Valais · Schweiz
Grimentz-Zinal: sneprognose og vejret
For Grimentz-Zinal viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 10.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.600 m, 0,1 mm i 2.300 m og 0,1 mm i 2.900 m i de 24 timer fra 8. nov., 15.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Zurich). Prognosekilde
PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for Grimentz-Zinal og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Den seneste opdatering mislykkedes; værdierne stammer fra en tidligere hentning. Skiområdets officielle information
Grimentz og Zinal ligger i Val d’Anniviers i Valais og deler ét skiområde. Ifølge operatørens liftliste går liftene fra 1.600 m i Grimentz op til 2.917 m.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
Den seneste opdatering mislykkedes. Værdierne stammer fra en tidligere hentning.
- Lifte
- Ikke meldt
- Pister
- Ikke meldt
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Siden dækker skiområdet Grimentz-Zinal. St-Luc/Chandolin og Vercorin er separate skiområder i samme dal og dækkes ikke her; prognosen bruger ét punkt ved dalstationen i Grimentz.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Ingen nylige lokale meldinger
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
-1 – 4 °C · 2.300 m · 8. nov. – 10. nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 8. nov., 10.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
For Grimentz-Zinal er værdierne i 1.600, 2.300 og 2.900 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet Dalstationen i Grimentz, ikke observationer eller separate vejrstationer.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 8. nov. 2026, 10.00 · Europe/Zurich · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 8. nov. 2026, 15.00 | 0,1 | 0 | 53 | 2 |
| 8. nov. 2026, 16.00 | -1,1 | 0 | 70 | 3 |
| 8. nov. 2026, 17.00 | -1 | 0 | 79 | 3,2 |
| 8. nov. 2026, 18.00 | -1 | 0 | 80 | 3,2 |
| 8. nov. 2026, 19.00 | -0,8 | 0 | 82 | 3,5 |
| 8. nov. 2026, 20.00 | -0,8 | 0 | 81 | 3,3 |
| 8. nov. 2026, 21.00 | -0,9 | 0 | 80 | 3,2 |
| 8. nov. 2026, 22.00 | -0,7 | 0 | 79 | 3,3 |
| 8. nov. 2026, 23.00 | -0,7 | 0 | 78 | 3,2 |
| 9. nov. 2026, 00.00 | -0,5 | 0 | 78 | 3,1 |
| 9. nov. 2026, 01.00 | -0,5 | 0 | 80 | 2,8 |
| 9. nov. 2026, 02.00 | -0,1 | 0 | 80 | 2,6 |
| 9. nov. 2026, 03.00 | 0,2 | 0 | 80 | 2,4 |
| 9. nov. 2026, 04.00 | 0,5 | 0 | 81 | 2,2 |
| 9. nov. 2026, 05.00 | 0,7 | 0 | 84 | 1,9 |
| 9. nov. 2026, 06.00 | 0,8 | 0 | 83 | 1,8 |
| 9. nov. 2026, 07.00 | 0,8 | 0,1 | 84 | 1,6 |
| 9. nov. 2026, 08.00 | 0,9 | 0 | 79 | 1,6 |
| 9. nov. 2026, 09.00 | 1,5 | 0 | 80 | 1,4 |
| 9. nov. 2026, 10.00 | 1,5 | 0 | 83 | 0,6 |
| 9. nov. 2026, 11.00 | 1,8 | 0 | 82 | 0,4 |
| 9. nov. 2026, 12.00 | 2 | 0 | 82 | 0,4 |
| 9. nov. 2026, 13.00 | 2,5 | 0 | 80 | 0,3 |
| 9. nov. 2026, 14.00 | 2,9 | 0 | 78 | 0,5 |
| 9. nov. 2026, 15.00 | 3,2 | 0 | 78 | 0,5 |
| 9. nov. 2026, 16.00 | 3 | 0 | 76 | 1,1 |
| 9. nov. 2026, 17.00 | 2,3 | 0,1 | 83 | 1,6 |
| 9. nov. 2026, 18.00 | 1,9 | 0,2 | 88 | 1,5 |
| 9. nov. 2026, 19.00 | 1,9 | 0,1 | 88 | 1,2 |
| 9. nov. 2026, 20.00 | 2,2 | 0,1 | 86 | 0,9 |
| 9. nov. 2026, 21.00 | 2,1 | 0,1 | 88 | 0,9 |
| 9. nov. 2026, 22.00 | 2,1 | 0 | 87 | 0,9 |
| 9. nov. 2026, 23.00 | 2,1 | 0 | 87 | 0,9 |
| 10. nov. 2026, 00.00 | 1,8 | 0 | 88 | 0,5 |
| 10. nov. 2026, 01.00 | 1,9 | 0 | 87 | 0,8 |
| 10. nov. 2026, 02.00 | 2,1 | 0 | 86 | 1,3 |
| 10. nov. 2026, 03.00 | 1,7 | 0,1 | 89 | 0,4 |
| 10. nov. 2026, 04.00 | 1,6 | 0,9 | 91 | 0,6 |
| 10. nov. 2026, 05.00 | 1,8 | 0,2 | 91 | 0,4 |
| 10. nov. 2026, 06.00 | 2,4 | 0,4 | 87 | 0,8 |
| 10. nov. 2026, 07.00 | 1,8 | 1,2 | 92 | 1 |
| 10. nov. 2026, 08.00 | 2,1 | 0,1 | 89 | 0,9 |
| 10. nov. 2026, 09.00 | 2,7 | 0,1 | 86 | 1 |
| 10. nov. 2026, 10.00 | 3,1 | 0,1 | 87 | 0,8 |
| 10. nov. 2026, 11.00 | 3,6 | 0 | 88 | 0,6 |
| 10. nov. 2026, 12.00 | 4 | 0 | 93 | 0,7 |
| 10. nov. 2026, 13.00 | 4,2 | 0 | 90 | 1,4 |
| 10. nov. 2026, 14.00 | 3,7 | 0,5 | 98 | 1 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0,1 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 11/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 11 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Endnu ingen sammenlignelig prognosehistorik.
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Zurich
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
-3,8°C
Vind: 2 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 10.000,1°C
Vind: 2 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 10.001,2°C
Vind: 2,1 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 10.00Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
8. nov., 15.00 → 9. nov., 15.00
1.600 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.300 m
0,1 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.900 m
0,1 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
8 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
0,1°Mulighed for sneproduktion
11 / 48 hLængste kuldeperiode: 11 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 8. nov. 2026 | -1,1° / 0,1° | 0 mm (9 h) |
| 9. nov. 2026 | -0,5° / 3,2° | 0,7 mm (24 h) |
| 10. nov. 2026 | 1,6° / 4,2° | 3,6 mm (15 h) |
Udbyderens opdatering: 8. nov., 10.00 · Hentet: 8. nov., 12.17 · Europe/Zurich
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Ingen tidligere prognose til denne sammenligning.
Sammenligningsdetaljer
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
Udstedt: 8. nov. 2026, 10.00 · Hentet: 8. nov. 2026, 12.17
Åbn gemt prognose ↗
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Grimentz Zinal Operations
Seneste hentning mislykkedes. Gemte meldinger nedenfor er historiske.
Ingen gemt melding. Se den officielle kilde.
Grimentz-Zinal · SLF Orzival og Grimentz snow depth
Station OrzivalArkiveret melding
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 1. nov. 2026
| Målested | cm |
|---|---|
| Orzival (2.640 m) · Målt snedybdeDaglig samlet snedækkedybde (HS), median af målte dybder. Eksporten angiver dagsrækken ved midnat UTC. | 9 |
Station GrimentzArkiveret melding
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 1. nov. 2026, 07.00
| Målested | cm |
|---|---|
| Grimentz (1.560 m) · Målt snedybdeManuelt målt samlet snedybde på jorden (HS) i centimeter. | 0 |
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Grimentz-Zinal · SLF Orzival og Grimentz snow depth
Station Orzival8. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 1. nov. 2026
| Målested | cm |
|---|---|
| Orzival (2.640 m) · Målt snedybdeDaglig samlet snedækkedybde (HS), median af målte dybder. Eksporten angiver dagsrækken ved midnat UTC. | 9 |
Station Grimentz8. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 1. nov. 2026, 07.00
| Målested | cm |
|---|---|
| Grimentz (1.560 m) · Målt snedybdeManuelt målt samlet snedybde på jorden (HS) i centimeter. | 0 |
Nyheder fra skiområdet
Alle nyheder om skiområdetEndnu ingen nyheder for Grimentz-Zinal. Notitser offentliggøres kun fra kilder med et registreret grundlag for genbrug, og der er intet registreret for dette skiområde.
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Grimentz-Zinal ?
For Grimentz-Zinal viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 10.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.600 m, 0,1 mm i 2.300 m og 0,1 mm i 2.900 m i de 24 timer fra 8. nov., 15.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Zurich). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Grimentz-Zinal ?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Grimentz-Zinal. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Grimentz-Zinal ?
PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte eller pister i Grimentz-Zinal. Åbne lifte og pister udledes ikke af prognosen. Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Liftene Bendolla og Espace Weisshorn starter i Grimentz og liften Sorebois i Zinal; endnu en lift går fra Sorebois op til Espace Weisshorn. Skematisk illustration, ikke et kort og ikke aktuelle forhold.
Før din skidag
Hvornår kan man stå på ski i Grimentz-Zinal?
Operatørens liftliste, læst den 8. november 2026, viste alle skilifte som lukkede eller ude af drift. Den officielle live-information viser, hvad der er åbent en given dag.[4]
Dækker siden St-Luc/Chandolin?
Nej. Turistkontoret i Val d’Anniviers fører St-Luc/Chandolin og Vercorin som separate liftområder med egne sider. Siden dækker kun Grimentz-Zinal.[6]
Hvor kommer liftstatus og snedybde på siden fra?
Lift- og pistestatus kommer fra den Infosnow-liste, som turistkontoret i Val d’Anniviers udgiver for Grimentz-Zinal. Snedybden kommer fra to SLF-stationer: Orzival i 2.640 m i skiområdet og målestationen i Grimentz i 1.560 m. Operatørens egen snørapport bruges ikke, fordi den ikke angiver højder.[4][5]
Er prognoserne i 1.600, 2.300 og 2.900 m for Grimentz-Zinal observationer?
Nej. De er modelværdier, justeret til 1.600, 2.300 og 2.900 m og beregnet ved ét repræsentativt punkt (Dalstationen i Grimentz).[2]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Val d’Anniviers Tourisme · SkiområdeVal d’Anniviers Tourisme
- OpenStreetMap contributors · Placering og højdeOpenStreetMap bidragsydere
- Val d’Anniviers Tourisme · Kort over pisterneVal d’Anniviers Tourisme
- Val d’Anniviers Tourisme / APG|SGA Infosnow · Lift- og pistestatusVal d’Anniviers Tourisme / APG|SGA Infosnow
- WSL Institute for Snow and Avalanche Research SLF · Meldingsdata og målestederWSL Institute for Snow og Avalanche Research SLF
- Val d’Anniviers Tourisme · Områdets afgrænsningVal d’Anniviers Tourisme
- Wikipedia · Fakta og områdeinformationWikipedia
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo