Berner Oberland · Schweiz
Adelboden-Lenk: sneprognose og vejret
For Adelboden-Lenk viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 19.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.260 m, 0 mm i 1.710 m og 0 mm i 2.100 m i de 24 timer fra 9. nov., 00.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Zurich). Prognosekilde
Meldte forhold for Adelboden-Lenk: Lifte: 0 af 23 åbne (Adelboden-Lenk main resort · reviewed operatør map subset; APG|SGA Infosnow / Adelboden-Lenk Bergbahnen; Hentet 8. nov., 23.13 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 54 åbne (Adelboden-Lenk main resort · reviewed operatør map subset; APG|SGA Infosnow / Adelboden-Lenk Bergbahnen; Hentet 8. nov., 23.13 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Adelboden-Lenk er et skiområde i Berner Oberland, der forbinder Adelboden med Lenk over Hahnenmoos, med Chuenisbärgli, Silleren, Hahnenmoos og Metsch som de vigtigste sektorer.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- 0 af 23 åbneAdelboden-Lenk main resort · reviewed operatør map subset
- Pister
- 0 af 54 åbneAdelboden-Lenk main resort · reviewed operatør map subset
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Denne side dækker operatørens hovedområde Adelboden-Lenk. Lenk Betelberg, Tschentenalp, Engstligenalp og Elsigen-Metsch er opført af operatøren som egne områder og indgår ikke. Prognosen bruger ét punkt ved dalstationen i Oey i 1.261 m; de højere værdier er modelværdier for højderne ovenover.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
3 – 9 °C · 1.710 m · 9. nov. – 11. nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 8. nov., 19.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
For Adelboden-Lenk er værdierne i 1.260, 1.710 og 2.100 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet dalstationen i Oey, ikke observationer eller separate vejrstationer.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 8. nov. 2026, 19.00 · Europe/Zurich · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 9. nov. 2026, 00.00 | 3,2 | 0 | 80 | 3 |
| 9. nov. 2026, 01.00 | 3,4 | 0 | 80 | 3,1 |
| 9. nov. 2026, 02.00 | 3,6 | 0 | 78 | 3 |
| 9. nov. 2026, 03.00 | 4 | 0 | 77 | 2,8 |
| 9. nov. 2026, 04.00 | 4,2 | 0 | 77 | 2,2 |
| 9. nov. 2026, 05.00 | 4,3 | 0 | 78 | 2,1 |
| 9. nov. 2026, 06.00 | 4,5 | 0 | 78 | 2,4 |
| 9. nov. 2026, 07.00 | 4,8 | 0 | 77 | 2,9 |
| 9. nov. 2026, 08.00 | 5,2 | 0,1 | 77 | 3,6 |
| 9. nov. 2026, 09.00 | 6,1 | 0 | 72 | 3 |
| 9. nov. 2026, 10.00 | 6,8 | 0 | 72 | 2,1 |
| 9. nov. 2026, 11.00 | 7,1 | 0 | 76 | 1,9 |
| 9. nov. 2026, 12.00 | 7,5 | 0 | 76 | 1,7 |
| 9. nov. 2026, 13.00 | 7,7 | 0 | 78 | 1,6 |
| 9. nov. 2026, 14.00 | 8 | 0 | 77 | 1,7 |
| 9. nov. 2026, 15.00 | 8,3 | 0 | 75 | 1,9 |
| 9. nov. 2026, 16.00 | 7,9 | 0 | 70 | 2,2 |
| 9. nov. 2026, 17.00 | 7,4 | 0 | 67 | 3 |
| 9. nov. 2026, 18.00 | 7,4 | 0 | 68 | 3,6 |
| 9. nov. 2026, 19.00 | 7,6 | 0 | 71 | 3,7 |
| 9. nov. 2026, 20.00 | 7,7 | 0 | 73 | 3,6 |
| 9. nov. 2026, 21.00 | 7,6 | 0,1 | 77 | 3,3 |
| 9. nov. 2026, 22.00 | 7,6 | 0,1 | 76 | 2,4 |
| 9. nov. 2026, 23.00 | 7,5 | 0,1 | 77 | 1,7 |
| 10. nov. 2026, 00.00 | 7,5 | 0,1 | 78 | 2,3 |
| 10. nov. 2026, 01.00 | 7,5 | 0 | 80 | 2,6 |
| 10. nov. 2026, 02.00 | 6,8 | 0,4 | 84 | 3 |
| 10. nov. 2026, 03.00 | 6,4 | 1,1 | 86 | 2,3 |
| 10. nov. 2026, 04.00 | 5,8 | 1,9 | 90 | 1,8 |
| 10. nov. 2026, 05.00 | 5,8 | 0,5 | 88 | 2,2 |
| 10. nov. 2026, 06.00 | 6 | 0,9 | 88 | 2,5 |
| 10. nov. 2026, 07.00 | 6,2 | 3,5 | 89 | 2,4 |
| 10. nov. 2026, 08.00 | 6,5 | 1 | 90 | 2,5 |
| 10. nov. 2026, 09.00 | 7,3 | 0,1 | 90 | 2,8 |
| 10. nov. 2026, 10.00 | 7,3 | 0,4 | 89 | 2,3 |
| 10. nov. 2026, 11.00 | 7,9 | 0,4 | 89 | 2,3 |
| 10. nov. 2026, 12.00 | 8,8 | 0 | 86 | 2,6 |
| 10. nov. 2026, 13.00 | 9,2 | 0 | 82 | 2,9 |
| 10. nov. 2026, 14.00 | 9,4 | 0 | 78 | 2,8 |
| 10. nov. 2026, 15.00 | 9,1 | 0 | 77 | 2,1 |
| 10. nov. 2026, 16.00 | 8,3 | 0 | 82 | 1,4 |
| 10. nov. 2026, 17.00 | 6,8 | 0 | 87 | 2 |
| 10. nov. 2026, 18.00 | 6,4 | 0 | 86 | 2,2 |
| 10. nov. 2026, 19.00 | 6 | 0 | 85 | 2,1 |
| 10. nov. 2026, 20.00 | 5,3 | 0 | 83 | 2,4 |
| 10. nov. 2026, 21.00 | 5 | 0 | 83 | 2,6 |
| 10. nov. 2026, 22.00 | 4,8 | 0 | 83 | 2,7 |
| 10. nov. 2026, 23.00 | 4,8 | 0 | 82 | 2,7 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 0/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 0 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: +0,2 °C · 64 h
8. nov. 2026, 13.00 → 8. nov. 2026, 19.00
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Zurich
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
1,2°C
Vind: 3,1 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 19.003,2°C
Vind: 3 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 19.003,6°C
Vind: 1,5 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 19.00Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
9. nov., 00.00 → 10. nov., 00.00
1.260 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.710 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.100 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 8/8 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 8/8 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 8/8 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
3,2°Mulighed for sneproduktion
0 / 48 hLængste kuldeperiode: 0 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 9. nov. 2026 | 3,2° / 8,3° | 0,4 mm (24 h) |
| 10. nov. 2026 | 4,8° / 9,4° | 10,2 mm (24 h) |
Udbyderens opdatering: 8. nov., 19.00 · Hentet: 8. nov., 21.18 · Europe/Zurich
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
0,2°C varmere i de fælles prognosetimer.
Fælles prognoseperiode9. nov. 2026, 00.00 — 11. nov. 2026, 16.0064 h · 1.710 m · Europe/Zurich
Timer mellem udbyderens opdateringer6 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- +0,2 °CTidligere prognose: 6,5 °C
Seneste prognose: 6,6 °C - Samlet nedbørPrognose
- -1,1 mmTidligere prognose: 12,9 mm
Seneste prognose: 11,8 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- +0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm - Timer med egnet vejrModelleret
- +0 hTidligere prognose: 0 h
Seneste prognose: 0 h
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | 6,5 °C | 6,6 °C | +0,2 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 12,9 mm | 11,8 mm | -1,1 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Timer med egnet vejrModelleret | 0 h | 0 h | +0 h |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 8. nov. 2026, 13.00
Hentet: 8. nov. 2026, 16.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 8. nov. 2026, 19.00
Hentet: 8. nov. 2026, 21.18
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Adelboden-Lenk · Pister · Infosnow lifts and
Adelboden-Lenk main resort · reviewed operatør map subsetMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 23
Pistestatus · 0 / 54
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Reviewed subset of the operator map object, which also lists five neighbouring operator areas. The page carries no observation time; item states are operator-reported.
Liftstatus
- Guetfläck · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Metschstand · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Brenggen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Bühlberg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Stand-Xpress II · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Stand-Xpress I · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Tanzboden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Stand · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Aebi - Sillerenbühl · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Kleinskilift Lurnigegge · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Höchsthorn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Bergläger - Sillerenbühl · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Geils - Lavey · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Geils - Hahnenmoos · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Geils - Luegli · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Adelboden - Oey · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Boden - Chuenisbärgli · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Oey - Bergläger · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Kleinskilift Hampy · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Kleinskilift Gody · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Kleinskilift Zwerg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Übungslift Geils I · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Übungslift Geils II · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
Pistestatus
- Guetfläck · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Sumpfbach · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Metschberg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Sonnenhang · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Juskila · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- FIS · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Holzegg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Sonnenmeder · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Bühlberg Nord · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Bühlberg Süd · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Metschmaad - Metsch · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Metsch - Bühlberg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Laveygrat-Bühlberg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Metschstand - Bergstation Brenggen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Schattwy · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Bühlberg - Metschmaad · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Brenggen - Bühlbergpiste · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Brenggen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Brenggen - Hahnenmoosläger · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Klusi · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Chummi · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Chummi - Geils · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Lägerpiste · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Höchst-Chuenis · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Weltcup · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Chuenis-Chäle · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Chuenis-Bergläger · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Chuenis - Bergläger · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Chuenis-Bode · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Lavey - Hahnenmoos · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Sillerenbühl - Bergläger · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Sillerenbühl - Geils · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Hahnenmoos - Geils · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Bergläger - Rehärti · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Geils - Bergläger · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Sillerenbühl - Aebi · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Seelipiste · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Rehbockpiste · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Täli · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Sillerenbühl - Rosshubel · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Rosshubel - Aebi · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Rosshubel - sandige Boden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Stand - sandige Boden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Murbipiste · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Stand - Hahnenmoosgraben · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Lavey - Stand · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Stand - Rosshubel · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Tanzboden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Talpiste Aebi - Oey · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Sillerenbühl -Bergläger · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Sandige Boden - Aebi · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Metschstand -Blatti · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Lavey Schwarz · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Wolfspiste · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
Adelboden-Lenk · SLF Adelboden study plot
Adelboden by · SLF study plot 1AD0Arkiveret melding
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 8. nov. 2026, 07.00
| Målested | cm |
|---|---|
| Adelboden study plot (1.325 m) · Målt snedybdeManual total ground snow depth (HS) in centimetres at an SLF study plot. The observation is local to the plot. | 0 |
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Adelboden-Lenk · Pister · Infosnow lifts and
Adelboden-Lenk main resort · reviewed operatør map subset8. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 23
Pistestatus · 0 / 54
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Adelboden-Lenk · SLF Adelboden study plot
Adelboden by · SLF study plot 1AD08. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 8. nov. 2026, 07.00
| Målested | cm |
|---|---|
| Adelboden study plot (1.325 m) · Målt snedybdeManual total ground snow depth (HS) in centimetres at an SLF study plot. The observation is local to the plot. | 0 |
Nyheder fra skiområdet
Alle nyheder om skiområdetEndnu ingen nyheder for Adelboden-Lenk. Notitser offentliggøres kun fra kilder med et registreret grundlag for genbrug, og der er intet registreret for dette skiområde. Seneste liftmelding: 8. november 2026, 23.13 UTC+1.
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Adelboden-Lenk ?
For Adelboden-Lenk viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 19.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.260 m, 0 mm i 1.710 m og 0 mm i 2.100 m i de 24 timer fra 9. nov., 00.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Zurich). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Adelboden-Lenk ?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Adelboden-Lenk. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Adelboden-Lenk ?
Lifte: 0 af 23 åbne (Adelboden-Lenk main resort · reviewed operatør map subset; APG|SGA Infosnow / Adelboden-Lenk Bergbahnen; Hentet 8. nov., 23.13 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 54 åbne (Adelboden-Lenk main resort · reviewed operatør map subset; APG|SGA Infosnow / Adelboden-Lenk Bergbahnen; Hentet 8. nov., 23.13 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Operatørens liftliste nævner Oey, Bergläger, Sillerenbühl, Geils, Hahnenmoos, Chuenisbärgli, Bühlberg og Metschstand. Skematisk illustration, ikke et kort og ikke aktuelle forhold.
Før din skidag
Hvornår åbner Adelboden-Lenk for skiløb?
Da vi kontrollerede den officielle status den 8. november 2026, var kun få lifte åbne og endnu ingen piste. Den officielle status viser, hvad der er åbent den dag, du vil stå på ski.[4]
Dækker denne side hele Adelboden-Lenk-regionen?
Nej. Operatøren opfører Lenk Betelberg, Tschentenalp, Engstligenalp og Elsigen-Metsch som egne områder med egne lifte, så de tælles ikke med her. Siden dækker hovedområdet omkring Chuenisbärgli, Silleren, Hahnenmoos og Metsch.[4]
Hvor kommer liftstatus og snedybde på denne side fra?
Lift- og pistestatus kommer fra data fra operatørens interaktive kort (APG|SGA Infosnow), afgrænset til hovedområdet. Snedybden kommer fra SLF’s forsøgsplot i landsbyen Adelboden i 1.325 m, en manuel måling. SLF-stationen Lavey-Sattligrat i nærheden rapporterede ingen snedybde, da vi tjekkede, så der måles ikke noget på selve pisterne.[4][5]
Er prognoserne i 1.260, 1.710 og 2.100 m for Adelboden-Lenk observationer?
Nej. Det er modelværdier justeret til 1.260, 1.710 og 2.100 m og beregnet i ét repræsentativt punkt (dalstationen i Oey). Der måles ikke noget i de tre højder.[2]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Adelboden-Lenk (adelboden-lenk.ch) · SkiområdeAdelboden-Lenk (adelboden-lenk.ch)
- OpenStreetMap contributors · Placering og højdeOpenStreetMap bidragsydere
- Adelboden-Lenk (adelboden-lenk.ch) / APG|SGA Infosnow · Kort over pisterneAdelboden-Lenk (adelboden-lenk.ch) / APG|SGA Infosnow
- APG|SGA Infosnow / Adelboden-Lenk Bergbahnen · Lift- og pistestatusAPG|SGA Infosnow / Adelboden-Lenk Bergbahnen
- WSL Institute for Snow and Avalanche Research SLF · SnemeldingWSL Institute for Snow og Avalanche Research SLF
- Wikipedia · Fakta og områdeinformationWikipedia
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo