Savoie · Frankrike

Väderprognos och snöprognos för Val Cenis

För Val Cenis visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 8 nov. 16:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 450 m, 0 mm på 2 100 m och 0,1 mm på 2 740 m under de 24 timmarna från 8 nov. 19:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla

PisteWindow har ingen aktuell lift-, pist- eller snödjupsrapport för Val Cenis och visar bara prognosen. Dagens läge finns på skidortens officiella sida. Skidortens officiella information

Val Cenis är ett skidområde i Haute-Maurienne i departementet Savoie i Frankrike. Liftar och pister ligger mellan cirka 1 200 m och 2 740 m.

Planera resan

Idag i korthet

Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.

Ingen aktuell rapport
Liftar
Inte rapporterat
Pister
Inte rapporterat
Snödjup
Inte rapporterat
Säsong
Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Alla rapporter och källor

Områdets omfattning: Den här sidan gäller the Val Cenis ski area (Lanslevillard, Lanslebourg, Termignon). Prognosen använder en punkt vid dalstationen Vieux Moulin; andra skidområden ingår inte.

Din vinterbild

Aktuell översikt

Inga aktuella lokala rapporter

Schematiskt bergslandskap · Val Cenis

Snön under dina skidor.

Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.

Vädret framöver
Prognos finns

−1 – 5 °C · 2 100 m · 8 nov. – 10 nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Utfärdad 8 nov. 16:00

Se bergsprognosen
Källor och metod

Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.

Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.

För Val Cenis är värdena på 1 450, 2 100 och 2 740 m höjdanpassade modellprognoser vid prognospunkten dalstationen Vieux Moulin, inte observationer eller separata väderstationer.

Berget, timme för timme

Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.

Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48

Utfärdad: 8 nov. 2026 16:00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Timprognos för temperatur1,4 °C
Timprognos för temperatur−3°0°7°8 nov. 1910 nov. 18
Prognosvärden timme för timme
Val Cenis · 2 100 m · Europe/Paris
Lokal tidTemperatur °CNederbörd mmLuftfuktighet %Vind m/s
8 nov. 2026 19:001,40722
8 nov. 2026 20:000,70730,6
8 nov. 2026 21:000,40772,1
8 nov. 2026 22:000,10770,2
8 nov. 2026 23:00−0,60770,8
9 nov. 2026 00:00−0,50780,7
9 nov. 2026 01:00−0,60780,3
9 nov. 2026 02:00−0,50770,3
9 nov. 2026 03:00−0,40790,4
9 nov. 2026 04:00−0,30751,1
9 nov. 2026 05:00−0,20751,5
9 nov. 2026 06:000,30731,4
9 nov. 2026 07:000,50721,8
9 nov. 2026 08:000,90732,9
9 nov. 2026 09:001,30763,1
9 nov. 2026 10:001,50783,4
9 nov. 2026 11:0020773,5
9 nov. 2026 12:002,60774,4
9 nov. 2026 13:003,20764,8
9 nov. 2026 14:003,10805,5
9 nov. 2026 15:002,90815,8
9 nov. 2026 16:002,70845,4
9 nov. 2026 17:002,50,1855,2
9 nov. 2026 18:002,50845,2
9 nov. 2026 19:002,60835,2
9 nov. 2026 20:002,80,1835,3
9 nov. 2026 21:002,90,1835,3
9 nov. 2026 22:002,90835,9
9 nov. 2026 23:0030844,5
10 nov. 2026 00:002,90,5874,1
10 nov. 2026 01:0030,5873,2
10 nov. 2026 02:003,30,1862,6
10 nov. 2026 03:003,20,3892,4
10 nov. 2026 04:003,50,2881,8
10 nov. 2026 05:003,60861,3
10 nov. 2026 06:003,80841,3
10 nov. 2026 07:003,60,3860,6
10 nov. 2026 08:003,45,7881
10 nov. 2026 09:003,11,3900,7
10 nov. 2026 10:003,42,5900,8
10 nov. 2026 11:003,51,1941,3
10 nov. 2026 12:0040971,4
10 nov. 2026 13:004,30961,5
10 nov. 2026 14:004,90941,6
10 nov. 2026 15:004,80961,5
10 nov. 2026 16:004,40951
10 nov. 2026 17:004,20890,9
10 nov. 2026 18:003,60870,9
Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
0 mm vattenekvivalent
Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
7/48 h
Längsta sammanhängande tidsfönster
7 h

Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.

Väder för snötillverkning

Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.

Stull (2011)

Så ändrades prognosen

Temperaturändring för överlappande prognostimmar: +0,1 °C · 66 h

8 nov. 2026 10:00 → 8 nov. 2026 16:00

Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten

Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.

Säsongsutsikter

En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.

Källa: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bergsprognos timme för timme
Prognos / Höjd

Ett berg. Olika förhållanden.

Följ prognosen från byn till högre höjder.

Europe/Paris

1 450 m2,7°C2 100 m1,4°C2 740 m−2,8°C0°C · ≈ 2 313 m
Beräknad nollgradersnivå: ≈ 2 313 m
Beräkning

Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.

Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.

Modellerat

Snöfallsprognos

Vatteninnehållet i prognosens snöfall.

8 nov. 19:00 → 9 nov. 19:00

1 450 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

2 100 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

2 740 m

0,1 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

Modellerat

Väder för snötillverkning i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

1 450 m

0 h · Lämpligt väder · 13/13 bedömda timmar

19—Över gränsvärdet · 0,9°C
20—Över gränsvärdet · 1,1°C
21—Över gränsvärdet · 1°C
22—Över gränsvärdet · 1°C
23—Över gränsvärdet · 0,9°C
00—Över gränsvärdet · 0,8°C
01—Över gränsvärdet · 0,8°C
02—Över gränsvärdet · 0,9°C
03—Över gränsvärdet · 1°C
04—Över gränsvärdet · 0,8°C
05—Över gränsvärdet · 1°C
06—Över gränsvärdet · 0,6°C
07—Över gränsvärdet · 0,7°C
2 100 m

7 h · Lämpligt väder · 13/13 bedömda timmar

19—Över gränsvärdet · −0,9°C
20—Över gränsvärdet · −1,5°C
21—Över gränsvärdet · −1,5°C
22—Över gränsvärdet · −1,8°C
23✓Lämpligt väder · −2,5°C
00✓Lämpligt väder · −2,3°C
01✓Lämpligt väder · −2,4°C
02✓Lämpligt väder · −2,4°C
03✓Lämpligt väder · −2,1°C
04✓Lämpligt väder · −2,3°C
05✓Lämpligt väder · −2,2°C
06—Över gränsvärdet · −1,9°C
07—Över gränsvärdet · −1,8°C
2 740 m

13 h · Lämpligt väder · 13/13 bedömda timmar

19✓Lämpligt väder · −4,8°C
20✓Lämpligt väder · −5,4°C
21✓Lämpligt väder · −5,4°C
22✓Lämpligt väder · −5,7°C
23✓Lämpligt väder · −6,5°C
00✓Lämpligt väder · −6,3°C
01✓Lämpligt väder · −6,4°C
02✓Lämpligt väder · −6,4°C
03✓Lämpligt väder · −6,1°C
04✓Lämpligt väder · −6,2°C
05✓Lämpligt väder · −6,2°C
06✓Lämpligt väder · −5,8°C
07✓Lämpligt väder · −5,7°C

✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas

Beräkning för snötillverkning

Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.

På berget

Utsikter på kort sikt

Timprognos, anpassad för höjd.

Prognos

Lufttemperatur

1,4°
Modellerat

Snötillverkningspotential

7 / 48 h

Längsta köldfönster: 7 h

Timprognos för temperatur1,4 °C
Timprognos för temperatur−3°0°7°8 nov. 1910 nov. 18
2 100 m · Europe/Paris
ResedatumLufttemperatur °CNederbörd mm
8 nov. 2026−0,6° / 1,4°0 mm (5 h)
9 nov. 2026−0,6° / 3,2°0,3 mm (24 h)
10 nov. 20262,9° / 4,9°12,4 mm (19 h)

Leverantörens uppdatering: 8 nov. 16:00 · Hämtat: 8 nov. 18:18 · Europe/Paris

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på berget
1 450 m2 100 m2 740 m

Schematisk höjdprofil

Så räknar vi

Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario

Scenario för snöbalans

Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.

Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.

Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.

Prognosarkiv
Bergsjournalen

Vad har ändrats i prognosen?

Jämför prognoser för samma timmar och höjd.

0,1°C varmare under de gemensamma prognostimmarna.

Gemensam prognosperiod8 nov. 2026 19:00 — 11 nov. 2026 13:0066 h · 2 100 m · Europe/Paris

Timmar mellan leverantörens uppdateringar6 h

Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
+0,1 °CTidigare prognos: 2,4 °C
Senaste prognos: 2,5 °C
Total nederbördPrognos
−3,6 mmTidigare prognos: 17,7 mm
Senaste prognos: 14,1 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat
+0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat
+1 hTidigare prognos: 6 h
Senaste prognos: 7 h
DetaljerTidigare prognosSenaste prognosFörändring
Genomsnittlig lufttemperaturPrognos2,4 °C2,5 °C+0,1 °C
Total nederbördPrognos17,7 mm14,1 mm−3,6 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat0 mm0 mm+0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat6 h7 h+1 h

Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.

Så fungerar jämförelsen+

Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.

Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.

Prognosstatus

1 450 mAktuell prognos8 nov. 2026 16:00
2 100 mAktuell prognos8 nov. 2026 16:00
2 740 mAktuell prognos8 nov. 2026 16:00

Snöläge och liftstatus

Skidortens officiella information

Ingen sparad rapport för det här resmålet.

Nyheter från skidorten

Alla nyheter för skidorten

Inga nyheter för Val Cenis ännu. Notiser publiceras bara från källor med registrerad grund för återanvändning, och ingen är registrerad för den här skidorten.

Frågor om snö och liftar

Hur mycket snö väntas i Val Cenis ?

För Val Cenis visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 8 nov. 16:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 450 m, 0 mm på 2 100 m och 0,1 mm på 2 740 m under de 24 timmarna från 8 nov. 19:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla ↗

Hur stort är snödjupet i Val Cenis ?

PisteWindow har ingen aktuell snödjupsrapport för Val Cenis. Prognosvärden är modellerat snöfall, inte snödjup. Skidortens officiella information ↗

Vilka liftar är öppna i Val Cenis ?

PisteWindow har ingen aktuell lift- eller pistrapport för Val Cenis. Öppna liftar och pister härleds inte från prognosen. Skidortens officiella information ↗

Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?

Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.

Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.

Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.

Savoie · Frankrike

Lär känna berget

Platser och sektorer som nämns i källorna: Lanslebourg, Lanslevillard, Termignon, Sollières-Sardières, Bramans. Schematisk bild, ingen karta och ingen aktuell lägesrapport.

Liftarnas höjd
1 200–2 740 m[4]
Byar
5[4]
Prognospunkt
dalstationen Vieux Moulin[2]

Inför din skiddag

Är Val Cenis öppet nu?

Den här sidan visar ännu ingen lift- och backstatus för skidområdet, eftersom ingen läsbar officiell källa fanns den 8 november 2026. Använd den officiella webbplatsen för aktuell drift.[1]

Varifrån kommer förhållandena på den här sidan?

Snödjupet kommer från Météo-Frances dagliga station La Berche (2 101 m). Sidan visar ingen aktuell liftstatus.[3]

Täcker den här sidan hela Val Cenis?

Den täcker byarna Lanslevillard, Lanslebourg och Termignon i Val Cenis med en prognospunkt i Lanslevillard. Förhållandena kan skilja sig mellan byar och sektorer.[4][2]

Är prognoserna för 1 450, 2 100 och 2 740 m i Val Cenis observationer?

Nej. De är modellvärden justerade till dessa höjder och beräknade vid en representativ punkt (dalstationen Vieux Moulin).[2]

Källor för resmålet

PisteWindow · Granskad

  1. Wikipedia · SkidområdeWikipedia
  2. OpenStreetMap · Läge och höjdOpenStreetMap bidragsgivare
  3. Météo-France · SnörapportMétéo-France
  4. Wikipedia · Fakta och områdesinformationWikipedia
  5. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo