Graubünden · Schweiz
Arosa
Arosa är en högt belägen ort i Arosa Lenzerheide; prognosen använder en punkt i Arosa Bahnhof.
Idag i korthet
Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.
- Liftar
- 0 av 13 öppnaArosa · source-listed winter report group
- Pister
- Inte rapporterat
- Snödjup
- Inte rapporterat
- Säsong
- Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Områdets omfattning: Det gemensamma skidområdet omfattar flera orter; totalsiffrorna gäller inte enbart denna ort. Kontrollera öppna förbindelser i den officiella rapporten.
Din vinterbild
Aktuell översikt
Snön under dina skidor.
Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.
Arosa
−5 – 6 °C · 2 200 m · 3 nov. – 5 nov.
MET Norway · Utfärdad 3 nov. 14:17
Källor och metod
Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.
Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.
Värdena på 1750, 2200, 2600 m är höjdanpassade modellprognoser vid en representativ punkt, inte observationer eller separata väderstationer.
Berget, timme för timme
Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.
Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48
Utfärdad: 3 nov. 2026 14:17 · Europe/Zurich · MET Norway
Prognosvärden timme för timme
| Lokal tid | Temperatur °C | Nederbörd mm | Luftfuktighet % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 3 nov. 2026 20:00 | −2,8 | 0 | 95,5 | 0,6 |
| 3 nov. 2026 21:00 | −3,4 | 0 | 92,3 | 0,5 |
| 3 nov. 2026 22:00 | −3,8 | 0 | 88,7 | 0,6 |
| 3 nov. 2026 23:00 | −4 | 0 | 86,2 | 0,7 |
| 4 nov. 2026 00:00 | −4 | 0 | 85,3 | 0,8 |
| 4 nov. 2026 01:00 | −3,9 | 0 | 84,9 | 0,9 |
| 4 nov. 2026 02:00 | −3,4 | 0 | 84 | 0,9 |
| 4 nov. 2026 03:00 | −3,1 | 0 | 84 | 0,9 |
| 4 nov. 2026 04:00 | −3,1 | 0 | 85,1 | 0,9 |
| 4 nov. 2026 05:00 | −3,2 | 0 | 86 | 0,9 |
| 4 nov. 2026 06:00 | −3,3 | 0 | 86,3 | 0,9 |
| 4 nov. 2026 07:00 | −3,7 | 0 | 86,6 | 0,9 |
| 4 nov. 2026 08:00 | −2,6 | 0 | 83,1 | 1,2 |
| 4 nov. 2026 09:00 | −0,1 | 0 | 71,3 | 1,4 |
| 4 nov. 2026 10:00 | 1,3 | 0 | 62,5 | 1 |
| 4 nov. 2026 11:00 | 2,5 | 0 | 57,4 | 1,3 |
| 4 nov. 2026 12:00 | 3,4 | 0 | 51 | 2 |
| 4 nov. 2026 13:00 | 3,3 | 0 | 49,6 | 2 |
| 4 nov. 2026 14:00 | 3,7 | 0 | 46,1 | 2,4 |
| 4 nov. 2026 15:00 | 3,2 | 0 | 48,1 | 2,3 |
| 4 nov. 2026 16:00 | 2,2 | 0 | 52,3 | 1,7 |
| 4 nov. 2026 17:00 | −0,6 | 0 | 67,5 | 1 |
| 4 nov. 2026 18:00 | −2 | 0 | 73 | 1 |
| 4 nov. 2026 19:00 | −3 | 0 | 76,5 | 1,1 |
| 4 nov. 2026 20:00 | −4,1 | 0 | 80,2 | 1,3 |
| 4 nov. 2026 21:00 | −4,6 | 0 | 82,2 | 1,5 |
| 4 nov. 2026 22:00 | −4,7 | 0 | 82,4 | 1,7 |
| 4 nov. 2026 23:00 | −4,4 | 0 | 81,4 | 1,8 |
| 5 nov. 2026 00:00 | −4,1 | 0 | 80,3 | 1,9 |
| 5 nov. 2026 01:00 | −4,2 | 0 | 80,2 | 1,9 |
| 5 nov. 2026 02:00 | −4 | 0 | 79,8 | 2 |
| 5 nov. 2026 03:00 | −3,9 | 0 | 79,9 | 2,1 |
| 5 nov. 2026 04:00 | −3,8 | 0 | 80,2 | 2,2 |
| 5 nov. 2026 05:00 | −3,9 | 0 | 80,2 | 2,2 |
| 5 nov. 2026 06:00 | −4,3 | 0 | 81 | 2,3 |
| 5 nov. 2026 07:00 | −4,5 | 0 | 81,9 | 2,4 |
| 5 nov. 2026 08:00 | −3,1 | 0 | 79 | 2,7 |
| 5 nov. 2026 09:00 | −0,6 | 0 | 70 | 2,4 |
| 5 nov. 2026 10:00 | 2 | 0 | 61 | 1,7 |
| 5 nov. 2026 11:00 | 3,8 | 0 | 55,1 | 1,7 |
| 5 nov. 2026 12:00 | 5,1 | 0 | 51,2 | 1,6 |
| 5 nov. 2026 13:00 | 6 | 0 | 48,9 | 1,6 |
| 5 nov. 2026 14:00 | 6,3 | 0 | 48,2 | 1,7 |
| 5 nov. 2026 15:00 | 6 | 0 | 49,9 | 1,6 |
| 5 nov. 2026 16:00 | 4,6 | 0 | 58,4 | 0,9 |
| 5 nov. 2026 17:00 | 1,5 | 0 | 69,6 | 0,6 |
| 5 nov. 2026 18:00 | 0,1 | 0 | 73,4 | 0,8 |
| 5 nov. 2026 19:00 | −1 | 0 | 76 | 1 |
- Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
- 0 mm vattenekvivalent
- Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
- 33/48 h
- Längsta sammanhängande tidsfönster
- 17 h
Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.
Väder för snötillverkning
Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.
Stull (2011)Så ändrades prognosen
Temperaturändring för överlappande prognostimmar: 0 °C · 59 h
3 nov. 2026 14:17 → 3 nov. 2026 14:17
Utforska ett scenario för snövatten
Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.
Säsongsutsikter
En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.
Källa: MET Norway · CC BY 4.0
Bergsprognos timme för timme
Ett berg. Olika förhållanden.
Följ prognosen från byn till högre höjder.
Europe/Zurich
Beräkning
Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.
−5,2°C
Vind: 0,6 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
MET Norway · Prognos utfärdad: 3 nov. 14:17−2,8°C
Vind: 0,6 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
MET Norway · Prognos utfärdad: 3 nov. 14:17−0,6°C
Vind: 0,6 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
MET Norway · Prognos utfärdad: 3 nov. 14:17Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.
Snöfallsprognos
Vatteninnehållet i prognosens snöfall.
3 nov. 20:00 → 4 nov. 20:00
1 750 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
2 200 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
2 600 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
Väder för snötillverkning i natt
I natt · 18.00–08.00 lokal tid.
10 h · Lämpligt väder · 12/12 bedömda timmar
12 h · Lämpligt väder · 12/12 bedömda timmar
12 h · Lämpligt väder · 12/12 bedömda timmar
✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas
Beräkning för snötillverkning
Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.
Utsikter på kort sikt
Timprognos från MET Norway, anpassad för höjd.
Lufttemperatur
−2,8°Snötillverkningspotential
33 / 48 hLängsta köldfönster: 17 h
| Resedatum | Lufttemperatur °C | Nederbörd mm |
|---|---|---|
| 3 nov. 2026 | −4° / −2,8° | 0 mm (4 h) |
| 4 nov. 2026 | −4,7° / 3,7° | 0 mm (24 h) |
| 5 nov. 2026 | −4,5° / 6,3° | 0 mm (20 h) |
Leverantörens uppdatering: 3 nov. 14:17 · Hämtat: 3 nov. 16:30 · Europe/Zurich
MET Norway ↗Schematisk höjdprofil
Så räknar vi
Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.
Stull (2011) ↗Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario för snöbalans
Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.
Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.
Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.
Prognosarkiv
Vad har ändrats i prognosen?
Jämför prognoser för samma timmar och höjd.
Medeltemperaturen är oförändrad med den visade precisionen.
Gemensam prognosperiod3 nov. 2026 20:00 — 6 nov. 2026 07:0059 h · 2 200 m · Europe/Zurich
Timmar mellan leverantörens uppdateringar0 h
- Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
- +0 °CTidigare prognos: −1,5 °C
Senaste prognos: −1,5 °C - Total nederbördPrognos
- +0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm - Fast nederbörd · mm vattenModellerat
- +0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm - Timmar med lämpligt väderModellerat
- +0 hTidigare prognos: 44 h
Senaste prognos: 44 h
| Detaljer | Tidigare prognos | Senaste prognos | Förändring |
|---|---|---|---|
| Genomsnittlig lufttemperaturPrognos | −1,5 °C | −1,5 °C | +0 °C |
| Total nederbördPrognos | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Fast nederbörd · mm vattenModellerat | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Timmar med lämpligt väderModellerat | 44 h | 44 h | +0 h |
Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.
Utfärdad: 3 nov. 2026 14:17
Hämtad: 3 nov. 2026 18:18
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Utfärdad: 3 nov. 2026 14:17
Hämtad: 3 nov. 2026 16:30
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Så fungerar jämförelsen+
Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.
Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.
Prognosstatus
Snöläge och liftstatus
Skidortens officiella informationRapporter från skidområdena
Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.
Arosa Lenzerheide · winter report groups
Arosa · source-listed winter report groupRapporttiden är obekräftad
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Öppna enligt källans liftlista: 0 / 13
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Källinformation: Operator-listed group, not a verified complete inventory. Source observation time and current access are unverified; connections are separate.
Liftstatus
- Weisshorn 1. Sektion · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
- Weisshorn 2. Sektion · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
- Hörnli-Express · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
- Hörnli · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
- Plattenhorn · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
- Carmenna · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
- Kulm · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
- Tschuggen Ost · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
- Brüggerhorn · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
- Tomeli · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
- Tschuggen West · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
- Ried · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
- Prätschli · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
Piststatus
- Zufahrt GOB Hörnli Express · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
- 1 Hintere Piste oberer Teil · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
- 1a Hintere Piste unterer Teil · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
- 1h Heimfahrtspiste Robinson · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
- 2 Mittlere Piste · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
- 2a Munggaegg · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
- 2b Herrenbächli - Hundschopf - Alpenblick · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
- 2c Alpenblick - Hörnli-Express Tal · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
- 3 Direttisima · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
- 4 Skiclub · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
- 5 Hörnli Traverse · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
- 5a Strada Oberer Teil · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
- 5b Zufahrt SB Hörnli Talstation · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
- 5c Strada Unterer Teil · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
- 5d SBP Tal - Carmenna Tal · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
- 5e Klempen - Alpentobel · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
- 6 SBP Berg-Oberer Carmennahang-Unterer Carmennahang-Zufahrt SBP Tal · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
- 6a Emsla · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
- 7 Obersässpiste · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
- 8 Weisshorn-Carmennaberg · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
- 8a Carmennaberg-Carmennahütte · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
- 9 Carmenna Berg-Carmenna Mitte · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
- 9a Carmenna Mitte-Briggerhang Traverse-Ried Berg · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
- 9b Carmenna Mitte-Emsla · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
- 9c PGS · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
- 9d Donauwellen · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
- 9e Kollerhupf Verlängerung · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
- 10 Weisshorngipfel-Sattelhütte-LAW Mitte · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
- 10a Traxloch-Kreuzung Hintere Hütte · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
- 10b Kreuzung Hintere Hütte- Ried Tal · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
- 11 Leichte Maran Oberer Teil · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
- 11a Leichte Maran Unterer Teil · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
- 11h Heimfahrtspiste Valsana · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
- 12 Diamond Slope · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
- 13 Ried Berg-Gondelbahn Kulm Tal · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
- 13a Carmenna Tal - Hörnli-Express Tal · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
- 13b Kulmwiese · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
- 14 Gondelbahn Kulm Berg-Tschuggenhütte-Ried Tal · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
- 14a Gondelbahn Kulm Berg - Ried Berg · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
- 14h Heimfahrtspiste Tschuggen · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
- 15 Tomelisteilhang · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
- 15a LAW Mittelstation - Tomeli Tal - Vetter · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
- 16 Prätschli Pisten · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status; observation time and public access are not independently verified.
Arosa–Lenzerheide · partial directional connection contextRapporttiden är obekräftad
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Förbindelser per riktning
De listade delarna visar bara en del av sammanhanget och bekräftar inte genomfart eller aktuell tillgång för allmänheten.
Arosa → Lenzerheide
- Hörnli-Express · Rapporterat stängt (closed)
- Urdenbahn · Rapporterat stängt (closed)
- 20 Urdenfürggli · Rapporterat stängt (closed)
- 20a Motta · Rapporterat stängt (closed)
- 20b Bischofsboden · Rapporterat stängt (closed)
- 28a Älpliweg / Schluocht · Rapporterat stängt (closed)
Lenzerheide → Arosa
- Urdenfürggli · Rapporterat stängt (closed)
- Urdenbahn · Rapporterat stängt (closed)
- 5 Hörnli Traverse · Rapporterat stängt (closed)
- 5b Zufahrt SB Hörnli Talstation · Rapporterat stängt (closed)
- 2c Alpenblick - Hörnli-Express Tal · Rapporterat stängt (closed)
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Arosa Lenzerheide · winter report groups
Arosa · source-listed winter report group3 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Öppna enligt källans liftlista: 0 / 13
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Arosa–Lenzerheide · partial directional connection context3 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Frågor om berget
Så läser du prognosen
Hur mycket snö väntas i Arosa?
Snöfall visas som vatteninnehåll i millimeter. Summorna gäller fullständiga prognosperioder. Om skidorten har mätt nysnödjupet redovisas det separat i den officiella snörapporten.
Hur stort är snödjupet i Arosa?
Uppmätt snödjup är skilt från den här prognosen. Kontrollera om den officiella rapporten har mätvärden och läs var och när de mättes.
Hur långt i förväg kan jag planera?
Översikten täcker de närmaste 48 timmarna. Varje prognos visar sin tillgängliga period.
Varifrån kommer väderprognosen?
Väderprognoserna kommer från MET Norway Locationforecast. Varje höjdnivå länkar till källan och visar när prognosen utfärdades och hämtades. Prognoser som utfärdades för mer än 24 timmar sedan används inte i denna översikt.
Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.
Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.
Lär känna berget
Landskapet är schematiskt, inte en karta eller en bild av aktuella förhållanden.
Inför din skiddag
Är detta hela skidområdet?
Nej. Arosa Lenzerheide omfattar flera orter; siffrorna är inte en lokal inventering.[1]
Är förbindelserna öppna?
Kontrollera den officiella lift- och pistrapporten före avfärd. En karta bekräftar inte att något är öppet.[4]
Är höjdprognoserna observationer?
Nej. De är modellvärden anpassade till tre höjder vid en representativ punkt.[2]
Källor för resmålet
PisteWindow · Granskad
- Arosa Lenzerheide · SkidområdeArosa Lenzerheide
- Arosa · Läge och höjdGraubünden Tourism
- Arosa Lenzerheide · PistkartaArosa Lenzerheide
- Arosa Lenzerheide · Lift- och piststatusArosa Lenzerheide