Graubünden · Schweiz

Disentis: sneprognose og vejret

For Disentis viser MET Norways prognose, udsendt 4. nov., 02.17, modelleret snefald på 0 mm i 1.200 m, 0 mm i 1.900 m og 0 mm i 2.500 m i de 24 timer fra 4. nov., 09.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Zurich). Prognosekilde

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for Disentis og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Skiområdets officielle information

Disentis/Mustér er dalbyen ved Rhin-enden af området med tre landsbyer, bygget omkring et benediktinerkloster og et jernbaneknudepunkt på cirka 1.130 m. Skiløbet starter her med en svævebane til Caischavedra, ikke i en højtliggende plateaulandsby.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Ingen aktuel melding
Lifte
Ikke meldt
Pister
Ikke meldt
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Operatørens lifttabel deles med Andermatt og Sedrun, så liftene i Disentis skal udpeges ved navn: svævebanen Disentis–Caischavedra, stoleliftene Caischavedra–Gendusas og Gendusas–Lai Alv, Lai Alv–Péz Ault, Gendusas–Dadens, Palius og transportbåndet Caischavedra.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Disentis

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-1 – 4 °C · 1.900 m · 4. nov. – 6. nov.

MET Norway · Udstedt 4. nov., 02.17

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

Niveauerne 1.200, 1.900 og 2.500 m er modelestimater for dalstationen Caischavedra, ikke målinger. Det laveste niveau ligger omkring 70 m over byens jernbanestation på 1.130 m.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 4. nov. 2026, 02.17 · Europe/Zurich · MET Norway

Temperaturprognose time for time0 °C
Temperaturprognose time for time-3°0°7°4. nov., 096. nov., 08
Prognoseværdier time for time
Disentis · 1.900 m · Europe/Zurich
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
4. nov. 2026, 09.000090,92,7
4. nov. 2026, 10.000,5082,33
4. nov. 2026, 11.000,90793,2
4. nov. 2026, 12.001,2077,73,1
4. nov. 2026, 13.001,8073,93,8
4. nov. 2026, 14.001,4076,93,4
4. nov. 2026, 15.001081,72,9
4. nov. 2026, 16.000,5086,22,7
4. nov. 2026, 17.00-0,1091,32,6
4. nov. 2026, 18.00-0,2093,32,9
4. nov. 2026, 19.00-0,2093,43
4. nov. 2026, 20.00-0,1093,83
4. nov. 2026, 21.00-0,1094,33
4. nov. 2026, 22.000093,43
4. nov. 2026, 23.000093,52,9
5. nov. 2026, 00.000093,22,9
5. nov. 2026, 01.000092,93
5. nov. 2026, 02.00-0,1093,22,9
5. nov. 2026, 03.00-0,2093,82,9
5. nov. 2026, 04.00-0,4095,32,9
5. nov. 2026, 05.00-0,30952,8
5. nov. 2026, 06.00-0,3094,82,7
5. nov. 2026, 07.00-0,2094,82,8
5. nov. 2026, 08.00-0,1093,32,8
5. nov. 2026, 09.000,6089,93,2
5. nov. 2026, 10.001,4086,43,2
5. nov. 2026, 11.002,3080,93,1
5. nov. 2026, 12.003,2075,73,1
5. nov. 2026, 13.003,7073,73,1
5. nov. 2026, 14.004,2071,43,1
5. nov. 2026, 15.004,2071,23
5. nov. 2026, 16.003,3075,42,8
5. nov. 2026, 17.001,3086,52,1
5. nov. 2026, 18.000,8089,82,2
5. nov. 2026, 19.000,6092,72,3
5. nov. 2026, 20.000,3095,32,5
5. nov. 2026, 21.00-0,1097,52,6
5. nov. 2026, 22.00-0,40972,6
5. nov. 2026, 23.00-0,8097,52,6
6. nov. 2026, 00.00-0,6096,92,7
6. nov. 2026, 01.00-0,4096,12,8
6. nov. 2026, 02.00-0,2095,32,8
6. nov. 2026, 03.00-0,4094,72,7
6. nov. 2026, 04.00-0,5094,92,5
6. nov. 2026, 05.00-0,6095,62,5
6. nov. 2026, 06.00-0,30,297,22,6
6. nov. 2026, 07.00-0,30,198,12,5
6. nov. 2026, 08.00-0,1098,12,3
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
0/48 h
Længste sammenhængende periode
0 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: -0 °C · 52 h

3. nov. 2026, 20.17 → 4. nov. 2026, 02.17

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: MET Norway · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Zurich

1.200 m4,2°C1.900 m0°C2.500 m-3,6°C0°C · ≈ 1.900 m
Anslået 0 °C-niveau: ≈ 1.900 m
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

4. nov., 09.00 → 5. nov., 09.00

1.200 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.900 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.500 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

1.200 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 3,3°C
19—Over vurderingens grænse · 3,3°C
20—Over vurderingens grænse · 3,4°C
21—Over vurderingens grænse · 3,5°C
22—Over vurderingens grænse · 3,5°C
23—Over vurderingens grænse · 3,5°C
00—Over vurderingens grænse · 3,5°C
01—Over vurderingens grænse · 3,5°C
02—Over vurderingens grænse · 3,4°C
03—Over vurderingens grænse · 3,3°C
04—Over vurderingens grænse · 3,3°C
05—Over vurderingens grænse · 3,3°C
06—Over vurderingens grænse · 3,3°C
07—Over vurderingens grænse · 3,4°C
1.900 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · -0,9°C
19—Over vurderingens grænse · -0,9°C
20—Over vurderingens grænse · -0,7°C
21—Over vurderingens grænse · -0,7°C
22—Over vurderingens grænse · -0,7°C
23—Over vurderingens grænse · -0,7°C
00—Over vurderingens grænse · -0,7°C
01—Over vurderingens grænse · -0,7°C
02—Over vurderingens grænse · -0,8°C
03—Over vurderingens grænse · -0,8°C
04—Over vurderingens grænse · -0,9°C
05—Over vurderingens grænse · -0,8°C
06—Over vurderingens grænse · -0,9°C
07—Over vurderingens grænse · -0,8°C
2.500 m

14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18✓Egnet vejr · -4,4°C
19✓Egnet vejr · -4,4°C
20✓Egnet vejr · -4,3°C
21✓Egnet vejr · -4,3°C
22✓Egnet vejr · -4,2°C
23✓Egnet vejr · -4,2°C
00✓Egnet vejr · -4,3°C
01✓Egnet vejr · -4,3°C
02✓Egnet vejr · -4,4°C
03✓Egnet vejr · -4,4°C
04✓Egnet vejr · -4,5°C
05✓Egnet vejr · -4,4°C
06✓Egnet vejr · -4,4°C
07✓Egnet vejr · -4,3°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose fra MET Norway, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

0°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

0 / 48 h

Længste kuldeperiode: 0 h

Temperaturprognose time for time0 °C
Temperaturprognose time for time-3°0°7°4. nov., 096. nov., 08
1.900 m · Europe/Zurich
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
4. nov. 2026-0,2° / 1,8°0 mm (15 h)
5. nov. 2026-0,8° / 4,2°0 mm (24 h)
6. nov. 2026-0,6° / -0,1°0,3 mm (9 h)

Udbyderens opdatering: 4. nov., 02.17 · Hentet: 4. nov., 04.18 · Europe/Zurich

MET Norway ↗
Orientering på bjerget
1.200 m1.900 m2.500 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

Middeltemperaturen er uændret med den viste præcision.

Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 09.00 — 6. nov. 2026, 13.0052 h · 1.900 m · Europe/Zurich

Timer mellem udbyderens opdateringer6 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
+0 °CTidligere prognose: 0,7 °C
Seneste prognose: 0,7 °C
Samlet nedbørPrognose
+0,3 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0,3 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
+0,2 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0,2 mm
Timer med egnet vejrModelleret
+0 hTidligere prognose: 0 h
Seneste prognose: 0 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose0,7 °C0,7 °C+0 °C
Samlet nedbørPrognose0 mm0,3 mm+0,3 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret0 mm0,2 mm+0,2 mm
Timer med egnet vejrModelleret0 h0 h+0 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

1.200 mNy prognose4. nov. 2026, 02.17
1.900 mNy prognose4. nov. 2026, 02.17
2.500 mNy prognose4. nov. 2026, 02.17

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Andermatt–Sedrun–Disentis · Gennemgået: eksempler

Disentis · Caischavedra · Udvalg (ufuldstændigt): eksemplerMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 07.03

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Kun udvalgte eksempler, ikke en fuldstændig oversigt eller lokal total. Kildens opdatering har ingen tidszone. Observationstidspunkt pr. element og adgang er ikke verificeret.

Liftstatus
  • Disentis - Caischavedra · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
  • 125 Cuolm da Vi · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 132 Val Segnas · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 130 La Val · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Andermatt–Sedrun–Disentis · Gennemgået: eksempler

Disentis · Caischavedra · Udvalg (ufuldstændigt): eksempler4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 07.03

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Andermatt–Sedrun–Disentis · Gennemgået: eksempler

Disentis · Caischavedra · Udvalg (ufuldstændigt): eksempler3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
3. nov. 2026, 23.02

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Disentis?

For Disentis viser MET Norways prognose, udsendt 4. nov., 02.17, modelleret snefald på 0 mm i 1.200 m, 0 mm i 1.900 m og 0 mm i 2.500 m i de 24 timer fra 4. nov., 09.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Zurich). Prognosekilde ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Graubünden · Schweiz

Lær bjerget at kende

Ifølge Wikipedia blev benediktinerklostret grundlagt omkring 720, og det nuværende anlæg stammer fra 1696–1712. Lukmanier-vejen møder Oberalp-vejen i Disentis, og på stationen mødes Furka-Oberalp-banen og strækningen Reichenau-Tamins–Disentis/Mustér.

Prognosepunkt
Dalstation Caischavedra[2]
Jernbanestation
1.130 m[5]
Navngivne lifte i Disentis
Svævebane til Caischavedra · stolelifte til Gendusas og Lai Alv[4]
Benediktinerkloster
Grundlagt omkring 720[5]

Før din skidag

Er Disentis det samme som Mustér?

Ja. Disentis/Mustér er det officielle dobbeltnavn; Mustér er den rætoromanske form, på sursilvansk, kommunens officielle sprog. Ifølge Wikipedia talte 75,3 % rætoromansk i 2000.[5]

Hvordan kommer jeg til Disentis fra Sedrun eller Andermatt?

Ad vejen over Oberalppasset, som i Disentis møder Lukmanier-vejen, eller med Furka-Oberalp-banen, der har forbindelse til strækningen Reichenau-Tamins–Disentis/Mustér. Tjek sæsonlukninger, før du kører.[5]

Hvad betyder prognosepunktet Caischavedra for min dag?

Det er dalstationen for svævebanen Disentis–Caischavedra, så de to første niveauer beskriver byen og midtbjerget. Operatørens tabel nævner stoleliftene ovenfor uden højder; øvre grænser står på kortet over pisterne.[2][5][4]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Andermatt–Sedrun–Disentis · SkiområdeAndermatt–Sedrun–Disentis
  2. Disentis · Placering og højdeGraubünden Turisme
  3. Andermatt–Sedrun–Disentis · Kort over pisterneAndermatt–Sedrun–Disentis
  4. Andermatt–Sedrun–Disentis · Lift- og pistestatusAndermatt–Sedrun–Disentis
  5. Disentis · Placering og højdeWikipedia