Tyrolen · Österrike
Väderprognos och snöprognos för Kirchberg in Tirol
För Kirchberg in Tirol visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 5 nov. 04:00, modellerat snöfall på 0 mm på 800 m, 0 mm på 1 400 m och 0 mm på 1 900 m under de 24 timmarna från 5 nov. 11:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Vienna). Prognoskälla
PisteWindow har ingen aktuell lift-, pist- eller snödjupsrapport för Kirchberg in Tirol och visar bara prognosen. Dagens läge finns på skidortens officiella sida. Skidortens officiella information
Kirchberg in Tirol ligger på 837 m. Byn ligger cirka 6 km väster om Kitzbühel, och befolkningen växte från 1 655 år 1869 till 5 153 år 2011.
Idag i korthet
Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.
- Liftar
- Inte rapporterat
- Pister
- Inte rapporterat
- Snödjup
- Inte rapporterat
- Säsong
- Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Områdets omfattning: Prognospunkten ligger vid Fleckalmbahn intill skidskolan i Kirchberg; KitzSki-kartan visar hur liftarna når Kitzbühel. Siffrorna för KitzSki gäller hela området, inte bara Kirchberg in Tirol; prognosen använder en bypunkt.
Din vinterbild
Aktuell översikt
Snön under dina skidor.
Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.
Kirchberg in Tirol
1 – 8 °C · 1 400 m · 5 nov. – 7 nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Utfärdad 5 nov. 04:00
Källor och metod
Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.
Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.
För Kirchberg in Tirol är värdena på 800, 1 400 och 1 900 m höjdanpassade modellprognoser vid prognospunkten Fleckalmbahn · skidskola, inte observationer eller separata väderstationer.
Berget, timme för timme
Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.
Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48
Utfärdad: 5 nov. 2026 04:00 · Europe/Vienna · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognosvärden timme för timme
| Lokal tid | Temperatur °C | Nederbörd mm | Luftfuktighet % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 5 nov. 2026 11:00 | 5,4 | 0 | 65 | 0,2 |
| 5 nov. 2026 12:00 | 6,7 | 0 | 66 | 0,4 |
| 5 nov. 2026 13:00 | 7,6 | 0 | 67 | 0,4 |
| 5 nov. 2026 14:00 | 7,7 | 0 | 70 | 0,3 |
| 5 nov. 2026 15:00 | 7,5 | 0 | 77 | 0,1 |
| 5 nov. 2026 16:00 | 6 | 0 | 82 | 0,4 |
| 5 nov. 2026 17:00 | 4,7 | 0 | 66 | 0,4 |
| 5 nov. 2026 18:00 | 4,1 | 0 | 60 | 0,5 |
| 5 nov. 2026 19:00 | 3,8 | 0 | 58 | 0,6 |
| 5 nov. 2026 20:00 | 3,5 | 0 | 57 | 0,5 |
| 5 nov. 2026 21:00 | 3 | 0 | 55 | 0,6 |
| 5 nov. 2026 22:00 | 3 | 0 | 54 | 0,7 |
| 5 nov. 2026 23:00 | 2,8 | 0 | 54 | 0,8 |
| 6 nov. 2026 00:00 | 2,7 | 0 | 53 | 0,5 |
| 6 nov. 2026 01:00 | 2,7 | 0 | 51 | 0,4 |
| 6 nov. 2026 02:00 | 2,6 | 0 | 51 | 0,4 |
| 6 nov. 2026 03:00 | 2,2 | 0 | 51 | 0,9 |
| 6 nov. 2026 04:00 | 2,3 | 0 | 51 | 0,6 |
| 6 nov. 2026 05:00 | 2,3 | 0 | 50 | 0,6 |
| 6 nov. 2026 06:00 | 2,1 | 0 | 48 | 0,4 |
| 6 nov. 2026 07:00 | 1,7 | 0 | 49 | 0,5 |
| 6 nov. 2026 08:00 | 2,3 | 0 | 46 | 0,4 |
| 6 nov. 2026 09:00 | 2,9 | 0 | 46 | 0,3 |
| 6 nov. 2026 10:00 | 3 | 0 | 47 | 0,1 |
| 6 nov. 2026 11:00 | 6 | 0 | 61 | 0,3 |
| 6 nov. 2026 12:00 | 6,9 | 0 | 65 | 0,4 |
| 6 nov. 2026 13:00 | 7,5 | 0 | 74 | 0,6 |
| 6 nov. 2026 14:00 | 7,7 | 0 | 80 | 0,4 |
| 6 nov. 2026 15:00 | 7,1 | 0 | 82 | 0,3 |
| 6 nov. 2026 16:00 | 5,9 | 0 | 88 | 0,2 |
| 6 nov. 2026 17:00 | 4,1 | 0 | 89 | 0,3 |
| 6 nov. 2026 18:00 | 2,9 | 0 | 88 | 0,2 |
| 6 nov. 2026 19:00 | 2 | 0 | 95 | 0,4 |
| 6 nov. 2026 20:00 | 1,9 | 0 | 94 | 0,4 |
| 6 nov. 2026 21:00 | 1,7 | 0 | 89 | 0,4 |
| 6 nov. 2026 22:00 | 1,6 | 0 | 89 | 0,5 |
| 6 nov. 2026 23:00 | 1,5 | 0 | 89 | 0,6 |
| 7 nov. 2026 00:00 | 1,5 | 0 | 86 | 0,3 |
| 7 nov. 2026 01:00 | 1,4 | 0 | 85 | 0,4 |
| 7 nov. 2026 02:00 | 1,7 | 0 | 75 | 0,4 |
| 7 nov. 2026 03:00 | 1,8 | 0 | 70 | 0,2 |
| 7 nov. 2026 04:00 | 1,7 | 0 | 67 | 0,4 |
| 7 nov. 2026 05:00 | 1,5 | 0 | 66 | 0,5 |
| 7 nov. 2026 06:00 | 1,4 | 0 | 64 | 0,7 |
| 7 nov. 2026 07:00 | 1 | 0 | 64 | 0,7 |
| 7 nov. 2026 08:00 | 1,2 | 0 | 64 | 0,6 |
| 7 nov. 2026 09:00 | 2,7 | 0 | 64 | 0,3 |
| 7 nov. 2026 10:00 | 4 | 0 | 75 | 0,6 |
- Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
- 0 mm vattenekvivalent
- Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
- 1/48 h
- Längsta sammanhängande tidsfönster
- 1 h
Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.
Väder för snötillverkning
Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.
Stull (2011)Så ändrades prognosen
Temperaturändring för överlappande prognostimmar: −0,3 °C · 63 h
4 nov. 2026 22:00 → 5 nov. 2026 04:00
Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten
Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.
Säsongsutsikter
En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.
Bergsprognos timme för timme
Ett berg. Olika förhållanden.
Följ prognosen från byn till högre höjder.
Europe/Vienna
Beräkning
Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.
2,2°C
Vind: 0,2 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 5 nov. 04:005,4°C
Vind: 0,2 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 5 nov. 04:007,7°C
Vind: 0,3 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 5 nov. 04:00Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.
Snöfallsprognos
Vatteninnehållet i prognosens snöfall.
5 nov. 11:00 → 6 nov. 11:00
800 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
1 400 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
1 900 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
Väder för snötillverkning i natt
I natt · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar
1 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar
14 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar
✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas
Beräkning för snötillverkning
Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.
Utsikter på kort sikt
Timprognos, anpassad för höjd.
Lufttemperatur
5,4°Snötillverkningspotential
1 / 48 hLängsta köldfönster: 1 h
| Resedatum | Lufttemperatur °C | Nederbörd mm |
|---|---|---|
| 5 nov. 2026 | 2,8° / 7,7° | 0 mm (13 h) |
| 6 nov. 2026 | 1,5° / 7,7° | 0 mm (24 h) |
| 7 nov. 2026 | 1° / 4° | 0 mm (11 h) |
Leverantörens uppdatering: 5 nov. 04:00 · Hämtat: 5 nov. 07:17 · Europe/Vienna
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Schematisk höjdprofil
Så räknar vi
Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.
Stull (2011) ↗Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario för snöbalans
Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.
Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.
Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.
Prognosarkiv
Vad har ändrats i prognosen?
Jämför prognoser för samma timmar och höjd.
0,3°C kallare under de gemensamma prognostimmarna.
Gemensam prognosperiod5 nov. 2026 11:00 — 8 nov. 2026 02:0063 h · 1 400 m · Europe/Vienna
Timmar mellan leverantörens uppdateringar6 h
- Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
- −0,3 °CTidigare prognos: 3,8 °C
Senaste prognos: 3,5 °C - Total nederbördPrognos
- +0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm - Fast nederbörd · mm vattenModellerat
- +0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm - Timmar med lämpligt väderModellerat
- +1 hTidigare prognos: 0 h
Senaste prognos: 1 h
| Detaljer | Tidigare prognos | Senaste prognos | Förändring |
|---|---|---|---|
| Genomsnittlig lufttemperaturPrognos | 3,8 °C | 3,5 °C | −0,3 °C |
| Total nederbördPrognos | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Fast nederbörd · mm vattenModellerat | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Timmar med lämpligt väderModellerat | 0 h | 1 h | +1 h |
Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.
Utfärdad: 4 nov. 2026 22:00
Hämtad: 5 nov. 2026 02:17
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Utfärdad: 5 nov. 2026 04:00
Hämtad: 5 nov. 2026 07:17
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Så fungerar jämförelsen+
Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.
Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.
Prognosstatus
Snöläge och liftstatus
Skidortens officiella informationRapporter från skidområdena
Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.
KitzSki · Granskat: exempel från ingångarna och förbindelse
Kirchberg · Fleckalm · Urval (ofullständigt): liftRapporttiden är obekräftad
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 5 nov. 2026 10:01
Piststatus · Rapport saknas
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Källinformation: Endast ett utvalt exempel, inte ett lokalt bestånd. Källans uppdatering saknar tidszon. Observationstid per post och allmän tillgång är inte verifierade.
Liftstatus
- B1 Fleckalmbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Status listad av källan; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
Kirchberg · Fleckalm · Urval (ofullständigt): pistRapporttiden är obekräftad
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 5 nov. 2026 10:02
Liftstatus · Rapport saknas
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Källinformation: Endast ett utvalt exempel, inte ett lokalt bestånd. Källans uppdatering saknar tidszon. Observationstid per post och allmän tillgång är inte verifierade.
Piststatus
- 25 Fleck · Rapporterat stängt · Källinformation: Status listad av källan; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
3S-Bahn · Förbindelse Pengelstein–WurzhöheRapporttiden är obekräftad
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 5 nov. 2026 10:01
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Förbindelser per riktning
De listade delarna visar bara en del av sammanhanget och bekräftar inte genomfart eller aktuell tillgång för allmänheten.
Pengelstein – Wurzhöhe
- D9 3S-Bahn · Rapporterat stängt (Außer Betrieb)
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
KitzSki · Granskat: exempel från ingångarna och förbindelse
Kirchberg · Fleckalm · Urval (ofullständigt): lift5 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 5 nov. 2026 10:01
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Kirchberg · Fleckalm · Urval (ofullständigt): pist5 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 5 nov. 2026 10:02
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗3S-Bahn · Förbindelse Pengelstein–Wurzhöhe5 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 5 nov. 2026 10:01
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗KitzSki · Granskat: exempel från ingångarna och förbindelse
Kirchberg · Fleckalm · Urval (ofullständigt): lift4 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 4 nov. 2026 23:01
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Kirchberg · Fleckalm · Urval (ofullständigt): pist4 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 4 nov. 2026 23:02
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗3S-Bahn · Förbindelse Pengelstein–Wurzhöhe4 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 4 nov. 2026 23:01
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗KitzSki · Granskat: exempel från ingångarna och förbindelse
Kirchberg · Fleckalm · Urval (ofullständigt): lift3 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 3 nov. 2026 23:02
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Kirchberg · Fleckalm · Urval (ofullständigt): pist3 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 3 nov. 2026 23:02
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗3S-Bahn · Förbindelse Pengelstein–Wurzhöhe3 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 3 nov. 2026 23:02
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Frågor om snö och liftar
Hur mycket snö väntas i Kirchberg in Tirol?
För Kirchberg in Tirol visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 5 nov. 04:00, modellerat snöfall på 0 mm på 800 m, 0 mm på 1 400 m och 0 mm på 1 900 m under de 24 timmarna från 5 nov. 11:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Vienna). Prognoskälla ↗
Hur stort är snödjupet i Kirchberg in Tirol?
PisteWindow har ingen aktuell snödjupsrapport för Kirchberg in Tirol. Prognosvärden är modellerat snöfall, inte snödjup. Skidortens officiella information ↗
Vilka liftar är öppna i Kirchberg in Tirol?
PisteWindow har ingen aktuell lift- eller pistrapport för Kirchberg in Tirol. Öppna liftar och pister härleds inte från prognosen. Skidortens officiella information ↗
Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?
Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.
Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.
Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.
Lär känna berget
Prognospunkten ligger vid Fleckalmbahn, liftbasen som den här sidan följer. Schematisk bild, ingen karta och ingen aktuell lägesrapport.
Inför din skiddag
Vilken lift tar dig från Kirchberg in Tirol till backarna?
Prognospunkten ligger vid Fleckalmbahn, liftbasen som den här sidan följer.[2]
Hur hänger Kirchberg in Tirol ihop med KitzSki?
Prognospunkten ligger vid Fleckalmbahn intill skidskolan i Kirchberg; KitzSki-kartan visar hur liftarna når Kitzbühel.[2][3]
Är prognoserna för 800, 1 400 och 1 900 m vid Kirchberg in Tirol observationer?
Nej. De är modellvärden anpassade till 800, 1 400 och 1 900 m vid en representativ punkt (Fleckalmbahn · skidskola).[2]
Källor för resmålet
PisteWindow · Granskad
- KitzSki · SkidområdeKitzSki
- Kirchberg in Tirol · Läge och höjdKitzbüheler Alpen turism
- KitzSki · PistkartaKitzSki
- KitzSki · Lift- och piststatusKitzSki
- Kirchberg in Tirol · Fakta och områdesinformationWikipedia
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo