Savoie · Frankrig
Peisey-Vallandry: sneprognose og vejret
For Peisey-Vallandry viser MET Norways prognose, udsendt 4. nov., 06.20 – 4. nov., 06.21, modelleret snefald på 0 mm i 1.568 m, 0 mm i 2.000 m og 0 mm i 2.300 m i de 24 timer fra 4. nov., 09.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde
Meldte forhold for Peisey-Vallandry: Lifte: 0 af 10 åbne (PEISEY-VALLANDRY · Opført af kilden: alpin sektor; Official operator / Lumiplan; Hentet 4. nov., 08.25 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Start i Vallandry, og tjek forbindelserne mod Les Arcs og La Plagne.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- 0 af 10 åbnePEISEY-VALLANDRY · Opført af kilden: alpin sektor
- Pister
- Ikke meldt
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Punktprognosen ligger i Vallandry. De 425 km gælder det sammenhængende skiområde Paradiski, ikke Peisey-Vallandry alene. Alpin- og langrendsområdet er adskilt.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
Peisey-Vallandry
-1 – 5 °C · 2.000 m · 4. nov. – 6. nov.
MET Norway · Udstedt 4. nov., 06.20
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
Modelværdier på 1.568, 2.000 og 2.300 m bruger punktet ved turistkontoret i Vallandry (45,554073° N, 6,762214° Ø). Det er højdejusterede prognoser, ikke målinger eller separate stationer.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 4. nov. 2026, 06.20 · Europe/Paris · MET Norway
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 4. nov. 2026, 09.00 | 0,1 | 0 | 74,3 | 3 |
| 4. nov. 2026, 10.00 | 1,3 | 0 | 67,9 | 3,2 |
| 4. nov. 2026, 11.00 | 2,1 | 0 | 61,3 | 3,4 |
| 4. nov. 2026, 12.00 | 2,6 | 0 | 53,9 | 3,8 |
| 4. nov. 2026, 13.00 | 2,7 | 0 | 52,1 | 3,6 |
| 4. nov. 2026, 14.00 | 2,8 | 0 | 52,2 | 3,7 |
| 4. nov. 2026, 15.00 | 2,4 | 0 | 54,7 | 3,7 |
| 4. nov. 2026, 16.00 | 1,6 | 0 | 58,5 | 3,5 |
| 4. nov. 2026, 17.00 | 0,3 | 0 | 67,1 | 3,3 |
| 4. nov. 2026, 18.00 | -0,6 | 0 | 75,4 | 3,2 |
| 4. nov. 2026, 19.00 | -0,6 | 0 | 76 | 3,4 |
| 4. nov. 2026, 20.00 | -0,7 | 0 | 76,2 | 3,4 |
| 4. nov. 2026, 21.00 | -1,1 | 0 | 79,4 | 3,2 |
| 4. nov. 2026, 22.00 | -1 | 0 | 80,8 | 3,2 |
| 4. nov. 2026, 23.00 | -0,7 | 0 | 80,9 | 3,3 |
| 5. nov. 2026, 00.00 | -0,8 | 0 | 82,6 | 3,3 |
| 5. nov. 2026, 01.00 | -0,3 | 0 | 80,3 | 3,7 |
| 5. nov. 2026, 02.00 | -0,2 | 0 | 79,5 | 3,6 |
| 5. nov. 2026, 03.00 | -0,9 | 0 | 82,2 | 3,3 |
| 5. nov. 2026, 04.00 | -1 | 0 | 82,8 | 3,2 |
| 5. nov. 2026, 05.00 | -1,4 | 0 | 84,2 | 3,1 |
| 5. nov. 2026, 06.00 | -1,2 | 0 | 83,6 | 3 |
| 5. nov. 2026, 07.00 | -1,4 | 0 | 84,2 | 3 |
| 5. nov. 2026, 08.00 | -0,5 | 0 | 81,4 | 3,5 |
| 5. nov. 2026, 09.00 | 1,3 | 0 | 72,1 | 3,4 |
| 5. nov. 2026, 10.00 | 2,7 | 0 | 66,6 | 3,5 |
| 5. nov. 2026, 11.00 | 3,6 | 0 | 62,9 | 3,5 |
| 5. nov. 2026, 12.00 | 4,1 | 0 | 61,8 | 3,6 |
| 5. nov. 2026, 13.00 | 4,9 | 0 | 59,6 | 3,3 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | 5 | 0 | 59,8 | 3,1 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | 4,4 | 0 | 62,4 | 3 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | 3,7 | 0 | 65,6 | 3 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | 2,3 | 0 | 73,6 | 2,9 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | 1,8 | 0,1 | 78,6 | 2,9 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | 1,1 | 0,6 | 84,6 | 3,1 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | 0,8 | 0,3 | 88,1 | 2,9 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | 0,7 | 0 | 89,2 | 3,2 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | 0,6 | 0,3 | 89,2 | 3 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | 0,6 | 2,7 | 89,3 | 2,9 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | 0,2 | 0,2 | 90,2 | 2,2 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | -0,3 | 0 | 91,5 | 2,4 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | 0 | 0,2 | 91,4 | 2,3 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | 0,1 | 0,1 | 91,8 | 2,3 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | -0,2 | 0,5 | 92,4 | 1,9 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | 0 | 0,8 | 93,4 | 2,1 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | -0,1 | 0,6 | 94,7 | 2,1 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | -0,4 | 0,2 | 94,3 | 2 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | 0 | 0 | 91 | 2,1 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 14/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 8 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: 0 °C · 58 h
4. nov. 2026, 02.17 → 4. nov. 2026, 06.20
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Kilde: MET Norway · CC BY 4.0
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Paris
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
-1,7°C
Vind: 3 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 06.210,1°C
Vind: 3 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 06.202,7°C
Vind: 3 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 06.20Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
4. nov., 09.00 → 5. nov., 09.00
1.568 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.000 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.300 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
12 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose fra MET Norway, justeret efter højde.
Lufttemperatur
0,1°Mulighed for sneproduktion
14 / 48 hLængste kuldeperiode: 8 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 4. nov. 2026 | -1,1° / 2,8° | 0 mm (15 h) |
| 5. nov. 2026 | -1,4° / 5° | 4 mm (24 h) |
| 6. nov. 2026 | -0,4° / 0,2° | 2,6 mm (9 h) |
Udbyderens opdatering: 4. nov., 06.20 · Hentet: 4. nov., 07.17 · Europe/Paris
MET Norway ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
Middeltemperaturen er uændret med den viste præcision.
Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 09.00 — 6. nov. 2026, 19.0058 h · 2.000 m · Europe/Paris
Timer mellem udbyderens opdateringer4,1 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- +0 °CTidligere prognose: 1,1 °C
Seneste prognose: 1,1 °C - Samlet nedbørPrognose
- +0 mmTidligere prognose: 8,6 mm
Seneste prognose: 8,6 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- +0 mmTidligere prognose: 6,6 mm
Seneste prognose: 6,6 mm - Timer med egnet vejrModelleret
- +0 hTidligere prognose: 14 h
Seneste prognose: 14 h
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | 1,1 °C | 1,1 °C | +0 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 8,6 mm | 8,6 mm | +0 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | 6,6 mm | 6,6 mm | +0 mm |
| Timer med egnet vejrModelleret | 14 h | 14 h | +0 h |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 4. nov. 2026, 02.17
Hentet: 4. nov. 2026, 02.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 4. nov. 2026, 06.20
Hentet: 4. nov. 2026, 07.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Lumiplan · Les Arcs og Peisey-Vallandry
PEISEY-VALLANDRY · Opført af kilden: alpin sektorMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 10
Pistestatus · Melding utilgængelig
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Alpin oversigt opført af kilden. Observationstidspunkt og adgang er ikke verificeret.
Liftstatus
- TELEVILLAGE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- VALLANDRY · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- DERBY · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- GRIZZLY · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- PEISEY · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- 2300 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- PARCHEY · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- 1ER VIRAGES · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- CABRI. · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- 1ERE GLISSE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Lumiplan · Les Arcs og Peisey-Vallandry
PEISEY-VALLANDRY · Opført af kilden: alpin sektor4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 10
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Lumiplan · Les Arcs og Peisey-Vallandry
PEISEY-VALLANDRY · Opført af kilden: alpin sektor3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 10
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Peisey-Vallandry?
For Peisey-Vallandry viser MET Norways prognose, udsendt 4. nov., 06.20 – 4. nov., 06.21, modelleret snefald på 0 mm i 1.568 m, 0 mm i 2.000 m og 0 mm i 2.300 m i de 24 timer fra 4. nov., 09.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Peisey-Vallandry?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Peisey-Vallandry. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Peisey-Vallandry?
Lifte: 0 af 10 åbne (PEISEY-VALLANDRY · Opført af kilden: alpin sektor; Official operator / Lumiplan; Hentet 4. nov., 08.25 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Den skematiske illustration viser en skovklædt bjergside og en kabelforbindelse. Den er hverken en pisteoversigt eller et billede af aktuelle forhold.
Før din skidag
Hvordan forbindes Peisey-Vallandry med La Plagne?
Vanoise Express forbinder områderne. Tjek den officielle rapport for forbindelsen og hjemturen før afgang.[1][3]
Gælder 425 km kun Peisey-Vallandry?
Nej. Turistkontoret angiver 425 km for det sammenhængende skiområde Paradiski.[1]
Beskriver prognosen hver piste?
Nej. Den modellerer ét punkt i Vallandry i forskellige højder; vind og vejr varierer i terrænet.[2]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Peisey-Vallandry · SkiområdeOffice de Tourisme de Peisey-Vallandry
- Vallandry · Placering og højdeOffice de Tourisme de Peisey-Vallandry via Cirkwi
- Les Arcs · Peisey-Vallandry · Lift- og pistestatusLumiplan / Les Arcs–Peisey-Vallandry