Graubünden · Schweiz

Corvatsch: sneprognose og vejret

For Corvatsch viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 10.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.900 m, 0 mm i 2.700 m og 0 mm i 3.300 m i de 24 timer fra 8. nov., 17.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Zurich). Prognosekilde

Meldte forhold for Corvatsch: Lifte: 0 af 14 åbne (Corvatsch og Furtschellas · operatør facilities page; Corvatsch AG; Hentet 8. nov., 16.26 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 26 åbne (Corvatsch og Furtschellas · operatør facilities page; Corvatsch AG; Hentet 8. nov., 16.26 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information

Corvatsch rejser sig over Silvaplana og Sils i Øvre Engadin og drives af Corvatsch AG. Operatøren angiver bjergstationen til 3.303 m, den højeste i kantonen Graubünden, og 120 km pister inklusive Furtschellas.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Lukket i dag
Lifte
0 af 14 åbneCorvatsch og Furtschellas · operatør facilities page
Pister
0 af 26 åbneCorvatsch og Furtschellas · operatør facilities page
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Siden dækker kun skiområdet Corvatsch og Furtschellas. Corviglia and Diavolezza/Lagalb er adskilte skiområder med egne operatører og anlægslister og er ikke dækket her. Prognosen bruger ét punkt ved dalstationen Surlej, Silvaplana.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Corvatsch

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-7 – 1 °C · 2.700 m · 8. nov. – 10. nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 8. nov., 10.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

For Corvatsch er værdierne i 1.900, 2.700 og 3.300 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet dalstationen Surlej, Silvaplana, ikke observationer eller separate vejrstationer.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 8. nov. 2026, 10.00 · Europe/Zurich · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Temperaturprognose time for time-5,2 °C
Temperaturprognose time for time-9°0°3°8. nov., 1710. nov., 16
Prognoseværdier time for time
Corvatsch · 2.700 m · Europe/Zurich
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
8. nov. 2026, 17.00-5,20731,6
8. nov. 2026, 18.00-5,90671,3
8. nov. 2026, 19.00-6,20711,1
8. nov. 2026, 20.00-6,50731
8. nov. 2026, 21.00-6,80751
8. nov. 2026, 22.00-6,90741
8. nov. 2026, 23.00-6,80681
9. nov. 2026, 00.00-6,60641,1
9. nov. 2026, 01.00-6,50611,3
9. nov. 2026, 02.00-6,30631,3
9. nov. 2026, 03.00-6,30601,3
9. nov. 2026, 04.00-6,30621,2
9. nov. 2026, 05.00-6,10640,9
9. nov. 2026, 06.00-6,10640,7
9. nov. 2026, 07.00-60670,6
9. nov. 2026, 08.00-5,50690,4
9. nov. 2026, 09.00-4,60700,5
9. nov. 2026, 10.00-3,30731,1
9. nov. 2026, 11.00-3,30802
9. nov. 2026, 12.00-2,90793,1
9. nov. 2026, 13.00-3,20853,1
9. nov. 2026, 14.00-3,20852,8
9. nov. 2026, 15.00-3,20832,8
9. nov. 2026, 16.00-30883
9. nov. 2026, 17.00-30933,3
9. nov. 2026, 18.00-30,1963,3
9. nov. 2026, 19.00-2,80,2983
9. nov. 2026, 20.00-2,50,11003,3
9. nov. 2026, 21.00-2,301003,4
9. nov. 2026, 22.00-2,201003,6
9. nov. 2026, 23.00-2,201003,8
10. nov. 2026, 00.00-201004,3
10. nov. 2026, 01.00-1,60,11003,5
10. nov. 2026, 02.00-1,80,11003,6
10. nov. 2026, 03.00-1,70,31003,4
10. nov. 2026, 04.00-1,60,21003,6
10. nov. 2026, 05.00-1,30,21003,7
10. nov. 2026, 06.00-1,10,5993,5
10. nov. 2026, 07.00-10,61003,5
10. nov. 2026, 08.00-0,70,31003,8
10. nov. 2026, 09.00-0,40,31003,8
10. nov. 2026, 10.00-0,20,1993,3
10. nov. 2026, 11.00001003,4
10. nov. 2026, 12.000,201003,2
10. nov. 2026, 13.000,401002,5
10. nov. 2026, 14.000,40992,1
10. nov. 2026, 15.000,70981,5
10. nov. 2026, 16.000,70971,1
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
32/48 h
Længste sammenhængende periode
32 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Endnu ingen sammenlignelig prognosehistorik.

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Zurich

1.900 m0,1°C2.700 m-5,2°C3.300 m-9,1°C0°C · ≈ 1.915 m
Anslået 0 °C-niveau: ≈ 1.915 m
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

8. nov., 17.00 → 9. nov., 17.00

1.900 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.700 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

3.300 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

1.900 m

14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18✓Egnet vejr · -2,9°C
19✓Egnet vejr · -3,1°C
20✓Egnet vejr · -3,5°C
21✓Egnet vejr · -3,5°C
22✓Egnet vejr · -3,6°C
23✓Egnet vejr · -3,7°C
00✓Egnet vejr · -3,9°C
01✓Egnet vejr · -3,7°C
02✓Egnet vejr · -3,7°C
03✓Egnet vejr · -3,8°C
04✓Egnet vejr · -3,6°C
05✓Egnet vejr · -3,5°C
06✓Egnet vejr · -3,5°C
07✓Egnet vejr · -3,3°C
2.700 m

14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18✓Egnet vejr · -8°C
19✓Egnet vejr · -8,1°C
20✓Egnet vejr · -8,3°C
21✓Egnet vejr · -8,5°C
22✓Egnet vejr · -8,6°C
23✓Egnet vejr · -8,8°C
00✓Egnet vejr · -8,8°C
01✓Egnet vejr · -8,8°C
02✓Egnet vejr · -8,5°C
03✓Egnet vejr · -8,6°C
04✓Egnet vejr · -8,6°C
05✓Egnet vejr · -8,3°C
06✓Egnet vejr · -8,3°C
07✓Egnet vejr · -8,1°C
3.300 m

14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18✓Egnet vejr · -11,6°C
19✓Egnet vejr · -11,7°C
20✓Egnet vejr · -11,9°C
21✓Egnet vejr · -12,1°C
22✓Egnet vejr · -12,3°C
23✓Egnet vejr · -12,4°C
00✓Egnet vejr · -12,3°C
01✓Egnet vejr · -12,3°C
02✓Egnet vejr · -12,1°C
03✓Egnet vejr · -12,1°C
04✓Egnet vejr · -12,1°C
05✓Egnet vejr · -11,9°C
06✓Egnet vejr · -11,9°C
07✓Egnet vejr · -11,7°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

-5,2°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

32 / 48 h

Længste kuldeperiode: 32 h

Temperaturprognose time for time-5,2 °C
Temperaturprognose time for time-9°0°3°8. nov., 1710. nov., 16
2.700 m · Europe/Zurich
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
8. nov. 2026-6,9° / -5,2°0 mm (7 h)
9. nov. 2026-6,6° / -2,2°0,3 mm (24 h)
10. nov. 2026-2° / 0,7°2,7 mm (17 h)

Udbyderens opdatering: 8. nov., 10.00 · Hentet: 8. nov., 12.17 · Europe/Zurich

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på bjerget
1.900 m2.700 m3.300 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv

Hvad har ændret sig i prognosen?

Ingen tidligere prognose til denne sammenligning.

Sammenligningsdetaljer

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

Udstedt: 8. nov. 2026, 10.00 · Hentet: 8. nov. 2026, 12.17
Åbn gemt prognose ↗

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Corvatsch · Pister · operator lifts and

Corvatsch og Furtschellas · operatør facilities pageMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 14

Pistestatus · 0 / 26

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Operator facilities page for this area only. 0 yellow-marked routes, ski tours and training runs are not counted. The page gives no observation time or timezone for status, so open counts are not a verified live opening.

Liftstatus
  • Surlej-Murtèl · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Murtèl-Corvatsch · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Sils-Furtschellas · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Mandra · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Giand' Alva · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Alp Surlej · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Curtinella · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Rabgiusa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Furtschellas · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Murtèl · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Cristins · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Margun · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Chüderun · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Grialetsch · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
Pistestatus
  • 01 Standard · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 01a Dürrenast · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 02 Fuorcla · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 03 Roseg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 04 Giand' Alva · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 05 Hahnensee · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 06 Mandra · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 07 Arlas · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 08 Lejins · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 09 Surlej · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 10a Chastelets · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 10b Chastelets unten · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 10c Talabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 11 Crap Nair · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 12 Curtinella Run · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 13 Rabgiusa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 15 Ravulaunas · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 16 Valtellina · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 18 Curtinella unten · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 19 Furtschellas · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 19a Furtschellas unten · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 20 Muntanella · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 20a Alte Muntanella · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 21 Chüderun · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 22 Grialetsch · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 23 Prasüra · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
Officiel kilde ↗

SLF · Corvatsch study plot 7CO0 snow depth

Corvatsch · SLF study plot 7CO0 at Murtèl, inside the ski terrainMelding utilgængelig

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Corvatsch · Pister · operator lifts and

Corvatsch og Furtschellas · operatør facilities page8. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 14

Pistestatus · 0 / 26

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

SLF · Corvatsch study plot 7CO0 snow depth

Corvatsch · SLF study plot 7CO0 at Murtèl, inside the ski terrain8. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Nyheder fra skiområdet

Alle nyheder om skiområdet

Endnu ingen nyheder for Corvatsch. Notitser offentliggøres kun fra kilder med et registreret grundlag for genbrug, og der er intet registreret for dette skiområde. Seneste liftmelding: 8. november 2026, 16.26 UTC+1.

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Corvatsch ?

For Corvatsch viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 10.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.900 m, 0 mm i 2.700 m og 0 mm i 3.300 m i de 24 timer fra 8. nov., 17.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Zurich). Prognosekilde ↗

Hvilke lifte er åbne i Corvatsch ?

Lifte: 0 af 14 åbne (Corvatsch og Furtschellas · operatør facilities page; Corvatsch AG; Hentet 8. nov., 16.26 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 26 åbne (Corvatsch og Furtschellas · operatør facilities page; Corvatsch AG; Hentet 8. nov., 16.26 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Graubünden · Schweiz

Lær bjerget at kende

Corvatsch-svævebanerne går fra Surlej via Murtèl til bjergstationen i 3.303 m, og Furtschellas-banen kører fra Sils. Corvatsch Park har en halfpipe og snowparklinjer. Skematisk illustration, ikke et kort og ikke aktuelle forhold.

Højeste liftstation
3.303 m[1]
Pister
120 km[1]
Prognosepunkt
Dalstationen Surlej, Silvaplana[2]

Før din skidag

Hvornår begynder sæsonen ved Corvatsch?

Operatørens anlægsside, tjekket den 8. november 2026, angiver åbningsdatoer mellem den 21. november og den 19. december 2026 afhængigt af liften: svævebanerne Surlej–Murtèl og Murtèl–Corvatsch den 21. november, Sils–Furtschellas den 19. december. Den officielle status viser, hvad der er åbent på en given dag.[4]

Hænger Corvatsch sammen med de andre skiområder i Engadin St. Moritz?

Nej, det er adskilte skiområder med forskellige operatører, hver med egne lifte og egen statusliste. Corviglia and Diavolezza/Lagalb har egne sider med egne prognosepunkter. Piste- og lifttal lægges aldrig sammen på tværs af områder.[4][1]

Hvor kommer liftstatus og snedybde på siden fra?

Lift- og pistestatus kommer fra Corvatsch AGs officielle anlægsside. Siden oplyser hverken observationstidspunkt eller snedybde. En snemåling i dette skiområdes terræn er endnu ikke verificeret, så snedybden vises som utilgængelig.[4][3]

Er prognoserne for 1.900, 2.700 og 3.300 m ved Corvatsch observationer?

Nej. Det er modelværdier justeret til 1.900, 2.700 og 3.300 m ved ét repræsentativt punkt (dalstationen Surlej, Silvaplana).[2]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Corvatsch AG · SkiområdeCorvatsch AG
  2. OpenStreetMap · Placering og højdeOpenStreetMap bidragsydere
  3. Corvatsch AG / Infosnow · Kort over pisterneCorvatsch AG / Infosnow
  4. Corvatsch AG · Lift- og pistestatusCorvatsch AG
  5. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo