Graubünden · Schweiz
Sedrun: sneprognose og vejret
For Sedrun viser prognosen fra MET Norway, udsendt 4. nov., 06.20 – 4. nov., 06.21, modelleret snefald på 0 mm i 1.450 m, 0 mm i 1.900 m og 0 mm i 2.400 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Zurich). Prognosekilde
PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for Sedrun og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Skiområdets officielle information
Sedrun er den rætoromansktalende mellemby af de tre, i kommunen Tujetsch ved indgangen til Oberalppasset, hvor Vorderrhein har sit udspring. Skiløbet vender mod Oberalp-siden frem for Gemsstock eller Caischavedra.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- Ikke meldt
- Pister
- Ikke meldt
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Operatørens lifttabel er ikke delt op efter by, så stolelifte som Milez-Flyer, Calmut-Flyer, Cuolm Val-Flyer og Oberalp-Flyer står ved siden af lifte fra Andermatt og Disentis. Wikipedias tal pr. delområde er den nærmeste tilnærmelse på byniveau.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
Sedrun
-1 – 4 °C · 1.900 m · 4. nov. – 6. nov.
MET Norway · Udstedt 4. nov., 06.21
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
Niveauerne 1.450, 1.900 og 2.400 m er modelestimater for Sedrun station, ikke målinger. Det laveste niveau svarer til de 1.450 m, Wikipedia oplyser for kommunen Tujetsch, hvis laveste punkt, Nislas, ligger på 1.230 m.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 4. nov. 2026, 06.21 · Europe/Zurich · MET Norway
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 4. nov. 2026, 11.00 | 0,9 | 0 | 79 | 3,2 |
| 4. nov. 2026, 12.00 | 1,2 | 0 | 77,7 | 3,1 |
| 4. nov. 2026, 13.00 | 1,8 | 0 | 73,9 | 3,8 |
| 4. nov. 2026, 14.00 | 1,4 | 0 | 76,9 | 3,4 |
| 4. nov. 2026, 15.00 | 1 | 0 | 81,7 | 2,9 |
| 4. nov. 2026, 16.00 | 0,5 | 0 | 86,2 | 2,7 |
| 4. nov. 2026, 17.00 | -0,1 | 0 | 91,3 | 2,6 |
| 4. nov. 2026, 18.00 | -0,2 | 0 | 93,3 | 2,9 |
| 4. nov. 2026, 19.00 | -0,2 | 0 | 93,4 | 3 |
| 4. nov. 2026, 20.00 | -0,1 | 0 | 93,8 | 3 |
| 4. nov. 2026, 21.00 | -0,1 | 0 | 94,3 | 3 |
| 4. nov. 2026, 22.00 | 0 | 0 | 93,4 | 3 |
| 4. nov. 2026, 23.00 | 0 | 0 | 93,5 | 2,9 |
| 5. nov. 2026, 00.00 | 0 | 0 | 93,2 | 2,9 |
| 5. nov. 2026, 01.00 | 0 | 0 | 92,9 | 3 |
| 5. nov. 2026, 02.00 | -0,1 | 0 | 93,2 | 2,9 |
| 5. nov. 2026, 03.00 | -0,2 | 0 | 93,8 | 2,9 |
| 5. nov. 2026, 04.00 | -0,4 | 0 | 95,3 | 2,9 |
| 5. nov. 2026, 05.00 | -0,3 | 0 | 95 | 2,8 |
| 5. nov. 2026, 06.00 | -0,3 | 0 | 94,8 | 2,7 |
| 5. nov. 2026, 07.00 | -0,2 | 0 | 94,8 | 2,8 |
| 5. nov. 2026, 08.00 | -0,1 | 0 | 93,3 | 2,8 |
| 5. nov. 2026, 09.00 | 0,6 | 0 | 89,9 | 3,2 |
| 5. nov. 2026, 10.00 | 1,4 | 0 | 86,4 | 3,2 |
| 5. nov. 2026, 11.00 | 2,3 | 0 | 80,9 | 3,1 |
| 5. nov. 2026, 12.00 | 3,2 | 0 | 75,7 | 3,1 |
| 5. nov. 2026, 13.00 | 3,7 | 0 | 73,7 | 3,1 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | 4,2 | 0 | 71,4 | 3,1 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | 4,2 | 0 | 71,2 | 3 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | 3,3 | 0 | 75,4 | 2,8 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | 1,3 | 0 | 86,5 | 2,1 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | 0,8 | 0 | 89,8 | 2,2 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | 0,6 | 0 | 92,7 | 2,3 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | 0,3 | 0 | 95,3 | 2,5 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | -0,1 | 0 | 97,5 | 2,6 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | -0,4 | 0 | 97 | 2,6 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | -0,8 | 0 | 97,5 | 2,6 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | -0,6 | 0 | 96,9 | 2,7 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | -0,4 | 0 | 96,1 | 2,8 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | -0,2 | 0 | 95,3 | 2,8 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | -0,4 | 0 | 94,7 | 2,7 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | -0,5 | 0 | 94,9 | 2,5 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | -0,6 | 0 | 95,6 | 2,5 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | -0,3 | 0,2 | 97,2 | 2,6 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | -0,3 | 0,1 | 98,1 | 2,5 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | -0,1 | 0 | 98,1 | 2,3 |
| 6. nov. 2026, 09.00 | 1,1 | 0 | 93,3 | 2,5 |
| 6. nov. 2026, 10.00 | 2,5 | 0 | 82,9 | 2,6 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 0/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 0 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: 0 °C · 56 h
4. nov. 2026, 02.17 → 4. nov. 2026, 06.21
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Kilde: MET Norway · CC BY 4.0
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Zurich
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
-2,1°C
Vind: 3,2 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 06.200,9°C
Vind: 3,2 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 06.213,6°C
Vind: 3,2 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 06.20Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
4. nov., 11.00 → 5. nov., 11.00
1.450 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.900 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.400 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
0,9°Mulighed for sneproduktion
0 / 48 hLængste kuldeperiode: 0 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 4. nov. 2026 | -0,2° / 1,8° | 0 mm (13 h) |
| 5. nov. 2026 | -0,8° / 4,2° | 0 mm (24 h) |
| 6. nov. 2026 | -0,6° / 2,5° | 0,3 mm (11 h) |
Udbyderens opdatering: 4. nov., 06.21 · Hentet: 4. nov., 07.18 · Europe/Zurich
MET Norway ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
Middeltemperaturen er uændret med den viste præcision.
Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 11.00 — 6. nov. 2026, 19.0056 h · 1.900 m · Europe/Zurich
Timer mellem udbyderens opdateringer4,1 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- +0 °CTidligere prognose: 1 °C
Seneste prognose: 1 °C - Samlet nedbørPrognose
- +0 mmTidligere prognose: 0,3 mm
Seneste prognose: 0,3 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- +0 mmTidligere prognose: 0,2 mm
Seneste prognose: 0,2 mm - Timer med egnet vejrModelleret
- +0 hTidligere prognose: 0 h
Seneste prognose: 0 h
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | 1 °C | 1 °C | +0 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 0,3 mm | 0,3 mm | +0 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | 0,2 mm | 0,2 mm | +0 mm |
| Timer med egnet vejrModelleret | 0 h | 0 h | +0 h |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 4. nov. 2026, 02.17
Hentet: 4. nov. 2026, 02.18
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 4. nov. 2026, 06.21
Hentet: 4. nov. 2026, 07.18
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Andermatt–Sedrun–Disentis · Gennemgået: eksempler
Sedrun · Dieni og Milez · Udvalg (ufuldstændigt): eksemplerMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 09.03
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Kun udvalgte eksempler, ikke en fuldstændig oversigt eller lokal total. Kildens opdatering har ingen tidszone. Observationstidspunkt pr. element og adgang er ikke verificeret.
Liftstatus
- Milez-Flyer · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
- 47 Dieni · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- 44 Milez · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- 48 Clavadi · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Schneehüenerstock-Express · Separat opført: forbindelseMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 09.03
Pistestatus · Melding utilgængelig
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Forbindelsen vises separat. Retning, observationstidspunkt pr. element og offentlig adgang er ikke verificeret.
Liftstatus
- Schneehüenerstock-Express · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
SLF · Sedrun study plot
Station SedrunArkiveret melding
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 1. nov. 2026, 07.00
| Målested | cm |
|---|---|
| Sedrun (1.413 m) · Målt snedybdeManuelt målt samlet snedybde på jorden (HS) i centimeter. | 0 |
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Andermatt–Sedrun–Disentis · Gennemgået: eksempler
Sedrun · Dieni og Milez · Udvalg (ufuldstændigt): eksempler4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 09.03
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Schneehüenerstock-Express · Separat opført: forbindelse4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 09.03
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Andermatt–Sedrun–Disentis · Gennemgået: eksempler
Sedrun · Dieni og Milez · Udvalg (ufuldstændigt): eksempler3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 3. nov. 2026, 23.02
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Schneehüenerstock-Express · Separat opført: forbindelse3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 3. nov. 2026, 23.02
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗SLF · Sedrun study plot
Station Sedrun4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 1. nov. 2026, 07.00
| Målested | cm |
|---|---|
| Sedrun (1.413 m) · Målt snedybdeManuelt målt samlet snedybde på jorden (HS) i centimeter. | 0 |
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Sedrun?
For Sedrun viser prognosen fra MET Norway, udsendt 4. nov., 06.20 – 4. nov., 06.21, modelleret snefald på 0 mm i 1.450 m, 0 mm i 1.900 m og 0 mm i 2.400 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Zurich). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Sedrun?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Sedrun. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Sedrun?
PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte eller pister i Sedrun. Åbne lifte og pister udledes ikke af prognosen. Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Oberalp-området er det største af de tre hovedområder, med 7 lifte, 13 pister på cirka 50 km, en stor terrænpark, en halfpipe og en skicrossbane. Valtgeva, i selve Sedrun, har to små begynderpister med to tallerkenlifte og et transportbånd.
Før din skidag
Er Sedrun det samme som Tujetsch?
Sedrun er hovedbyen; Tujetsch er kommunen, den vestligste i Graubünden, ved indgangen til Oberalppasset. Ifølge Wikipedia talte 66,2 % rætoromansk i 2000, i den lokale variant Tuatschin.[6]
Hvor kan begyndere stå på ski i Sedrun?
Wikipedia beskriver området Valtgeva i Sedrun med to små begynderpister, to tallerkenlifte og et transportbånd. Det større område Oberalp med 13 pister er hovedterrænet for alle andre.[5]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Andermatt–Sedrun–Disentis · SkiområdeAndermatt–Sedrun–Disentis
- Sedrun · Placering og højdeGraubünden Turisme
- Andermatt–Sedrun–Disentis · Kort over pisterneAndermatt–Sedrun–Disentis
- Andermatt–Sedrun–Disentis · Lift- og pistestatusAndermatt–Sedrun–Disentis
- Andermatt–Sedrun · SkiområdeWikipedia
- Sedrun · Placering og højdeWikipedia
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo