Savoie · Frankrike
Väderprognos och snöprognos för Valloire
För Valloire visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 8 nov. 10:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 400 m, 0 mm på 2 100 m och 0 mm på 2 750 m under de 24 timmarna från 8 nov. 17:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla
Rapporterat läge för Valloire: Liftar: 0 av 15 öppna (Valloire sectors Crey du Quart och Sétaz · Enligt källan listat: liftar och nedfartspister på kartan; Lumiplay / Valmeinier – Valloire; Hämtad 8 nov. 16:28 · källtid obekräftad). Pister: 0 av 44 öppna (Valloire sectors Crey du Quart och Sétaz · Enligt källan listat: liftar och nedfartspister på kartan; Lumiplay / Valmeinier – Valloire; Hämtad 8 nov. 16:28 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information
Valloire är en by i Maurienne i Savoie, enligt franska Wikipedia på 1 405 m vid kyrkan. Dess sektorer Sétaz och Crey du Quart utgör 80 km av de 160 km som operatören anger för det sammanlänkade skidområdet Galibier-Thabor med Valmeinier.
Idag i korthet
Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.
- Liftar
- 0 av 15 öppnaValloire sectors Crey du Quart och Sétaz · Enligt källan listat: liftar och nedfartspister på kartan
- Pister
- 0 av 44 öppnaValloire sectors Crey du Quart och Sétaz · Enligt källan listat: liftar och nedfartspister på kartan
- Snödjup
- Inte rapporterat
- Säsong
- Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Områdets omfattning: Den här sidan täcker Valloire-sidan av skidområdet Galibier-Thabor: sektorerna Crey du Quart och Sétaz som operatörens karta listar dem. Valmeinier har en egen sida. Prognosen använder en punkt vid dalstationen för gondolbanan Sétaz i Valloire, så förhållandena i Valmeinier och i övre terräng kan skilja sig.
Din vinterbild
Aktuell översikt
Snön under dina skidor.
Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.
1 – 7 °C · 2 100 m · 8 nov. – 10 nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Utfärdad 8 nov. 10:00
Källor och metod
Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.
Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.
För Valloire är värdena på 1 400, 2 100 och 2 750 m höjdanpassade modellprognoser vid prognospunkten dalstationen för gondolbanan Sétaz, inte observationer eller separata väderstationer.
Berget, timme för timme
Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.
Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48
Utfärdad: 8 nov. 2026 10:00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognosvärden timme för timme
| Lokal tid | Temperatur °C | Nederbörd mm | Luftfuktighet % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 8 nov. 2026 17:00 | 1,3 | 0 | 83 | 0,4 |
| 8 nov. 2026 18:00 | 1,2 | 0 | 80 | 0,3 |
| 8 nov. 2026 19:00 | 1,1 | 0 | 79 | 0,5 |
| 8 nov. 2026 20:00 | 1,1 | 0 | 77 | 0,6 |
| 8 nov. 2026 21:00 | 1,5 | 0 | 75 | 0,6 |
| 8 nov. 2026 22:00 | 1,7 | 0 | 74 | 0,9 |
| 8 nov. 2026 23:00 | 1,9 | 0 | 74 | 0,8 |
| 9 nov. 2026 00:00 | 1,6 | 0 | 77 | 0,9 |
| 9 nov. 2026 01:00 | 1,6 | 0 | 76 | 0,8 |
| 9 nov. 2026 02:00 | 1,3 | 0 | 78 | 1,3 |
| 9 nov. 2026 03:00 | 1,4 | 0 | 78 | 1,8 |
| 9 nov. 2026 04:00 | 1,4 | 0 | 76 | 2 |
| 9 nov. 2026 05:00 | 1,7 | 0 | 74 | 2 |
| 9 nov. 2026 06:00 | 1,9 | 0 | 73 | 2,3 |
| 9 nov. 2026 07:00 | 1,9 | 0 | 73 | 2,3 |
| 9 nov. 2026 08:00 | 2,2 | 0 | 73 | 2,3 |
| 9 nov. 2026 09:00 | 4 | 0 | 71 | 1,5 |
| 9 nov. 2026 10:00 | 5,6 | 0 | 69 | 1,1 |
| 9 nov. 2026 11:00 | 6,4 | 0 | 72 | 1,1 |
| 9 nov. 2026 12:00 | 7 | 0 | 66 | 1,9 |
| 9 nov. 2026 13:00 | 7 | 0 | 68 | 1,4 |
| 9 nov. 2026 14:00 | 6,5 | 0 | 73 | 1 |
| 9 nov. 2026 15:00 | 6,1 | 0 | 73 | 1,3 |
| 9 nov. 2026 16:00 | 5,8 | 0 | 77 | 1,2 |
| 9 nov. 2026 17:00 | 5,1 | 0 | 77 | 2,1 |
| 9 nov. 2026 18:00 | 4,6 | 0,1 | 79 | 3,5 |
| 9 nov. 2026 19:00 | 4,4 | 0 | 81 | 4,6 |
| 9 nov. 2026 20:00 | 4,4 | 0 | 82 | 5,4 |
| 9 nov. 2026 21:00 | 4,3 | 0,1 | 82 | 5,7 |
| 9 nov. 2026 22:00 | 4,3 | 0,2 | 81 | 5,6 |
| 9 nov. 2026 23:00 | 4,4 | 0,1 | 81 | 5,4 |
| 10 nov. 2026 00:00 | 4,4 | 0,4 | 83 | 5,4 |
| 10 nov. 2026 01:00 | 4,5 | 0,4 | 82 | 5 |
| 10 nov. 2026 02:00 | 4,6 | 0,2 | 82 | 4,9 |
| 10 nov. 2026 03:00 | 4,9 | 0,4 | 86 | 3,7 |
| 10 nov. 2026 04:00 | 4,9 | 0,2 | 86 | 3,7 |
| 10 nov. 2026 05:00 | 5,1 | 0,2 | 86 | 3,7 |
| 10 nov. 2026 06:00 | 5,4 | 0 | 84 | 3 |
| 10 nov. 2026 07:00 | 4,8 | 0 | 88 | 3,5 |
| 10 nov. 2026 08:00 | 4,6 | 0,2 | 85 | 4,5 |
| 10 nov. 2026 09:00 | 4,2 | 3,8 | 87 | 3,9 |
| 10 nov. 2026 10:00 | 4,2 | 5,4 | 88 | 2,4 |
| 10 nov. 2026 11:00 | 4,4 | 1,6 | 88 | 1,1 |
| 10 nov. 2026 12:00 | 4,5 | 1,9 | 91 | 0,9 |
| 10 nov. 2026 13:00 | 4,2 | 3,2 | 89 | 1 |
| 10 nov. 2026 14:00 | 4,5 | 1,9 | 86 | 2,2 |
| 10 nov. 2026 15:00 | 5,1 | 0,7 | 84 | 1,1 |
| 10 nov. 2026 16:00 | 5,7 | 0 | 84 | 0,2 |
- Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
- 0 mm vattenekvivalent
- Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
- 0/48 h
- Längsta sammanhängande tidsfönster
- 0 h
Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.
Väder för snötillverkning
Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.
Stull (2011)Så ändrades prognosen
Jämförbar prognoshistorik saknas ännu.
Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten
Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.
Säsongsutsikter
En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.
Bergsprognos timme för timme
Ett berg. Olika förhållanden.
Följ prognosen från byn till högre höjder.
Europe/Paris
Beräkning
Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.
−3°C
Vind: 0,4 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 8 nov. 10:001,3°C
Vind: 0,4 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 8 nov. 10:005,1°C
Vind: 0,3 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 8 nov. 10:00Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.
Snöfallsprognos
Vatteninnehållet i prognosens snöfall.
8 nov. 17:00 → 9 nov. 17:00
1 400 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
2 100 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
2 750 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
Väder för snötillverkning i natt
I natt · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar
0 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar
14 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar
✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas
Beräkning för snötillverkning
Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.
Utsikter på kort sikt
Timprognos, anpassad för höjd.
Lufttemperatur
1,3°Snötillverkningspotential
0 / 48 hLängsta köldfönster: 0 h
| Resedatum | Lufttemperatur °C | Nederbörd mm |
|---|---|---|
| 8 nov. 2026 | 1,1° / 1,9° | 0 mm (7 h) |
| 9 nov. 2026 | 1,3° / 7° | 0,5 mm (24 h) |
| 10 nov. 2026 | 4,2° / 5,7° | 20,5 mm (17 h) |
Leverantörens uppdatering: 8 nov. 10:00 · Hämtat: 8 nov. 13:17 · Europe/Paris
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Schematisk höjdprofil
Så räknar vi
Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.
Stull (2011) ↗Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario för snöbalans
Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.
Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.
Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.
Prognosarkiv
Vad har ändrats i prognosen?
Tidigare prognos saknas för den här jämförelsen.
Jämförelsedetaljer
Jämför prognoser för samma timmar och höjd.
Utfärdad: 8 nov. 2026 10:00 · Hämtad: 8 nov. 2026 13:17
Öppna sparad prognos ↗
Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.
Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.
Snöläge och liftstatus
Skidortens officiella informationRapporter från skidområdena
Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.
Valloire · Pister · Lumiplay map lifts and
Valloire sectors Crey du Quart och Sétaz · Enligt källan listat: liftar och nedfartspister på kartanRapporttiden är obekräftad
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Öppna enligt källans liftlista: 0 / 15Utanför driftperioden: 15
Piststatus · 0 / 44
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Källinformation: Source-listed map sectors only; source status has no observation time and public access is unverified.
Liftstatus
- TC BRIVE 1 · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TK CHATEAU RIPAILLE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TK CRETE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TK GD PLATEAU · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TK SEA · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TSD BRIVE 2 · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TSD MONTISSOT · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TSF LAC VIEILLE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TAPIS DEBUTANT THIMEL · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TC SETAZ · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TK VERNEYS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TSD CORNAFOND · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TSD VERNEYS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TSF MOULIN BENJAMIN · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TSF THIMEL · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
Piststatus
- AIGLE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- BELETTE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- BLANCHON · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- CHAMOIS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- CROCUS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- EDELWEISS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- ESCARGOT · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- ETERLOU · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- GENTIANES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- GERBOISE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- LUTINS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- MEREGERS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- MULOTS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- PERVENCHE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- PRIMEVERE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- ROSE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- SEA · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- SELLES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- SOLDANELLE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- STADE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- AIRELLES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- BLAIREAU · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- BOUQUETIN · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- CAMPANULE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- CASCADE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- CHEVREUIL · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- CHOUCAS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- COMBE THIMEL · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- DAHU · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- JB GRANGE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- JOUBARBE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- MELEZES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- MOULIN · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- MUGUET · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- MYOSOTIS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- OLYMPIQUE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- RHODOS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- SETAZ BLEUE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- SILENE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- STADE THIMEL · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TETRAS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- VERNEYS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- VICLOUSE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- ANCOLIE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Valloire · Pister · Lumiplay map lifts and
Valloire sectors Crey du Quart och Sétaz · Enligt källan listat: liftar och nedfartspister på kartan8 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Öppna enligt källans liftlista: 0 / 15Utanför driftperioden: 15
Piststatus · 0 / 44
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Nyheter från skidorten
Alla nyheter för skidortenInga nyheter för Valloire ännu. Notiser publiceras bara från källor med registrerad grund för återanvändning, och ingen är registrerad för den här skidorten. Senaste liftrapport: 8 november 2026, 16:28 UTC+1.
Frågor om snö och liftar
Hur mycket snö väntas i Valloire ?
För Valloire visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 8 nov. 10:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 400 m, 0 mm på 2 100 m och 0 mm på 2 750 m under de 24 timmarna från 8 nov. 17:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla ↗
Hur stort är snödjupet i Valloire ?
PisteWindow har ingen aktuell snödjupsrapport för Valloire. Prognosvärden är modellerat snöfall, inte snödjup. Skidortens officiella information ↗
Vilka liftar är öppna i Valloire ?
Liftar: 0 av 15 öppna (Valloire sectors Crey du Quart och Sétaz · Enligt källan listat: liftar och nedfartspister på kartan; Lumiplay / Valmeinier – Valloire; Hämtad 8 nov. 16:28 · källtid obekräftad). Pister: 0 av 44 öppna (Valloire sectors Crey du Quart och Sétaz · Enligt källan listat: liftar och nedfartspister på kartan; Lumiplay / Valmeinier – Valloire; Hämtad 8 nov. 16:28 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information ↗
Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?
Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.
Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.
Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.
Lär känna berget
Operatörens karta listar Valloires sektorer Sétaz och Crey du Quart bredvid Valmeiniers, så de två byarna delar ett skidområde. Två gondolbanor, Sétaz och Crêt de la Brive, startar nära byn. Schematisk bild, ingen karta och ingen aktuell lägesrapport.
Inför din skiddag
När öppnar skidområdet i Valloire?
Operatörens öppningssida, kontrollerad den 8 november 2026, anger en partiell föröppning den 5–6 december 2026, sektorerna i Valloire (Sétaz och Crey du Quart) från 12 till 18 december och hela Galibier-Thabor med Valmeinier från 19 december 2026 till 11 april 2027. Datumen beror på snöförhållandena. Lift- och backstatus visar vad som är öppet en viss dag.[3][4]
Täcker sidan hela skidområdet Galibier-Thabor?
Nej. Området förbinder Valloire och Valmeinier, och operatören anger det till 160 km pister. Den här sidan täcker Valloires sektorer Sétaz och Crey du Quart, som operatören anger till 80 km. Valmeiniers sektorer finns på en egen sida.[1]
Var kommer liftstatus och snödjup på sidan ifrån?
Lift- och backstatus kommer från operatörens interaktiva karta och räknar bara Valloires sektorer Crey du Quart och Sétaz. Kartan anger ingen uppdateringstid, så siffrorna märks som källuppgifter. Snödjupet kommer från Météo-Frances station Valloire på 2 295 m, en del av ett säsongsarkiv: sidan visar senaste värdet med datum eller markerar snön som ej tillgänglig.[4][5]
Är prognoserna för 1 400, 2 100 och 2 750 m i Valloire observationer?
Nej. De är modellvärden anpassade till 1 400, 2 100 och 2 750 m vid en representativ punkt (dalstationen för gondolbanan Sétaz).[2]
Källor för resmålet
PisteWindow · Granskad
- Valloire Tourisme · SkidområdeValloire Tourisme
- OpenStreetMap · Läge och höjdOpenStreetMap bidragsgivare
- Valloire Tourisme · Öppettider och tillträdeValloire Tourisme
- Valloire Tourisme / Lumiplay · Lift- och piststatusValloire Tourisme / Lumiplay
- Météo-France · SnörapportMétéo-France
- Wikipedia · Fakta och områdesinformationWikipedia
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo