Alpes-de-Haute-Provence · Frankrike
Väderprognos och snöprognos för Val d’Allos – La Foux
För Val d’Allos – La Foux visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 8 nov. 19:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 800 m, 0 mm på 2 200 m och 3,3 mm på 2 600 m under de 24 timmarna från 9 nov. 01:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla
Rapporterat läge för Val d’Allos – La Foux: Liftar: Antal öppna okänt · 17 listade (Val d’Allos · La Foux · source-listed map lifts och downhill pistes (map resort: Val d'Allos); Espace Lumière · Lumiplay; Hämtad 9 nov. 00:09 · källtid obekräftad). Pister: Antal öppna okänt · 42 listade (Val d’Allos · La Foux · source-listed map lifts och downhill pistes (map resort: Val d'Allos); Espace Lumière · Lumiplay; Hämtad 9 nov. 00:09 · källtid obekräftad). Snödjup: 0 cm (vid Val d’Allos · La Foux · altitude (2 600 m); skidortens rapport; Val d’Allos · Lumiplan; Hämtad 9 nov. 00:09 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information
La Foux d’Allos är en av de två skidorterna i Val d’Allos i departementet Alpes-de-Haute-Provence, i massiven Pelat och Trois-Évêchés. Orten ligger på cirka 1 800 m och är sammanlänkad med Pra Loup som Espace Lumière.
Idag i korthet
Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.
- Liftar
- Antal öppna okänt · 17 listadeVal d’Allos · La Foux · source-listed map lifts och downhill pistes (map resort: Val d'Allos)
- Pister
- Antal öppna okänt · 42 listadeVal d’Allos · La Foux · source-listed map lifts och downhill pistes (map resort: Val d'Allos)
- Snödjup
- 0 cmvid Val d’Allos · La Foux · altitude (2 600 m) · skidortens rapport
- Säsong
- Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Områdets omfattning: Sidan gäller Val d’Allos – La Foux. Tillsammans med Pra Loup bildar det Espace Lumière, enligt operatörerna sammanlagt 180 km pister. Pra Loup har en egen sida med egna liftar och egen snörapport. Le Seignus, den andra skidorten i Val d’Allos, har en egen pistkarta och ingår inte.
Din vinterbild
Aktuell översikt
Snön under dina skidor.
Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.
1 – 7 °C · 2 200 m · 9 nov. – 11 nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Utfärdad 8 nov. 19:00
Källor och metod
Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.
Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.
För Val d’Allos – La Foux är värdena på 1 800, 2 200 och 2 600 m höjdanpassade modellprognoser vid prognospunkten dalstationen La Chaup, inte observationer eller separata väderstationer.
Berget, timme för timme
Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.
Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48
Utfärdad: 8 nov. 2026 19:00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognosvärden timme för timme
| Lokal tid | Temperatur °C | Nederbörd mm | Luftfuktighet % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 9 nov. 2026 01:00 | 1,1 | 0 | 100 | 3,7 |
| 9 nov. 2026 02:00 | 1 | 0,1 | 100 | 3,5 |
| 9 nov. 2026 03:00 | 1,3 | 0 | 99 | 4,9 |
| 9 nov. 2026 04:00 | 1,6 | 0 | 97 | 4,6 |
| 9 nov. 2026 05:00 | 1,6 | 0 | 100 | 4,8 |
| 9 nov. 2026 06:00 | 1,8 | 0 | 100 | 4,8 |
| 9 nov. 2026 07:00 | 1,9 | 0,2 | 100 | 4,1 |
| 9 nov. 2026 08:00 | 2 | 0,1 | 100 | 3,3 |
| 9 nov. 2026 09:00 | 2,2 | 0,2 | 100 | 2,6 |
| 9 nov. 2026 10:00 | 2,2 | 0,9 | 100 | 2,8 |
| 9 nov. 2026 11:00 | 2,3 | 1,2 | 100 | 3,8 |
| 9 nov. 2026 12:00 | 2,6 | 0,4 | 100 | 3,6 |
| 9 nov. 2026 13:00 | 2,5 | 0,2 | 100 | 2,9 |
| 9 nov. 2026 14:00 | 2,5 | 0,2 | 100 | 3,1 |
| 9 nov. 2026 15:00 | 2,7 | 0,1 | 100 | 3,5 |
| 9 nov. 2026 16:00 | 2,7 | 0 | 100 | 3,9 |
| 9 nov. 2026 17:00 | 2,7 | 0,8 | 100 | 3,6 |
| 9 nov. 2026 18:00 | 2,8 | 1,1 | 100 | 3,7 |
| 9 nov. 2026 19:00 | 2,9 | 0,3 | 100 | 3,7 |
| 9 nov. 2026 20:00 | 2,9 | 1,5 | 100 | 3,4 |
| 9 nov. 2026 21:00 | 2,8 | 0,7 | 98 | 4,3 |
| 9 nov. 2026 22:00 | 2,7 | 1 | 98 | 4,5 |
| 9 nov. 2026 23:00 | 2,9 | 1,7 | 99 | 4,5 |
| 10 nov. 2026 00:00 | 3,2 | 0,3 | 100 | 4,7 |
| 10 nov. 2026 01:00 | 3,7 | 0,2 | 100 | 3,7 |
| 10 nov. 2026 02:00 | 4,1 | 0,7 | 100 | 3,4 |
| 10 nov. 2026 03:00 | 4,5 | 0,4 | 100 | 3,9 |
| 10 nov. 2026 04:00 | 4,9 | 0,6 | 99 | 4,7 |
| 10 nov. 2026 05:00 | 5,2 | 0,1 | 98 | 4,1 |
| 10 nov. 2026 06:00 | 5 | 0,2 | 99 | 3,9 |
| 10 nov. 2026 07:00 | 4,9 | 0,2 | 100 | 2,7 |
| 10 nov. 2026 08:00 | 4,8 | 0,3 | 100 | 3,7 |
| 10 nov. 2026 09:00 | 5 | 0,2 | 99 | 3,8 |
| 10 nov. 2026 10:00 | 5,4 | 0,1 | 96 | 3,8 |
| 10 nov. 2026 11:00 | 6,2 | 0 | 93 | 2,8 |
| 10 nov. 2026 12:00 | 6,4 | 0 | 93 | 2,3 |
| 10 nov. 2026 13:00 | 7,1 | 0 | 86 | 2,6 |
| 10 nov. 2026 14:00 | 7,4 | 0 | 83 | 2,4 |
| 10 nov. 2026 15:00 | 7,3 | 0 | 80 | 1,9 |
| 10 nov. 2026 16:00 | 6,8 | 0 | 81 | 0,9 |
| 10 nov. 2026 17:00 | 5,4 | 0 | 91 | 0,9 |
| 10 nov. 2026 18:00 | 3,8 | 0 | 91 | 1,3 |
| 10 nov. 2026 19:00 | 3,4 | 0 | 85 | 1,4 |
| 10 nov. 2026 20:00 | 3,5 | 0 | 78 | 1,3 |
| 10 nov. 2026 21:00 | 3,5 | 0 | 75 | 1,3 |
| 10 nov. 2026 22:00 | 3 | 0 | 73 | 1,6 |
| 10 nov. 2026 23:00 | 2,7 | 0 | 74 | 1,8 |
| 11 nov. 2026 00:00 | 2,5 | 0 | 73 | 1,8 |
- Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
- 0 mm vattenekvivalent
- Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
- 0/48 h
- Längsta sammanhängande tidsfönster
- 0 h
Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.
Väder för snötillverkning
Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.
Stull (2011)Så ändrades prognosen
Temperaturändring för överlappande prognostimmar: +0,1 °C · 65 h
8 nov. 2026 16:00 → 8 nov. 2026 19:00
Utforska ett scenario för snövatten
Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.
Säsongsutsikter
En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.
Bergsprognos timme för timme
Ett berg. Olika förhållanden.
Följ prognosen från byn till högre höjder.
Europe/Paris
Beräkning
Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.
−1,6°C
Vind: 5,2 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 8 nov. 19:001,1°C
Vind: 3,7 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 8 nov. 19:002,3°C
Vind: 1,7 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 8 nov. 19:00Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.
Snöfallsprognos
Vatteninnehållet i prognosens snöfall.
9 nov. 01:00 → 10 nov. 01:00
1 800 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
2 200 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
2 600 m
3,3 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
Väder för snötillverkning i natt
I natt · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Lämpligt väder · 7/7 bedömda timmar
0 h · Lämpligt väder · 7/7 bedömda timmar
0 h · Lämpligt väder · 7/7 bedömda timmar
✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas
Beräkning för snötillverkning
Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.
Utsikter på kort sikt
Timprognos, anpassad för höjd.
Lufttemperatur
1,1°Snötillverkningspotential
0 / 48 hLängsta köldfönster: 0 h
| Resedatum | Lufttemperatur °C | Nederbörd mm |
|---|---|---|
| 9 nov. 2026 | 1° / 2,9° | 10,7 mm (23 h) |
| 10 nov. 2026 | 2,7° / 7,4° | 3,3 mm (24 h) |
| 11 nov. 2026 | 2,5° / 2,5° | 0 mm (1 h) |
Leverantörens uppdatering: 8 nov. 19:00 · Hämtat: 8 nov. 23:18 · Europe/Paris
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Schematisk höjdprofil
Så räknar vi
Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.
Stull (2011) ↗Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario för snöbalans
Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.
Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.
Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.
Prognosarkiv
Vad har ändrats i prognosen?
Jämför prognoser för samma timmar och höjd.
0,1°C varmare under de gemensamma prognostimmarna.
Gemensam prognosperiod9 nov. 2026 01:00 — 11 nov. 2026 18:0065 h · 2 200 m · Europe/Paris
Timmar mellan leverantörens uppdateringar3 h
- Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
- +0,1 °CTidigare prognos: 3,7 °C
Senaste prognos: 3,7 °C - Total nederbördPrognos
- −23,3 mmTidigare prognos: 37,7 mm
Senaste prognos: 14,4 mm - Fast nederbörd · mm vattenModellerat
- +0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm - Timmar med lämpligt väderModellerat
- +0 hTidigare prognos: 0 h
Senaste prognos: 0 h
| Detaljer | Tidigare prognos | Senaste prognos | Förändring |
|---|---|---|---|
| Genomsnittlig lufttemperaturPrognos | 3,7 °C | 3,7 °C | +0,1 °C |
| Total nederbördPrognos | 37,7 mm | 14,4 mm | −23,3 mm |
| Fast nederbörd · mm vattenModellerat | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Timmar med lämpligt väderModellerat | 0 h | 0 h | +0 h |
Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.
Utfärdad: 8 nov. 2026 16:00
Hämtad: 8 nov. 2026 18:18
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Utfärdad: 8 nov. 2026 19:00
Hämtad: 8 nov. 2026 23:18
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Så fungerar jämförelsen+
Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.
Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.
Prognosstatus
Snöläge och liftstatus
Skidortens officiella informationRapporter från skidområdena
Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.
Espace Lumière · Lumiplay map lifts och pistes (Pra Loup, La Foux)
Val d’Allos · La Foux · liftar i källans karta och downhill pistes (map resort: Val d'Allos)Rapporttiden är obekräftad
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Öppna enligt källans liftlista: — / 17Utanför driftperioden: 17
Piststatus · — / 42
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Källinformation: Source-listed local resort items only; source status has no observation time and public access is unverified.
Liftstatus
- TSD LA CHAUP · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TSD MARIN PASCAL · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TS AIGUILLE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TS OBSERVATOIRE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TS PONT DE L'ABRAU · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TS POURET · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TS UBAGUETS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TS VESCAL · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TK CROUS I · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TK CROUS II · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TK LA TARDEE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TK PLAINES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TK PLATEAU I · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TK PLATEAU II · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TK SIGNAL · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- CHAUVET Tapis 1 · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- CHAUVET Tapis 2 · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
Piststatus
- CROCUS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- ESCARGOT · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- GENTIANES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- SEOLANE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- VERDON · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- ALPAGES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- BLEUETS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- CHARDONS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- CHEMIN DE L'ABRAU · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- CHEMIN DES PLAINES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- CHOUCAS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- COQS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- COUCOUS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- DIGITALE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- ETERLOU · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- FORET · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- L'ASTUCE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- LE COL · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- LIEVRE BLANC · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- MYRTILLES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- QUARTZ · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- RENARD · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- ROCHE AUX FEES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TRANS AMAZONIENNE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- AGNEAUX · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- ARNICA · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- BIDIBULLE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- CHAMOIS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- ECUREUILS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- EDELWEISS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- FOUINES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- JONQUILLES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- LAGOPEDES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- PERDRIX · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- SEREGNIER · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- SERGE GOUSSEAULT · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- SOURCES DU VERDON · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TETRAS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- 3 EVECHES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- BUSE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- GENEPY · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- ROLLER COASTER · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
Espace Lumière · Lumiplan snow bulletins (Pra Loup, La Foux)
Val d’Allos · La Foux · reported snow depth at 1800 och 2 600 mRapporttiden är obekräftad
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
| Mätplats | cm |
|---|---|
| Val d’Allos · La Foux · station (1 800 m) · Rapporterat snödjupSnödjup enligt operatörens bulletin. Mätmetod och observationstid är inte verifierade. | 0 |
| Val d’Allos · La Foux · altitude (2 600 m) · Rapporterat snödjupSnödjup enligt operatörens bulletin. Mätmetod och observationstid är inte verifierade. | 0 |
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Espace Lumière · Lumiplay map lifts och pistes (Pra Loup, La Foux)
Val d’Allos · La Foux · liftar i källans karta och downhill pistes (map resort: Val d'Allos)9 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Öppna enligt källans liftlista: — / 17Utanför driftperioden: 17
Piststatus · — / 42
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Espace Lumière · Lumiplay map lifts och pistes (Pra Loup, La Foux)
Val d’Allos · La Foux · liftar i källans karta och downhill pistes (map resort: Val d'Allos)8 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Öppna enligt källans liftlista: — / 17Utanför driftperioden: 17
Piststatus · — / 42
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Espace Lumière · Lumiplan snow bulletins (Pra Loup, La Foux)
Val d’Allos · La Foux · reported snow depth at 1800 och 2 600 m9 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
| Mätplats | cm |
|---|---|
| Val d’Allos · La Foux · station (1 800 m) · Rapporterat snödjupSnödjup enligt operatörens bulletin. Mätmetod och observationstid är inte verifierade. | 0 |
| Val d’Allos · La Foux · altitude (2 600 m) · Rapporterat snödjupSnödjup enligt operatörens bulletin. Mätmetod och observationstid är inte verifierade. | 0 |
Espace Lumière · Lumiplan snow bulletins (Pra Loup, La Foux)
Val d’Allos · La Foux · reported snow depth at 1800 och 2 600 m8 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
| Mätplats | cm |
|---|---|
| Val d’Allos · La Foux · station (1 800 m) · Rapporterat snödjupSnödjup enligt operatörens bulletin. Mätmetod och observationstid är inte verifierade. | 0 |
| Val d’Allos · La Foux · altitude (2 600 m) · Rapporterat snödjupSnödjup enligt operatörens bulletin. Mätmetod och observationstid är inte verifierade. | 0 |
Nyheter från skidorten
Alla nyheter för skidortenInga nyheter för Val d’Allos – La Foux ännu. Notiser publiceras bara från källor med registrerad grund för återanvändning, och ingen är registrerad för den här skidorten. Senaste liftrapport: 9 november 2026, 00:09 UTC+1.
Frågor om snö och liftar
Hur mycket snö väntas i Val d’Allos – La Foux ?
För Val d’Allos – La Foux visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 8 nov. 19:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 800 m, 0 mm på 2 200 m och 3,3 mm på 2 600 m under de 24 timmarna från 9 nov. 01:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla ↗
Hur stort är snödjupet i Val d’Allos – La Foux ?
Snödjup: 0 cm (vid Val d’Allos · La Foux · altitude (2 600 m); skidortens rapport; Val d’Allos · Lumiplan; Hämtad 9 nov. 00:09 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information ↗
Vilka liftar är öppna i Val d’Allos – La Foux ?
Liftar: Antal öppna okänt · 17 listade (Val d’Allos · La Foux · source-listed map lifts och downhill pistes (map resort: Val d'Allos); Espace Lumière · Lumiplay; Hämtad 9 nov. 00:09 · källtid obekräftad). Pister: Antal öppna okänt · 42 listade (Val d’Allos · La Foux · source-listed map lifts och downhill pistes (map resort: Val d'Allos); Espace Lumière · Lumiplay; Hämtad 9 nov. 00:09 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information ↗
Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?
Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.
Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.
Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.
Lär känna berget
Stolsliftarna La Chaup och Marin Pascal startar i byområdet; stolsliften Observatoire slutar enligt OpenStreetMap på 2 576 m. Schematisk bild, ingen karta och ingen aktuell lägesrapport.
Inför din skiddag
När börjar skidsäsongen i Val d’Allos – La Foux?
Val d’Allos turistbyrå, läst den 8 november 2026, anger lördag 12 december 2026 för öppningen av skidområdena, beroende på snön. Vad som är öppet en viss dag visar lift- och backstatusen.[4]
Gäller sidan hela skidområdet Espace Lumière?
Nej. Sidan gäller bara Val d’Allos – La Foux. Tillsammans med Pra Loup bildar det Espace Lumière, enligt operatörerna sammanlagt 180 km pister. Pra Loup har en egen sida med egna liftar och egen snörapport. Le Seignus, den andra skidorten i Val d’Allos, har en egen pistkarta och ingår inte.[8]
Var kommer liftstatus och snödjup på sidan ifrån?
Lift- och backstatus kommer från kartan Espace Lumière som publiceras via Lumiplay och som listar Val d’Allos för sig. Snödjupet kommer från Lumiplans snörapport på 1 800 och 2 600 m; den saknar mätdatum. Dessutom visas Météo-France-stationen La Foux d’Allos på 1 900 m med sitt mätdatum, som kan vara från en tidigare säsong.[4][5][6][7]
Är prognoserna för 1 800, 2 200 och 2 600 m för Val d’Allos – La Foux observationer?
Nej. Det är modellvärden justerade till 1 800, 2 200 och 2 600 m, beräknade vid en representativ punkt (dalstationen La Chaup).[2]
Källor för resmålet
PisteWindow · Granskad
- Office de Tourisme du Val d’Allos · SkidområdeOffice de Tourisme du Val d’Allos
- OpenStreetMap · Läge och höjdOpenStreetMap bidragsgivare
- Office de Tourisme du Val d’Allos · PistkartaOffice de Tourisme du Val d’Allos
- Office de Tourisme du Val d’Allos · Väder-, lift- och pistrapportOffice de Tourisme du Val d’Allos
- Lumiplan Lumiplay · Väder-, lift- och pistrapportLumiplan Lumiplay
- Lumiplan · SnörapportLumiplan
- Météo-France · SnörapportMétéo-France
- Office de Tourisme de Pra Loup · Områdets omfattningOffice de Tourisme de Pra Loup
- Wikipedia · Fakta och områdesinformationWikipedia
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo