Berner Oberland · Schweiz
Grindelwald-First: sneprognose og vejret
For Grindelwald-First viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 10.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.100 m, 0 mm i 1.700 m og 0,1 mm i 2.400 m i de 24 timer fra 8. nov., 14.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Zurich). Prognosekilde
Meldte forhold for Grindelwald-First: Lifte: Antal åbne ukendt · 7 angivet (Grindelwald-First ski area · Pister · operator lifts og alpine; Jungfraubahnen / Jungfrau Ski Region live data; Hentet 8. nov., 13.24 · kildetid ubekræftet). Pister: Antal åbne ukendt · 29 angivet (Grindelwald-First ski area · Pister · operator lifts og alpine; Jungfraubahnen / Jungfrau Ski Region live data; Hentet 8. nov., 13.24 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Grindelwald-First ligger i Berner Oberland og er et af tre adskilte skiområder under navnet Jungfrau Ski Region. Operatørens referencepunkter går fra Grindelwald i 1.034 m til First i 2.168 m.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- Antal åbne ukendt · 7 angivetGrindelwald-First ski area · Pister · operator lifts og alpine
- Pister
- Antal åbne ukendt · 29 angivetGrindelwald-First ski area · Pister · operator lifts og alpine
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Siden dækker kun skiområdet Grindelwald-First. Jungfrau Ski Region udgiver adskilte områder for Grindelwald-Wengen og Mürren-Schilthorn; de dækkes ikke her, og deres lifte og pister lægges aldrig sammen. Prognosen bruger ét punkt ved dalstationen Grindelwald (Firstbahn).
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
1 – 9 °C · 1.700 m · 8. nov. – 10. nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 8. nov., 10.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
For Grindelwald-First er værdierne i 1.100, 1.700 og 2.400 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet dalstation Grindelwald (Firstbahn), ikke observationer eller separate vejrstationer.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 8. nov. 2026, 10.00 · Europe/Zurich · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 8. nov. 2026, 14.00 | 1,3 | 0 | 62 | 0,7 |
| 8. nov. 2026, 15.00 | 1,8 | 0 | 62 | 0,8 |
| 8. nov. 2026, 16.00 | 2,1 | 0 | 62 | 0,7 |
| 8. nov. 2026, 17.00 | 1,8 | 0 | 59 | 0,8 |
| 8. nov. 2026, 18.00 | 1,5 | 0 | 61 | 1,1 |
| 8. nov. 2026, 19.00 | 1,3 | 0 | 62 | 1,3 |
| 8. nov. 2026, 20.00 | 1,5 | 0 | 64 | 1,4 |
| 8. nov. 2026, 21.00 | 2,1 | 0 | 64 | 1,6 |
| 8. nov. 2026, 22.00 | 2,1 | 0 | 64 | 1,7 |
| 8. nov. 2026, 23.00 | 2,2 | 0 | 64 | 1,5 |
| 9. nov. 2026, 00.00 | 2,4 | 0 | 63 | 1,3 |
| 9. nov. 2026, 01.00 | 2,5 | 0 | 63 | 1 |
| 9. nov. 2026, 02.00 | 1,8 | 0 | 65 | 0,9 |
| 9. nov. 2026, 03.00 | 2,2 | 0 | 64 | 1,1 |
| 9. nov. 2026, 04.00 | 3 | 0 | 62 | 1 |
| 9. nov. 2026, 05.00 | 3,3 | 0 | 62 | 1 |
| 9. nov. 2026, 06.00 | 3,6 | 0 | 62 | 1,1 |
| 9. nov. 2026, 07.00 | 4,1 | 0 | 62 | 1 |
| 9. nov. 2026, 08.00 | 4,5 | 0 | 63 | 1 |
| 9. nov. 2026, 09.00 | 5,2 | 0,1 | 68 | 1,1 |
| 9. nov. 2026, 10.00 | 5,7 | 0 | 67 | 0,5 |
| 9. nov. 2026, 11.00 | 6,1 | 0 | 69 | 0,4 |
| 9. nov. 2026, 12.00 | 6,2 | 0,2 | 73 | 0,9 |
| 9. nov. 2026, 13.00 | 6,4 | 0,2 | 75 | 1 |
| 9. nov. 2026, 14.00 | 6,3 | 0 | 74 | 1 |
| 9. nov. 2026, 15.00 | 6,6 | 0 | 66 | 0,8 |
| 9. nov. 2026, 16.00 | 6,6 | 0 | 62 | 0,7 |
| 9. nov. 2026, 17.00 | 6 | 0,1 | 68 | 2 |
| 9. nov. 2026, 18.00 | 5,7 | 0,2 | 73 | 1,5 |
| 9. nov. 2026, 19.00 | 5,3 | 0,4 | 77 | 1,9 |
| 9. nov. 2026, 20.00 | 5,2 | 0,3 | 79 | 1,8 |
| 9. nov. 2026, 21.00 | 5,5 | 0,1 | 78 | 1,8 |
| 9. nov. 2026, 22.00 | 5,5 | 0,1 | 80 | 2 |
| 9. nov. 2026, 23.00 | 5,4 | 0,2 | 81 | 1,7 |
| 10. nov. 2026, 00.00 | 5,3 | 0,6 | 83 | 1,8 |
| 10. nov. 2026, 01.00 | 5,3 | 0,7 | 85 | 1,7 |
| 10. nov. 2026, 02.00 | 5,3 | 0,7 | 86 | 1,6 |
| 10. nov. 2026, 03.00 | 5,3 | 0,7 | 85 | 0,9 |
| 10. nov. 2026, 04.00 | 4,9 | 1,3 | 89 | 1,1 |
| 10. nov. 2026, 05.00 | 4,8 | 2,6 | 91 | 1,5 |
| 10. nov. 2026, 06.00 | 4,8 | 1,7 | 92 | 0,4 |
| 10. nov. 2026, 07.00 | 4,7 | 2,3 | 94 | 2,2 |
| 10. nov. 2026, 08.00 | 5 | 0,1 | 90 | 1,4 |
| 10. nov. 2026, 09.00 | 5,9 | 0,4 | 88 | 1,5 |
| 10. nov. 2026, 10.00 | 6,9 | 0,5 | 87 | 1,3 |
| 10. nov. 2026, 11.00 | 7,5 | 0,6 | 87 | 0,3 |
| 10. nov. 2026, 12.00 | 7,9 | 0,8 | 87 | 0,8 |
| 10. nov. 2026, 13.00 | 9,2 | 0 | 82 | 0,8 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 0/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 0 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Endnu ingen sammenlignelig prognosehistorik.
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Zurich
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
-1,3°C
Vind: 1,8 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 10.001,3°C
Vind: 0,7 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 10.007,6°C
Vind: 0,5 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 10.00Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
8. nov., 14.00 → 9. nov., 14.00
1.100 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.700 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.400 m
0,1 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
13 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
1,3°Mulighed for sneproduktion
0 / 48 hLængste kuldeperiode: 0 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 8. nov. 2026 | 1,3° / 2,2° | 0 mm (10 h) |
| 9. nov. 2026 | 1,8° / 6,6° | 1,9 mm (24 h) |
| 10. nov. 2026 | 4,7° / 9,2° | 13 mm (14 h) |
Udbyderens opdatering: 8. nov., 10.00 · Hentet: 8. nov., 12.17 · Europe/Zurich
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Ingen tidligere prognose til denne sammenligning.
Sammenligningsdetaljer
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
Udstedt: 8. nov. 2026, 10.00 · Hentet: 8. nov. 2026, 12.17
Åbn gemt prognose ↗
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Grindelwald-First · Pister · operator lifts and
Grindelwald-First ski area · Pister · operator lifts og alpineMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 08.15
Åbne ifølge kildens liftliste: — / 7
Pistestatus · — / 29
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Operator list for Grindelwald-First only; the other Jungfrau Ski Region areas are separate and not ski-connected. 7 lifts and 24 pistes have no published status and stay unknown. 138 other records (railways, itineraries, fun runs, toboggan and hiking tracks) are not counted.
Liftstatus
- Bärgelegg · Ukendt · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Oberjoch · Ukendt · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Grindel · Ukendt · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Schilt · Ukendt · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Hohwald · Ukendt · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- bodmiLIFT · Ukendt · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Schreckfeld - First · Ukendt · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
Pistestatus
- 20 Chapf · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- 21 Kirche · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- 21 Mühlebach · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- 22 Stählisboden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- 23 Stepfi · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- 21 Bort - Mühlebach · Ukendt · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- 1 Oberjoch blau · Ukendt · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- 3 Üsserbärgel · Ukendt · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- 3 Berme · Ukendt · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- 10 Gemsberg · Ukendt · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- 8 Distelboden · Ukendt · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- 13 Bärgelegg · Ukendt · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- 11 Hambiel · Ukendt · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- 22 Stählisboden - Mühlebach · Ukendt · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Bodmi · Ukendt · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- 21 Mühlebach - Kirche · Ukendt · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- 10 Hohwald - Bärgelegg · Ukendt · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- 3a Berme · Ukendt · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- 22 Grindel · Ukendt · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- 23 Stepfi · Ukendt · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- 1 Oberjoch rot · Ukendt · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- 4 Tirrli · Ukendt · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- 7 Faxhubel Ost · Ukendt · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- 9 Furggi · Ukendt · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- 12 Innerbärgel · Ukendt · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- 2 Oberjoch Steilhang · Ukendt · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- 5 Bort direkt · Ukendt · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- 16 Faxhubel West · Ukendt · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- 6 Schreckfeld - Egg · Ukendt · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
Grindelwald-First · operatør valley og peak snow
Grindelwald-First · operatør valley og peak snow reportMelding utilgængelig
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 08.15
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Grindelwald-First · Pister · operator lifts and
Grindelwald-First ski area · Pister · operator lifts og alpine8. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 08.15
Åbne ifølge kildens liftliste: — / 7
Pistestatus · — / 29
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Grindelwald-First · operatør valley og peak snow
Grindelwald-First · operatør valley og peak snow report8. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 08.15
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Nyheder fra skiområdet
Alle nyheder om skiområdetEndnu ingen nyheder for Grindelwald-First. Notitser offentliggøres kun fra kilder med et registreret grundlag for genbrug, og der er intet registreret for dette skiområde. Seneste liftmelding: 4. november 2026, 08.15 UTC+1.
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Grindelwald-First ?
For Grindelwald-First viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 10.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.100 m, 0 mm i 1.700 m og 0,1 mm i 2.400 m i de 24 timer fra 8. nov., 14.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Zurich). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Grindelwald-First ?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Grindelwald-First. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Grindelwald-First ?
Lifte: Antal åbne ukendt · 7 angivet (Grindelwald-First ski area · Pister · operator lifts og alpine; Jungfraubahnen / Jungfrau Ski Region live data; Hentet 8. nov., 13.24 · kildetid ubekræftet). Pister: Antal åbne ukendt · 29 angivet (Grindelwald-First ski area · Pister · operator lifts og alpine; Jungfraubahnen / Jungfrau Ski Region live data; Hentet 8. nov., 13.24 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Blandt de lifte, operatøren oplister for området, er Grindelwald – Bort, Schreckfeld – First, Oberjoch, Grindel. Skematisk illustration, ikke et kort og ikke aktuelle forhold.
Før din skidag
Hvornår åbner Grindelwald-First for skiløb?
Åbningen afhænger af sneen og meddeles af operatøren. Operatørens pistedata oplister hver lift og hver piste med status, og siden viser statussen med det tidspunkt, operatøren sidst opdaterede den.[4][1]
Dækker siden hele Jungfrau Ski Region?
Nej. Regionen udgiver adskilte kort og rapporter for Grindelwald-First og Grindelwald-Wengen og Mürren-Schilthorn. Siden dækker kun Grindelwald-First.[3][1]
Hvor kommer liftstatus og snetal på siden fra?
Lift- og pistestatus samt snetallene for dal og top kommer fra operatørens offentliggjorte pistedata for området. En snedybde kommer også fra MeteoSwiss’ manuelle station i landsbyen Grindelwald i 1.107 m, som er en dalstation og ikke ligger i skiterrænet.[4][5]
Er prognoserne i 1.100, 1.700 og 2.400 m observationer?
Nej. Det er modelværdier justeret til 1.100, 1.700 og 2.400 m og beregnet for ét repræsentativt punkt (dalstation Grindelwald (Firstbahn)).[2]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Jungfraubahnen · SkiområdeJungfraubahnen
- OpenStreetMap contributors · Placering og højdeOpenStreetMap bidragsydere
- Jungfraubahnen · Kort over pisterneJungfraubahnen
- Jungfraubahnen · Lift- og pistestatusJungfraubahnen
- MeteoSwiss · Meldingsdata og målestederMeteoSwiss
- Wikipedia · Fakta og områdeinformationWikipedia
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo