Graubünden · Schweiz

Arosa: sneprognose og vejret

For Arosa viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 16.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.750 m, 0 mm i 2.200 m og 0 mm i 2.600 m i de 24 timer fra 4. nov., 22.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Zurich). Prognosekilde

Meldte forhold for Arosa: Lifte: 0 af 13 åbne (Arosa · Opført af kilden: vinterrapportgruppe; Arosa Lenzerheide; Hentet 4. nov., 20.57 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information

Arosa er landsbyen for enden af sidebanen fra Chur, med stationen på 1.775 m, i en bowle under Weisshorn. Det er Arosa-halvdelen af Arosa Lenzerheide, og den mindste målt i antal lifte.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Lukket i dag
Lifte
0 af 13 åbneArosa · Opført af kilden: vinterrapportgruppe
Pister
Ikke meldt
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Operatørens vinterrapport fordeler 43 lifte på Arosa (14) og Lenzerheide (29), men angiver kun én samlet pistelængde på 225 km for begge. Arosa-tallene her er derfor liftnavne og antal; kilometerne hører til hele området.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Arosa

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-1 – 5 °C · 2.200 m · 4. nov. – 6. nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 4. nov., 16.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

Niveauerne 1.750, 2.200 og 2.600 m er modelestimater for Arosa station, ikke målinger. Det laveste niveau ligger tæt på stationen på 1.775 m, og Aroser Rothorn, kommunens højeste punkt på 2.980 m, ligger over det øverste niveau.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 4. nov. 2026, 16.00 · Europe/Zurich · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Temperaturprognose time for time-1,2 °C
Temperaturprognose time for time-4°0°7°4. nov., 226. nov., 21
Prognoseværdier time for time
Arosa · 2.200 m · Europe/Zurich
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
4. nov. 2026, 22.00-1,20782,6
4. nov. 2026, 23.00-1,10761,9
5. nov. 2026, 00.00-1,30762,1
5. nov. 2026, 01.00-1,40763,3
5. nov. 2026, 02.00-1,10754,5
5. nov. 2026, 03.00-0,90754,8
5. nov. 2026, 04.00-0,90723,3
5. nov. 2026, 05.00-0,80722,9
5. nov. 2026, 06.00-0,70713,1
5. nov. 2026, 07.00-0,50702,6
5. nov. 2026, 08.000,40671,7
5. nov. 2026, 09.001,80680,8
5. nov. 2026, 10.002,80612,3
5. nov. 2026, 11.003,70572,9
5. nov. 2026, 12.004,30562,8
5. nov. 2026, 13.004,60562,5
5. nov. 2026, 14.004,70582,3
5. nov. 2026, 15.0040671
5. nov. 2026, 16.002,60720,2
5. nov. 2026, 17.001,90690,8
5. nov. 2026, 18.0020671,1
5. nov. 2026, 19.002,30621
5. nov. 2026, 20.002,30591
5. nov. 2026, 21.002,10601,1
5. nov. 2026, 22.002,30591
5. nov. 2026, 23.001,90611,9
6. nov. 2026, 00.0020602,1
6. nov. 2026, 01.001,80602,6
6. nov. 2026, 02.001,70613,3
6. nov. 2026, 03.001,90603,1
6. nov. 2026, 04.001,90593
6. nov. 2026, 05.001,80593,2
6. nov. 2026, 06.001,80593,2
6. nov. 2026, 07.001,90583,1
6. nov. 2026, 08.002,20573
6. nov. 2026, 09.003,30572,2
6. nov. 2026, 10.004,20571,2
6. nov. 2026, 11.004,50640,3
6. nov. 2026, 12.004,70640,3
6. nov. 2026, 13.004,70630,5
6. nov. 2026, 14.004,30700,7
6. nov. 2026, 15.003,70760,6
6. nov. 2026, 16.0030800,5
6. nov. 2026, 17.001,80940,9
6. nov. 2026, 18.001,60860,8
6. nov. 2026, 19.000,50,9980,4
6. nov. 2026, 20.000,31,51000,5
6. nov. 2026, 21.000,121000,2
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
11/48 h
Længste sammenhængende periode
11 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: +0,2 °C · 64 h

4. nov. 2026, 10.00 → 4. nov. 2026, 16.00

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Zurich

1.750 m0,3°C2.200 m-1,2°C2.600 m-3,8°C0°C · ≈ 1.840 m
Anslået 0 °C-niveau: ≈ 1.840 m
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

4. nov., 22.00 → 5. nov., 22.00

1.750 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.200 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.600 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

1.750 m

0 h · Egnet vejr · 10/10 vurderede timer

22—Over vurderingens grænse · -1,4°C
23—Over vurderingens grænse · -1,4°C
00—Over vurderingens grænse · -1,6°C
01—Over vurderingens grænse · -1,6°C
02—Over vurderingens grænse · -1,4°C
03—Over vurderingens grænse · -1,1°C
04—Over vurderingens grænse · -1,5°C
05—Over vurderingens grænse · -1,5°C
06—Over vurderingens grænse · -1,6°C
07—Over vurderingens grænse · -1,7°C
2.200 m

10 h · Egnet vejr · 10/10 vurderede timer

22✓Egnet vejr · -3°C
23✓Egnet vejr · -3°C
00✓Egnet vejr · -3,2°C
01✓Egnet vejr · -3,3°C
02✓Egnet vejr · -3,1°C
03✓Egnet vejr · -2,9°C
04✓Egnet vejr · -3,1°C
05✓Egnet vejr · -3°C
06✓Egnet vejr · -2,9°C
07✓Egnet vejr · -2,8°C
2.600 m

10 h · Egnet vejr · 10/10 vurderede timer

22✓Egnet vejr · -5,4°C
23✓Egnet vejr · -5,5°C
00✓Egnet vejr · -5,7°C
01✓Egnet vejr · -5,7°C
02✓Egnet vejr · -5,5°C
03✓Egnet vejr · -5,3°C
04✓Egnet vejr · -5,5°C
05✓Egnet vejr · -5,4°C
06✓Egnet vejr · -5,4°C
07✓Egnet vejr · -5,2°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

-1,2°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

11 / 48 h

Længste kuldeperiode: 11 h

Temperaturprognose time for time-1,2 °C
Temperaturprognose time for time-4°0°7°4. nov., 226. nov., 21
2.200 m · Europe/Zurich
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
4. nov. 2026-1,2° / -1,1°0 mm (2 h)
5. nov. 2026-1,4° / 4,7°0 mm (24 h)
6. nov. 20260,1° / 4,7°4,4 mm (22 h)

Udbyderens opdatering: 4. nov., 16.00 · Hentet: 4. nov., 19.18 · Europe/Zurich

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på bjerget
1.750 m2.200 m2.600 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

0,2°C varmere i de fælles prognosetimer.

Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 22.00 — 7. nov. 2026, 14.0064 h · 2.200 m · Europe/Zurich

Timer mellem udbyderens opdateringer6 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
+0,2 °CTidligere prognose: 1 °C
Seneste prognose: 1,2 °C
Samlet nedbørPrognose
+6,2 mmTidligere prognose: 6,8 mm
Seneste prognose: 13 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
+2,3 mmTidligere prognose: 6,6 mm
Seneste prognose: 8,9 mm
Timer med egnet vejrModelleret
+1 hTidligere prognose: 11 h
Seneste prognose: 12 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose1 °C1,2 °C+0,2 °C
Samlet nedbørPrognose6,8 mm13 mm+6,2 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret6,6 mm8,9 mm+2,3 mm
Timer med egnet vejrModelleret11 h12 h+1 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

1.750 mNy prognose4. nov. 2026, 16.00
2.200 mNy prognose4. nov. 2026, 16.00
2.600 mNy prognose4. nov. 2026, 16.00

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Arosa Lenzerheide · vinterrapportgrupper

Arosa · Opført af kilden: vinterrapportgruppeMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 13

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Gruppe opført af operatøren, ikke en verificeret fuldstændig oversigt. Kildens observationstidspunkt og aktuel adgang er ikke verificeret. Forbindelser er adskilte.

Liftstatus
  • Weisshorn 1. Sektion · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Weisshorn 2. Sektion · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Hörnli-Express · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Hörnli · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Plattenhorn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Carmenna · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Kulm · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Tschuggen Ost · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Brüggerhorn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Tomeli · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Tschuggen West · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Ried · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Prätschli · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
  • Zufahrt GOB Hörnli Express · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 1 Hintere Piste oberer Teil · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 1a Hintere Piste unterer Teil · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 1h Heimfahrtspiste Robinson · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 2 Mittlere Piste · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 2a Munggaegg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 2b Herrenbächli - Hundschopf - Alpenblick · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 2c Alpenblick - Hörnli-Express Tal · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 3 Direttisima · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 4 Skiclub · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 5 Hörnli Traverse · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 5a Strada Oberer Teil · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 5b Zufahrt SB Hörnli Talstation · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 5c Strada Unterer Teil · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 5d SBP Tal - Carmenna Tal · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 5e Klempen - Alpentobel · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 6 SBP Berg-Oberer Carmennahang-Unterer Carmennahang-Zufahrt SBP Tal · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 6a Emsla · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 7 Obersässpiste · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 8 Weisshorn-Carmennaberg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 8a Carmennaberg-Carmennahütte · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 9 Carmenna Berg-Carmenna Mitte · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 9a Carmenna Mitte-Briggerhang Traverse-Ried Berg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 9b Carmenna Mitte-Emsla · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 9c PGS · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 9d Donauwellen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 9e Kollerhupf Verlängerung · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 10 Weisshorngipfel-Sattelhütte-LAW Mitte · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 10a Traxloch-Kreuzung Hintere Hütte · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 10b Kreuzung Hintere Hütte- Ried Tal · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 11 Leichte Maran Oberer Teil · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 11a Leichte Maran Unterer Teil · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 11h Heimfahrtspiste Valsana · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 12 Diamond Slope · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 13 Ried Berg-Gondelbahn Kulm Tal · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 13a Carmenna Tal - Hörnli-Express Tal · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 13b Kulmwiese · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 14 Gondelbahn Kulm Berg-Tschuggenhütte-Ried Tal · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 14a Gondelbahn Kulm Berg - Ried Berg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 14h Heimfahrtspiste Tschuggen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 15 Tomelisteilhang · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 15a LAW Mittelstation - Tomeli Tal - Vetter · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 16 Prätschli Pisten · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
Arosa–Lenzerheide · ufuldstændig forbindelseskontekst efter retningMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Forbindelser efter retning

De viste dele er kun delvis information og bekræfter hverken gennemkørsel eller aktuel offentlig adgang.

Arosa → Lenzerheide

  • Hörnli-Express · Meldt lukket
  • Urdenbahn · Meldt lukket
  • 20 Urdenfürggli · Meldt lukket
  • 20a Motta · Meldt lukket
  • 20b Bischofsboden · Meldt lukket
  • 28a Älpliweg / Schluocht · Meldt lukket

Lenzerheide → Arosa

  • Urdenfürggli · Meldt lukket
  • Urdenbahn · Meldt lukket
  • 5 Hörnli Traverse · Meldt lukket
  • 5b Zufahrt SB Hörnli Talstation · Meldt lukket
  • 2c Alpenblick - Hörnli-Express Tal · Meldt lukket
Officiel kilde ↗

SLF · Arosa study plot

Station ArosaArkiveret melding

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
1. nov. 2026, 07.00
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Arosa (1.845 m) · Målt snedybdeManuelt målt samlet snedybde på jorden (HS) i centimeter.0
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Arosa Lenzerheide · vinterrapportgrupper

Arosa · Opført af kilden: vinterrapportgruppe4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 13

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
Arosa–Lenzerheide · ufuldstændig forbindelseskontekst efter retning4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Arosa Lenzerheide · vinterrapportgrupper

Arosa · Opført af kilden: vinterrapportgruppe3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 13

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
Arosa–Lenzerheide · ufuldstændig forbindelseskontekst efter retning3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

SLF · Arosa study plot

Station Arosa4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
1. nov. 2026, 07.00
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Arosa (1.845 m) · Målt snedybdeManuelt målt samlet snedybde på jorden (HS) i centimeter.0
Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Arosa?

For Arosa viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 16.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.750 m, 0 mm i 2.200 m og 0 mm i 2.600 m i de 24 timer fra 4. nov., 22.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Zurich). Prognosekilde ↗

Hvilke lifte er åbne i Arosa?

Lifte: 0 af 13 åbne (Arosa · Opført af kilden: vinterrapportgruppe; Arosa Lenzerheide; Hentet 4. nov., 20.57 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Graubünden · Schweiz

Lær bjerget at kende

Arosas liste går fra Weisshorn (to sektioner) og Hörnli-Express til Urdenbahn, Plattenhorn, Carmenna, Kulm, Tschuggen Ost og West, Brüggerhorn, Tomeli, Ried og Prätschli. Weisshorn-svævebanen åbnede i 1956; en svævebane forbandt Arosa med Lenzerheide i slutningen af 2013.

Prognosepunkt
Arosa station[2]
Jernbanestation
1.775 m[5]
Arosas lifte i rapporten
14 af 43[4]
Weisshorn
2.653 m · svævebane siden 1956[5]

Før din skidag

Hvilke lifte opfører rapporten for Arosa?

Fjorten: Weisshorn 1 og 2, Hörnli-Express, Urdenbahn, Hörnli, Plattenhorn, Carmenna, Kulm, Tschuggen Ost, Brüggerhorn, Tomeli, Tschuggen West, Ried og Prätschli. Flere har åbningstider, der afhænger af sneen.[4]

Hvordan er Arosa forbundet med Lenzerheide?

Ifølge Wikipedia forbandt en svævebane de to i slutningen af 2013. I rapporten er Urdenbahn en Arosa-lift mod Urdenfürggli, mens en særskilt Urdenfürggli-lift står under Lenzerheide. Tjek begge for forbindelsens status.[4][5]

Hvordan kommer jeg til Arosa uden bil?

En sidebane kører fra Chur til Arosa og ender ved stationen på 1.775 m. Landsbyen med de to søer, Obersee og Untersee, ligger midt i bowlen; om vinteren vokser befolkningen ud over de cirka 3.162 indbyggere.[5]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Arosa Lenzerheide · SkiområdeArosa Lenzerheide
  2. Arosa · Placering og højdeGraubünden Turisme
  3. Arosa Lenzerheide · Kort over pisterneArosa Lenzerheide
  4. Arosa Lenzerheide · Lift- og pistestatusArosa Lenzerheide
  5. Arosa · Placering og højdeWikipedia
  6. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo