Arlberg · Østrig
St Anton am Arlberg: sneprognose og vejret
For St Anton am Arlberg viser prognosen fra MET Norway, udsendt 4. nov., 06.20 – 4. nov., 06.21, modelleret snefald på 0 mm i 1.300 m, 0 mm i 2.000 m og 0 mm i 2.800 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Vienna). Prognosekilde
Meldte forhold for St Anton am Arlberg: Lifte: 1 af 38 åbne (St Anton · St Christoph · Stuben — offentliggjort lokal lifttabel; Ski Arlberg; Hentet 4. nov., 10.07 · kildetid ubekræftet). Snedybde: 0 cm (ved St. Anton am Arlberg (1.304 m); målestation; GeoSphere Austria; Hentet 4. nov., 10.08 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Fra landsbyen til Arlbergs høje bjergkamme gør højden stor forskel. Sammenlign prognosehøjderne for St Anton, find din bjergsektor, og tjek liftforbindelserne, før du planlægger en længere skidag.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- 1 af 38 åbneSt Anton · St Christoph · Stuben — offentliggjort lokal lifttabel
- Pister
- Ikke meldt
- Snedybde
- 0 cmved St. Anton am Arlberg (1.304 m) · målestation
- Sæson
- Åbner 2. dec. · om 28 dageOperatørens sæsondatoer · Kontrolleret 3. nov. 2026
Områdets dækning: Prognosen repræsenterer St Anton. Den lokale liftkilde omfatter St Anton–St Christoph–Stuben. Bredere Ski Arlberg-meldinger omfatter også Lech–Oberlech–Zürs og Warth-Schröcken; tal for hele området holdes adskilt fra den lokale melding på siden.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
-4 – 8 °C · 2.000 m · 4. nov. – 6. nov.
MET Norway · Udstedt 4. nov., 06.21
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
Prognoserne i 1.300, 2.000 og 2.800 m er højdejusterede modelværdier for ét sted i St Anton, ikke tre vejrstationer eller særskilte prognoser for hver sektor. Den højeste værdi beskriver vejr højt på bjerget nær Vallugas højde; det betyder ikke, at der findes en åben eller frit tilgængelig piste dér.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 4. nov. 2026, 06.21 · Europe/Vienna · MET Norway
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 4. nov. 2026, 11.00 | 3,5 | 0 | 55,4 | 1,7 |
| 4. nov. 2026, 12.00 | 4 | 0 | 53,2 | 1,8 |
| 4. nov. 2026, 13.00 | 4,1 | 0 | 51,8 | 2 |
| 4. nov. 2026, 14.00 | 3,9 | 0 | 52,2 | 2,1 |
| 4. nov. 2026, 15.00 | 3,4 | 0 | 54,8 | 2 |
| 4. nov. 2026, 16.00 | 2 | 0 | 62,7 | 1,7 |
| 4. nov. 2026, 17.00 | -1,2 | 0 | 75,2 | 1,1 |
| 4. nov. 2026, 18.00 | -2,3 | 0 | 80,3 | 1,2 |
| 4. nov. 2026, 19.00 | -2,8 | 0 | 83,9 | 1,3 |
| 4. nov. 2026, 20.00 | -3,1 | 0 | 85,4 | 1,3 |
| 4. nov. 2026, 21.00 | -3 | 0 | 85,4 | 1,4 |
| 4. nov. 2026, 22.00 | -2,9 | 0 | 85,3 | 1,5 |
| 4. nov. 2026, 23.00 | -2,8 | 0 | 85,3 | 1,6 |
| 5. nov. 2026, 00.00 | -2,9 | 0 | 86 | 1,5 |
| 5. nov. 2026, 01.00 | -3 | 0 | 87,1 | 1,6 |
| 5. nov. 2026, 02.00 | -3,2 | 0 | 88,5 | 1,6 |
| 5. nov. 2026, 03.00 | -3,5 | 0 | 90,5 | 1,7 |
| 5. nov. 2026, 04.00 | -3,7 | 0 | 91 | 1,7 |
| 5. nov. 2026, 05.00 | -3,9 | 0 | 91,5 | 1,8 |
| 5. nov. 2026, 06.00 | -4 | 0 | 92,1 | 1,9 |
| 5. nov. 2026, 07.00 | -4,2 | 0 | 92,8 | 1,9 |
| 5. nov. 2026, 08.00 | -2,6 | 0 | 85,8 | 2,3 |
| 5. nov. 2026, 09.00 | 1,7 | 0 | 69,2 | 2,2 |
| 5. nov. 2026, 10.00 | 5,2 | 0 | 48,9 | 2 |
| 5. nov. 2026, 11.00 | 6,7 | 0 | 39,7 | 1,9 |
| 5. nov. 2026, 12.00 | 7,5 | 0 | 36,1 | 1,8 |
| 5. nov. 2026, 13.00 | 7,8 | 0 | 36,6 | 1,6 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | 7,8 | 0 | 37,8 | 1,5 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | 7,2 | 0 | 40,8 | 1,5 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | 4,9 | 0 | 57,1 | 1 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | 1,6 | 0 | 61,2 | 0,6 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | 0,5 | 0 | 66,4 | 0,9 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | -0,2 | 0 | 69,8 | 1,1 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | -0,6 | 0 | 72,3 | 1,1 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | -0,9 | 0 | 74,2 | 1,2 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | -1,2 | 0 | 75,5 | 1,3 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | -1,3 | 0 | 76,1 | 1,3 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | -1,5 | 0 | 75,9 | 1,3 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | -1,5 | 0 | 74,2 | 1,3 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | -1,5 | 0 | 72,4 | 1,4 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | -1,4 | 0 | 70,8 | 1,4 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | -1,3 | 0 | 70,1 | 1,4 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | -1,3 | 0 | 70 | 1,3 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | -1,2 | 0 | 69,9 | 1,4 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | -1,1 | 0 | 68,9 | 1,4 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | 0,6 | 0 | 63 | 2,1 |
| 6. nov. 2026, 09.00 | 4,6 | 0 | 51,2 | 2 |
| 6. nov. 2026, 10.00 | 7,3 | 0 | 38,4 | 1,6 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 31/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 16 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: 0 °C · 56 h
4. nov. 2026, 02.17 → 4. nov. 2026, 06.21
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Kilde: MET Norway · CC BY 4.0
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Vienna
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
-1,3°C
Vind: 1,7 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 06.213,5°C
Vind: 1,7 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 06.217,7°C
Vind: 1,7 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 06.20Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
4. nov., 11.00 → 5. nov., 11.00
1.300 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.000 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.800 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
3,5°Mulighed for sneproduktion
31 / 48 hLængste kuldeperiode: 16 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 4. nov. 2026 | -3,1° / 4,1° | 0 mm (13 h) |
| 5. nov. 2026 | -4,2° / 7,8° | 0 mm (24 h) |
| 6. nov. 2026 | -1,5° / 7,3° | 0 mm (11 h) |
Udbyderens opdatering: 4. nov., 06.21 · Hentet: 4. nov., 07.18 · Europe/Vienna
MET Norway ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
Middeltemperaturen er uændret med den viste præcision.
Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 11.00 — 6. nov. 2026, 19.0056 h · 2.000 m · Europe/Vienna
Timer mellem udbyderens opdateringer4,1 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- +0 °CTidligere prognose: 1,1 °C
Seneste prognose: 1,1 °C - Samlet nedbørPrognose
- +0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- +0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm - Timer med egnet vejrModelleret
- +0 hTidligere prognose: 31 h
Seneste prognose: 31 h
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | 1,1 °C | 1,1 °C | +0 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Timer med egnet vejrModelleret | 31 h | 31 h | +0 h |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 4. nov. 2026, 02.17
Hentet: 4. nov. 2026, 02.18
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 4. nov. 2026, 06.21
Hentet: 4. nov. 2026, 07.18
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Ski Arlberg · St Anton / St Christoph / Stuben
St Anton · St Christoph · Stuben — offentliggjort lokal lifttabelMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 1 / 38
Pistestatus · Melding utilgængelig
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Liftoversigt opført af kilden. Observationstidspunkt er ikke verificeret.
Liftstatus
- Vallugabahn I · Meldt åben · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Albonabahn I · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Albonabahn II · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Albonagratbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Angerlift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Arlenmähderbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Fangbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Galzigbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Gampbergbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Gampenbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Kapallbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Kindlisfeldlift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Maassbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Maienseelift I + II · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Maienseelift II · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Mattunbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Muldenlift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Nasserein-Kinderpark (Übungslift) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Nassereinbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Nassereinlift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Osthangbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Rauzlift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Rendlbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Riffelbahn I · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Riffelbahn II · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Salzbödenlift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Schindlergratbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Schöngrabenlift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- St. Christophbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Tanzbödenbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Übungslift Gampen I · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Übungslift Gampen II · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Übungslift St. Christoph · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Valfagehrbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Vallugabahn II · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Vallugalift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Walchlift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Zammermoosbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
St Anton · Opført af kilden: alpine pister
St Anton · St Christoph · Stuben — Opført af kilden: kun alpine pisterMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Liftstatus · Melding utilgængelig
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Fra pistearkivet udeladte, separat typede skiruter: 20.
Pistestatus
- 1 Rendl - Talabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 2 Tobel · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 5 Gampberg Direkte · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 6 Gampberg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 8 Gampbergloch · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 9 Übungswiese · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 11 Salzböden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 12 Stanton Speed · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 13 Wasserloch · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 14 Riffel 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 15 Riffelkar · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 25 Hinterer Stock · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 26 Stock · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 27 Hopplweg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 28 Mattunbahn Zufahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 29 Grün - St. Anton · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 30 Platti Standard · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 31 Stallmähder - Fang · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 33 Nasserein · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 34 Fang · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 42 Kandahar - Kapall · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 43 Fasch · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 44 Gstans · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 50 Zammermoos - St. Anton · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 52 Kandahar Galzig · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 53 Seichböden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 55 Steissbachtal · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 56 Steissbachtal Zufahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 57 Steissbachtal Arlenrain · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 58 Arlensattel · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 59 Schwarze Wand · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 60 Skiweg Tanzböden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 61 Tanzböden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 62 Tanzböden Direkte · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 63 Osthang Einfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 64 St. Christoph · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 65 Maiensee · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 76 Arlenmähder · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 77 Pfannenbach · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 78 Ulmerhütte · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 80 Innere Schweinströge · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 85 Valfagehrjoch · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 92 Vallugagrat · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 100 Valfagehr · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 102 Rauztobel · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 103 Mittelstation–Rauz-Stuben · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 103 Mittelstation–Rauz-Stuben · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 104 Mittelstation - Passage - Stuben · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 105 Seelehang · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 106 Albona · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 107 Sonnleiten · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Piste Angerlift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Piste Walchlift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Piste Rauzlift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Piste Fun Slope · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Piste Kindlisfeldlift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Piste Muldenlift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Piste Nassereinlift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Piste Nasserein-Kinderpark · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Piste Übungslifte Gampen I + II · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 108 Direktzufahrt Albona · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
GeoSphere · Station St Anton
St. Anton am Arlberg · snedybde ved stationenTidsangivet udbydermelding
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 10.00
| Målested | cm |
|---|---|
| St. Anton am Arlberg (1.304 m) · Målt snedybde | 0 |
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Ski Arlberg · St Anton / St Christoph / Stuben
St Anton · St Christoph · Stuben — offentliggjort lokal lifttabel4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 1 / 38
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Ski Arlberg · St Anton / St Christoph / Stuben
St Anton · St Christoph · Stuben — offentliggjort lokal lifttabel3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 38
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗St Anton · Opført af kilden: alpine pister
St Anton · St Christoph · Stuben — Opført af kilden: kun alpine pister4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗St Anton · Opført af kilden: alpine pister
St Anton · St Christoph · Stuben — Opført af kilden: kun alpine pister3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗GeoSphere · Station St Anton
St. Anton am Arlberg · snedybde ved stationen4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 10.00
| Målested | cm |
|---|---|
| St. Anton am Arlberg (1.304 m) · Målt snedybde | 0 |
GeoSphere · Station St Anton
St. Anton am Arlberg · snedybde ved stationen3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 3. nov. 2026, 23.50
| Målested | cm |
|---|---|
| St. Anton am Arlberg (1.304 m) · Målt snedybde | 0 |
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i St Anton am Arlberg?
For St Anton am Arlberg viser prognosen fra MET Norway, udsendt 4. nov., 06.20 – 4. nov., 06.21, modelleret snefald på 0 mm i 1.300 m, 0 mm i 2.000 m og 0 mm i 2.800 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Vienna). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i St Anton am Arlberg?
Snedybde: 0 cm (ved St. Anton am Arlberg (1.304 m); målestation; GeoSphere Austria; Hentet 4. nov., 10.08 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i St Anton am Arlberg?
Lifte: 1 af 38 åbne (St Anton · St Christoph · Stuben — offentliggjort lokal lifttabel; Ski Arlberg; Hentet 4. nov., 10.07 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Galzig og Gampen ligger over landsbyen; Rendl har sin egen dalstation. Der er en kort gåtur mellem Galzigs og Rendls dalstationer. Brug det officielle kort til en dag længere ude i Arlberg, og tjek forbindelseslifter og returtider.
Før din skidag
Gælder Ski Arlbergs samlede lifttal kun St Anton?
Nej. Ski Arlberg omfatter også andre regioner. Siden bruger den særskilt offentliggjorte lifttabel for St Anton–St Christoph–Stuben, når en gemt melding er tilgængelig. Observationstidspunktet er fortsat ubekræftet; en nylig hentning beviser ikke aktuel drift.[4][3]
Kan jeg stå direkte på ski mellem Galzig og Rendl?
Regn med en kort gåtur gennem landsbyen mellem dalstationerne. Det er særskilte bjergsektorer; de nærliggende dalstationer skaber ikke en sammenhængende piste mellem dem.[8][6]
Hvad skal jeg tjekke, før jeg tager længere ud i Arlberg?
Find ruten på det officielle kort, og tjek forbindelseslifterne. Operatøren fremhæver Flexenbahn og Valfagehrbahn og beder skiløbere tjekke åbningstiderne for hjemturen til St Anton.[3][6]
Betyder prognosen i 2.800 m, at der er en almindelig piste fra Valluga?
Nej. Det er en modelværdi for stor højde. Operatøren oplyser, at en professionel guide er nødvendig for at bruge Valluga II med nedfart på ski. Brug det officielle kort og adgangsoplysningerne, og betragt ikke prognosehøjden som en skirute.[7][6]
Hvorfor kan den aktuelle snedybde mangle her?
Den gennemgåede kilde bruger generelle betegnelser for dal og bjerg uden dateret måling eller angivet station. Der mangler også en periode for mængden af nysne. PisteWindow viser ikke disse tal, før deres betydning og aktualitet er verificeret.[5]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- St Anton · Placering og højdeSki Arlberg
- St Anton · St Christoph · Stuben · SkiområdeSki Arlberg
- St Anton · St Christoph · Stuben · ForbindelserSki Arlberg
- Ski Arlberg · Regional lift- og pistemeldingSki Arlberg
- St Anton · SnemeldingSki Arlberg
- St Anton · Ski Arlberg · Kort over pisterneSki Arlberg
- Valluga II · Adgangsbetingelser for skiløbSki Arlberg
- Rendl · Galzig · 2024/25 · Historisk presseinformationSt Anton am Arlberg Turisme Association
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo