Valais · Schweiz

Väderprognos och snöprognos för Saas-Fee

För Saas-Fee visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 8 nov. 19:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 800 m, 0 mm på 2 500 m och 0 mm på 3 500 m under de 24 timmarna från 9 nov. 01:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Zurich). Prognoskälla

PisteWindow har ingen aktuell lift-, pist- eller snödjupsrapport för Saas-Fee och visar bara prognosen. Dagens läge finns på skidortens officiella sida. Senaste rapport 9 nov. 00:08 · inte aktuell. Skidortens officiella information

Saas-Fee är en by med bilfritt centrum på en högplatå på 1 800 m i Saastal i Valais. Från byn går liftar upp till Felskinn, där Metro Alpin fortsätter till Mittelallalin.

Planera resan

Idag i korthet

Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.

Ingen aktuell rapport
Liftar
9 av 23 öppnaSaas-Fee region · lifts och slopes listed under Saas-Fee (not Saas-Grund or Saas-Almagell)
Pister
7 av 28 öppnaSaas-Fee region · lifts och slopes listed under Saas-Fee (not Saas-Grund or Saas-Almagell)
Snödjup
Inte rapporterat
Säsong
Säsong 31 okt. – 18 apr.Operatörens säsongsdatum · Kontrollerat 8 nov. 2026
Alla rapporter och källor

Områdets omfattning: Sidan gäller de liftar och pister som operatören listar under Saas-Fee. Operatörens 150 km i Saastal omfattar också Saas-Grund och Saas-Almagell, som listas separat och inte ingår här. Prognosen använder en punkt vid dalstationen för Alpin Express i byn.

Din vinterbild

Aktuell översikt

Inga aktuella lokala rapporter

Schematiskt bergslandskap · Saas-Fee

Snön under dina skidor.

Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.

Vädret framöver
Prognos finns

−5 – 1 °C · 2 500 m · 9 nov. – 11 nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Utfärdad 8 nov. 19:00

Se bergsprognosen
Källor och metod

Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.

Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.

För Saas-Fee är värdena på 1 800, 2 500 och 3 500 m höjdanpassade modellprognoser vid prognospunkten dalstationen för Alpin Express, inte observationer eller separata väderstationer.

Berget, timme för timme

Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.

Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48

Utfärdad: 8 nov. 2026 19:00 · Europe/Zurich · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Timprognos för temperatur−5,3 °C
Timprognos för temperatur−8°0°4°9 nov. 0111 nov. 00
Prognosvärden timme för timme
Saas-Fee · 2 500 m · Europe/Zurich
Lokal tidTemperatur °CNederbörd mmLuftfuktighet %Vind m/s
9 nov. 2026 01:00−5,30620,5
9 nov. 2026 02:00−4,10661,2
9 nov. 2026 03:00−3,20610,9
9 nov. 2026 04:00−4,50670,6
9 nov. 2026 05:00−4,60640,9
9 nov. 2026 06:00−40670,9
9 nov. 2026 07:00−3,90720,6
9 nov. 2026 08:00−3,30720,6
9 nov. 2026 09:00−10730,5
9 nov. 2026 10:00−0,50690,5
9 nov. 2026 11:00−0,20680,4
9 nov. 2026 12:00−0,10720,1
9 nov. 2026 13:0000730,7
9 nov. 2026 14:00−0,10730,6
9 nov. 2026 15:00−0,40740,6
9 nov. 2026 16:00−0,70730,7
9 nov. 2026 17:00−0,50721,8
9 nov. 2026 18:00−0,60711,2
9 nov. 2026 19:00−0,90740,4
9 nov. 2026 20:00−0,50720,5
9 nov. 2026 21:0000690,6
9 nov. 2026 22:0000710,6
9 nov. 2026 23:000,10710,7
10 nov. 2026 00:000,40720,5
10 nov. 2026 01:000,80710,4
10 nov. 2026 02:0000810,3
10 nov. 2026 03:00−10870,8
10 nov. 2026 04:00−1,60,2960,6
10 nov. 2026 05:00−1,80,1940,4
10 nov. 2026 06:00−0,90900,6
10 nov. 2026 07:00−0,30840,8
10 nov. 2026 08:00−0,30850,8
10 nov. 2026 09:000,20850,3
10 nov. 2026 10:000,80880,1
10 nov. 2026 11:000,30,2960,4
10 nov. 2026 12:000,90911
10 nov. 2026 13:000,80920,5
10 nov. 2026 14:001,20890,5
10 nov. 2026 15:000,80,1990,9
10 nov. 2026 16:000,90931
10 nov. 2026 17:000,40920,9
10 nov. 2026 18:000,20851
10 nov. 2026 19:000,40801,3
10 nov. 2026 20:00−0,10790,9
10 nov. 2026 21:000,10771
10 nov. 2026 22:0000771
10 nov. 2026 23:000,10741
11 nov. 2026 00:000,40730,9
Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
0 mm vattenekvivalent
Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
26/48 h
Längsta sammanhängande tidsfönster
23 h

Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.

Väder för snötillverkning

Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.

Stull (2011)

Så ändrades prognosen

Temperaturändring för överlappande prognostimmar: +0,2 °C · 65 h

8 nov. 2026 16:00 → 8 nov. 2026 19:00

Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten

Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.

Säsongsutsikter

En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.

Källa: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bergsprognos timme för timme
Prognos / Höjd

Ett berg. Olika förhållanden.

Följ prognosen från byn till högre höjder.

Europe/Zurich

1 800 m0,5°C2 500 m−5,3°C3 500 m−9,4°C0°C · ≈ 1 860 m
Beräknad nollgradersnivå: ≈ 1 860 m
Beräkning

Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.

Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.

Modellerat

Snöfallsprognos

Vatteninnehållet i prognosens snöfall.

9 nov. 01:00 → 10 nov. 01:00

1 800 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

2 500 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

3 500 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

Modellerat

Väder för snötillverkning i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

1 800 m

0 h · Lämpligt väder · 7/7 bedömda timmar

01—Över gränsvärdet · −1,7°C
02—Över gränsvärdet · −1,2°C
03—Över gränsvärdet · −1,3°C
04—Över gränsvärdet · −1,8°C
05—Över gränsvärdet · −1,3°C
06—Över gränsvärdet · −1,1°C
07—Över gränsvärdet · −1°C
2 500 m

7 h · Lämpligt väder · 7/7 bedömda timmar

01✓Lämpligt väder · −7,6°C
02✓Lämpligt väder · −6,4°C
03✓Lämpligt väder · −5,8°C
04✓Lämpligt väder · −6,7°C
05✓Lämpligt väder · −6,9°C
06✓Lämpligt väder · −6,2°C
07✓Lämpligt väder · −5,9°C
3 500 m

7 h · Lämpligt väder · 7/7 bedömda timmar

01✓Lämpligt väder · −11,5°C
02✓Lämpligt väder · −11°C
03✓Lämpligt väder · −10,5°C
04✓Lämpligt väder · −10,5°C
05✓Lämpligt väder · −10,7°C
06✓Lämpligt väder · −10,2°C
07✓Lämpligt väder · −9,7°C

✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas

Beräkning för snötillverkning

Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.

På berget

Utsikter på kort sikt

Timprognos, anpassad för höjd.

Prognos

Lufttemperatur

−5,3°
Modellerat

Snötillverkningspotential

26 / 48 h

Längsta köldfönster: 23 h

Timprognos för temperatur−5,3 °C
Timprognos för temperatur−8°0°4°9 nov. 0111 nov. 00
2 500 m · Europe/Zurich
ResedatumLufttemperatur °CNederbörd mm
9 nov. 2026−5,3° / 0,1°0 mm (23 h)
10 nov. 2026−1,8° / 1,2°0,6 mm (24 h)
11 nov. 20260,4° / 0,4°0 mm (1 h)

Leverantörens uppdatering: 8 nov. 19:00 · Hämtat: 8 nov. 23:18 · Europe/Zurich

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på berget
1 800 m2 500 m3 500 m

Schematisk höjdprofil

Så räknar vi

Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario

Scenario för snöbalans

Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.

Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.

Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.

Prognosarkiv
Bergsjournalen

Vad har ändrats i prognosen?

Jämför prognoser för samma timmar och höjd.

0,2°C varmare under de gemensamma prognostimmarna.

Gemensam prognosperiod9 nov. 2026 01:00 — 11 nov. 2026 18:0065 h · 2 500 m · Europe/Zurich

Timmar mellan leverantörens uppdateringar3 h

Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
+0,2 °CTidigare prognos: −0,6 °C
Senaste prognos: −0,4 °C
Total nederbördPrognos
−4 mmTidigare prognos: 4,6 mm
Senaste prognos: 0,6 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat
−2,9 mmTidigare prognos: 3,3 mm
Senaste prognos: 0,4 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat
−3 hTidigare prognos: 37 h
Senaste prognos: 34 h
DetaljerTidigare prognosSenaste prognosFörändring
Genomsnittlig lufttemperaturPrognos−0,6 °C−0,4 °C+0,2 °C
Total nederbördPrognos4,6 mm0,6 mm−4 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat3,3 mm0,4 mm−2,9 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat37 h34 h−3 h

Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.

Så fungerar jämförelsen+

Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.

Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.

Prognosstatus

1 800 mAktuell prognos8 nov. 2026 19:00
2 500 mAktuell prognos8 nov. 2026 19:00
3 500 mAktuell prognos8 nov. 2026 19:00

Snöläge och liftstatus

Skidortens officiella information

Rapporter från skidområdena

Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.

Saas-Fee · operatör lift och slope status

Saas-Fee region · lifts och slopes listed under Saas-Fee (not Saas-Grund or Saas-Almagell)Arkiverad rapport

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
9 nov. 2026 01:05

Öppna enligt källans liftlista: 9 / 23

Piststatus · 7 / 28

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Källinformation: Operator list for the Saas-Fee region. 7 ski routes or race tracks are excluded from the piste count. The page time has no timezone and does not state that lifts are operating now.

Liftstatus
  • Metro Alpin · Rapporterat öppet · Källinformation: Operatörsrapporterad status; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Alpin Express I · Rapporterat stängt · Källinformation: Operatörsrapporterad status; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Alpin Express II · Rapporterat öppet · Källinformation: Operatörsrapporterad status; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Felskinn · Rapporterat öppet · Källinformation: Operatörsrapporterad status; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Hannig · Rapporterat stängt · Källinformation: Operatörsrapporterad status; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Längfluh · Rapporterat stängt · Källinformation: Operatörsrapporterad status; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Plattjen · Rapporterat stängt · Källinformation: Operatörsrapporterad status; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Spielboden · Rapporterat öppet · Källinformation: Operatörsrapporterad status; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Spielboden 2. Sektion · Rapporterat stängt · Källinformation: Operatörsrapporterad status; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Längfluh Sessel · Rapporterat stängt · Källinformation: Operatörsrapporterad status; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Morenia · Rapporterat öppet · Källinformation: Operatörsrapporterad status; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Allalin 2 · Rapporterat öppet · Källinformation: Operatörsrapporterad status; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Allalin 3 · Rapporterat öppet · Källinformation: Operatörsrapporterad status; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Allalin 4/5 · Rapporterat öppet · Källinformation: Operatörsrapporterad status; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Allalin 5 · Rapporterat öppet · Källinformation: Operatörsrapporterad status; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Bifig/Kalbermatten 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Operatörsrapporterad status; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Bifig/Kalbermatten 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Operatörsrapporterad status; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Egginerjoch · Rapporterat stängt · Källinformation: Operatörsrapporterad status; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Leeboden · Rapporterat stängt · Källinformation: Operatörsrapporterad status; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Mittaghorn · Rapporterat stängt · Källinformation: Operatörsrapporterad status; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Panoramalift · Rapporterat stängt · Källinformation: Operatörsrapporterad status; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Stafelwald 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Operatörsrapporterad status; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Stafelwald 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Operatörsrapporterad status; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
Piststatus
  • 01 Plattjen · Rapporterat stängt · Källinformation: Operatörsrapporterad status; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 02 Galen (rot) · Rapporterat stängt · Källinformation: Operatörsrapporterad status; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 02 Galen (schwarz) · Rapporterat stängt · Källinformation: Operatörsrapporterad status; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 02a Wang · Rapporterat stängt · Källinformation: Operatörsrapporterad status; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 03 Waldweg · Rapporterat stängt · Källinformation: Operatörsrapporterad status; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 04 Egginer (2) · Rapporterat stängt · Källinformation: Operatörsrapporterad status; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 04 Stollenausgang · Rapporterat stängt · Källinformation: Operatörsrapporterad status; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 04a Ritzi · Rapporterat öppet · Källinformation: Operatörsrapporterad status; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 04b Gletschergrotte · Rapporterat stängt · Källinformation: Operatörsrapporterad status; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 04c Skiweg · Rapporterat stängt · Källinformation: Operatörsrapporterad status; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 05 Felskinn · Rapporterat stängt · Källinformation: Operatörsrapporterad status; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 05a Eiskristall · Rapporterat öppet · Källinformation: Operatörsrapporterad status; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 06 Moräne · Rapporterat stängt · Källinformation: Operatörsrapporterad status; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 06b Sperwerzucht · Rapporterat stängt · Källinformation: Operatörsrapporterad status; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 08 Mittaghorn · Rapporterat stängt · Källinformation: Operatörsrapporterad status; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 09 Egginerjoch · Rapporterat stängt · Källinformation: Operatörsrapporterad status; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 10 Weisse Meile · Rapporterat öppet · Källinformation: Operatörsrapporterad status; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 10a Feechatz-Piste · Rapporterat stängt · Källinformation: Operatörsrapporterad status; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 10b Gletscherband · Rapporterat öppet · Källinformation: Operatörsrapporterad status; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 11 Längfluh · Rapporterat stängt · Källinformation: Operatörsrapporterad status; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 11a Spielboden · Rapporterat stängt · Källinformation: Operatörsrapporterad status; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 11b Oberer Spielboden · Rapporterat stängt · Källinformation: Operatörsrapporterad status; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 17a Gletscherpromenade · Rapporterat stängt · Källinformation: Operatörsrapporterad status; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 18 Metro · Rapporterat öppet · Källinformation: Operatörsrapporterad status; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 19 Allalin · Rapporterat öppet · Källinformation: Operatörsrapporterad status; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 19b Derbyschuss · Rapporterat öppet · Källinformation: Operatörsrapporterad status; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 20 Stafelwald · Rapporterat stängt · Källinformation: Operatörsrapporterad status; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 21 Kalbermatten · Rapporterat stängt · Källinformation: Operatörsrapporterad status; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
Officiell källa ↗

SLF · Saas Fee study plot

Saas-Fee village study plot 4SF0Arkiverad rapport

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
8 nov. 2026 07:00
Källrapporterade värden
Mätplatscm
Saas-Fee study plot (1 790 m) · Uppmätt snödjupManual total ground snow depth (HS) in centimetres at an SLF study plot. The observation is local to the plot.0
Officiell källa ↗

SLF · Egginer study plot

Saas-Fee ski terrain · Egginer study plot 4EG0Arkiverad rapport

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
8 nov. 2026 07:00
Källrapporterade värden
Mätplatscm
Egginer study plot (2 645 m) · Uppmätt snödjupManual total ground snow depth (HS) in centimetres at an SLF study plot. The observation is local to the plot.25
Officiell källa ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Saas-Fee · operatör lift och slope status

Saas-Fee region · lifts och slopes listed under Saas-Fee (not Saas-Grund or Saas-Almagell)9 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
9 nov. 2026 01:05

Öppna enligt källans liftlista: 9 / 23

Piststatus · 7 / 28

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Saas-Fee · operatör lift och slope status

Saas-Fee region · lifts och slopes listed under Saas-Fee (not Saas-Grund or Saas-Almagell)8 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
9 nov. 2026 00:05

Öppna enligt källans liftlista: 9 / 23

Piststatus · 7 / 28

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

SLF · Saas Fee study plot

Saas-Fee village study plot 4SF09 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
8 nov. 2026 07:00
Källrapporterade värden
Mätplatscm
Saas-Fee study plot (1 790 m) · Uppmätt snödjupManual total ground snow depth (HS) in centimetres at an SLF study plot. The observation is local to the plot.0
Officiell källa ↗

SLF · Saas Fee study plot

Saas-Fee village study plot 4SF08 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
8 nov. 2026 07:00
Källrapporterade värden
Mätplatscm
Saas-Fee study plot (1 790 m) · Uppmätt snödjupManual total ground snow depth (HS) in centimetres at an SLF study plot. The observation is local to the plot.0
Officiell källa ↗

SLF · Egginer study plot

Saas-Fee ski terrain · Egginer study plot 4EG09 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
8 nov. 2026 07:00
Källrapporterade värden
Mätplatscm
Egginer study plot (2 645 m) · Uppmätt snödjupManual total ground snow depth (HS) in centimetres at an SLF study plot. The observation is local to the plot.25
Officiell källa ↗

SLF · Egginer study plot

Saas-Fee ski terrain · Egginer study plot 4EG08 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
8 nov. 2026 07:00
Källrapporterade värden
Mätplatscm
Egginer study plot (2 645 m) · Uppmätt snödjupManual total ground snow depth (HS) in centimetres at an SLF study plot. The observation is local to the plot.25
Officiell källa ↗

Nyheter från skidorten

Alla nyheter för skidorten

Frågor om snö och liftar

Hur mycket snö väntas i Saas-Fee ?

För Saas-Fee visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 8 nov. 19:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 800 m, 0 mm på 2 500 m och 0 mm på 3 500 m under de 24 timmarna från 9 nov. 01:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Zurich). Prognoskälla ↗

Hur stort är snödjupet i Saas-Fee ?

PisteWindow har ingen aktuell snödjupsrapport för Saas-Fee. Prognosvärden är modellerat snöfall, inte snödjup. Senaste rapport 9 nov. 00:08 · inte aktuell. Skidortens officiella information ↗

Vilka liftar är öppna i Saas-Fee ?

PisteWindow har ingen aktuell lift- eller pistrapport för Saas-Fee. Öppna liftar och pister härleds inte från prognosen. Senaste rapport 9 nov. 00:08 · inte aktuell. Skidortens officiella information ↗

Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?

Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.

Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.

Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.

Valais · Schweiz

Lär känna berget

Operatören listar liftar till Felskinn, Hannig, Längfluh, Plattjen och Spielboden samt Metro Alpin mellan Felskinn och Mittelallalin. Schematisk bild, ingen karta och ingen aktuell lägesrapport.

Byns höjd
1 800 m[6][2]
Listad pist- och skidruttslängd
Cirka 101 km[4]
Prognospunkt
Dalstationen för Alpin Express[2]

Inför din skiddag

När kan man åka skidor i Saas-Fee?

Operatörens statussida uppdateras dagligen och listar varje lift och backe som öppen eller stängd. När vi kontrollerade den 8 november 2026 var bara en del av området öppen. Den officiella statusen visar vad som är öppet den dag du tänker åka.[4]

Gäller sidan hela Saastal?

Nej. Operatören listar Saas-Fee, Saas-Grund och Saas-Almagell separat, och dess 150 km för Saastal omfattar alla tre. Sidan gäller bara området Saas-Fee.[1][4]

Var kommer liftstatus och snödjup på sidan ifrån?

Lift- och backstatus kommer från operatörens statussida för Saas-Fee. Snödjupet kommer från två manuella mätytor hos SLF: Saas Fee på 1 790 m och Egginer på 2 645 m. Operatörens egen snöwidget används inte, eftersom de flesta värdena var tomma när vi kontrollerade.[4][5]

Är prognoserna för 1 800, 2 500 och 3 500 m i Saas-Fee observationer?

Nej. De är modellvärden anpassade till 1 800, 2 500 och 3 500 m vid en representativ punkt (dalstationen för Alpin Express). Operatören använder samma tre höjder för sin widget för snödjup.[2][4]

Källor för resmålet

PisteWindow · Granskad

  1. Saas-Fee/Saastal Tourismus · SkidområdeSaas-Fee/Saastal Tourismus
  2. OpenStreetMap · Läge och höjdOpenStreetMap bidragsgivare
  3. Saas-Fee/Saastal Tourismus · PistkartaSaas-Fee/Saastal Tourismus
  4. Saas-Fee/Saastal Tourismus · Lift- och piststatusSaas-Fee/Saastal Tourismus
  5. WSL Institute for Snow and Avalanche Research SLF · SnörapportWSL Institute for Snow och Avalanche Research SLF
  6. Wikipedia · Praktisk informationWikipedia
  7. Wikipedia · Praktisk informationWikipedia
  8. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo