Salzburg · Österrike

Väderprognos och snöprognos för Bad Gastein–Bad Hofgastein

För Bad Gastein–Bad Hofgastein visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 8 nov. 10:00, modellerat snöfall på 0 mm på 900 m, 0 mm på 1 600 m och 0 mm på 2 300 m under de 24 timmarna från 8 nov. 17:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Vienna). Prognoskälla

Rapporterat läge för Bad Gastein–Bad Hofgastein: Liftar: 2 av 17 öppna (Sektor Schlossalm-Angertal-Stubnerkogel · official lifts och slopes page; Gasteiner Bergbahnen / Skigastein; Hämtad 8 nov. 16:38 · källtid obekräftad). Pister: 0 av 29 öppna (Sektor Schlossalm-Angertal-Stubnerkogel · official lifts och slopes page; Gasteiner Bergbahnen / Skigastein; Hämtad 8 nov. 16:38 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information

Gasteindalen i Salzburg har tre skidsektorer som drivs av Gasteiner Bergbahnen. Den här sidan gäller sektorn Schlossalm-Angertal-Stubnerkogel vid Bad Hofgastein och Bad Gastein, vars liftar går från 843 m till 2 304 m.

Planera resan

Idag i korthet

Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.

Öppet idag
Liftar
2 av 17 öppnaSektor Schlossalm-Angertal-Stubnerkogel · official lifts och slopes page
Pister
0 av 29 öppnaSektor Schlossalm-Angertal-Stubnerkogel · official lifts och slopes page
Snödjup
Inte rapporterat
Säsong
Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Alla rapporter och källor

Områdets omfattning: Den här sidan gäller bara sektorn Schlossalm-Angertal-Stubnerkogel. Operatören anger Sportgastein och Dorfgastein-Großarltal som egna sektorer, och de ingår inte här. Prognosen använder en punkt vid dalstationen för Stubnerkogelbahn I i Bad Gastein.

Din vinterbild

Aktuell översikt

Schematiskt bergslandskap · Bad Gastein–Bad Hofgastein

Snön under dina skidor.

Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.

Öppna snörapporten

Bad Gastein–Bad Hofgastein

Officiell pistkarta
Vädret framöver
Prognos finns

−1 – 6 °C · 1 600 m · 8 nov. – 10 nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Utfärdad 8 nov. 10:00

Se bergsprognosen
Källor och metod

Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.

Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.

För Bad Gastein/Bad Hofgastein är värdena på 900, 1 600 och 2 300 m höjdanpassade modellprognoser vid prognospunkten dalstationen för Stubnerkogelbahn I, inte observationer eller separata väderstationer.

Berget, timme för timme

Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.

Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48

Utfärdad: 8 nov. 2026 10:00 · Europe/Vienna · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Timprognos för temperatur1,1 °C
Timprognos för temperatur−3°0°9°8 nov. 1710 nov. 16
Prognosvärden timme för timme
Bad Gastein–Bad Hofgastein · 1 600 m · Europe/Vienna
Lokal tidTemperatur °CNederbörd mmLuftfuktighet %Vind m/s
8 nov. 2026 17:001,10880,2
8 nov. 2026 18:0010890,5
8 nov. 2026 19:0010890,1
8 nov. 2026 20:000,80900,1
8 nov. 2026 21:000,70890,5
8 nov. 2026 22:000,80850,4
8 nov. 2026 23:000,40860,4
9 nov. 2026 00:000,20830,4
9 nov. 2026 01:000,20800,6
9 nov. 2026 02:00−0,10780,6
9 nov. 2026 03:00−0,40750,6
9 nov. 2026 04:00−0,60720,2
9 nov. 2026 05:00−0,60650,3
9 nov. 2026 06:00−0,60600,5
9 nov. 2026 07:00−0,50560,5
9 nov. 2026 08:000,90560,5
9 nov. 2026 09:002,80531
9 nov. 2026 10:003,80510,5
9 nov. 2026 11:004,80511
9 nov. 2026 12:005,50510,9
9 nov. 2026 13:005,70550,9
9 nov. 2026 14:005,60581,4
9 nov. 2026 15:005,20571
9 nov. 2026 16:004,90531,1
9 nov. 2026 17:004,10551,8
9 nov. 2026 18:003,60592,1
9 nov. 2026 19:003,20632,3
9 nov. 2026 20:002,80692,6
9 nov. 2026 21:002,70712,7
9 nov. 2026 22:002,70722,6
9 nov. 2026 23:002,90722,6
10 nov. 2026 00:003,20722,6
10 nov. 2026 01:003,30732,7
10 nov. 2026 02:003,60722,6
10 nov. 2026 03:003,60732,6
10 nov. 2026 04:003,60732,4
10 nov. 2026 05:003,90732,3
10 nov. 2026 06:004,10732,2
10 nov. 2026 07:004,10742,2
10 nov. 2026 08:004,60751,6
10 nov. 2026 09:005,20790,6
10 nov. 2026 10:005,50800,2
10 nov. 2026 11:005,70860,2
10 nov. 2026 12:0060870,1
10 nov. 2026 13:006,10860,1
10 nov. 2026 14:0060870,1
10 nov. 2026 15:0060860,6
10 nov. 2026 16:005,60870,8
Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
0 mm vattenekvivalent
Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
6/48 h
Längsta sammanhängande tidsfönster
6 h

Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.

Väder för snötillverkning

Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.

Stull (2011)

Så ändrades prognosen

Jämförbar prognoshistorik saknas ännu.

Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten

Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.

Säsongsutsikter

En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.

Källa: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bergsprognos timme för timme
Prognos / Höjd

Ett berg. Olika förhållanden.

Följ prognosen från byn till högre höjder.

Europe/Vienna

900 m3,8°C1 600 m1,1°C2 300 m−3,1°C0°C · ≈ 1 783 m
Beräknad nollgradersnivå: ≈ 1 783 m
Beräkning

Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.

Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.

Modellerat

Snöfallsprognos

Vatteninnehållet i prognosens snöfall.

8 nov. 17:00 → 9 nov. 17:00

900 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

1 600 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

2 300 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

Modellerat

Väder för snötillverkning i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

900 m

3 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar

18—Över gränsvärdet · 1,6°C
19—Över gränsvärdet · 1,5°C
20—Över gränsvärdet · 1,1°C
21—Över gränsvärdet · 1°C
22—Över gränsvärdet · 0,7°C
23—Över gränsvärdet · 0,1°C
00—Över gränsvärdet · −0,5°C
01—Över gränsvärdet · −0,8°C
02—Över gränsvärdet · −1°C
03—Över gränsvärdet · −1,2°C
04—Över gränsvärdet · −1,6°C
05✓Lämpligt väder · −2°C
06✓Lämpligt väder · −2,5°C
07✓Lämpligt väder · −2,7°C
1 600 m

5 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar

18—Över gränsvärdet · −0°C
19—Över gränsvärdet · −0°C
20—Över gränsvärdet · −0,1°C
21—Över gränsvärdet · −0,3°C
22—Över gränsvärdet · −0,5°C
23—Över gränsvärdet · −0,8°C
00—Över gränsvärdet · −1,3°C
01—Över gränsvärdet · −1,5°C
02—Över gränsvärdet · −1,9°C
03✓Lämpligt väder · −2,4°C
04✓Lämpligt väder · −2,8°C
05✓Lämpligt väder · −3,2°C
06✓Lämpligt väder · −3,5°C
07✓Lämpligt väder · −3,6°C
2 300 m

14 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar

18✓Lämpligt väder · −4,7°C
19✓Lämpligt väder · −4,7°C
20✓Lämpligt väder · −4,6°C
21✓Lämpligt väder · −4,5°C
22✓Lämpligt väder · −4,7°C
23✓Lämpligt väder · −4,8°C
00✓Lämpligt väder · −5°C
01✓Lämpligt väder · −5,3°C
02✓Lämpligt väder · −5,6°C
03✓Lämpligt väder · −6,1°C
04✓Lämpligt väder · −6,2°C
05✓Lämpligt väder · −6,4°C
06✓Lämpligt väder · −6,8°C
07✓Lämpligt väder · −7°C

✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas

Beräkning för snötillverkning

Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.

På berget

Utsikter på kort sikt

Timprognos, anpassad för höjd.

Prognos

Lufttemperatur

1,1°
Modellerat

Snötillverkningspotential

6 / 48 h

Längsta köldfönster: 6 h

Timprognos för temperatur1,1 °C
Timprognos för temperatur−3°0°9°8 nov. 1710 nov. 16
1 600 m · Europe/Vienna
ResedatumLufttemperatur °CNederbörd mm
8 nov. 20260,4° / 1,1°0 mm (7 h)
9 nov. 2026−0,6° / 5,7°0 mm (24 h)
10 nov. 20263,2° / 6,1°0 mm (17 h)

Leverantörens uppdatering: 8 nov. 10:00 · Hämtat: 8 nov. 12:17 · Europe/Vienna

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på berget
900 m1 600 m2 300 m

Schematisk höjdprofil

Så räknar vi

Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario

Scenario för snöbalans

Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.

Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.

Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.

Prognosarkiv

Vad har ändrats i prognosen?

Tidigare prognos saknas för den här jämförelsen.

Jämförelsedetaljer

Jämför prognoser för samma timmar och höjd.

Utfärdad: 8 nov. 2026 10:00 · Hämtad: 8 nov. 2026 12:17
Öppna sparad prognos ↗

Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.

Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.

Snöläge och liftstatus

Skidortens officiella information

Rapporter från skidområdena

Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.

Bad Gastein/Bad Hofgastein · operatör lifts och slopes (Schlossalm-Angertal-Stubnerkogel)

Sektor Schlossalm-Angertal-Stubnerkogel · official lifts och slopes pageRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Öppna enligt källans liftlista: 2 / 17

Piststatus · 0 / 29

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Källinformation: Official status for the Schlossalm-Angertal-Stubnerkogel sector only. Sportgastein and Dorfgastein-Grossarltal are separate sectors on the same page and are not included. 2 ski routes or unclassified runs are listed separately. The page shows no update time.

Liftstatus
  • 1 Schlossalmbahn I · Rapporterat öppet · Källinformation: Source-listed state; the page shows no observation time.
  • 2 Schlossalmbahn II · Rapporterat öppet · Källinformation: Source-listed state; the page shows no observation time.
  • 16 Stubnerkogelbahn I · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page shows no observation time.
  • 17 Stubnerkogelbahn II · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page shows no observation time.
  • 6 Sendleiten · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page shows no observation time.
  • 7 Weitmoser · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page shows no observation time.
  • 8 Hohe Scharte Bahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page shows no observation time.
  • 9 Schlosshochalmlift · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page shows no observation time.
  • 11 Angertalbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page shows no observation time.
  • 12 Kaserebenbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page shows no observation time.
  • 25 Senderbahn I · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page shows no observation time.
  • 26 Senderbahn II · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page shows no observation time.
  • 24 Buchebenlift · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page shows no observation time.
  • 21 Burgstalllift · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page shows no observation time.
  • 19 Jungeralm · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page shows no observation time.
  • 14 Übungslift Judau · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page shows no observation time.
  • Förderbänder Angertal · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page shows no observation time.
Piststatus
  • H1 Hohe Scharte-Nord · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page shows no observation time.
  • H2 Kleine Scharte · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page shows no observation time.
  • H2a Aeroplan · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page shows no observation time.
  • H3 Hamburger · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page shows no observation time.
  • H3a Hamburger Graben · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page shows no observation time.
  • H4 Sendleiten · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page shows no observation time.
  • H5 Hohe Scharte Süd · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page shows no observation time.
  • H5a Weitmoser · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page shows no observation time.
  • H7 Hochalm · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page shows no observation time.
  • H9 Familienabfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page shows no observation time.
  • H31 Kasereben · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page shows no observation time.
  • H32 Käferstall · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page shows no observation time.
  • B11 Angertalabfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page shows no observation time.
  • B11a Burgstallabfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page shows no observation time.
  • B13 Buchebenabfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page shows no observation time.
  • B14 Almabfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page shows no observation time.
  • B15 Glackfeld · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page shows no observation time.
  • B15a Zur Mittelstation Stubnerkogel · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page shows no observation time.
  • B16 Ahorn · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page shows no observation time.
  • B16a Ahorn · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page shows no observation time.
  • B17 Zur Jungeralm · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page shows no observation time.
  • B18 Sender · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page shows no observation time.
  • B18a Sender · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page shows no observation time.
  • B19 Jungeralm · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page shows no observation time.
  • B20 Bürgerwald · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page shows no observation time.
  • B21 Skiweg · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page shows no observation time.
  • B22 Fleischleiten · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page shows no observation time.
  • B23 Möserabfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page shows no observation time.
  • B24 Talblick-Abfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page shows no observation time.
Officiell källa ↗

Bad Gastein/Bad Hofgastein · Snö vid stationerna GeoSphere Bad Gastein

Bad Gastein valley station (1 092 m) · Snödjup vid stationenRapport saknas

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
8 nov. 2026 16:30

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Bad Gastein–Bad Hofgastein · Snö vid stationerna LWD Salzburg Schlossalm

Station Schlossalm snow · Snödjup vid stationen · 1 952 mArkiverad rapport

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
8 nov. 2026 07:10
Källrapporterade värden
Mätplatscm
Schlossalm Schnee (1 952 m) · Uppmätt snödjup5,4
Officiell källa ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Bad Gastein/Bad Hofgastein · operatör lifts och slopes (Schlossalm-Angertal-Stubnerkogel)

Sektor Schlossalm-Angertal-Stubnerkogel · official lifts och slopes page8 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Öppna enligt källans liftlista: 2 / 17

Piststatus · 0 / 29

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Bad Gastein/Bad Hofgastein · Snö vid stationerna GeoSphere Bad Gastein

Bad Gastein valley station (1 092 m) · Snödjup vid stationen8 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
8 nov. 2026 16:30

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Bad Gastein–Bad Hofgastein · Snö vid stationerna LWD Salzburg Schlossalm

Station Schlossalm snow · Snödjup vid stationen · 1 952 m8 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
8 nov. 2026 07:10
Källrapporterade värden
Mätplatscm
Schlossalm Schnee (1 952 m) · Uppmätt snödjup5,4
Officiell källa ↗

Nyheter från skidorten

Alla nyheter för skidorten

Inga nyheter för Bad Gastein–Bad Hofgastein ännu. Notiser publiceras bara från källor med registrerad grund för återanvändning, och ingen är registrerad för den här skidorten. Senaste liftrapport: 8 november 2026, 16:38 UTC+1.

Frågor om snö och liftar

Hur mycket snö väntas i Bad Gastein–Bad Hofgastein ?

För Bad Gastein–Bad Hofgastein visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 8 nov. 10:00, modellerat snöfall på 0 mm på 900 m, 0 mm på 1 600 m och 0 mm på 2 300 m under de 24 timmarna från 8 nov. 17:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Vienna). Prognoskälla ↗

Hur stort är snödjupet i Bad Gastein–Bad Hofgastein ?

PisteWindow har ingen aktuell snödjupsrapport för Bad Gastein–Bad Hofgastein. Prognosvärden är modellerat snöfall, inte snödjup. Skidortens officiella information ↗

Vilka liftar är öppna i Bad Gastein–Bad Hofgastein ?

Liftar: 2 av 17 öppna (Sektor Schlossalm-Angertal-Stubnerkogel · official lifts och slopes page; Gasteiner Bergbahnen / Skigastein; Hämtad 8 nov. 16:38 · källtid obekräftad). Pister: 0 av 29 öppna (Sektor Schlossalm-Angertal-Stubnerkogel · official lifts och slopes page; Gasteiner Bergbahnen / Skigastein; Hämtad 8 nov. 16:38 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information ↗

Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?

Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.

Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.

Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.

Salzburg · Österrike

Lär känna berget

Sektorns liftar omfattar Schlossalmbahn-gondolerna, Stubnerkogelbahn, Angertalbahn och Senderbahn. Stolsliften Hohe Scharte når 2 304 m. Schematisk bild, ingen karta och ingen aktuell lägesrapport.

Liftarnas höjd
843–2 304 m[1]
Område som täcks
Schlossalm-Angertal-Stubnerkogel[1]
Prognospunkt
Dalstationen för Stubnerkogelbahn I[2]

Inför din skiddag

Gäller sidan hela Skigastein?

Nej. Operatörens sida för liftar och backar listar tre sektorer: Schlossalm-Angertal-Stubnerkogel, Sportgastein och Dorfgastein-Großarltal. Den här sidan gäller bara den första, och dess statussiffror och snöstation beskriver inte de två andra.[1][4]

Var kommer lift- och backstatusen på sidan ifrån?

Från operatörens officiella sida för liftar och backar i den här sektorn. Den listar varje lift och backe som öppen eller stängd och anger liftarnas öppettider, men visar ingen uppdateringstid. Skidrutter räknas inte som pister.[4]

Mäts snödjupet i backarna?

Nej. Snödjupet kommer från GeoSphere Austrias station i Bad Gastein på 1 092 m, intill prognospunkten. Det är en mätning i dalorten och säger lite om de övre backarna. Om mätaren inte rapporterar något värde visar sidan snödjupet som otillgängligt.[5][2]

Källor för resmålet

PisteWindow · Granskad

  1. Gasteiner Bergbahnen · SkidområdeGasteiner Bergbahnen AG
  2. OpenStreetMap contributors · Läge och höjdOpenStreetMap bidragsgivare
  3. Gasteiner Bergbahnen / Intermaps · PistkartaGasteiner Bergbahnen AG / Intermaps
  4. Gasteiner Bergbahnen · Lift- och piststatusGasteiner Bergbahnen AG
  5. GeoSphere Austria · Rapportdata och mätplatserGeoSphere Austria
  6. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo