Berner Oberland · Schweiz

Väderprognos och snöprognos för Grindelwald-Wengen

För Grindelwald-Wengen visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 8 nov. 19:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 000 m, 0 mm på 1 700 m och 0,1 mm på 2 300 m under de 24 timmarna från 8 nov. 23:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Zurich). Prognoskälla

PisteWindow har ingen aktuell lift-, pist- eller snödjupsrapport för Grindelwald-Wengen och visar bara prognosen. Dagens läge finns på skidortens officiella sida. Senaste rapport 8 nov. 22:27 · inte aktuell. Skidortens officiella information

Grindelwald-Wengen ligger i Berner Oberland och är ett av tre separata skidområden under namnet Jungfrau Ski Region. Operatörens referenspunkter går från Grindelwald på 1 034 m till Männlichen på 2 230 m.

Planera resan

Idag i korthet

Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.

Ingen aktuell rapport
Liftar
Antal öppna okänt · 18 listadeGrindelwald-Wengen ski area · Pister · operator lifts och alpine
Pister
Antal öppna okänt · 60 listadeGrindelwald-Wengen ski area · Pister · operator lifts och alpine
Snödjup
Inte rapporterat
Säsong
Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Alla rapporter och källor

Områdets omfattning: Sidan gäller bara skidområdet Grindelwald-Wengen. Jungfrau Ski Region redovisar separata områden för Grindelwald-First och Mürren-Schilthorn; de ingår inte här, och deras liftar och pister läggs aldrig ihop. Prognosen använder en punkt vid dalstationen Grindelwald Terminal.

Din vinterbild

Aktuell översikt

Inga aktuella lokala rapporter

Schematiskt bergslandskap · Grindelwald-Wengen

Snön under dina skidor.

Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.

Vädret framöver
Prognos finns

0 – 7 °C · 1 700 m · 8 nov. – 10 nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Utfärdad 8 nov. 19:00

Se bergsprognosen
Källor och metod

Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.

Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.

För Grindelwald-Wengen är värdena på 1 000, 1 700 och 2 300 m höjdanpassade modellprognoser vid prognospunkten dalstation Grindelwald Terminal, inte observationer eller separata väderstationer.

Berget, timme för timme

Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.

Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48

Utfärdad: 8 nov. 2026 19:00 · Europe/Zurich · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Timprognos för temperatur0,4 °C
Timprognos för temperatur−2°0°10°8 nov. 2310 nov. 22
Prognosvärden timme för timme
Grindelwald-Wengen · 1 700 m · Europe/Zurich
Lokal tidTemperatur °CNederbörd mmLuftfuktighet %Vind m/s
8 nov. 2026 23:000,40682,1
9 nov. 2026 00:000,60671,9
9 nov. 2026 01:000,60671,9
9 nov. 2026 02:000,60671,9
9 nov. 2026 03:000,80662
9 nov. 2026 04:0010662,1
9 nov. 2026 05:001,40662
9 nov. 2026 06:001,60661,7
9 nov. 2026 07:0020661,9
9 nov. 2026 08:002,50701,7
9 nov. 2026 09:003,50701
9 nov. 2026 10:0040671,2
9 nov. 2026 11:004,70650,3
9 nov. 2026 12:004,80620,3
9 nov. 2026 13:005,10620,7
9 nov. 2026 14:005,20670,7
9 nov. 2026 15:005,50660,6
9 nov. 2026 16:004,70660,4
9 nov. 2026 17:003,50700,4
9 nov. 2026 18:003,60660,4
9 nov. 2026 19:002,70692,2
9 nov. 2026 20:003,80681,9
9 nov. 2026 21:004,50671,5
9 nov. 2026 22:004,30,1660,4
9 nov. 2026 23:004,30681
10 nov. 2026 00:004,20,1701,2
10 nov. 2026 01:004,40,1700,9
10 nov. 2026 02:004,40,2750,5
10 nov. 2026 03:003,90,7820,6
10 nov. 2026 04:004,50,8821,2
10 nov. 2026 05:004,41,2861,3
10 nov. 2026 06:005,20,4791
10 nov. 2026 07:005,50,1771,8
10 nov. 2026 08:005,10,6831,8
10 nov. 2026 09:005,40,7861,1
10 nov. 2026 10:005,21,5912,1
10 nov. 2026 11:0061,9881,1
10 nov. 2026 12:0061,8860,6
10 nov. 2026 13:006,80,1920,4
10 nov. 2026 14:006,80,1920,7
10 nov. 2026 15:007,20870,3
10 nov. 2026 16:006,90840,5
10 nov. 2026 17:004,90832,4
10 nov. 2026 18:005,30812,5
10 nov. 2026 19:005,30782,6
10 nov. 2026 20:005,50782,6
10 nov. 2026 21:005,20792,7
10 nov. 2026 22:005,60782,5
Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
0 mm vattenekvivalent
Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
1/48 h
Längsta sammanhängande tidsfönster
1 h

Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.

Väder för snötillverkning

Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.

Stull (2011)

Så ändrades prognosen

Temperaturändring för överlappande prognostimmar: −0,3 °C · 66 h

8 nov. 2026 13:00 → 8 nov. 2026 19:00

Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten

Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.

Säsongsutsikter

En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.

Källa: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bergsprognos timme för timme
Prognos / Höjd

Ett berg. Olika förhållanden.

Följ prognosen från byn till högre höjder.

Europe/Zurich

1 000 m3,1°C1 700 m0,4°C2 300 m−3,5°C0°C · ≈ 1 762 m
Beräknad nollgradersnivå: ≈ 1 762 m
Beräkning

Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.

Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.

Modellerat

Snöfallsprognos

Vatteninnehållet i prognosens snöfall.

8 nov. 23:00 → 9 nov. 23:00

1 000 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

1 700 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

2 300 m

0,1 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

Modellerat

Väder för snötillverkning i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

1 000 m

0 h · Lämpligt väder · 9/9 bedömda timmar

23—Över gränsvärdet · 0,5°C
00—Över gränsvärdet · 0,3°C
01—Över gränsvärdet · 0,2°C
02—Över gränsvärdet · 0,4°C
03—Över gränsvärdet · 0,8°C
04—Över gränsvärdet · 0,9°C
05—Över gränsvärdet · 1°C
06—Över gränsvärdet · 1,1°C
07—Över gränsvärdet · 1,3°C
1 700 m

1 h · Lämpligt väder · 9/9 bedömda timmar

23✓Lämpligt väder · −2,1°C
00—Över gränsvärdet · −2°C
01—Över gränsvärdet · −2°C
02—Över gränsvärdet · −2°C
03—Över gränsvärdet · −1,9°C
04—Över gränsvärdet · −1,7°C
05—Över gränsvärdet · −1,3°C
06—Över gränsvärdet · −1,1°C
07—Över gränsvärdet · −0,8°C
2 300 m

9 h · Lämpligt väder · 9/9 bedömda timmar

23✓Lämpligt väder · −5,7°C
00✓Lämpligt väder · −5,6°C
01✓Lämpligt väder · −5,6°C
02✓Lämpligt väder · −5,6°C
03✓Lämpligt väder · −5,5°C
04✓Lämpligt väder · −5,3°C
05✓Lämpligt väder · −4,9°C
06✓Lämpligt väder · −4,7°C
07✓Lämpligt väder · −4,4°C

✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas

Beräkning för snötillverkning

Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.

På berget

Utsikter på kort sikt

Timprognos, anpassad för höjd.

Prognos

Lufttemperatur

0,4°
Modellerat

Snötillverkningspotential

1 / 48 h

Längsta köldfönster: 1 h

Timprognos för temperatur0,4 °C
Timprognos för temperatur−2°0°10°8 nov. 2310 nov. 22
1 700 m · Europe/Zurich
ResedatumLufttemperatur °CNederbörd mm
8 nov. 20260,4° / 0,4°0 mm (1 h)
9 nov. 20260,6° / 5,5°0,1 mm (24 h)
10 nov. 20263,9° / 7,2°10,3 mm (23 h)

Leverantörens uppdatering: 8 nov. 19:00 · Hämtat: 8 nov. 22:18 · Europe/Zurich

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på berget
1 000 m1 700 m2 300 m

Schematisk höjdprofil

Så räknar vi

Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario

Scenario för snöbalans

Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.

Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.

Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.

Prognosarkiv
Bergsjournalen

Vad har ändrats i prognosen?

Jämför prognoser för samma timmar och höjd.

0,3°C kallare under de gemensamma prognostimmarna.

Gemensam prognosperiod8 nov. 2026 23:00 — 11 nov. 2026 17:0066 h · 1 700 m · Europe/Zurich

Timmar mellan leverantörens uppdateringar6 h

Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
−0,3 °CTidigare prognos: 5,1 °C
Senaste prognos: 4,9 °C
Total nederbördPrognos
+1,7 mmTidigare prognos: 8,9 mm
Senaste prognos: 10,6 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat
+0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat
−2 hTidigare prognos: 3 h
Senaste prognos: 1 h
DetaljerTidigare prognosSenaste prognosFörändring
Genomsnittlig lufttemperaturPrognos5,1 °C4,9 °C−0,3 °C
Total nederbördPrognos8,9 mm10,6 mm+1,7 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat0 mm0 mm+0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat3 h1 h−2 h

Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.

Så fungerar jämförelsen+

Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.

Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.

Prognosstatus

1 000 mAktuell prognos8 nov. 2026 19:00
1 700 mAktuell prognos8 nov. 2026 19:00
2 300 mAktuell prognos8 nov. 2026 19:00

Snöläge och liftstatus

Skidortens officiella information

Rapporter från skidområdena

Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.

Grindelwald-Wengen · Pister · operator lifts and

Grindelwald-Wengen ski area · Pister · operator lifts och alpineArkiverad rapport

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
8 nov. 2026 19:40

Öppna enligt källans liftlista: — / 18

Piststatus · — / 60

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Källinformation: Operator list for Grindelwald-Wengen only; the other Jungfrau Ski Region areas are separate and not ski-connected. 18 lifts and 54 pistes have no published status and stay unknown. 93 other records (railways, itineraries, fun runs, toboggan and hiking tracks) are not counted.

Liftstatus
  • Grindelwald Grund – Männlichen · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Holenstein – Männlichen · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Wengen – Männlichen · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Arven · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Gummi · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Lauberhorn · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Männlichen · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Innerwengen · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Läger · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Wixi · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Bumps · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Honegg · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Eigernordwand · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Tschuggen · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Wengiboden · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Figeller · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Männlichen · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Eiger Express · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
Piststatus
  • 45 Lauberhorn-Start - Hanneggbrücke · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 1 Gratbort · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 27 Oh - God · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 32 Black - Rock · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 31 Schwarzen · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 41 Stöckipiste · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 45 Lauberhorn Weltcupstrecke · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 47 Lauberhorn Weltcup Slalom · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 45 Hanneggbrücke - Innerwengen · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 41a Einfahrtspiste · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 1 Grathula · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 36 Bumps · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 22 Brandegg - Grindelwald Grund · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 22 Arven - Brandegg · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 36 Allmend - Wengen Dorf · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 36 Wengernalp - Allmend · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 36 Kleine Scheidegg - Wengernalp · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 37 Wengernalp - Wixi · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 2 Wasserwendi Slow-Slope · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 6 Läger · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 12 Rohr · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 22 Kleine Scheidegg - Arven · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 24 Schattwald · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 25 Phenix · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 23 Aspen - Grindelwald Grund · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 36b Wengernalp - Allmend · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 36a Wengernalp - Allmend · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 31 Schwarzen · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 36 Kleine Scheidegg - Wixi · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 3 Grindelwald Grund via Holenstein➔Aspen · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 21 Grindelwald Grund via Tschuggen➔Aspen · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 22 Grindelwald Grund via Mettlen➔Brandegg · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 36 Wengen · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 3 Holenstein - Grindelwald Grund · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 3 Männlichenlift Talst. - Holenstein · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 3 Männlichen · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 21 Kleine Scheidegg - Grindelwald Grund · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 21 Skilift Tschuggen - Aspen · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 21 Arven - Skilift Tschuggen · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 43 Standard Innerwengen · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 18 Männlichen -> Scheidegg · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 21 Scheidegg -> Männlichen · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 21 Kleine Scheidegg - Arven · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 4 Eggboden · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 5 Distelboden · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 7 Sattelegg · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 8 Gummi Süd · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 11 Bärhaag · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 13 Honegg - Seeli · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 15 Inberg · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 23 Brandegg - Aspen · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 26 Punchball · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 34 Mittelegg · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 35 Moos · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 42 Lauberhorn · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 44 Engi · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 46 Huussengg · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 11 Loogler · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 3 Männlichen Holenstein (Eggboden) · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • 8b Gummi Süd · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
Officiell källa ↗

Grindelwald-Wengen · operatör valley och peak snow

Grindelwald-Wengen · operatör valley och peak snow reportRapport saknas

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
8 nov. 2026 19:40

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Grindelwald-Wengen · Pister · operator lifts and

Grindelwald-Wengen ski area · Pister · operator lifts och alpine8 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
8 nov. 2026 19:40

Öppna enligt källans liftlista: — / 18

Piststatus · — / 60

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Grindelwald-Wengen · operatör valley och peak snow

Grindelwald-Wengen · operatör valley och peak snow report8 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
8 nov. 2026 19:40

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Nyheter från skidorten

Alla nyheter för skidorten

Inga nyheter för Grindelwald-Wengen ännu. Notiser publiceras bara från källor med registrerad grund för återanvändning, och ingen är registrerad för den här skidorten. Senaste liftrapport: 8 november 2026, 19:40 UTC+1.

Frågor om snö och liftar

Hur mycket snö väntas i Grindelwald-Wengen ?

För Grindelwald-Wengen visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 8 nov. 19:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 000 m, 0 mm på 1 700 m och 0,1 mm på 2 300 m under de 24 timmarna från 8 nov. 23:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Zurich). Prognoskälla ↗

Hur stort är snödjupet i Grindelwald-Wengen ?

PisteWindow har ingen aktuell snödjupsrapport för Grindelwald-Wengen. Prognosvärden är modellerat snöfall, inte snödjup. Senaste rapport 8 nov. 22:27 · inte aktuell. Skidortens officiella information ↗

Vilka liftar är öppna i Grindelwald-Wengen ?

PisteWindow har ingen aktuell lift- eller pistrapport för Grindelwald-Wengen. Öppna liftar och pister härleds inte från prognosen. Senaste rapport 8 nov. 22:27 · inte aktuell. Skidortens officiella information ↗

Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?

Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.

Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.

Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.

Berner Oberland · Schweiz

Lär känna berget

Bland liftarna som operatören listar för området finns Eiger Express, Männlichen, Lauberhorn, Wixi. Schematisk bild, ingen karta och ingen aktuell lägesrapport.

Operatörens referenshöjder
1 034–2 230 m[4]
Prognospunkt
Dalstation Grindelwald Terminal[2]
Operatörens rapporter
Skilt från Grindelwald-First och Mürren-Schilthorn[3][1]

Inför din skiddag

När öppnar Grindelwald-Wengen för skidåkning?

Öppningen beror på snön och meddelas av operatören. Operatörens pistdata listar varje lift och backe med status, och sidan visar statusen med den tid då operatören senast uppdaterade den.[4][1]

Gäller sidan hela Jungfrau Ski Region?

Nej. Regionen redovisar separata kartor och rapporter för Grindelwald-Wengen och Grindelwald-First och Mürren-Schilthorn. Sidan gäller bara Grindelwald-Wengen.[3][1]

Var kommer liftstatus och snöuppgifter på sidan ifrån?

Lift- och backstatus samt snöuppgifterna för dal och topp kommer från operatörens publicerade pistdata för området. Ett snödjup kommer också från MeteoSwiss manuella station i byn Grindelwald på 1 107 m, som är en dalstation och inte ligger i skidterrängen.[4][5]

Är prognoserna för 1 000, 1 700 och 2 300 m observationer?

Nej. Det är modellvärden justerade till 1 000, 1 700 och 2 300 m och beräknade för en representativ punkt (dalstation Grindelwald Terminal).[2]

Källor för resmålet

PisteWindow · Granskad

  1. Jungfraubahnen · SkidområdeJungfraubahnen
  2. OpenStreetMap contributors · Läge och höjdOpenStreetMap bidragsgivare
  3. Jungfraubahnen · PistkartaJungfraubahnen
  4. Jungfraubahnen · Lift- och piststatusJungfraubahnen
  5. MeteoSwiss · Rapportdata och mätplatserMeteoSwiss
  6. Wikipedia · Fakta och områdesinformationWikipedia
  7. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo