Berner Oberland · Schweiz
Väderprognos och snöprognos för Adelboden-Lenk
För Adelboden-Lenk visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 8 nov. 13:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 260 m, 0 mm på 1 710 m och 0 mm på 2 100 m under de 24 timmarna från 8 nov. 17:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Zurich). Prognoskälla
Rapporterat läge för Adelboden-Lenk: Liftar: 3 av 23 öppna (Adelboden-Lenk main resort · reviewed operatör map subset; APG|SGA Infosnow / Adelboden-Lenk Bergbahnen; Hämtad 8 nov. 16:31 · källtid obekräftad). Pister: 0 av 54 öppna (Adelboden-Lenk main resort · reviewed operatör map subset; APG|SGA Infosnow / Adelboden-Lenk Bergbahnen; Hämtad 8 nov. 16:31 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information
Adelboden-Lenk är ett skidområde i Berner Oberland som förbinder Adelboden med Lenk över Hahnenmoos, med Chuenisbärgli, Silleren, Hahnenmoos och Metsch som de viktigaste sektorerna.
Idag i korthet
Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.
- Liftar
- 3 av 23 öppnaAdelboden-Lenk main resort · reviewed operatör map subset
- Pister
- 0 av 54 öppnaAdelboden-Lenk main resort · reviewed operatör map subset
- Snödjup
- Inte rapporterat
- Säsong
- Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Områdets omfattning: Den här sidan gäller operatörens huvudområde Adelboden-Lenk. Lenk Betelberg, Tschentenalp, Engstligenalp och Elsigen-Metsch redovisas av operatören som egna områden och ingår inte. Prognosen använder en punkt vid dalstationen i Oey på 1 261 m; de högre värdena är modellvärden för höjderna ovanför.
Din vinterbild
Aktuell översikt
Snön under dina skidor.
Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.
2 – 9 °C · 1 710 m · 8 nov. – 10 nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Utfärdad 8 nov. 13:00
Källor och metod
Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.
Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.
För Adelboden-Lenk är värdena på 1 260, 1 710 och 2 100 m höjdanpassade modellprognoser vid prognospunkten dalstationen i Oey, inte observationer eller separata väderstationer.
Berget, timme för timme
Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.
Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48
Utfärdad: 8 nov. 2026 13:00 · Europe/Zurich · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognosvärden timme för timme
| Lokal tid | Temperatur °C | Nederbörd mm | Luftfuktighet % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 8 nov. 2026 17:00 | 2,7 | 0 | 78 | 2,6 |
| 8 nov. 2026 18:00 | 2,2 | 0 | 82 | 2,7 |
| 8 nov. 2026 19:00 | 2,3 | 0 | 83 | 2,8 |
| 8 nov. 2026 20:00 | 2,4 | 0 | 84 | 2,7 |
| 8 nov. 2026 21:00 | 2,5 | 0 | 83 | 2,7 |
| 8 nov. 2026 22:00 | 2,8 | 0 | 82 | 3 |
| 8 nov. 2026 23:00 | 2,9 | 0 | 83 | 3,1 |
| 9 nov. 2026 00:00 | 3 | 0 | 82 | 3 |
| 9 nov. 2026 01:00 | 2,9 | 0 | 82 | 3,1 |
| 9 nov. 2026 02:00 | 3,3 | 0 | 81 | 3,1 |
| 9 nov. 2026 03:00 | 3,8 | 0 | 80 | 2,8 |
| 9 nov. 2026 04:00 | 4 | 0 | 79 | 2,7 |
| 9 nov. 2026 05:00 | 4,4 | 0 | 79 | 2,4 |
| 9 nov. 2026 06:00 | 4,6 | 0 | 80 | 2,3 |
| 9 nov. 2026 07:00 | 5 | 0 | 77 | 2,6 |
| 9 nov. 2026 08:00 | 5,4 | 0 | 73 | 2,8 |
| 9 nov. 2026 09:00 | 6,1 | 0 | 69 | 2,7 |
| 9 nov. 2026 10:00 | 6,8 | 0 | 72 | 1,7 |
| 9 nov. 2026 11:00 | 7,5 | 0 | 69 | 2,3 |
| 9 nov. 2026 12:00 | 7,9 | 0 | 69 | 2,1 |
| 9 nov. 2026 13:00 | 8,1 | 0 | 72 | 1,9 |
| 9 nov. 2026 14:00 | 8,4 | 0 | 73 | 1,8 |
| 9 nov. 2026 15:00 | 8,2 | 0 | 74 | 1,9 |
| 9 nov. 2026 16:00 | 7,6 | 0 | 74 | 2,2 |
| 9 nov. 2026 17:00 | 7,2 | 0 | 70 | 2,8 |
| 9 nov. 2026 18:00 | 7,1 | 0 | 72 | 3,5 |
| 9 nov. 2026 19:00 | 7,1 | 0,1 | 78 | 3,5 |
| 9 nov. 2026 20:00 | 6,7 | 0,3 | 81 | 3,2 |
| 9 nov. 2026 21:00 | 6,6 | 0,1 | 78 | 2,8 |
| 9 nov. 2026 22:00 | 6,5 | 0 | 79 | 2,7 |
| 9 nov. 2026 23:00 | 5,9 | 0,3 | 85 | 2,6 |
| 10 nov. 2026 00:00 | 5,9 | 0 | 85 | 2,6 |
| 10 nov. 2026 01:00 | 5,7 | 0,1 | 86 | 2,3 |
| 10 nov. 2026 02:00 | 5,9 | 0,3 | 87 | 2,6 |
| 10 nov. 2026 03:00 | 5,7 | 1,5 | 90 | 2,3 |
| 10 nov. 2026 04:00 | 5,5 | 2,2 | 91 | 1,5 |
| 10 nov. 2026 05:00 | 5,8 | 0,5 | 88 | 2,2 |
| 10 nov. 2026 06:00 | 6 | 0,9 | 88 | 2,5 |
| 10 nov. 2026 07:00 | 6,2 | 3,5 | 89 | 2,4 |
| 10 nov. 2026 08:00 | 6,5 | 1 | 90 | 2,5 |
| 10 nov. 2026 09:00 | 7,3 | 0,1 | 90 | 2,8 |
| 10 nov. 2026 10:00 | 7,3 | 0,4 | 89 | 2,3 |
| 10 nov. 2026 11:00 | 7,9 | 0,4 | 89 | 2,3 |
| 10 nov. 2026 12:00 | 8,8 | 0 | 86 | 2,6 |
| 10 nov. 2026 13:00 | 9,2 | 0 | 82 | 2,9 |
| 10 nov. 2026 14:00 | 9,4 | 0 | 78 | 2,8 |
| 10 nov. 2026 15:00 | 9,1 | 0 | 77 | 2,1 |
| 10 nov. 2026 16:00 | 8,3 | 0 | 82 | 1,4 |
- Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
- 0 mm vattenekvivalent
- Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
- 0/48 h
- Längsta sammanhängande tidsfönster
- 0 h
Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.
Väder för snötillverkning
Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.
Stull (2011)Så ändrades prognosen
Temperaturändring för överlappande prognostimmar: +0,2 °C · 67 h
8 nov. 2026 10:00 → 8 nov. 2026 13:00
Utforska ett scenario för snövatten
Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.
Säsongsutsikter
En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.
Bergsprognos timme för timme
Ett berg. Olika förhållanden.
Följ prognosen från byn till högre höjder.
Europe/Zurich
Beräkning
Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.
0,6°C
Vind: 2,4 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 8 nov. 13:002,7°C
Vind: 2,6 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 8 nov. 13:003,8°C
Vind: 2,3 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 8 nov. 13:00Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.
Snöfallsprognos
Vatteninnehållet i prognosens snöfall.
8 nov. 17:00 → 9 nov. 17:00
1 260 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
1 710 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
2 100 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
Väder för snötillverkning i natt
I natt · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar
0 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar
3 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar
✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas
Beräkning för snötillverkning
Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.
Utsikter på kort sikt
Timprognos, anpassad för höjd.
Lufttemperatur
2,7°Snötillverkningspotential
0 / 48 hLängsta köldfönster: 0 h
| Resedatum | Lufttemperatur °C | Nederbörd mm |
|---|---|---|
| 8 nov. 2026 | 2,2° / 2,9° | 0 mm (7 h) |
| 9 nov. 2026 | 2,9° / 8,4° | 0,8 mm (24 h) |
| 10 nov. 2026 | 5,5° / 9,4° | 10,9 mm (17 h) |
Leverantörens uppdatering: 8 nov. 13:00 · Hämtat: 8 nov. 16:17 · Europe/Zurich
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Schematisk höjdprofil
Så räknar vi
Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.
Stull (2011) ↗Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario för snöbalans
Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.
Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.
Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.
Prognosarkiv
Vad har ändrats i prognosen?
Jämför prognoser för samma timmar och höjd.
0,2°C varmare under de gemensamma prognostimmarna.
Gemensam prognosperiod8 nov. 2026 17:00 — 11 nov. 2026 12:0067 h · 1 710 m · Europe/Zurich
Timmar mellan leverantörens uppdateringar3 h
- Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
- +0,2 °CTidigare prognos: 5,7 °C
Senaste prognos: 5,9 °C - Total nederbördPrognos
- −3,2 mmTidigare prognos: 15 mm
Senaste prognos: 11,8 mm - Fast nederbörd · mm vattenModellerat
- +0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm - Timmar med lämpligt väderModellerat
- +0 hTidigare prognos: 0 h
Senaste prognos: 0 h
| Detaljer | Tidigare prognos | Senaste prognos | Förändring |
|---|---|---|---|
| Genomsnittlig lufttemperaturPrognos | 5,7 °C | 5,9 °C | +0,2 °C |
| Total nederbördPrognos | 15 mm | 11,8 mm | −3,2 mm |
| Fast nederbörd · mm vattenModellerat | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Timmar med lämpligt väderModellerat | 0 h | 0 h | +0 h |
Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.
Utfärdad: 8 nov. 2026 10:00
Hämtad: 8 nov. 2026 12:17
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Utfärdad: 8 nov. 2026 13:00
Hämtad: 8 nov. 2026 16:17
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Så fungerar jämförelsen+
Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.
Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.
Prognosstatus
Snöläge och liftstatus
Skidortens officiella informationRapporter från skidområdena
Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.
Adelboden-Lenk · Pister · Infosnow lifts and
Adelboden-Lenk main resort · reviewed operatör map subsetRapporttiden är obekräftad
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Öppna enligt källans liftlista: 3 / 23
Piststatus · 0 / 54
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Källinformation: Reviewed subset of the operator map object, which also lists five neighbouring operator areas. The page carries no observation time; item states are operator-reported.
Liftstatus
- Guetfläck · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Metschstand · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Brenggen · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Bühlberg · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Stand-Xpress II · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Stand-Xpress I · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Tanzboden · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Stand · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Aebi - Sillerenbühl · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Kleinskilift Lurnigegge · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Höchsthorn · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Bergläger - Sillerenbühl · Rapporterat öppet · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Geils - Lavey · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Geils - Hahnenmoos · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Geils - Luegli · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Adelboden - Oey · Rapporterat öppet · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Boden - Chuenisbärgli · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Oey - Bergläger · Rapporterat öppet · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Kleinskilift Hampy · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Kleinskilift Gody · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Kleinskilift Zwerg · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Übungslift Geils I · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Übungslift Geils II · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
Piststatus
- Guetfläck · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Sumpfbach · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Metschberg · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Sonnenhang · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Juskila · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- FIS · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Holzegg · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Sonnenmeder · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Bühlberg Nord · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Bühlberg Süd · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Metschmaad - Metsch · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Metsch - Bühlberg · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Laveygrat-Bühlberg · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Metschstand - Bergstation Brenggen · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Schattwy · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Bühlberg - Metschmaad · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Brenggen - Bühlbergpiste · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Brenggen · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Brenggen - Hahnenmoosläger · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Klusi · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Chummi · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Chummi - Geils · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Lägerpiste · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Höchst-Chuenis · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Weltcup · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Chuenis-Chäle · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Chuenis-Bergläger · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Chuenis - Bergläger · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Chuenis-Bode · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Lavey - Hahnenmoos · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Sillerenbühl - Bergläger · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Sillerenbühl - Geils · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Hahnenmoos - Geils · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Bergläger - Rehärti · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Geils - Bergläger · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Sillerenbühl - Aebi · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Seelipiste · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Rehbockpiste · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Täli · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Sillerenbühl - Rosshubel · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Rosshubel - Aebi · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Rosshubel - sandige Boden · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Stand - sandige Boden · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Murbipiste · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Stand - Hahnenmoosgraben · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Lavey - Stand · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Stand - Rosshubel · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Tanzboden · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Talpiste Aebi - Oey · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Sillerenbühl -Bergläger · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Sandige Boden - Aebi · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Metschstand -Blatti · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Lavey Schwarz · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
- Wolfspiste · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
Adelboden-Lenk · SLF Adelboden study plot
Orten Adelboden · SLF study plot 1AD0Arkiverad rapport
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 8 nov. 2026 07:00
| Mätplats | cm |
|---|---|
| Adelboden study plot (1 325 m) · Uppmätt snödjupManual total ground snow depth (HS) in centimetres at an SLF study plot. The observation is local to the plot. | 0 |
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Adelboden-Lenk · Pister · Infosnow lifts and
Adelboden-Lenk main resort · reviewed operatör map subset8 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Öppna enligt källans liftlista: 3 / 23
Piststatus · 0 / 54
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Adelboden-Lenk · SLF Adelboden study plot
Orten Adelboden · SLF study plot 1AD08 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 8 nov. 2026 07:00
| Mätplats | cm |
|---|---|
| Adelboden study plot (1 325 m) · Uppmätt snödjupManual total ground snow depth (HS) in centimetres at an SLF study plot. The observation is local to the plot. | 0 |
Nyheter från skidorten
Alla nyheter för skidortenInga nyheter för Adelboden-Lenk ännu. Notiser publiceras bara från källor med registrerad grund för återanvändning, och ingen är registrerad för den här skidorten. Senaste liftrapport: 8 november 2026, 16:31 UTC+1.
Frågor om snö och liftar
Hur mycket snö väntas i Adelboden-Lenk ?
För Adelboden-Lenk visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 8 nov. 13:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 260 m, 0 mm på 1 710 m och 0 mm på 2 100 m under de 24 timmarna från 8 nov. 17:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Zurich). Prognoskälla ↗
Hur stort är snödjupet i Adelboden-Lenk ?
PisteWindow har ingen aktuell snödjupsrapport för Adelboden-Lenk. Prognosvärden är modellerat snöfall, inte snödjup. Skidortens officiella information ↗
Vilka liftar är öppna i Adelboden-Lenk ?
Liftar: 3 av 23 öppna (Adelboden-Lenk main resort · reviewed operatör map subset; APG|SGA Infosnow / Adelboden-Lenk Bergbahnen; Hämtad 8 nov. 16:31 · källtid obekräftad). Pister: 0 av 54 öppna (Adelboden-Lenk main resort · reviewed operatör map subset; APG|SGA Infosnow / Adelboden-Lenk Bergbahnen; Hämtad 8 nov. 16:31 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information ↗
Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?
Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.
Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.
Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.
Lär känna berget
Operatörens liftlista nämner Oey, Bergläger, Sillerenbühl, Geils, Hahnenmoos, Chuenisbärgli, Bühlberg och Metschstand. Schematisk bild, ingen karta och ingen aktuell lägesrapport.
Inför din skiddag
När öppnar Adelboden-Lenk för skidåkning?
När vi kontrollerade den officiella statusen den 8 november 2026 var bara några få liftar öppna och ingen backe öppen än. Den officiella statusen visar vad som är öppet den dag du planerar att åka.[4]
Täcker den här sidan hela regionen Adelboden-Lenk?
Nej. Operatören redovisar Lenk Betelberg, Tschentenalp, Engstligenalp och Elsigen-Metsch som egna områden med egna liftar, så de räknas inte här. Sidan gäller huvudområdet kring Chuenisbärgli, Silleren, Hahnenmoos och Metsch.[4]
Varifrån kommer liftstatus och snödjup på den här sidan?
Lift- och backstatus kommer från operatörens interaktiva kartdata (APG|SGA Infosnow), avgränsade till huvudområdet. Snödjupet kommer från SLF:s mätplats i byn Adelboden på 1 325 m, en manuell mätning. SLF-stationen Lavey-Sattligrat i närheten rapporterade inget snödjup när vi kontrollerade, så ingenting mäts i själva backarna.[4][5]
Är prognoserna för 1 260, 1 710 och 2 100 m i Adelboden-Lenk observationer?
Nej. De är modellvärden anpassade till 1 260, 1 710 och 2 100 m och beräknade vid en representativ punkt (dalstationen i Oey). Inget mäts på de tre höjderna.[2]
Källor för resmålet
PisteWindow · Granskad
- Adelboden-Lenk (adelboden-lenk.ch) · SkidområdeAdelboden-Lenk (adelboden-lenk.ch)
- OpenStreetMap contributors · Läge och höjdOpenStreetMap bidragsgivare
- Adelboden-Lenk (adelboden-lenk.ch) / APG|SGA Infosnow · PistkartaAdelboden-Lenk (adelboden-lenk.ch) / APG|SGA Infosnow
- APG|SGA Infosnow / Adelboden-Lenk Bergbahnen · Lift- och piststatusAPG|SGA Infosnow / Adelboden-Lenk Bergbahnen
- WSL Institute for Snow and Avalanche Research SLF · SnörapportWSL Institute for Snow och Avalanche Research SLF
- Wikipedia · Fakta och områdesinformationWikipedia
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo