Savoie · Franske Alper · Frankrig
Les Arcs: sneprognose og vejret
For Les Arcs viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 5. nov., 04.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.600 m, 0 mm i 2.040 m og 0 mm i 3.000 m i de 24 timer fra 5. nov., 10.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde
Meldte forhold for Les Arcs: Lifte: 0 af 18 åbne (ARC 2000 · Opført af kilden: alpin sektor; Official operator / Lumiplan; Hentet 5. nov., 08.58 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Les Arcs rejser sig over Bourg-Saint-Maurice i fire stationer, Arc 1600, 1800, 1950 og 2000, med de gamle sidedale Peisey-Vallandry og Villaroger i yderkanterne.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- 0 af 18 åbneARC 2000 · Opført af kilden: alpin sektor
- ARC 1600 · Opført af kilden: alpin sektor 0 af 10 åbne
- ARC 1800 · Opført af kilden: alpin sektor 0 af 10 åbne
- VILLAROGER · Opført af kilden: alpin sektor 0 af 4 åbne
- Pister
- Ikke meldt
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Åbner 12. dec. · om 37 dageOperatørens sæsondatoer · Kontrolleret 4. nov. 2026
Områdets dækning: Prognosepunktet ligger på 2.040 m, mellem Arc 1950 og Arc 2000. Arc 1600 ligger 440 m lavere, og toppen af Aiguille Rouge er ikke dette punkt, så læs lift- og pistenavne og ikke kun vejret.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
Les Arcs
-1 – 6 °C · 2.040 m · 5. nov. – 7. nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 5. nov., 04.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
Trinnet 1.600 m svarer nogenlunde til Arc 1600, 2.040 m til Arc 1950–2000 og 3.000 m til de høje lifte; de er modelestimater for ét referencepunkt (45,573333° N, 6,826667° Ø), ikke stationsmålinger.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 5. nov. 2026, 04.00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 5. nov. 2026, 10.00 | 2,7 | 0 | 68 | 2,3 |
| 5. nov. 2026, 11.00 | 4,8 | 0 | 59 | 2,4 |
| 5. nov. 2026, 12.00 | 4,9 | 0 | 64 | 2,8 |
| 5. nov. 2026, 13.00 | 5,4 | 0 | 64 | 2,6 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | 5,3 | 0 | 66 | 2,8 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | 5,8 | 0 | 60 | 2,6 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | 5,3 | 0 | 63 | 2 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | 3,4 | 0 | 75 | 1,1 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | 1,8 | 0 | 84 | 0,5 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | 2,3 | 0 | 75 | 0,3 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | 1,9 | 0 | 71 | 0,6 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | 1,6 | 0 | 70 | 0,5 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | 1,7 | 0 | 68 | 0,5 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | 1,5 | 0 | 70 | 1 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | 1,6 | 0 | 71 | 0,7 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | 1,3 | 0 | 72 | 0,7 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | 1,4 | 0 | 74 | 0,1 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | 0,9 | 0 | 78 | 0,2 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | 1,5 | 0 | 68 | 0,6 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | 1,1 | 0 | 65 | 0,9 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | 0,9 | 0 | 69 | 0,1 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | -0,1 | 0 | 76 | 0,2 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | 0,2 | 0 | 74 | 0,2 |
| 6. nov. 2026, 09.00 | 0 | 0 | 81 | 0,6 |
| 6. nov. 2026, 10.00 | 1 | 0 | 80 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 11.00 | 2,8 | 0 | 73 | 0,8 |
| 6. nov. 2026, 12.00 | 3,8 | 0 | 68 | 0,6 |
| 6. nov. 2026, 13.00 | 4,4 | 0 | 68 | 1 |
| 6. nov. 2026, 14.00 | 4,3 | 0 | 70 | 0,8 |
| 6. nov. 2026, 15.00 | 3,6 | 0 | 81 | 1 |
| 6. nov. 2026, 16.00 | 2 | 0,1 | 93 | 1 |
| 6. nov. 2026, 17.00 | 1,1 | 0,2 | 97 | 0,8 |
| 6. nov. 2026, 18.00 | 0,4 | 0,2 | 98 | 0,6 |
| 6. nov. 2026, 19.00 | 0,3 | 0,1 | 98 | 0,4 |
| 6. nov. 2026, 20.00 | -0,1 | 0,1 | 100 | 0,6 |
| 6. nov. 2026, 21.00 | -0,6 | 0,3 | 99 | 0,8 |
| 6. nov. 2026, 22.00 | -0,6 | 0,5 | 99 | 0,6 |
| 6. nov. 2026, 23.00 | -0,6 | 0,9 | 99 | 0,2 |
| 7. nov. 2026, 00.00 | -0,7 | 0,8 | 97 | 0,8 |
| 7. nov. 2026, 01.00 | -0,6 | 0,2 | 96 | 0,5 |
| 7. nov. 2026, 02.00 | -0,6 | 0 | 97 | 0,3 |
| 7. nov. 2026, 03.00 | -0,4 | 0,1 | 97 | 0,6 |
| 7. nov. 2026, 04.00 | -0,7 | 0 | 100 | 0,8 |
| 7. nov. 2026, 05.00 | -0,2 | 0 | 91 | 0,4 |
| 7. nov. 2026, 06.00 | -0,3 | 0 | 87 | 0,6 |
| 7. nov. 2026, 07.00 | -0,7 | 0 | 86 | 0,9 |
| 7. nov. 2026, 08.00 | -0,9 | 0 | 90 | 1,2 |
| 7. nov. 2026, 09.00 | -0,3 | 0 | 88 | 1 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 1/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 1 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: +0,3 °C · 64 h
4. nov. 2026, 22.00 → 5. nov. 2026, 04.00
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Paris
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
-2,1°C
Vind: 4,6 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 5. nov., 04.002,7°C
Vind: 2,3 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 5. nov., 04.006,1°C
Vind: 3,2 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 5. nov., 04.00Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
5. nov., 10.00 → 6. nov., 10.00
1.600 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.040 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
3.000 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
1 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
2,7°Mulighed for sneproduktion
1 / 48 hLængste kuldeperiode: 1 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 5. nov. 2026 | 1,5° / 5,8° | 0 mm (14 h) |
| 6. nov. 2026 | -0,6° / 4,4° | 2,4 mm (24 h) |
| 7. nov. 2026 | -0,9° / -0,2° | 1,1 mm (10 h) |
Udbyderens opdatering: 5. nov., 04.00 · Hentet: 5. nov., 07.17 · Europe/Paris
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
0,3°C varmere i de fælles prognosetimer.
Fælles prognoseperiode5. nov. 2026, 10.00 — 8. nov. 2026, 02.0064 h · 2.040 m · Europe/Paris
Timer mellem udbyderens opdateringer6 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- +0,3 °CTidligere prognose: 1,2 °C
Seneste prognose: 1,4 °C - Samlet nedbørPrognose
- -8,2 mmTidligere prognose: 11,7 mm
Seneste prognose: 3,5 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- -3,7 mmTidligere prognose: 6,5 mm
Seneste prognose: 2,9 mm - Timer med egnet vejrModelleret
- +1 hTidligere prognose: 5 h
Seneste prognose: 6 h
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | 1,2 °C | 1,4 °C | +0,3 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 11,7 mm | 3,5 mm | -8,2 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | 6,5 mm | 2,9 mm | -3,7 mm |
| Timer med egnet vejrModelleret | 5 h | 6 h | +1 h |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 4. nov. 2026, 22.00
Hentet: 5. nov. 2026, 02.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 5. nov. 2026, 04.00
Hentet: 5. nov. 2026, 07.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Lumiplan · Les Arcs og Peisey-Vallandry
ARC 1600 · Opført af kilden: alpin sektorMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 10
Pistestatus · Melding utilgængelig
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Alpin oversigt opført af kilden. Observationstidspunkt og adgang er ikke verificeret.
Liftstatus
- FUNICULAIRE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- ARPETTE. · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- CACHETTE. · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- MONT BLANC. · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- CLOCHERET. · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- COMBETTES. · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- MILLERETTE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- SNOWPARK · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- TOMMELET · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- VEZAILLE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
ARC 1800 · Opført af kilden: alpin sektorMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 10
Pistestatus · Melding utilgængelig
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Alpin oversigt opført af kilden. Observationstidspunkt og adgang er ikke verificeret.
Liftstatus
- DAHU · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- TRANSARC 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- TRANSARC 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- VILLARDS · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- CARRELEY. · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- VAGERE. · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- CHARMETTOGER. · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- JARDIN ALPIN · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- 1ere GLISSE 1800 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- 1ers VIRAGES 1800 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
ARC 2000 · Opført af kilden: alpin sektorMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 18
Pistestatus · Melding utilgængelig
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Alpin oversigt opført af kilden. Observationstidspunkt og adgang er ikke verificeret.
Liftstatus
- AIGUILLE ROUGE.. · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- VARET · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- ARCABULLE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- PRE ST ESPRIT · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- BOIS DE L'OURS. · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- COMBORCIERE. · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- MARMOTTES. · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- PLAGNETTES. · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- GRAND COL. · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- LANCHETTES · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- ST JACQUES. · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- LAC DES COMBES · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- RHODOS · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- ELDORADOR. · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- ETERLOU · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- FLAMME OLYMPIQUE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- PLAN VERT. · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- CABRIOLET · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
VILLAROGER · Opført af kilden: alpin sektorMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 4
Pistestatus · Melding utilgængelig
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Alpin oversigt opført af kilden. Observationstidspunkt og adgang er ikke verificeret.
Liftstatus
- VILLAROGER. · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- DROSET. · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- RHONAZ. · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- AZURE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Météo-France · Paradiski NIVO stations
Station Les ArcsArkiveret melding
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 23. apr. 2026, 14.00
| Målested | cm |
|---|---|
| Les Arcs (2.040 m) · Målt snedybdeSamlet jordlag af sne, is og andet materiale. | 115 |
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Lumiplan · Les Arcs og Peisey-Vallandry
ARC 1600 · Opført af kilden: alpin sektor5. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 10
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗ARC 1800 · Opført af kilden: alpin sektor5. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 10
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗ARC 2000 · Opført af kilden: alpin sektor5. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 18
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗VILLAROGER · Opført af kilden: alpin sektor5. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 4
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Lumiplan · Les Arcs og Peisey-Vallandry
ARC 1600 · Opført af kilden: alpin sektor4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 10
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗ARC 1800 · Opført af kilden: alpin sektor4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 10
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗ARC 2000 · Opført af kilden: alpin sektor4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 18
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗VILLAROGER · Opført af kilden: alpin sektor4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 4
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Lumiplan · Les Arcs og Peisey-Vallandry
ARC 1600 · Opført af kilden: alpin sektor3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 10
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗ARC 1800 · Opført af kilden: alpin sektor3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 10
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗ARC 2000 · Opført af kilden: alpin sektor3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 18
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗VILLAROGER · Opført af kilden: alpin sektor3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 4
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Météo-France · Paradiski NIVO stations
Station Les Arcs5. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 23. apr. 2026, 14.00
| Målested | cm |
|---|---|
| Les Arcs (2.040 m) · Målt snedybdeSamlet jordlag af sne, is og andet materiale. | 115 |
Météo-France · Paradiski NIVO stations
Station Les Arcs4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 23. apr. 2026, 14.00
| Målested | cm |
|---|---|
| Les Arcs (2.040 m) · Målt snedybdeSamlet jordlag af sne, is og andet materiale. | 115 |
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Les Arcs?
For Les Arcs viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 5. nov., 04.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.600 m, 0 mm i 2.040 m og 0 mm i 3.000 m i de 24 timer fra 5. nov., 10.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Les Arcs?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Les Arcs. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Les Arcs?
Lifte: 0 af 18 åbne (ARC 2000 · Opført af kilden: alpin sektor; Official operator / Lumiplan; Hentet 5. nov., 08.58 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
En enkelt nedfart fra Aiguille Rouge til Villaroger falder omkring 2.026 m på 7 km og viser, hvor langt terrænet strækker sig under stationerne. Tegningen er skematisk, ikke en pisteoversigt.
Før din skidag
Kan jeg komme til Les Arcs med tog?
Togene standser i Bourg-Saint-Maurice, og en kabelbane forbinder stationen med Arc 1600 på cirka 7 minutter. Tjek kabelbanens egen køreplan; den indgår ikke i skiprognosen.[4]
Er Villaroger eller Peisey-Vallandry det samme som Arc 1800?
Nej. Villaroger ligger omkring 1.200 m på nordsiden og er afhængig af kunstsne en stor del af sæsonen, mens Vanoise Express afgår fra Peisey-Vallandry. Prognosen på 2.040 m beskriver ingen af stederne.[4]
Hvor aktuel er snedybden på 115 cm?
Det er en arkivværdi fra 23. april 2026 fra Météo-Frances station og viser, hvordan sæsonen sluttede, ikke dagens snedybde. Sammenlign datoen, før du drager konklusioner.[3]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Les Arcs · SkiområdeLes Arcs turistkontor
- Les Arcs · Lift- og pistestatusLes Arcs operatør
- Météo-France · Les Arcs · SnemeldingMétéo-France
- Les Arcs · Fakta og områdeinformationWikipedia
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo