass: en lift och omkring 114 m höjdskillnad mellan cirka 750 och 864 m, intill en fjällby. Prognosen beräknas i fjällbyn själv.

Planera resan

Idag i korthet

Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.

Ingen aktuell rapport
Liftar
Inte rapporterat
Pister
Inte rapporterat
Snödjup
Inte rapporterat
Säsong
Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Alla rapporter och källor

Områdets omfattning: Tänndalsvallen räknas som ett eget område i passet med sex områden och nås med väg eller skidbuss. Det är inte detsamma som Tänndalen, som har ett eget, mycket större liftsystem, och inget från Tänndalen tillskrivs det här.

Din vinterbild

Aktuell översikt

Schematiskt bergslandskap · Tänndalsvallen

Snön under dina skidor.

Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.

Öppna snörapporten

Tänndalsvallen

Vädret framöver
Prognos finns

−2 – 3 °C · 850 m · 5 nov. – 7 nov.

Open-Meteo · MET Nordic · Utfärdad 5 nov. 03:00

Se bergsprognosen
Källor och metod

Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.

Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.

Prognospunkten är fjällbyn nära liftens fot, och modellnivåerna (700, 850 och 1 000 m) går långt över toppens 864 m, så nivån på 1 000 m beskriver terräng som liften inte når. Alla tre är justerade modellvärden.

Berget, timme för timme

Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.

Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48

Utfärdad: 5 nov. 2026 03:00 · Europe/Stockholm · Open-Meteo · MET Nordic

Timprognos för temperatur1,1 °C
Timprognos för temperatur−5°0°6°5 nov. 087 nov. 07
Prognosvärden timme för timme
Tänndalsvallen · 850 m · Europe/Stockholm
Lokal tidTemperatur °CNederbörd mmLuftfuktighet %Vind m/s
5 nov. 2026 08:001,10856,6
5 nov. 2026 09:0010856,8
5 nov. 2026 10:001,20836,7
5 nov. 2026 11:001,70816,6
5 nov. 2026 12:0020806,5
5 nov. 2026 13:002,10816,7
5 nov. 2026 14:002,10826,7
5 nov. 2026 15:001,90846,8
5 nov. 2026 16:001,50867,5
5 nov. 2026 17:001,40867,5
5 nov. 2026 18:001,30877,1
5 nov. 2026 19:001,10887
5 nov. 2026 20:000,80897,9
5 nov. 2026 21:000,50914,8
5 nov. 2026 22:000,40904,7
5 nov. 2026 23:000,10924,2
6 nov. 2026 00:00−0,10924,2
6 nov. 2026 01:00−0,40944,8
6 nov. 2026 02:00−0,70954,3
6 nov. 2026 03:00−1,20933,3
6 nov. 2026 04:00−1,60892,2
6 nov. 2026 05:00−1,90852
6 nov. 2026 06:00−2,10832,3
6 nov. 2026 07:00−2,10812,3
6 nov. 2026 08:00−2,30822
6 nov. 2026 09:00−1,70822,1
6 nov. 2026 10:000,10792
6 nov. 2026 11:001,80741,8
6 nov. 2026 12:002,90682,3
6 nov. 2026 13:003,20673,2
6 nov. 2026 14:002,80723,1
6 nov. 2026 15:001,90792,7
6 nov. 2026 16:000,50882,4
6 nov. 2026 17:00−0,10912,3
6 nov. 2026 18:00−0,50932,2
6 nov. 2026 19:00−0,70932,2
6 nov. 2026 20:00−10932,1
6 nov. 2026 21:00−1,20942
6 nov. 2026 22:00−1,30932,2
6 nov. 2026 23:00−1,20912,3
7 nov. 2026 00:00−0,90902,3
7 nov. 2026 01:00−0,70912,3
7 nov. 2026 02:00−0,30913,3
7 nov. 2026 03:000,70905,6
7 nov. 2026 04:001,10926,9
7 nov. 2026 05:001,10946,4
7 nov. 2026 06:001,10937,1
7 nov. 2026 07:001,20955,5
Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
0 mm vattenekvivalent
Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
7/48 h
Längsta sammanhängande tidsfönster
6 h

Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.

Väder för snötillverkning

Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.

Stull (2011)

Så ändrades prognosen

Temperaturändring för överlappande prognostimmar: +0,1 °C · 63 h

4 nov. 2026 22:00 → 5 nov. 2026 03:00

Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten

Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.

Säsongsutsikter

En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.

Källa: Open-Meteo · MET Nordic · CC BY 4.0

Bergsprognos timme för timme
Prognos / Höjd

Ett berg. Olika förhållanden.

Följ prognosen från byn till högre höjder.

Europe/Stockholm

700 m2,4°C850 m1,1°C1 000 m−0,1°C0°C · ≈ 988 m
Beräknad nollgradersnivå: ≈ 988 m
Beräkning

Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.

Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.

Modellerat

Snöfallsprognos

Vatteninnehållet i prognosens snöfall.

5 nov. 08:00 → 6 nov. 08:00

700 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

850 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

1 000 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

Modellerat

Väder för snötillverkning i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

700 m

3 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar

18—Över gränsvärdet · 1,4°C
19—Över gränsvärdet · 1,3°C
20—Över gränsvärdet · 1,1°C
21—Över gränsvärdet · 0,8°C
22—Över gränsvärdet · 0,5°C
23—Över gränsvärdet · 0,3°C
00—Över gränsvärdet · 0,2°C
01—Över gränsvärdet · −0°C
02—Över gränsvärdet · −0,3°C
03—Över gränsvärdet · −0,9°C
04—Över gränsvärdet · −1,7°C
05✓Lämpligt väder · −2,4°C
06✓Lämpligt väder · −2,8°C
07✓Lämpligt väder · −2,9°C
850 m

4 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar

18—Över gränsvärdet · 0,1°C
19—Över gränsvärdet · −0°C
20—Över gränsvärdet · −0,2°C
21—Över gränsvärdet · −0,4°C
22—Över gränsvärdet · −0,5°C
23—Över gränsvärdet · −0,7°C
00—Över gränsvärdet · −0,9°C
01—Över gränsvärdet · −1°C
02—Över gränsvärdet · −1,2°C
03—Över gränsvärdet · −1,9°C
04✓Lämpligt väder · −2,6°C
05✓Lämpligt väder · −3,2°C
06✓Lämpligt väder · −3,5°C
07✓Lämpligt väder · −3,6°C
1 000 m

6 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar

18—Över gränsvärdet · −1°C
19—Över gränsvärdet · −1,1°C
20—Över gränsvärdet · −1,2°C
21—Över gränsvärdet · −1,4°C
22—Över gränsvärdet · −1,5°C
23—Över gränsvärdet · −1,6°C
00—Över gränsvärdet · −1,7°C
01—Över gränsvärdet · −1,8°C
02✓Lämpligt väder · −2,1°C
03✓Lämpligt väder · −2,7°C
04✓Lämpligt väder · −3,2°C
05✓Lämpligt väder · −3,9°C
06✓Lämpligt väder · −4,2°C
07✓Lämpligt väder · −4,3°C

✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas

Beräkning för snötillverkning

Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.

På berget

Utsikter på kort sikt

Timprognos, anpassad för höjd.

Prognos

Lufttemperatur

1,1°
Modellerat

Snötillverkningspotential

7 / 48 h

Längsta köldfönster: 6 h

Timprognos för temperatur1,1 °C
Timprognos för temperatur−5°0°6°5 nov. 087 nov. 07
850 m · Europe/Stockholm
ResedatumLufttemperatur °CNederbörd mm
5 nov. 20260,1° / 2,1°0 mm (16 h)
6 nov. 2026−2,3° / 3,2°0 mm (24 h)
7 nov. 2026−0,9° / 1,2°0 mm (8 h)

Leverantörens uppdatering: 5 nov. 03:00 · Hämtat: 5 nov. 04:17 · Europe/Stockholm

Open-Meteo · MET Nordic ↗
Orientering på berget
700 m850 m1 000 m

Schematisk höjdprofil

Så räknar vi

Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario

Scenario för snöbalans

Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.

Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.

Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.

Prognosarkiv
Bergsjournalen

Vad har ändrats i prognosen?

Jämför prognoser för samma timmar och höjd.

0,1°C varmare under de gemensamma prognostimmarna.

Gemensam prognosperiod5 nov. 2026 08:00 — 7 nov. 2026 23:0063 h · 850 m · Europe/Stockholm

Timmar mellan leverantörens uppdateringar5 h

Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
+0,1 °CTidigare prognos: 0,4 °C
Senaste prognos: 0,6 °C
Total nederbördPrognos
+0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat
+0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat
−2 hTidigare prognos: 9 h
Senaste prognos: 7 h
DetaljerTidigare prognosSenaste prognosFörändring
Genomsnittlig lufttemperaturPrognos0,4 °C0,6 °C+0,1 °C
Total nederbördPrognos0 mm0 mm+0 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat0 mm0 mm+0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat9 h7 h−2 h

Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.

Så fungerar jämförelsen+

Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.

Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.

Prognosstatus

700 mAktuell prognos5 nov. 2026 03:00
850 mAktuell prognos5 nov. 2026 03:00
1 000 mAktuell prognos5 nov. 2026 03:00

Snöläge och liftstatus

Skidortens officiella information

Rapporter från skidområdena

Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.

Funäsfjällen · Liftar · Funäsdalsberget named

Tänndalsvallen · Enligt källan listat: liftarRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Piststatus · Rapport saknas

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Källinformation: Endast liftar listade av källan. Fullständighet, observationstid per post och allmän tillgång är inte verifierade. Ett gemensamt pass fastställer ingen skidförbindelse.

Liftstatus
  • Tänndalsvallen · Rapporterat stängt · Källinformation: Boolesk källstatus (ja/nej); observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
Officiell källa ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Funäsfjällen · Liftar · Funäsdalsberget named

Tänndalsvallen · Enligt källan listat: liftar5 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Funäsfjällen · Liftar · Funäsdalsberget named

Tänndalsvallen · Enligt källan listat: liftar4 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Funäsfjällen · Liftar · Funäsdalsberget named

Tänndalsvallen · Enligt källan listat: liftar3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Frågor om snö och liftar

Hur mycket snö väntas i Tänndalsvallen?

För Tänndalsvallen visar prognosen från Open-Meteo · MET Nordic, utfärdad 5 nov. 03:00, modellerat snöfall på 0 mm på 700 m, 0 mm på 850 m och 0 mm på 1 000 m under de 24 timmarna från 5 nov. 08:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Stockholm). Prognoskälla ↗

Hur stort är snödjupet i Tänndalsvallen?

PisteWindow har ingen aktuell snödjupsrapport för Tänndalsvallen. Prognosvärden är modellerat snöfall, inte snödjup. Skidortens officiella information ↗

Vilka liftar är öppna i Tänndalsvallen?

PisteWindow har ingen aktuell lift- eller pistrapport för Tänndalsvallen. Öppna liftar och pister härleds inte från prognosen. Skidortens officiella information ↗

Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?

Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.

Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.

Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.

Jämtland · Sverige

Lär känna berget

En sammanställning anger Tänndalsvallen till 750–864 m, en lift och omkring 2 km backar. Bilden är ett schema över byns backe, inte en pistkarta.

Höjd
750–864 m, 114 m höjdskillnad[5]
Liftar
1 lift[5]
Backar
Omkring 2 km backar enligt sammanställningen[5]

Inför din skiddag

Hur litet är skidåkningen i Tänndalsvallen?

Det minsta av de sex områdena i Fjällpasset i en tabell från tredje part: en lift, omkring 2 km backar och 114 m höjdskillnad. Bekräfta att det är igång innan du åker.[5]

Vad skiljer Tänndalsvallen från Tänndalen?

De är skilda poster i passet. Tänndalen anges med 17 liftar, Tänndalsvallen med en, och prognospunkterna skiljer sig, så håll de två sidorna isär.[2][5]

Kommer jag på skidor från Tänndalsvallen till andra områden i Funäsfjällen?

Ingen skidförbindelse anges. Pass och skidbuss är gemensamma, så anta att väg eller buss förbinder områdena.[1][4]

Källor för resmålet

PisteWindow · Granskad

  1. Funäsfjällen · SkidområdeFunäsfjällen
  2. Tänndalsvallen · Läge och höjdOpenStreetMap
  3. Funäsfjällen · Rapportdata och mätplatserFunäsfjällen
  4. Funäsfjällen · Lift- och piststatusFunäsfjällen
  5. Skiresort.info · Funäsfjällen · Fakta och områdesinformationSkiresort.info
  6. Open-Meteo · MET NordicOpen-Meteo