Isère · Frankrike

Väderprognos och snöprognos för Villard-Reculas

För Villard-Reculas visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 4 nov. 19:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 500 m, 0 mm på 1 800 m och 0 mm på 2 100 m under de 24 timmarna från 5 nov. 00:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla

PisteWindow har ingen aktuell lift-, pist- eller snödjupsrapport för Villard-Reculas och visar bara prognosen. Dagens läge finns på skidortens officiella sida. Skidortens officiella information

Villard-Reculas är en högt belägen ort i Alpe d’Huez Grand Domaine; prognosen använder en punkt i 1 route des Pistes.

Planera resan

Idag i korthet

Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.

Ingen aktuell rapport
Liftar
Inte rapporterat
Pister
Inte rapporterat
Snödjup
Inte rapporterat
Säsong
Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Alla rapporter och källor

Områdets omfattning: Villard-Reculas är en ort i skidområdet Alpe d’Huez Grand Domaine; områdets totalsiffror beskriver inte enbart Villard-Reculas. Kontrollera öppna förbindelser i den officiella rapporten.

Din vinterbild

Aktuell översikt

Inga aktuella lokala rapporter

Schematiskt bergslandskap · Villard-Reculas

Snön under dina skidor.

Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.

Öppna snörapporten

Villard-Reculas

Vädret framöver
Prognos finns

−1 – 9 °C · 1 800 m · 5 nov. – 7 nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Utfärdad 4 nov. 19:00

Se bergsprognosen
Källor och metod

Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.

Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.

För Villard-Reculas är värdena på 1 500, 1 800 och 2 100 m höjdanpassade modellprognoser vid prognospunkten 1 route des Pistes, inte observationer eller separata väderstationer.

Berget, timme för timme

Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.

Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48

Utfärdad: 4 nov. 2026 19:00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Timprognos för temperatur2,3 °C
Timprognos för temperatur−3°0°11°5 nov. 006 nov. 23
Prognosvärden timme för timme
Villard-Reculas · 1 800 m · Europe/Paris
Lokal tidTemperatur °CNederbörd mmLuftfuktighet %Vind m/s
5 nov. 2026 00:002,30591,7
5 nov. 2026 01:002,60592,1
5 nov. 2026 02:003,10572,2
5 nov. 2026 03:003,10581,9
5 nov. 2026 04:003,90595,7
5 nov. 2026 05:003,80592,5
5 nov. 2026 06:004,20563,1
5 nov. 2026 07:004,10553
5 nov. 2026 08:004,40533
5 nov. 2026 09:005,30502,8
5 nov. 2026 10:006,10512,3
5 nov. 2026 11:007,20521,9
5 nov. 2026 12:0080522
5 nov. 2026 13:008,50552,1
5 nov. 2026 14:008,50521,8
5 nov. 2026 15:008,10611,5
5 nov. 2026 16:007,30611,6
5 nov. 2026 17:006,40610,8
5 nov. 2026 18:005,20700,6
5 nov. 2026 19:004,70701,3
5 nov. 2026 20:004,20711,5
5 nov. 2026 21:004,40721
5 nov. 2026 22:003,90760,2
5 nov. 2026 23:003,60800,3
6 nov. 2026 00:003,70760,8
6 nov. 2026 01:003,60,2790,7
6 nov. 2026 02:0030,5840,9
6 nov. 2026 03:002,20,3900,5
6 nov. 2026 04:001,61960,7
6 nov. 2026 05:0002,4961,1
6 nov. 2026 06:00−0,62,3961,5
6 nov. 2026 07:00−0,31,8951,3
6 nov. 2026 08:000,11,7951,2
6 nov. 2026 09:000,60,4980,6
6 nov. 2026 10:001,40,1960,5
6 nov. 2026 11:001,801000,7
6 nov. 2026 12:0020950,2
6 nov. 2026 13:002,20960,5
6 nov. 2026 14:002,40950,7
6 nov. 2026 15:002,20,1980,9
6 nov. 2026 16:002,20,21001,1
6 nov. 2026 17:001,90,61001,2
6 nov. 2026 18:001,80,21001,2
6 nov. 2026 19:001,50991,9
6 nov. 2026 20:001,60981,2
6 nov. 2026 21:001,40961,3
6 nov. 2026 22:001,10931,5
6 nov. 2026 23:001,40881
Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
0 mm vattenekvivalent
Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
0/48 h
Längsta sammanhängande tidsfönster
0 h

Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.

Väder för snötillverkning

Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.

Stull (2011)

Så ändrades prognosen

Temperaturändring för överlappande prognostimmar: +0,1 °C · 66 h

4 nov. 2026 16:00 → 4 nov. 2026 19:00

Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten

Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.

Säsongsutsikter

En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.

Källa: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bergsprognos timme för timme
Prognos / Höjd

Ett berg. Olika förhållanden.

Följ prognosen från byn till högre höjder.

Europe/Paris

1 500 m3,3°C1 800 m2,3°C2 100 m0,3°C
Ingen nollgradersnivå mellan tillgängliga höjder
Beräkning

Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.

Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.

Modellerat

Snöfallsprognos

Vatteninnehållet i prognosens snöfall.

5 nov. 00:00 → 6 nov. 00:00

1 500 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

1 800 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

2 100 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

Modellerat

Väder för snötillverkning i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

1 500 m

0 h · Lämpligt väder · 8/8 bedömda timmar

00—Över gränsvärdet · 0°C
01—Över gränsvärdet · 0,6°C
02—Över gränsvärdet · 0,9°C
03—Över gränsvärdet · 0,7°C
04—Över gränsvärdet · 1,7°C
05—Över gränsvärdet · 1,6°C
06—Över gränsvärdet · 1,6°C
07—Över gränsvärdet · 1,4°C
1 800 m

0 h · Lämpligt väder · 8/8 bedömda timmar

00—Över gränsvärdet · −1°C
01—Över gränsvärdet · −0,7°C
02—Över gränsvärdet · −0,4°C
03—Över gränsvärdet · −0,3°C
04—Över gränsvärdet · 0,5°C
05—Över gränsvärdet · 0,4°C
06—Över gränsvärdet · 0,5°C
07—Över gränsvärdet · 0,4°C
2 100 m

2 h · Lämpligt väder · 8/8 bedömda timmar

00✓Lämpligt väder · −2,6°C
01✓Lämpligt väder · −2,3°C
02—Över gränsvärdet · −1,9°C
03—Över gränsvärdet · −1,9°C
04—Över gränsvärdet · −1,4°C
05—Över gränsvärdet · −1,3°C
06—Över gränsvärdet · −1,3°C
07—Över gränsvärdet · −1,5°C

✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas

Beräkning för snötillverkning

Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.

På berget

Utsikter på kort sikt

Timprognos, anpassad för höjd.

Prognos

Lufttemperatur

2,3°
Modellerat

Snötillverkningspotential

0 / 48 h

Längsta köldfönster: 0 h

Timprognos för temperatur2,3 °C
Timprognos för temperatur−3°0°11°5 nov. 006 nov. 23
1 800 m · Europe/Paris
ResedatumLufttemperatur °CNederbörd mm
5 nov. 20262,3° / 8,5°0 mm (24 h)
6 nov. 2026−0,6° / 3,7°11,7 mm (24 h)

Leverantörens uppdatering: 4 nov. 19:00 · Hämtat: 4 nov. 23:18 · Europe/Paris

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på berget
1 500 m1 800 m2 100 m

Schematisk höjdprofil

Så räknar vi

Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario

Scenario för snöbalans

Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.

Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.

Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.

Prognosarkiv
Bergsjournalen

Vad har ändrats i prognosen?

Jämför prognoser för samma timmar och höjd.

0,1°C varmare under de gemensamma prognostimmarna.

Gemensam prognosperiod5 nov. 2026 00:00 — 7 nov. 2026 18:0066 h · 1 800 m · Europe/Paris

Timmar mellan leverantörens uppdateringar3 h

Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
+0,1 °CTidigare prognos: 2,7 °C
Senaste prognos: 2,9 °C
Total nederbördPrognos
−4,3 mmTidigare prognos: 16 mm
Senaste prognos: 11,7 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat
−2,1 mmTidigare prognos: 9,2 mm
Senaste prognos: 7,1 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat
+0 hTidigare prognos: 0 h
Senaste prognos: 0 h
DetaljerTidigare prognosSenaste prognosFörändring
Genomsnittlig lufttemperaturPrognos2,7 °C2,9 °C+0,1 °C
Total nederbördPrognos16 mm11,7 mm−4,3 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat9,2 mm7,1 mm−2,1 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat0 h0 h+0 h

Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.

Så fungerar jämförelsen+

Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.

Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.

Prognosstatus

1 500 mAktuell prognos4 nov. 2026 19:00
1 800 mAktuell prognos4 nov. 2026 19:00
2 100 mAktuell prognos4 nov. 2026 19:00

Snöläge och liftstatus

Skidortens officiella information

Ingen sparad rapport för det här resmålet.

Frågor om snö och liftar

Hur mycket snö väntas i Villard-Reculas?

För Villard-Reculas visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 4 nov. 19:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 500 m, 0 mm på 1 800 m och 0 mm på 2 100 m under de 24 timmarna från 5 nov. 00:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla ↗

Hur stort är snödjupet i Villard-Reculas?

PisteWindow har ingen aktuell snödjupsrapport för Villard-Reculas. Prognosvärden är modellerat snöfall, inte snödjup. Skidortens officiella information ↗

Vilka liftar är öppna i Villard-Reculas?

PisteWindow har ingen aktuell lift- eller pistrapport för Villard-Reculas. Öppna liftar och pister härleds inte från prognosen. Skidortens officiella information ↗

Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?

Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.

Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.

Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.

Isère · Frankrike

Lär känna berget

Landskapet vid Villard-Reculas är schematiskt, inte en karta eller en bild av aktuella förhållanden.

Läge
Villard-Reculas[1]
Skidområde
Alpe d’Huez Grand Domaine[1]
Prognospunkt
1 route des Pistes[2]

Inför din skiddag

Är Villard-Reculas hela skidområdet Alpe d’Huez Grand Domaine?

Nej. Alpe d’Huez Grand Domaine omfattar flera orter, och Villard-Reculas är bara en av dem; områdets siffror är inte en lokal inventering.[1]

Är förbindelserna kring Villard-Reculas öppna?

Kontrollera den officiella lift- och pistrapporten före avfärd från Villard-Reculas. En karta bekräftar inte att något är öppet.[4]

Är prognoserna för 1 500, 1 800 och 2 100 m vid Villard-Reculas observationer?

Nej. De är modellvärden anpassade till 1 500, 1 800 och 2 100 m vid en representativ punkt (1 route des Pistes).[2]

Källor för resmålet

PisteWindow · Granskad

  1. Alpe d’Huez Grand Domaine · SkidområdeAlpe d’Huez Grand Domaine
  2. Villard-Reculas · Läge och höjdIsère Attractivité / Oisans Tourisme
  3. Alpe d’Huez Grand Domaine · PistkartaAlpe d’Huez Grand Domaine
  4. Alpe d’Huez Grand Domaine · Lift- och piststatusAlpe d’Huez Grand Domaine
  5. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo