Berner Oberland · Schweiz
Väderprognos och snöprognos för Gstaad Rinderberg–Horneggli
För Gstaad Rinderberg–Horneggli visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 8 nov. 19:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 270 m, 0 mm på 1 650 m och 0 mm på 2 000 m under de 24 timmarna från 8 nov. 23:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Zurich). Prognoskälla
Rapporterat läge för Gstaad Rinderberg–Horneggli: Liftar: 0 av 16 öppna (Rinderberg, Saanersloch och Horneggli · reviewed operatör map subset; Intermaps / Bergbahnen Destination Gstaad; Hämtad 8 nov. 22:28 · källtid obekräftad). Pister: Antal öppna okänt · 37 listade (Rinderberg, Saanersloch och Horneggli · reviewed operatör map subset; Intermaps / Bergbahnen Destination Gstaad; Hämtad 8 nov. 22:28 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information
Rinderberg, Saanersloch och Horneggli utgör det skidområde som operatören kallar det största hos Bergbahnen Gstaad, med tillfarter från Zweisimmen, Saanenmöser och Schönried i Berner Oberland.
Idag i korthet
Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.
- Liftar
- 0 av 16 öppnaRinderberg, Saanersloch och Horneggli · reviewed operatör map subset
- Pister
- Antal öppna okänt · 37 listadeRinderberg, Saanersloch och Horneggli · reviewed operatör map subset
- Snödjup
- Inte rapporterat
- Säsong
- Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Områdets omfattning: Den här sidan gäller området Rinderberg, Saanersloch och Horneggli så som operatörens bergssida avgränsar det. Eggli och La Videmanette har en egen sida; Wispile, Wasserngrat och Glacier 3000 ingår inte. Prognosen använder en punkt vid dalstationen i Saanenmöser på 1 273 m; de högre värdena är modellvärden för höjderna ovanför.
Din vinterbild
Aktuell översikt
Snön under dina skidor.
Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.
3 – 9 °C · 1 650 m · 8 nov. – 10 nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Utfärdad 8 nov. 19:00
Källor och metod
Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.
Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.
För Gstaad Rinderberg–Horneggli är värdena på 1 270, 1 650 och 2 000 m höjdanpassade modellprognoser vid prognospunkten dalstationen i Saanenmöser, inte observationer eller separata väderstationer.
Berget, timme för timme
Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.
Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48
Utfärdad: 8 nov. 2026 19:00 · Europe/Zurich · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognosvärden timme för timme
| Lokal tid | Temperatur °C | Nederbörd mm | Luftfuktighet % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 8 nov. 2026 23:00 | 2,6 | 0 | 85 | 2,3 |
| 9 nov. 2026 00:00 | 2,8 | 0 | 84 | 2,4 |
| 9 nov. 2026 01:00 | 2,9 | 0 | 84 | 2,4 |
| 9 nov. 2026 02:00 | 3 | 0 | 84 | 2,4 |
| 9 nov. 2026 03:00 | 3,5 | 0 | 82 | 2,2 |
| 9 nov. 2026 04:00 | 3,5 | 0 | 82 | 2,2 |
| 9 nov. 2026 05:00 | 3,9 | 0 | 81 | 2 |
| 9 nov. 2026 06:00 | 4 | 0 | 80 | 2,3 |
| 9 nov. 2026 07:00 | 4,2 | 0 | 80 | 2,5 |
| 9 nov. 2026 08:00 | 4,6 | 0,2 | 82 | 2,2 |
| 9 nov. 2026 09:00 | 5,2 | 0,1 | 82 | 1,9 |
| 9 nov. 2026 10:00 | 6,4 | 0,1 | 80 | 1,3 |
| 9 nov. 2026 11:00 | 6,6 | 0,1 | 78 | 1,5 |
| 9 nov. 2026 12:00 | 7,1 | 0 | 77 | 1,7 |
| 9 nov. 2026 13:00 | 7,8 | 0 | 71 | 2,1 |
| 9 nov. 2026 14:00 | 8 | 0 | 70 | 2,3 |
| 9 nov. 2026 15:00 | 8 | 0 | 69 | 2,5 |
| 9 nov. 2026 16:00 | 7,5 | 0 | 72 | 2,5 |
| 9 nov. 2026 17:00 | 6,5 | 0 | 77 | 2,6 |
| 9 nov. 2026 18:00 | 6,3 | 0 | 78 | 2,6 |
| 9 nov. 2026 19:00 | 6,4 | 0 | 78 | 2,4 |
| 9 nov. 2026 20:00 | 6,4 | 0 | 79 | 2,4 |
| 9 nov. 2026 21:00 | 6,4 | 0,2 | 83 | 2,3 |
| 9 nov. 2026 22:00 | 6,5 | 0,3 | 84 | 2,2 |
| 9 nov. 2026 23:00 | 6,5 | 0,3 | 86 | 2,2 |
| 10 nov. 2026 00:00 | 6,7 | 0,1 | 85 | 2,2 |
| 10 nov. 2026 01:00 | 6,4 | 0,4 | 88 | 2,7 |
| 10 nov. 2026 02:00 | 6,4 | 1,2 | 89 | 2,3 |
| 10 nov. 2026 03:00 | 6,5 | 1 | 89 | 2,1 |
| 10 nov. 2026 04:00 | 6,8 | 1,8 | 87 | 1,8 |
| 10 nov. 2026 05:00 | 6,6 | 0,9 | 87 | 2,8 |
| 10 nov. 2026 06:00 | 6,8 | 0,4 | 89 | 2,8 |
| 10 nov. 2026 07:00 | 6,8 | 0,8 | 92 | 2,9 |
| 10 nov. 2026 08:00 | 6,7 | 1,9 | 95 | 2,3 |
| 10 nov. 2026 09:00 | 6,9 | 2,6 | 95 | 2 |
| 10 nov. 2026 10:00 | 6,9 | 1,6 | 98 | 2,6 |
| 10 nov. 2026 11:00 | 7,2 | 1,5 | 98 | 2,2 |
| 10 nov. 2026 12:00 | 8,1 | 0,1 | 96 | 2,1 |
| 10 nov. 2026 13:00 | 8,3 | 0 | 95 | 2,1 |
| 10 nov. 2026 14:00 | 8,6 | 0 | 94 | 2,2 |
| 10 nov. 2026 15:00 | 8,6 | 0 | 95 | 2,3 |
| 10 nov. 2026 16:00 | 8,2 | 0 | 97 | 2,3 |
| 10 nov. 2026 17:00 | 7,8 | 0 | 95 | 1,9 |
| 10 nov. 2026 18:00 | 7,7 | 0 | 92 | 1,9 |
| 10 nov. 2026 19:00 | 7,4 | 0 | 88 | 1,7 |
| 10 nov. 2026 20:00 | 7,2 | 0 | 89 | 1,8 |
| 10 nov. 2026 21:00 | 7,4 | 0 | 85 | 1,7 |
| 10 nov. 2026 22:00 | 7,7 | 0 | 82 | 2 |
- Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
- 0 mm vattenekvivalent
- Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
- 0/48 h
- Längsta sammanhängande tidsfönster
- 0 h
Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.
Väder för snötillverkning
Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.
Stull (2011)Så ändrades prognosen
Temperaturändring för överlappande prognostimmar: −0 °C · 66 h
8 nov. 2026 13:00 → 8 nov. 2026 19:00
Utforska ett scenario för snövatten
Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.
Säsongsutsikter
En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.
Bergsprognos timme för timme
Ett berg. Olika förhållanden.
Följ prognosen från byn till högre höjder.
Europe/Zurich
Beräkning
Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.
0,3°C
Vind: 2,3 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 8 nov. 19:002,6°C
Vind: 2,3 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 8 nov. 19:003,1°C
Vind: 1,1 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 8 nov. 19:00Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.
Snöfallsprognos
Vatteninnehållet i prognosens snöfall.
8 nov. 23:00 → 9 nov. 23:00
1 270 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
1 650 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
2 000 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
Väder för snötillverkning i natt
I natt · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Lämpligt väder · 9/9 bedömda timmar
0 h · Lämpligt väder · 9/9 bedömda timmar
0 h · Lämpligt väder · 9/9 bedömda timmar
✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas
Beräkning för snötillverkning
Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.
Utsikter på kort sikt
Timprognos, anpassad för höjd.
Lufttemperatur
2,6°Snötillverkningspotential
0 / 48 hLängsta köldfönster: 0 h
| Resedatum | Lufttemperatur °C | Nederbörd mm |
|---|---|---|
| 8 nov. 2026 | 2,6° / 2,6° | 0 mm (1 h) |
| 9 nov. 2026 | 2,8° / 8° | 1,3 mm (24 h) |
| 10 nov. 2026 | 6,4° / 8,6° | 14,3 mm (23 h) |
Leverantörens uppdatering: 8 nov. 19:00 · Hämtat: 8 nov. 22:18 · Europe/Zurich
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Schematisk höjdprofil
Så räknar vi
Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.
Stull (2011) ↗Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario för snöbalans
Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.
Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.
Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.
Prognosarkiv
Vad har ändrats i prognosen?
Jämför prognoser för samma timmar och höjd.
Medeltemperaturen är oförändrad med den visade precisionen.
Gemensam prognosperiod8 nov. 2026 23:00 — 11 nov. 2026 17:0066 h · 1 650 m · Europe/Zurich
Timmar mellan leverantörens uppdateringar6 h
- Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
- +0 °CTidigare prognos: 6,8 °C
Senaste prognos: 6,8 °C - Total nederbördPrognos
- +6,8 mmTidigare prognos: 9 mm
Senaste prognos: 15,8 mm - Fast nederbörd · mm vattenModellerat
- +0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm - Timmar med lämpligt väderModellerat
- +0 hTidigare prognos: 0 h
Senaste prognos: 0 h
| Detaljer | Tidigare prognos | Senaste prognos | Förändring |
|---|---|---|---|
| Genomsnittlig lufttemperaturPrognos | 6,8 °C | 6,8 °C | +0 °C |
| Total nederbördPrognos | 9 mm | 15,8 mm | +6,8 mm |
| Fast nederbörd · mm vattenModellerat | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Timmar med lämpligt väderModellerat | 0 h | 0 h | +0 h |
Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.
Utfärdad: 8 nov. 2026 13:00
Hämtad: 8 nov. 2026 17:18
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Utfärdad: 8 nov. 2026 19:00
Hämtad: 8 nov. 2026 22:18
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Så fungerar jämförelsen+
Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.
Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.
Prognosstatus
Snöläge och liftstatus
Skidortens officiella informationRapporter från skidområdena
Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.
Gstaad Rinderberg–Horneggli · Pister · Intermaps lifts and
Rinderberg, Saanersloch och Horneggli · reviewed operatör map subsetRapporttiden är obekräftad
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 8 nov. 2026 22:28
Öppna enligt källans liftlista: 0 / 16
Piststatus · — / 37
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Källinformation: Reviewed subset of one Intermaps project that covers all mountains of the operator. The map update time has no stated timezone; item observation times are not given.
Liftstatus
- Lengebrand - Parwengesattel · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Zweisimmen - Eggweid · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Eggweid - Rinderberg · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Birrmoos · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Oeschseite - Büelti · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Lochstafel · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Saanenmöser - Saanenwald · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Oeschseite - Chübeli · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Saanenwald - Saanerslochgrat · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Chaltebrunne - Saanerslochgrat (Verbindung) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Chaltebrunne - Parwengesattel (Verbindung) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Saanenwald - Hornberg · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Hornfluh · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Hüenerspil · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Schönried - Horneggli · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Läger · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
Piststatus
- Piste 1 · Okänt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Parwengesattel-Lengebrand · Okänt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Parwengesattel-Lengebrand · Okänt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Chalberweid · Okänt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Parwengesattel-Chalberweid · Okänt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Chälen · Okänt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Ostgrat · Okänt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Ostgrat-Lengebrand {Rinderberg Ronda} · Okänt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Talabfahrt Zweisimmen · Okänt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Rinderberg-Eggweid · Okänt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Ostgrat West · Okänt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Birrmoos · Okänt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Büelti-Oeschseite · Okänt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Chübeli-Oeschseite · Okänt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Chübeli · Okänt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Lochstafel · Okänt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Parwengesattel-Chaltebrunne · Okänt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Parwengesattel-Chaltebrunne (Verbindungspiste) · Okänt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Saanerslochgrat-Chaltebrunne (Verbindungspiste) · Okänt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Talabfahrt Saanenmöser · Okänt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Saanerslochgrat-Saanenwald · Okänt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Saanerslochgrat-Chübeli-Saanenwald · Okänt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Hornberg-Lochstafel · Okänt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Hühnerspiel-Lochstafel · Okänt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Hühnerspiel-Hornberg · Okänt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Hornfluh-Hornberg-Saanenwald · Okänt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Hornberg-Lochstafel · Okänt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Horneggli-Saanenwald · Okänt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Talabfahrt Schönried · Okänt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Horevorschess-Schönried · Okänt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Horneggli-Schönried · Okänt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Horevorschess · Okänt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Hornfluh-Gfell-Läger · Okänt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Horneggli-Läger · Okänt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Horneggli-Schönried · Okänt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Horneggli Verbingungspiste · Okänt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Connection 29-32 · Okänt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
Gstaad Rinderberg–Horneggli · SLF Saanenmöser study plot
Orten Saanenmöser · SLF study plot 1SM0Arkiverad rapport
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 8 nov. 2026 07:00
| Mätplats | cm |
|---|---|
| Saanenmöser study plot (1 390 m) · Uppmätt snödjupManual total ground snow depth (HS) in centimetres at an SLF study plot. The observation is local to the plot. | 0 |
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Gstaad Rinderberg–Horneggli · Pister · Intermaps lifts and
Rinderberg, Saanersloch och Horneggli · reviewed operatör map subset8 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 8 nov. 2026 22:28
Öppna enligt källans liftlista: 0 / 16
Piststatus · — / 37
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Gstaad Rinderberg–Horneggli · SLF Saanenmöser study plot
Orten Saanenmöser · SLF study plot 1SM08 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 8 nov. 2026 07:00
| Mätplats | cm |
|---|---|
| Saanenmöser study plot (1 390 m) · Uppmätt snödjupManual total ground snow depth (HS) in centimetres at an SLF study plot. The observation is local to the plot. | 0 |
Nyheter från skidorten
Alla nyheter för skidortenInga nyheter för Gstaad Rinderberg–Horneggli ännu. Notiser publiceras bara från källor med registrerad grund för återanvändning, och ingen är registrerad för den här skidorten. Senaste liftrapport: 8 november 2026, 22:28 UTC+1.
Frågor om snö och liftar
Hur mycket snö väntas i Gstaad Rinderberg–Horneggli ?
För Gstaad Rinderberg–Horneggli visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 8 nov. 19:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 270 m, 0 mm på 1 650 m och 0 mm på 2 000 m under de 24 timmarna från 8 nov. 23:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Zurich). Prognoskälla ↗
Hur stort är snödjupet i Gstaad Rinderberg–Horneggli ?
PisteWindow har ingen aktuell snödjupsrapport för Gstaad Rinderberg–Horneggli. Prognosvärden är modellerat snöfall, inte snödjup. Skidortens officiella information ↗
Vilka liftar är öppna i Gstaad Rinderberg–Horneggli ?
Liftar: 0 av 16 öppna (Rinderberg, Saanersloch och Horneggli · reviewed operatör map subset; Intermaps / Bergbahnen Destination Gstaad; Hämtad 8 nov. 22:28 · källtid obekräftad). Pister: Antal öppna okänt · 37 listade (Rinderberg, Saanersloch och Horneggli · reviewed operatör map subset; Intermaps / Bergbahnen Destination Gstaad; Hämtad 8 nov. 22:28 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information ↗
Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?
Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.
Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.
Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.
Lär känna berget
Operatörens liftlista nämner Zweisimmen–Eggweid–Rinderberg, Saanenmöser–Saanenwald–Saanerslochgrat, Schönried–Horneggli och liftarna vid Hornberg. Schematisk bild, ingen karta och ingen aktuell lägesrapport.
Inför din skiddag
När öppnar Gstaad Rinderberg–Horneggli för skidåkning?
När vi kontrollerade den officiella statusen den 8 november 2026 var alla liftar i det här området stängda och backarna angivna som under förberedelse. Den officiella statusen visar vad som är öppet den dag du planerar att åka.[4]
Varför är Rinderberg–Horneggli och Eggli–La Videmanette två separata sidor?
Operatören presenterar dem som egna berg med egna dalstationer, men dess statusflöde listar liftar och backar för alla berg tillsammans. Vi delar listan post för post så att siffror för det ena området aldrig läggs ihop med det andra.[4]
Varifrån kommer liftstatus och snödjup på den här sidan?
Lift- och backstatus kommer från operatörens livekarta (Intermaps), avgränsad till liftarna och backarna vid Rinderberg, Saanersloch och Horneggli. Snödjupet kommer från SLF:s mätplats i Saanenmöser på 1 390 m, en manuell mätning. Det finns ingen snöstation på de högre sluttningarna, så där mäts ingenting.[4][5]
Är prognoserna för 1 270, 1 650 och 2 000 m i Gstaad Rinderberg–Horneggli observationer?
Nej. De är modellvärden anpassade till 1 270, 1 650 och 2 000 m och beräknade vid en representativ punkt (dalstationen i Saanenmöser). Inget mäts på de tre höjderna.[2]
Källor för resmålet
PisteWindow · Granskad
- Bergbahnen Destination Gstaad · SkidområdeBergbahnen Destination Gstaad
- OpenStreetMap contributors · Läge och höjdOpenStreetMap bidragsgivare
- Bergbahnen Destination Gstaad · PistkartaBergbahnen Destination Gstaad
- Bergbahnen Destination Gstaad / Intermaps · Lift- och piststatusBergbahnen Destination Gstaad / Intermaps
- WSL Institute for Snow and Avalanche Research SLF · SnörapportWSL Institute for Snow och Avalanche Research SLF
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo