Valais · Schweiz

Saas-Fee: sneprognose og vejret

For Saas-Fee viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 16.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.800 m, 0 mm i 2.500 m og 0,1 mm i 3.500 m i de 24 timer fra 8. nov., 21.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Zurich). Prognosekilde

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for Saas-Fee og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Seneste melding 8. nov., 20.13 · ikke aktuel. Skiområdets officielle information

Saas-Fee er en landsby med bilfrit centrum på et højplateau i 1.800 m højde i Saastal i Valais. Fra landsbyen går lifte op til Felskinn, hvor Metro Alpin-banen fortsætter til Mittelallalin.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Ingen aktuel melding
Lifte
9 af 23 åbneSaas-Fee region · lifts og slopes listed under Saas-Fee (not Saas-Grund or Saas-Almagell)
Pister
7 af 28 åbneSaas-Fee region · lifts og slopes listed under Saas-Fee (not Saas-Grund or Saas-Almagell)
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæson 31. okt. – 18. apr.Operatørens sæsondatoer · Kontrolleret 8. nov. 2026
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Siden dækker de lifte og pister, som operatøren fører under Saas-Fee. Operatørens 150 km i Saastal omfatter også Saas-Grund og Saas-Almagell, som føres separat og ikke dækkes her. Prognosen bruger ét punkt ved dalstationen for Alpin Express i landsbyen.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Ingen nylige lokale meldinger

Skematisk bjerglandskab · Saas-Fee

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-6 – 1 °C · 2.500 m · 8. nov. – 10. nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 8. nov., 16.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

For Saas-Fee er værdierne i 1.800, 2.500 og 3.500 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet dalstationen for Alpin Express, ikke observationer eller separate vejrstationer.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 8. nov. 2026, 16.00 · Europe/Zurich · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Temperaturprognose time for time-5,5 °C
Temperaturprognose time for time-8°0°3°8. nov., 2110. nov., 20
Prognoseværdier time for time
Saas-Fee · 2.500 m · Europe/Zurich
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
8. nov. 2026, 21.00-5,50610,4
8. nov. 2026, 22.00-5,80600,4
8. nov. 2026, 23.00-60650,5
9. nov. 2026, 00.00-5,80620,4
9. nov. 2026, 01.00-5,40600,4
9. nov. 2026, 02.00-5,10620,5
9. nov. 2026, 03.00-5,10670,6
9. nov. 2026, 04.00-4,60610,6
9. nov. 2026, 05.00-4,40660,9
9. nov. 2026, 06.00-4,20630,5
9. nov. 2026, 07.00-30681,1
9. nov. 2026, 08.00-3,30770,3
9. nov. 2026, 09.00-1,20770,6
9. nov. 2026, 10.00-0,50700,5
9. nov. 2026, 11.00-0,10690,5
9. nov. 2026, 12.0000710,3
9. nov. 2026, 13.000,20710,8
9. nov. 2026, 14.000,10730,4
9. nov. 2026, 15.00-0,50770,5
9. nov. 2026, 16.00-0,90790,5
9. nov. 2026, 17.00-1,40810,7
9. nov. 2026, 18.00-1,30800,5
9. nov. 2026, 19.00-0,30730,9
9. nov. 2026, 20.00-0,20760,6
9. nov. 2026, 21.00-0,10770,4
9. nov. 2026, 22.000,10760,6
9. nov. 2026, 23.000,10780,6
10. nov. 2026, 00.00-0,40810,8
10. nov. 2026, 01.00-0,60830,6
10. nov. 2026, 02.00-0,80830,6
10. nov. 2026, 03.00-1,20870,1
10. nov. 2026, 04.00-1,70,3980,4
10. nov. 2026, 05.00-1,60,4960,9
10. nov. 2026, 06.00-1,20,4970,6
10. nov. 2026, 07.00-0,80,7941,5
10. nov. 2026, 08.00-0,80,4960,6
10. nov. 2026, 09.000,60,3910,9
10. nov. 2026, 10.000,20,3970,6
10. nov. 2026, 11.000,90,4930,5
10. nov. 2026, 12.000,70,7950,3
10. nov. 2026, 13.000,60,4960,5
10. nov. 2026, 14.000,40,1970,5
10. nov. 2026, 15.000,60990,9
10. nov. 2026, 16.000,50960,9
10. nov. 2026, 17.00-0,10910,8
10. nov. 2026, 18.00-0,40851
10. nov. 2026, 19.0000791,2
10. nov. 2026, 20.00-0,30761,2
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
30/48 h
Længste sammenhængende periode
24 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: -0,1 °C · 64 h

8. nov. 2026, 10.00 → 8. nov. 2026, 16.00

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Zurich

1.800 m0,4°C2.500 m-5,5°C3.500 m-10,3°C0°C · ≈ 1.847 m
Anslået 0 °C-niveau: ≈ 1.847 m
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

8. nov., 21.00 → 9. nov., 21.00

1.800 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.500 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

3.500 m

0,1 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

1.800 m

3 h · Egnet vejr · 11/11 vurderede timer

21—Over vurderingens grænse · -1,8°C
22—Over vurderingens grænse · -1,9°C
23—Over vurderingens grænse · -1,9°C
00✓Egnet vejr · -2,1°C
01✓Egnet vejr · -2°C
02—Over vurderingens grænse · -1,8°C
03✓Egnet vejr · -2,1°C
04—Over vurderingens grænse · -1,7°C
05—Over vurderingens grænse · -1,5°C
06—Over vurderingens grænse · -1,4°C
07—Over vurderingens grænse · -1,4°C
2.500 m

11 h · Egnet vejr · 11/11 vurderede timer

21✓Egnet vejr · -7,9°C
22✓Egnet vejr · -8,2°C
23✓Egnet vejr · -8,2°C
00✓Egnet vejr · -8,1°C
01✓Egnet vejr · -7,8°C
02✓Egnet vejr · -7,5°C
03✓Egnet vejr · -7,2°C
04✓Egnet vejr · -7,1°C
05✓Egnet vejr · -6,6°C
06✓Egnet vejr · -6,6°C
07✓Egnet vejr · -5,3°C
3.500 m

11 h · Egnet vejr · 11/11 vurderede timer

21✓Egnet vejr · -12,3°C
22✓Egnet vejr · -11,7°C
23✓Egnet vejr · -12°C
00✓Egnet vejr · -12°C
01✓Egnet vejr · -11,7°C
02✓Egnet vejr · -11,4°C
03✓Egnet vejr · -11,1°C
04✓Egnet vejr · -11°C
05✓Egnet vejr · -10,6°C
06✓Egnet vejr · -9,6°C
07✓Egnet vejr · -9,3°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

-5,5°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

30 / 48 h

Længste kuldeperiode: 24 h

Temperaturprognose time for time-5,5 °C
Temperaturprognose time for time-8°0°3°8. nov., 2110. nov., 20
2.500 m · Europe/Zurich
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
8. nov. 2026-6° / -5,5°0 mm (3 h)
9. nov. 2026-5,8° / 0,2°0 mm (24 h)
10. nov. 2026-1,7° / 0,9°4,4 mm (21 h)

Udbyderens opdatering: 8. nov., 16.00 · Hentet: 8. nov., 18.17 · Europe/Zurich

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på bjerget
1.800 m2.500 m3.500 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

0,1°C koldere i de fælles prognosetimer.

Fælles prognoseperiode8. nov. 2026, 21.00 — 11. nov. 2026, 13.0064 h · 2.500 m · Europe/Zurich

Timer mellem udbyderens opdateringer6 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
-0,1 °CTidligere prognose: -0,9 °C
Seneste prognose: -1 °C
Samlet nedbørPrognose
+3 mmTidligere prognose: 1,4 mm
Seneste prognose: 4,4 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
+2,3 mmTidligere prognose: 1 mm
Seneste prognose: 3,2 mm
Timer med egnet vejrModelleret
+7 hTidligere prognose: 34 h
Seneste prognose: 41 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose-0,9 °C-1 °C-0,1 °C
Samlet nedbørPrognose1,4 mm4,4 mm+3 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret1 mm3,2 mm+2,3 mm
Timer med egnet vejrModelleret34 h41 h+7 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

1.800 mNy prognose8. nov. 2026, 16.00
2.500 mNy prognose8. nov. 2026, 16.00
3.500 mNy prognose8. nov. 2026, 16.00

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Saas-Fee · operatør lift og slope status

Saas-Fee region · lifts og slopes listed under Saas-Fee (not Saas-Grund or Saas-Almagell)Arkiveret melding

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
8. nov. 2026, 21.05

Åbne ifølge kildens liftliste: 9 / 23

Pistestatus · 7 / 28

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Operator list for the Saas-Fee region. 7 ski routes or race tracks are excluded from the piste count. The page time has no timezone and does not state that lifts are operating now.

Liftstatus
  • Metro Alpin · Meldt åben · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Alpin Express I · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Alpin Express II · Meldt åben · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Felskinn · Meldt åben · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Hannig · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Längfluh · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Plattjen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Spielboden · Meldt åben · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Spielboden 2. Sektion · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Längfluh Sessel · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Morenia · Meldt åben · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Allalin 2 · Meldt åben · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Allalin 3 · Meldt åben · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Allalin 4/5 · Meldt åben · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Allalin 5 · Meldt åben · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Bifig/Kalbermatten 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Bifig/Kalbermatten 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Egginerjoch · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Leeboden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Mittaghorn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Panoramalift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Stafelwald 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Stafelwald 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
  • 01 Plattjen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 02 Galen (rot) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 02 Galen (schwarz) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 02a Wang · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 03 Waldweg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 04 Egginer (2) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 04 Stollenausgang · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 04a Ritzi · Meldt åben · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 04b Gletschergrotte · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 04c Skiweg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 05 Felskinn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 05a Eiskristall · Meldt åben · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 06 Moräne · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 06b Sperwerzucht · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 08 Mittaghorn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 09 Egginerjoch · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 10 Weisse Meile · Meldt åben · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 10a Feechatz-Piste · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 10b Gletscherband · Meldt åben · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 11 Längfluh · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 11a Spielboden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 11b Oberer Spielboden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 17a Gletscherpromenade · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 18 Metro · Meldt åben · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 19 Allalin · Meldt åben · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 19b Derbyschuss · Meldt åben · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 20 Stafelwald · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 21 Kalbermatten · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗

SLF · Saas Fee study plot

Saas-Fee village study plot 4SF0Arkiveret melding

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
8. nov. 2026, 07.00
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Saas-Fee study plot (1.790 m) · Målt snedybdeManual total ground snow depth (HS) in centimetres at an SLF study plot. The observation is local to the plot.0
Officiel kilde ↗

SLF · Egginer study plot

Saas-Fee ski terrain · Egginer study plot 4EG0Arkiveret melding

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
8. nov. 2026, 07.00
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Egginer study plot (2.645 m) · Målt snedybdeManual total ground snow depth (HS) in centimetres at an SLF study plot. The observation is local to the plot.25
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Saas-Fee · operatør lift og slope status

Saas-Fee region · lifts og slopes listed under Saas-Fee (not Saas-Grund or Saas-Almagell)8. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
8. nov. 2026, 21.05

Åbne ifølge kildens liftliste: 9 / 23

Pistestatus · 7 / 28

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

SLF · Saas Fee study plot

Saas-Fee village study plot 4SF08. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
8. nov. 2026, 07.00
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Saas-Fee study plot (1.790 m) · Målt snedybdeManual total ground snow depth (HS) in centimetres at an SLF study plot. The observation is local to the plot.0
Officiel kilde ↗

SLF · Egginer study plot

Saas-Fee ski terrain · Egginer study plot 4EG08. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
8. nov. 2026, 07.00
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Egginer study plot (2.645 m) · Målt snedybdeManual total ground snow depth (HS) in centimetres at an SLF study plot. The observation is local to the plot.25
Officiel kilde ↗

Nyheder fra skiområdet

Alle nyheder om skiområdet

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Saas-Fee ?

For Saas-Fee viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 16.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.800 m, 0 mm i 2.500 m og 0,1 mm i 3.500 m i de 24 timer fra 8. nov., 21.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Zurich). Prognosekilde ↗

Hvor meget sne er der i Saas-Fee ?

PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Saas-Fee. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Seneste melding 8. nov., 20.13 · ikke aktuel. Skiområdets officielle information ↗

Hvilke lifte er åbne i Saas-Fee ?

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte eller pister i Saas-Fee. Åbne lifte og pister udledes ikke af prognosen. Seneste melding 8. nov., 20.13 · ikke aktuel. Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Valais · Schweiz

Lær bjerget at kende

Operatøren fører lifte til Felskinn, Hannig, Längfluh, Plattjen og Spielboden samt Metro Alpin mellem Felskinn og Mittelallalin. Skematisk illustration, ikke et kort og ikke aktuelle forhold.

Landsbyens højde
1.800 m[6][2]
Opført længde af pister og skiruter
Omkring 101 km[4]
Prognosepunkt
Dalstationen for Alpin Express[2]

Før din skidag

Hvornår kan man stå på ski i Saas-Fee?

Operatørens statusside opdateres dagligt og fører hver lift og hver pist som åben eller lukket. Da vi tjekkede den 8. november 2026, var kun en del af området åbent. Den officielle status viser, hvad der er åbent den dag, du vil stå på ski.[4]

Dækker siden hele Saastal?

Nej. Operatøren fører Saas-Fee, Saas-Grund og Saas-Almagell hver for sig, og dens 150 km for Saastal omfatter alle tre. Siden dækker kun området Saas-Fee.[1][4]

Hvor kommer liftstatus og snedybde på siden fra?

Lift- og pistestatus kommer fra operatørens statusside for Saas-Fee. Snedybden kommer fra to manuelle måleflader hos SLF: Saas Fee i 1.790 m og Egginer i 2.645 m. Operatørens eget snewidget bruges ikke, fordi de fleste værdier var tomme, da vi tjekkede.[4][5]

Er prognoserne for 1.800, 2.500 og 3.500 m i Saas-Fee observationer?

Nej. Det er modelværdier justeret til 1.800, 2.500 og 3.500 m, beregnet ved ét repræsentativt punkt (dalstationen for Alpin Express). Operatøren bruger de samme tre højder til sit widget for snedybde.[2][4]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Saas-Fee/Saastal Tourismus · SkiområdeSaas-Fee/Saastal Tourismus
  2. OpenStreetMap · Placering og højdeOpenStreetMap bidragsydere
  3. Saas-Fee/Saastal Tourismus · Kort over pisterneSaas-Fee/Saastal Tourismus
  4. Saas-Fee/Saastal Tourismus · Lift- og pistestatusSaas-Fee/Saastal Tourismus
  5. WSL Institute for Snow and Avalanche Research SLF · SnemeldingWSL Institute for Snow og Avalanche Research SLF
  6. Wikipedia · Praktisk informationWikipedia
  7. Wikipedia · Praktisk informationWikipedia
  8. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo