Berner Oberland · Schweiz
Mürren-Schilthorn: sneprognose og vejret
For Mürren-Schilthorn viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 16.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.650 m, 0 mm i 2.300 m og 1,3 mm i 2.900 m i de 24 timer fra 8. nov., 22.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Zurich). Prognosekilde
Meldte forhold for Mürren-Schilthorn: Snedybde: 0 cm (ved Schilthorn (2.970 m); skiområdets melding; Jungfraubahnen / Jungfrau Ski Region live data; Hentet 8. nov., 21.27 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Mürren-Schilthorn ligger i Berner Oberland og er et af tre adskilte skiområder under navnet Jungfrau Ski Region. Operatørens referencepunkter går fra Mürren i 1.638 m til Schilthorn i 2.970 m.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- 3 af 13 åbneMürren-Schilthorn ski area · Pister · operator lifts og alpine
- Pister
- Antal åbne ukendt · 27 angivetMürren-Schilthorn ski area · Pister · operator lifts og alpine
- Snedybde
- 0 cmved Schilthorn (2.970 m) · skiområdets melding
- Sæson
- Sæson 31. okt. – 2. majOperatørens sæsondatoer · Kontrolleret 8. nov. 2026
Områdets dækning: Siden dækker kun skiområdet Mürren-Schilthorn. Jungfrau Ski Region udgiver adskilte områder for Grindelwald-Wengen og Grindelwald-First; de dækkes ikke her, og deres lifte og pister lægges aldrig sammen. Prognosen bruger ét punkt ved stationen Schilthornbahn i Mürren.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
-1 – 5 °C · 2.300 m · 8. nov. – 10. nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 8. nov., 16.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
For Mürren-Schilthorn er værdierne i 1.650, 2.300 og 2.900 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet station Schilthornbahn Mürren, ikke observationer eller separate vejrstationer.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 8. nov. 2026, 16.00 · Europe/Zurich · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 8. nov. 2026, 22.00 | -1 | 0 | 75 | 2,3 |
| 8. nov. 2026, 23.00 | -0,9 | 0 | 73 | 2,5 |
| 9. nov. 2026, 00.00 | -0,6 | 0 | 71 | 2,8 |
| 9. nov. 2026, 01.00 | -0,5 | 0 | 70 | 2,8 |
| 9. nov. 2026, 02.00 | -0,3 | 0 | 70 | 2,8 |
| 9. nov. 2026, 03.00 | -0,2 | 0 | 73 | 2,6 |
| 9. nov. 2026, 04.00 | 0,1 | 0 | 73 | 2,3 |
| 9. nov. 2026, 05.00 | 0,3 | 0 | 75 | 1,8 |
| 9. nov. 2026, 06.00 | 0,5 | 0 | 76 | 2,1 |
| 9. nov. 2026, 07.00 | 0,8 | 0 | 77 | 1,9 |
| 9. nov. 2026, 08.00 | 1,1 | 0 | 77 | 2,7 |
| 9. nov. 2026, 09.00 | 1,4 | 0 | 78 | 2,1 |
| 9. nov. 2026, 10.00 | 1,9 | 0,1 | 81 | 2 |
| 9. nov. 2026, 11.00 | 2,2 | 0 | 79 | 1,2 |
| 9. nov. 2026, 12.00 | 2,6 | 0 | 77 | 1,4 |
| 9. nov. 2026, 13.00 | 3,2 | 0 | 75 | 1,8 |
| 9. nov. 2026, 14.00 | 3,2 | 0 | 79 | 1,7 |
| 9. nov. 2026, 15.00 | 3,4 | 0 | 77 | 1,6 |
| 9. nov. 2026, 16.00 | 3,5 | 0 | 73 | 1,6 |
| 9. nov. 2026, 17.00 | 3,5 | 0 | 69 | 2,4 |
| 9. nov. 2026, 18.00 | 3,4 | 0 | 69 | 2,7 |
| 9. nov. 2026, 19.00 | 3,2 | 0,1 | 76 | 3 |
| 9. nov. 2026, 20.00 | 3 | 0,5 | 83 | 2,7 |
| 9. nov. 2026, 21.00 | 3,1 | 0,6 | 84 | 2,6 |
| 9. nov. 2026, 22.00 | 3,4 | 0,3 | 81 | 2,3 |
| 9. nov. 2026, 23.00 | 3,7 | 0,3 | 80 | 2 |
| 10. nov. 2026, 00.00 | 3,7 | 0,3 | 79 | 2,1 |
| 10. nov. 2026, 01.00 | 4 | 0,1 | 77 | 2,3 |
| 10. nov. 2026, 02.00 | 4,2 | 0,1 | 75 | 2 |
| 10. nov. 2026, 03.00 | 3,4 | 0,8 | 84 | 2,3 |
| 10. nov. 2026, 04.00 | 3,2 | 1,5 | 86 | 2,7 |
| 10. nov. 2026, 05.00 | 3,6 | 1 | 81 | 3 |
| 10. nov. 2026, 06.00 | 3,6 | 0,3 | 82 | 2,6 |
| 10. nov. 2026, 07.00 | 3,8 | 0,6 | 86 | 3,5 |
| 10. nov. 2026, 08.00 | 4,1 | 0,6 | 82 | 3 |
| 10. nov. 2026, 09.00 | 4 | 0,4 | 86 | 2,5 |
| 10. nov. 2026, 10.00 | 3,7 | 0 | 88 | 0,9 |
| 10. nov. 2026, 11.00 | 3,4 | 0,4 | 91 | 1,4 |
| 10. nov. 2026, 12.00 | 3,8 | 0,2 | 88 | 2,1 |
| 10. nov. 2026, 13.00 | 3,9 | 0 | 90 | 2,8 |
| 10. nov. 2026, 14.00 | 3,9 | 0 | 84 | 2,6 |
| 10. nov. 2026, 15.00 | 4 | 0 | 79 | 2,3 |
| 10. nov. 2026, 16.00 | 3,8 | 0 | 75 | 2 |
| 10. nov. 2026, 17.00 | 4,1 | 0 | 67 | 2,2 |
| 10. nov. 2026, 18.00 | 4,5 | 0 | 62 | 2,8 |
| 10. nov. 2026, 19.00 | 4,4 | 0 | 61 | 2 |
| 10. nov. 2026, 20.00 | 4,5 | 0 | 62 | 2,4 |
| 10. nov. 2026, 21.00 | 4,7 | 0 | 65 | 2,2 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 7/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 7 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: -0 °C · 63 h
8. nov. 2026, 10.00 → 8. nov. 2026, 16.00
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Zurich
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
-4,9°C
Vind: 2,3 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 16.00-1°C
Vind: 2,3 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 16.002,9°C
Vind: 0,3 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 16.00Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
8. nov., 22.00 → 9. nov., 22.00
1.650 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.300 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.900 m
1,3 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 10/10 vurderede timer
7 h · Egnet vejr · 10/10 vurderede timer
10 h · Egnet vejr · 10/10 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
-1°Mulighed for sneproduktion
7 / 48 hLængste kuldeperiode: 7 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 8. nov. 2026 | -1° / -0,9° | 0 mm (2 h) |
| 9. nov. 2026 | -0,6° / 3,7° | 1,8 mm (24 h) |
| 10. nov. 2026 | 3,2° / 4,7° | 6,3 mm (22 h) |
Udbyderens opdatering: 8. nov., 16.00 · Hentet: 8. nov., 18.17 · Europe/Zurich
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
Middeltemperaturen er uændret med den viste præcision.
Fælles prognoseperiode8. nov. 2026, 22.00 — 11. nov. 2026, 13.0063 h · 2.300 m · Europe/Zurich
Timer mellem udbyderens opdateringer6 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- +0 °CTidligere prognose: 3,2 °C
Seneste prognose: 3,2 °C - Samlet nedbørPrognose
- -3,7 mmTidligere prognose: 11,9 mm
Seneste prognose: 8,2 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- +0 mmTidligere prognose: 0,1 mm
Seneste prognose: 0 mm - Timer med egnet vejrModelleret
- +1 hTidligere prognose: 6 h
Seneste prognose: 7 h
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | 3,2 °C | 3,2 °C | +0 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 11,9 mm | 8,2 mm | -3,7 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | 0,1 mm | 0 mm | +0 mm |
| Timer med egnet vejrModelleret | 6 h | 7 h | +1 h |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 8. nov. 2026, 10.00
Hentet: 8. nov. 2026, 13.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 8. nov. 2026, 16.00
Hentet: 8. nov. 2026, 18.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Mürren-Schilthorn · Pister · operator lifts and
Mürren-Schilthorn ski area · Pister · operator lifts og alpineArkiveret melding
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 8. nov. 2026, 16.55
Åbne ifølge kildens liftliste: 3 / 13
Pistestatus · — / 27
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Operator list for Mürren-Schilthorn only; the other Jungfrau Ski Region areas are separate and not ski-connected. 0 lifts and 2 pistes have no published status and stay unknown. 40 other records (railways, itineraries, fun runs, toboggan and hiking tracks) are not counted.
Liftstatus
- Lauterbrunnen – Mürren · Meldt åben · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Kandahar · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Maulerhubel · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Muttleren · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Winteregg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Allmendhubel · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Riggli · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Gimmeln · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Lauterbrunnen – Grütschalp · Meldt åben · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Mürren – Allmendhubel · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Schiltgrat · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Mürren – Birg · Meldt åben · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Allmiboden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
Pistestatus
- 10 Schilthorn Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- 16 Kanonenrohr - Mürren · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- 12 Bond · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- 9 Buckelpiste · Ukendt · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- 15b FIS · Ukendt · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- 14 Muttleren · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- 21 Kandahar · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- 9 Direttissima · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- 17 FIS · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- 11 Engetal · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- 6 Bob-Run · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- 20 Hindenburg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- 2 Dreistern · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- 4 Maulerhubel · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- 7 Allmi · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- 23 Gimmeln · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- 26 Wintertal · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- 8 Riggli · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- 3 Lauterbrunnen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- 5 Palace-Run · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- 3 Lauterbrunnen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- 1 Winteregg - Oberberg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- 13 Stellifluh · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- 15 Bietenhorn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- 24 Gimmeln · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- 22 Suppen / Rad · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- 25 Finel · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
Mürren-Schilthorn · operatør valley og peak snow
Mürren-Schilthorn · operatør valley og peak snow reportMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 8. nov. 2026, 16.55
| Målested | cm |
|---|---|
| Schilthorn (2.970 m) · Meldt snedybdeSnow depth in centimetres as published in the operator’s ski report for this location; the measuring method is not stated. | 0 |
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Mürren-Schilthorn · Pister · operator lifts and
Mürren-Schilthorn ski area · Pister · operator lifts og alpine8. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 8. nov. 2026, 16.55
Åbne ifølge kildens liftliste: 3 / 13
Pistestatus · — / 27
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Mürren-Schilthorn · operatør valley og peak snow
Mürren-Schilthorn · operatør valley og peak snow report8. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 8. nov. 2026, 16.55
| Målested | cm |
|---|---|
| Schilthorn (2.970 m) · Meldt snedybdeSnow depth in centimetres as published in the operator’s ski report for this location; the measuring method is not stated. | 0 |
Nyheder fra skiområdet
Alle nyheder om skiområdetPisteWindow-dataÅbningsdato
Mürren-Schilthorn: dato for sæsonåbning 31. oktober 2026
- Mürren-Schilthorn
Kontrolleret 8. nov. 2026
Kilde: Mürren-Schilthorn
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Mürren-Schilthorn ?
For Mürren-Schilthorn viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 16.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.650 m, 0 mm i 2.300 m og 1,3 mm i 2.900 m i de 24 timer fra 8. nov., 22.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Zurich). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Mürren-Schilthorn ?
Snedybde: 0 cm (ved Schilthorn (2.970 m); skiområdets melding; Jungfraubahnen / Jungfrau Ski Region live data; Hentet 8. nov., 21.27 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Mürren-Schilthorn ?
PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte eller pister i Mürren-Schilthorn. Åbne lifte og pister udledes ikke af prognosen. Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Blandt de lifte, operatøren oplister for området, er Mürren – Birg, Kandahar, Riggli, Allmendhubel. Skematisk illustration, ikke et kort og ikke aktuelle forhold.
Før din skidag
Hvornår åbner Mürren-Schilthorn for skiløb?
Åbningen afhænger af sneen og meddeles af operatøren. Operatørens pistedata oplister hver lift og hver piste med status, og siden viser statussen med det tidspunkt, operatøren sidst opdaterede den.[4][1]
Dækker siden hele Jungfrau Ski Region?
Nej. Regionen udgiver adskilte kort og rapporter for Mürren-Schilthorn og Grindelwald-Wengen og Grindelwald-First. Siden dækker kun Mürren-Schilthorn.[3][1]
Hvor kommer liftstatus og snetal på siden fra?
Lift- og pistestatus samt snetallene for dal og top kommer fra operatørens offentliggjorte pistedata for området. Der bruges ingen uafhængig snestation for området.[4]
Er prognoserne i 1.650, 2.300 og 2.900 m observationer?
Nej. Det er modelværdier justeret til 1.650, 2.300 og 2.900 m og beregnet for ét repræsentativt punkt (station Schilthornbahn Mürren).[2]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Jungfraubahnen · SkiområdeJungfraubahnen
- OpenStreetMap contributors · Placering og højdeOpenStreetMap bidragsydere
- Jungfraubahnen · Kort over pisterneJungfraubahnen
- Jungfraubahnen · Lift- og pistestatusJungfraubahnen
- Wikipedia · Fakta og områdeinformationWikipedia
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo