Vorarlberg · Østrig
Warth–Schröcken: sneprognose og vejret
For Warth–Schröcken viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 10.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.500 m, 0 mm i 2.000 m og 0 mm i 2.500 m i de 24 timer fra 4. nov., 16.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Vienna). Prognosekilde
Meldte forhold for Warth–Schröcken: Lifte: 0 af 15 åbne (Warth · Schröcken — Opført af kilden: lifte; Ski Arlberg; Hentet 4. nov., 15.24 · kildetid ubekræftet). Snedybde: 0 cm (ved Warth (1.478 m); målestation; GeoSphere Austria; Hentet 4. nov., 15.25 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Warth ligger i 1.495 m højde. Warth ligger i distriktet Bregenz og får cirka 1.931 mm nedbør om året; nabobyen Schröcken ligger i 1.269 m højde og har i gennemsnit 916 cm snefald om året (1971–2000).
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- 0 af 15 åbneWarth · Schröcken — Opført af kilden: lifte
- Pister
- Ikke meldt
- Snedybde
- 0 cmved Warth (1.478 m) · målestation
- Sæson
- Åbner 4. dec. · om 30 dageOperatørens sæsondatoer · Kontrolleret 4. nov. 2026
Områdets dækning: Auenfeldjet forbandt Warth-Schröcken med Lech Zürs i 2013/14, og Flexenbahn fulgte i 2016/17; sæsonen 2026/27 er opført fra 4. december 2026 til 11. april 2027. Tallene for Ski Arlberg gælder hele området, ikke kun Warth; prognosen bruger ét bypunkt.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
Warth–Schröcken
0 – 7 °C · 2.000 m · 4. nov. – 6. nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 4. nov., 10.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
1.500 / 2.000 / 2.500 m · 47,25817° N, 10,18335° Ø. Højdejusterede modelestimater for ét punkt, ikke målinger fra tre stationer.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 4. nov. 2026, 10.00 · Europe/Vienna · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 4. nov. 2026, 16.00 | 2,5 | 0 | 70 | 1,2 |
| 4. nov. 2026, 17.00 | 1,5 | 0 | 78 | 0,6 |
| 4. nov. 2026, 18.00 | 1 | 0 | 78 | 0,2 |
| 4. nov. 2026, 19.00 | 0,6 | 0 | 74 | 0,8 |
| 4. nov. 2026, 20.00 | 0,6 | 0 | 75 | 1,1 |
| 4. nov. 2026, 21.00 | 0,8 | 0 | 73 | 0,9 |
| 4. nov. 2026, 22.00 | 0,7 | 0 | 72 | 0,9 |
| 4. nov. 2026, 23.00 | 0,5 | 0 | 74 | 1,1 |
| 5. nov. 2026, 00.00 | 0,4 | 0 | 74 | 1,5 |
| 5. nov. 2026, 01.00 | 0,2 | 0 | 75 | 2,5 |
| 5. nov. 2026, 02.00 | 0,4 | 0 | 73 | 2,5 |
| 5. nov. 2026, 03.00 | 0,4 | 0 | 71 | 2,6 |
| 5. nov. 2026, 04.00 | 0,5 | 0 | 69 | 2,6 |
| 5. nov. 2026, 05.00 | 0,7 | 0 | 67 | 1,9 |
| 5. nov. 2026, 06.00 | 0,9 | 0 | 64 | 1,6 |
| 5. nov. 2026, 07.00 | 1,1 | 0 | 62 | 1,4 |
| 5. nov. 2026, 08.00 | 1,9 | 0 | 62 | 1,5 |
| 5. nov. 2026, 09.00 | 3,5 | 0 | 59 | 1,8 |
| 5. nov. 2026, 10.00 | 4,4 | 0 | 56 | 1,2 |
| 5. nov. 2026, 11.00 | 5,4 | 0 | 57 | 1,4 |
| 5. nov. 2026, 12.00 | 6,1 | 0 | 56 | 1,3 |
| 5. nov. 2026, 13.00 | 6,7 | 0 | 56 | 1,2 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | 6,6 | 0 | 60 | 1,2 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | 6,1 | 0 | 65 | 0,7 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | 5,3 | 0 | 62 | 0,1 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | 3,7 | 0 | 63 | 1,2 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | 2,9 | 0 | 64 | 2 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | 2,6 | 0 | 61 | 2 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | 2,2 | 0 | 62 | 2,9 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | 2,2 | 0 | 61 | 2,9 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | 2,2 | 0 | 61 | 3 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | 2,3 | 0 | 57 | 3,1 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | 2,2 | 0 | 56 | 3,1 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | 2,2 | 0 | 53 | 3,1 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | 2,3 | 0 | 51 | 3,2 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | 2,4 | 0 | 51 | 3,2 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | 2,4 | 0 | 48 | 3,1 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | 2,4 | 0 | 48 | 3,1 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | 2,4 | 0 | 48 | 3,1 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | 2,3 | 0 | 48 | 3 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | 2,4 | 0 | 49 | 2,8 |
| 6. nov. 2026, 09.00 | 3 | 0 | 51 | 2,2 |
| 6. nov. 2026, 10.00 | 4,1 | 0 | 54 | 1,4 |
| 6. nov. 2026, 11.00 | 4,8 | 0 | 66 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 12.00 | 5,5 | 0 | 59 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 13.00 | 5,7 | 0 | 57 | 0,3 |
| 6. nov. 2026, 14.00 | 5,5 | 0 | 75 | 1,3 |
| 6. nov. 2026, 15.00 | 4,1 | 0 | 92 | 1,5 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 0/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 0 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Endnu ingen sammenlignelig prognosehistorik.
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Vienna
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
-0,8°C
Vind: 1,2 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 10.002,5°C
Vind: 1,2 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 10.006,3°C
Vind: 0,3 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 10.00Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
4. nov., 16.00 → 5. nov., 16.00
1.500 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.000 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.500 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
2,5°Mulighed for sneproduktion
0 / 48 hLængste kuldeperiode: 0 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 4. nov. 2026 | 0,5° / 2,5° | 0 mm (8 h) |
| 5. nov. 2026 | 0,2° / 6,7° | 0 mm (24 h) |
| 6. nov. 2026 | 2,2° / 5,7° | 0 mm (16 h) |
Udbyderens opdatering: 4. nov., 10.00 · Hentet: 4. nov., 13.17 · Europe/Vienna
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Prognosekilden eller beregningen har ændret sig.
Sammenligningsdetaljer
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
Udstedt: 4. nov. 2026, 10.00 · Hentet: 4. nov. 2026, 13.17
Åbn gemt prognose ↗
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Ski Arlberg · Pister · Warth
Warth · Schröcken — Opført af kilden: alpine pisterMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Liftstatus · Melding utilgængelig
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Fra pistearkivet udeladte, separat typede skiruter: 9.
Pistestatus
- 251 Salober · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 252 Flühli · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 253 Ochsakopf · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 254 Schöniplätz · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 255 Körbersee · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 257 Spielboden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 258 Auenfeld (Anschluss Lech Zürs) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 259 Sunnamahd · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 260 Kuchl · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 261 Kuchl + Körb · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 262 Gamssprung · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 264 Schöniplatz · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 266 Wannenkopf · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 267 Wartherhorn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 268 Graueggen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 269 Dorfabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 270 Luchere · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 271 Wartherhorn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 272 Wartherhorn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 273 Wartherhorn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 274 Wartherhorn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 274 Rennstrecke Wartherhorn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 275 Kleinhörnle · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 276 Steffisfall · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 280 Holzboden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 281 Holzboden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 282 Jägeralpe · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 283 Walserschuss · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 284 Stapf · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 285 Stapf · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 286 Jägeralpe · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 290 Abfahrt Warth · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 291 Bremstel · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 292 Karhorn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 293 Karhorn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 294 Hochalpe · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Paulis Abenteuerland · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel liste over alpine pister; observationstidspunktet og uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
Ski Arlberg · Lifte · Warth
Warth · Schröcken — Opført af kilden: lifteMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 15
Pistestatus · Melding utilgængelig
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Liftoversigt opført af kilden. Observationstidspunkt er ikke verificeret.
Liftstatus
- Dorfbahn Warth · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Hochalpbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Jägeralp-Express · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Karhornbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Kitzeliftle (Übungslift) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Körbliftle · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Kuchlbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Salober-Jet · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Ski-Schaukel-Falken (Körbersee) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Ski-Schaukel-Falken (Spielboden) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Sonnen-Jet · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Sonnencruiser · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Steffisalp-Express · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Wannenkopfbahn (Übungslift) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Wartherhorn-Express · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
GeoSphere · Station Warth
Warth · snedybde ved stationenTidsangivet udbydermelding
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 15.20
| Målested | cm |
|---|---|
| Warth (1.478 m) · Målt snedybde | 0 |
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Ski Arlberg · Pister · Warth
Warth · Schröcken — Opført af kilden: alpine pister4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Ski Arlberg · Pister · Warth
Warth · Schröcken — Opført af kilden: alpine pister3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Ski Arlberg · Lifte · Warth
Warth · Schröcken — Opført af kilden: lifte4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 15
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Ski Arlberg · Lifte · Warth
Warth · Schröcken — Opført af kilden: lifte3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 15
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗GeoSphere · Station Warth
Warth · snedybde ved stationen4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 15.20
| Målested | cm |
|---|---|
| Warth (1.478 m) · Målt snedybde | 0 |
GeoSphere · Station Warth
Warth · snedybde ved stationen3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 3. nov. 2026, 23.50
| Målested | cm |
|---|---|
| Warth (1.478 m) · Målt snedybde | 0 |
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Warth–Schröcken?
For Warth–Schröcken viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 10.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.500 m, 0 mm i 2.000 m og 0 mm i 2.500 m i de 24 timer fra 4. nov., 16.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Vienna). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Warth–Schröcken?
Snedybde: 0 cm (ved Warth (1.478 m); målestation; GeoSphere Austria; Hentet 4. nov., 15.25 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Warth–Schröcken?
Lifte: 0 af 15 åbne (Warth · Schröcken — Opført af kilden: lifte; Ski Arlberg; Hentet 4. nov., 15.24 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Dorfbahn Warth og Steffisalp-Express betjener begynderområder, og Paulis Skiarena am Salober er opført som begynder- og familieområde. Skematisk illustration, ikke et kort og ikke aktuelle forhold.
Før din skidag
Hvilken lift fører fra Warth op til pisterne?
Dorfbahn Warth og Steffisalp-Express betjener begynderområder, og Paulis Skiarena am Salober er opført som begynder- og familieområde.[3]
Hvordan hænger Warth sammen med Ski Arlberg?
Auenfeldjet forbandt Warth-Schröcken med Lech Zürs i 2013/14, og Flexenbahn fulgte i 2016/17; sæsonen 2026/27 er opført fra 4. december 2026 til 11. april 2027.[3]
Er prognosehøjderne for Warth–Schröcken vejrstationer?
Nej. Det er modelestimater justeret til forskellige højder ved det samme punkt (Warth · 47,25817° N, 10,18335° Ø).[1]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Warth · Placering og højdeOpenStreetMap via Mapcarta
- Lech Zürs · SkiområdeSki Arlberg
- Warth-Schröcken · SkiområdeWarth-Schröcken turisme
- Warth · Fakta og områdeinformationWikipedia
- Schröcken · Fakta og områdeinformationWikipedia
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo