Innlandet · Norge

Väderprognos och snöprognos för Trysil Høyfjellssenteret

För Trysil Høyfjellssenteret visar prognosen från Open-Meteo · MET Nordic, utfärdad 5 nov. 07:00, modellerat snöfall på 0 mm på 800 m, 0 mm på 950 m och 0 mm på 1 100 m under de 24 timmarna från 5 nov. 13:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Oslo). Prognoskälla

Rapporterat läge för Trysil Høyfjellssenteret: Liftar: 0 av 16 öppna (Trysil · Høyfjellssentret; SkiStar; Hämtad 5 nov. 12:37 · källtid obekräftad). Snödjup: 0 cm (vid Høyfjellssentret; skidortens rapport; SkiStar; Hämtad 5 nov. 12:37 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information

Høyfjellssenteret är norra porten in till Trysil, grupperad av SkiStar med Fageråsen och enligt SkiStar präglad av en lugnare högfjällskänsla med många gröna och några röda backar. Prognosen beräknas vid receptionen på Høyfjellsenter.

Planera resan

Idag i korthet

Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.

Stängt idag
Liftar
0 av 16 öppnaTrysil · Høyfjellssentret
Pister
Inte rapporterat
Snödjup
0 cmvid Høyfjellssentret · skidortens rapport
Säsong
Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Alla rapporter och källor

Områdets omfattning: Den här sidan beskriver sektorn Høyfjellssenteret och Fageråsen på norra sidan. Sydsektorerna Turistsenteret och Skihytta samt den branta Høgegga har egna sidor. De 69 backar och 41 liftar som SkiStar anger beskriver hela berget, inte den här porten.

Din vinterbild

Aktuell översikt

Schematiskt bergslandskap · Trysil Høyfjellssenteret

Snön under dina skidor.

Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.

Öppna snörapporten

Trysil Høyfjellssenteret

Vädret framöver
Prognos finns

−3 – 2 °C · 950 m · 5 nov. – 7 nov.

Open-Meteo · MET Nordic · Utfärdad 5 nov. 07:00

Se bergsprognosen
Källor och metod

Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.

Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.

Nivåerna på 800, 950 och 1 100 m börjar högt eftersom receptionens punkt ligger högre upp i berget än södra sidans busshållplatser. De är höjdjusterade modellvärden för den punkten, inte mätningar i backarna.

Berget, timme för timme

Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.

Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48

Utfärdad: 5 nov. 2026 07:00 · Europe/Oslo · Open-Meteo · MET Nordic

Timprognos för temperatur2,4 °C
Timprognos för temperatur−5°0°5°5 nov. 137 nov. 12
Prognosvärden timme för timme
Trysil Høyfjellssenteret · 950 m · Europe/Oslo
Lokal tidTemperatur °CNederbörd mmLuftfuktighet %Vind m/s
5 nov. 2026 13:002,40727,6
5 nov. 2026 14:0020736,8
5 nov. 2026 15:001,20776,8
5 nov. 2026 16:000,30807,3
5 nov. 2026 17:0000817,4
5 nov. 2026 18:00−0,20837,4
5 nov. 2026 19:00−0,50837,6
5 nov. 2026 20:00−0,70837,4
5 nov. 2026 21:00−0,90866,7
5 nov. 2026 22:00−10885,9
5 nov. 2026 23:00−1,10895,8
6 nov. 2026 00:00−1,20905,5
6 nov. 2026 01:00−10875,4
6 nov. 2026 02:00−0,80835,2
6 nov. 2026 03:00−0,60744,5
6 nov. 2026 04:00−0,70703,1
6 nov. 2026 05:00−1,80721,4
6 nov. 2026 06:00−2,40691,5
6 nov. 2026 07:00−2,50732,9
6 nov. 2026 08:00−20763,5
6 nov. 2026 09:00−10743,4
6 nov. 2026 10:00−0,10723,4
6 nov. 2026 11:000,70704,1
6 nov. 2026 12:0010754
6 nov. 2026 13:001,10793,9
6 nov. 2026 14:000,90803,2
6 nov. 2026 15:000,40822,6
6 nov. 2026 16:00−0,30832,6
6 nov. 2026 17:00−0,70832,6
6 nov. 2026 18:00−1,40852,1
6 nov. 2026 19:00−1,50832,1
6 nov. 2026 20:00−1,40792
6 nov. 2026 21:00−1,40791,6
6 nov. 2026 22:00−1,60781,1
6 nov. 2026 23:00−1,80760,9
7 nov. 2026 00:00−20751,2
7 nov. 2026 01:00−2,20781,9
7 nov. 2026 02:00−2,20782,5
7 nov. 2026 03:00−20772,9
7 nov. 2026 04:00−1,90772,9
7 nov. 2026 05:00−2,10772,7
7 nov. 2026 06:00−2,40782,4
7 nov. 2026 07:00−2,60792,2
7 nov. 2026 08:00−2,80802,1
7 nov. 2026 09:00−2,10812
7 nov. 2026 10:00−0,40802
7 nov. 2026 11:001,60741,6
7 nov. 2026 12:002,20711
Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
0 mm vattenekvivalent
Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
33/48 h
Längsta sammanhängande tidsfönster
18 h

Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.

Väder för snötillverkning

Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.

Stull (2011)

Så ändrades prognosen

Temperaturändring för överlappande prognostimmar: −0 °C · 64 h

5 nov. 2026 04:00 → 5 nov. 2026 07:00

Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten

Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.

Säsongsutsikter

En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.

Källa: Open-Meteo · MET Nordic · CC BY 4.0

Bergsprognos timme för timme
Prognos / Höjd

Ett berg. Olika förhållanden.

Följ prognosen från byn till högre höjder.

Europe/Oslo

800 m3,8°C950 m2,4°C1 100 m1,2°C
Ingen nollgradersnivå mellan tillgängliga höjder
Beräkning

Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.

Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.

Modellerat

Snöfallsprognos

Vatteninnehållet i prognosens snöfall.

5 nov. 13:00 → 6 nov. 13:00

800 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

950 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

1 100 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

Modellerat

Väder för snötillverkning i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

800 m

4 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar

18—Över gränsvärdet · −0,8°C
19—Över gränsvärdet · −1°C
20—Över gränsvärdet · −1,2°C
21—Över gränsvärdet · −1,1°C
22—Över gränsvärdet · −1,2°C
23—Över gränsvärdet · −1,2°C
00—Över gränsvärdet · −1,1°C
01—Över gränsvärdet · −1,3°C
02—Över gränsvärdet · −1,5°C
03—Över gränsvärdet · −1,9°C
04✓Lämpligt väder · −2,3°C
05✓Lämpligt väder · −3°C
06✓Lämpligt väder · −3,6°C
07✓Lämpligt väder · −3,4°C
950 m

12 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar

18—Över gränsvärdet · −1,6°C
19—Över gränsvärdet · −1,9°C
20✓Lämpligt väder · −2,1°C
21✓Lämpligt väder · −2,1°C
22✓Lämpligt väder · −2,1°C
23✓Lämpligt väder · −2,1°C
00✓Lämpligt väder · −2,1°C
01✓Lämpligt väder · −2,1°C
02✓Lämpligt väder · −2,2°C
03✓Lämpligt väder · −2,7°C
04✓Lämpligt väder · −3°C
05✓Lämpligt väder · −3,9°C
06✓Lämpligt väder · −4,6°C
07✓Lämpligt väder · −4,5°C
1 100 m

14 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar

18✓Lämpligt väder · −2,9°C
19✓Lämpligt väder · −3,2°C
20✓Lämpligt väder · −3,3°C
21✓Lämpligt väder · −3,3°C
22✓Lämpligt väder · −3,3°C
23✓Lämpligt väder · −3,2°C
00✓Lämpligt väder · −3,3°C
01✓Lämpligt väder · −3,4°C
02✓Lämpligt väder · −3,5°C
03✓Lämpligt väder · −3,8°C
04✓Lämpligt väder · −4,2°C
05✓Lämpligt väder · −5°C
06✓Lämpligt väder · −5,6°C
07✓Lämpligt väder · −5,5°C

✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas

Beräkning för snötillverkning

Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.

På berget

Utsikter på kort sikt

Timprognos, anpassad för höjd.

Prognos

Lufttemperatur

2,4°
Modellerat

Snötillverkningspotential

33 / 48 h

Längsta köldfönster: 18 h

Timprognos för temperatur2,4 °C
Timprognos för temperatur−5°0°5°5 nov. 137 nov. 12
950 m · Europe/Oslo
ResedatumLufttemperatur °CNederbörd mm
5 nov. 2026−1,1° / 2,4°0 mm (11 h)
6 nov. 2026−2,5° / 1,1°0 mm (24 h)
7 nov. 2026−2,8° / 2,2°0 mm (13 h)

Leverantörens uppdatering: 5 nov. 07:00 · Hämtat: 5 nov. 09:18 · Europe/Oslo

Open-Meteo · MET Nordic ↗
Orientering på berget
800 m950 m1 100 m

Schematisk höjdprofil

Så räknar vi

Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario

Scenario för snöbalans

Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.

Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.

Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.

Prognosarkiv
Bergsjournalen

Vad har ändrats i prognosen?

Jämför prognoser för samma timmar och höjd.

Medeltemperaturen är oförändrad med den visade precisionen.

Gemensam prognosperiod5 nov. 2026 13:00 — 8 nov. 2026 05:0064 h · 950 m · Europe/Oslo

Timmar mellan leverantörens uppdateringar3 h

Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
+0 °CTidigare prognos: −1,7 °C
Senaste prognos: −1,7 °C
Total nederbördPrognos
+0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat
+0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat
−1 hTidigare prognos: 47 h
Senaste prognos: 46 h
DetaljerTidigare prognosSenaste prognosFörändring
Genomsnittlig lufttemperaturPrognos−1,7 °C−1,7 °C+0 °C
Total nederbördPrognos0 mm0 mm+0 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat0 mm0 mm+0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat47 h46 h−1 h

Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.

Så fungerar jämförelsen+

Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.

Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.

Prognosstatus

800 mAktuell prognos5 nov. 2026 07:00
950 mAktuell prognos5 nov. 2026 07:00
1 100 mAktuell prognos5 nov. 2026 07:00

Snöläge och liftstatus

Skidortens officiella information

Rapporter från skidområdena

Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.

SkiStar · Trysil

Trysil · hoyfjellssentretRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Liftar öppna för säsongen: 0 / 16

Källrapporterade värden
Mätplatscm
hoyfjellssentret · Snödjup · orörd terrängMäts digitalt i orörd terräng vid Høyfjellsenteret0
hoyfjellssentret · Snödjup · preparerad pistGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (L53)0
hoyfjellssentret · Rapporterat snöfall · 24 hSnö senaste 24h0
hoyfjellssentret · Rapporterat snöfall · 72 hSnö senaste 72h0

Källinformation: Sektorbestånd listat av källan. Öppen för säsongen är inte aktuell allmän drift. Pistsammanfattningen och de namngivna raderna stämmer inte överens, så den listade pistinventeringen är ofullständig.

Liftstatus
  • Toppekspressen · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Brynbekken · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Stormyra 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Stormyra · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Familietrekket · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Kanken · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Skarven · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Hytteheis · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Stjerna · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Smotten · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Isiz · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Myrsnipa · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Rullebånd Skistar Lodge · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Rullebånd Hytteheis 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Rullebånd Skiskole · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Rullebånd Barneområdet · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
Piststatus
  • 36 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 37 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 38 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 40 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 41 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 43 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 45 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 47 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 48 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 51 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 57 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 66 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 71 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 72 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 73 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 74 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 29 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 50 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 81 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 44 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 46 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 52 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 53 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 54 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 58 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 68 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
Officiell källa ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

SkiStar · Trysil

Trysil · hoyfjellssentret5 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Liftar öppna för säsongen: 0 / 16

Källrapporterade värden
Mätplatscm
hoyfjellssentret · Snödjup · orörd terrängMäts digitalt i orörd terräng vid Høyfjellsenteret0
hoyfjellssentret · Snödjup · preparerad pistGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (L53)0
hoyfjellssentret · Rapporterat snöfall · 24 hSnö senaste 24h0
hoyfjellssentret · Rapporterat snöfall · 72 hSnö senaste 72h0
Officiell källa ↗

SkiStar · Trysil

Trysil · hoyfjellssentret4 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Liftar öppna för säsongen: 0 / 16

Källrapporterade värden
Mätplatscm
hoyfjellssentret · Snödjup · orörd terrängMäts digitalt i orörd terräng vid Høyfjellsenteret0
hoyfjellssentret · Snödjup · preparerad pistGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (L53)0
hoyfjellssentret · Rapporterat snöfall · 24 hSnö senaste 24h0
hoyfjellssentret · Rapporterat snöfall · 72 hSnö senaste 72h0
Officiell källa ↗

SkiStar · Trysil

Trysil · hoyfjellssentret3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Liftar öppna för säsongen: 0 / 16

Källrapporterade värden
Mätplatscm
hoyfjellssentret · Snödjup · orörd terrängMäts digitalt i orörd terräng vid Høyfjellsenteret0
hoyfjellssentret · Snödjup · preparerad pistGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (L53)0
hoyfjellssentret · Rapporterat snöfall · 24 hSnö senaste 24h0
hoyfjellssentret · Rapporterat snöfall · 72 hSnö senaste 72h0
Officiell källa ↗

Frågor om snö och liftar

Hur mycket snö väntas i Trysil Høyfjellssenteret?

För Trysil Høyfjellssenteret visar prognosen från Open-Meteo · MET Nordic, utfärdad 5 nov. 07:00, modellerat snöfall på 0 mm på 800 m, 0 mm på 950 m och 0 mm på 1 100 m under de 24 timmarna från 5 nov. 13:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Oslo). Prognoskälla ↗

Hur stort är snödjupet i Trysil Høyfjellssenteret?

Snödjup: 0 cm (vid Høyfjellssentret; skidortens rapport; SkiStar; Hämtad 5 nov. 12:37 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information ↗

Vilka liftar är öppna i Trysil Høyfjellssenteret?

Liftar: 0 av 16 öppna (Trysil · Høyfjellssentret; SkiStar; Hämtad 5 nov. 12:37 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information ↗

Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?

Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.

Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.

Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.

Innlandet · Norge

Lär känna berget

Gröna backar dominerar, och barnområdet Valleland vid Gammelgård ligger vid liften F11 med knapplyftar, mattor, lätta backar och pulkabacke. Fun Ride finns på backe 81. Bilden är ett schema, inte en pistkarta.

Karaktär
Lugnare högfjällskänsla (SkiStars beskrivning); många gröna och några röda backar[5]
Familjer
Barnområdet Valleland (Gammelgård) vid liften F11; Fun Ride på backe 81[5]
Vid basen
Skidskola, skiduthyrning, restauranger, SkiStarshop, grillplats, toaletter, parkering[5]

Inför din skiddag

Är Høyfjellssenteret lugnare än södra sidan?

SkiStar beskriver det som lugnare, med högfjällskänsla och många gröna backar. Det är sektorns egen karaktärisering, inte en uppmätt besökssiffra.[5]

Var tas prognosen för Høyfjellssenteret?

Vid receptionen på Høyfjellsenter, en punkt som finns i OpenStreetMap. En modell justerar den till 800, 950 och 1 100 m, så den lägsta nivån ligger redan högt upp i berget.[2]

Vad finns för barn på Høyfjellssenteret?

Barnområdet Valleland vid Gammelgård vid liften F11, med knapplyftar, mattor, lätta backar och pulkabacke. Rapporten visar om det är igång.[5][1]

Källor för resmålet

PisteWindow · Granskad

  1. SkiStar Trysil · SkidområdeSkiStar
  2. Trysil Høyfjellssenteret · Läge och höjdOpenStreetMap
  3. SkiStar Trysil · Rapportdata och mätplatserSkiStar
  4. SkiStar Trysil · Lift- och piststatusSkiStar
  5. SkiStar Trysil · Guide till skidområdetSkiStar
  6. Open-Meteo · MET NordicOpen-Meteo