Arlberg · Österrike
St Anton am Arlberg
Från byn till Arlbergs höga bergskammar gör höjden stor skillnad. Jämför prognoshöjderna för St Anton, hitta ditt skidområde på kartan och kontrollera liftförbindelserna inför en längre skiddag.
Idag i korthet
Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.
- Liftar
- 0 av 38 öppnaSt Anton · St Christoph · Stuben — published local lift table
- Pister
- Inte rapporterat
- Snödjup
- 0 cmvid St. Anton am Arlberg (1304 m) · mätstation
- Säsong
- Öppnar 2 dec. · om 29 dagarOperatörens säsongsdatum · Kontrollerat 3 nov. 2026
Områdets omfattning: Prognosen representerar St Anton. Den lokala liftkällan gäller St Anton–St Christoph–Stuben. Rapporter för hela Ski Arlberg omfattar också Lech–Oberlech–Zürs och Warth-Schröcken. De totalsiffrorna hålls åtskilda från sidans lokala rapport.
Din vinterbild
Aktuell översikt
Snön under dina skidor.
Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.
−4 – 7 °C · 2 000 m · 3 nov. – 5 nov.
MET Norway · Utfärdad 3 nov. 14:17
Källor och metod
Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.
Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.
Prognoserna för 1 300, 2 000 och 2 800 m är höjdanpassade modellvärden vid en plats i St Anton. De är inte tre väderstationer eller separata prognoser för varje delområde. Den högsta nivån beskriver högfjällsväder nära Vallugas höjd, inte en öppen eller fritt tillgänglig pist på den höjden.
Berget, timme för timme
Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.
Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48
Utfärdad: 3 nov. 2026 14:17 · Europe/Vienna · MET Norway
Prognosvärden timme för timme
| Lokal tid | Temperatur °C | Nederbörd mm | Luftfuktighet % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 3 nov. 2026 20:00 | −2,5 | 0 | 88,4 | 1,3 |
| 3 nov. 2026 21:00 | −2,5 | 0 | 89,5 | 1,4 |
| 3 nov. 2026 22:00 | −2,2 | 0 | 89,2 | 1,4 |
| 3 nov. 2026 23:00 | −2,6 | 0 | 89,6 | 1,2 |
| 4 nov. 2026 00:00 | −2,6 | 0 | 88,2 | 1,1 |
| 4 nov. 2026 01:00 | −2,6 | 0 | 86,2 | 1,2 |
| 4 nov. 2026 02:00 | −2,6 | 0 | 84,3 | 1,1 |
| 4 nov. 2026 03:00 | −2,3 | 0 | 82,2 | 1,2 |
| 4 nov. 2026 04:00 | −2,2 | 0 | 82 | 1,2 |
| 4 nov. 2026 05:00 | −1,8 | 0 | 81,6 | 1,3 |
| 4 nov. 2026 06:00 | −2,1 | 0 | 84 | 1 |
| 4 nov. 2026 07:00 | −2 | 0 | 84,5 | 1 |
| 4 nov. 2026 08:00 | −1,3 | 0 | 82,5 | 1,5 |
| 4 nov. 2026 09:00 | 1,3 | 0 | 69,6 | 1,3 |
| 4 nov. 2026 10:00 | 2,6 | 0 | 60,2 | 1,2 |
| 4 nov. 2026 11:00 | 3,4 | 0 | 54,3 | 1,5 |
| 4 nov. 2026 12:00 | 4 | 0 | 52,2 | 1,8 |
| 4 nov. 2026 13:00 | 4,1 | 0 | 51,9 | 2,1 |
| 4 nov. 2026 14:00 | 3,9 | 0 | 52,3 | 2,2 |
| 4 nov. 2026 15:00 | 3,3 | 0 | 54,2 | 2,4 |
| 4 nov. 2026 16:00 | 2 | 0 | 61,4 | 1,9 |
| 4 nov. 2026 17:00 | −1,3 | 0 | 74,7 | 1,2 |
| 4 nov. 2026 18:00 | −2,4 | 0 | 80,5 | 1,4 |
| 4 nov. 2026 19:00 | −3 | 0 | 84,7 | 1,4 |
| 4 nov. 2026 20:00 | −3,3 | 0 | 86,6 | 1,3 |
| 4 nov. 2026 21:00 | −3,4 | 0 | 87,5 | 1,3 |
| 4 nov. 2026 22:00 | −3,4 | 0 | 87,6 | 1,3 |
| 4 nov. 2026 23:00 | −3,3 | 0 | 87,3 | 1,6 |
| 5 nov. 2026 00:00 | −3,3 | 0 | 86,9 | 1,7 |
| 5 nov. 2026 01:00 | −3,4 | 0 | 87,8 | 1,7 |
| 5 nov. 2026 02:00 | −3,5 | 0 | 88,1 | 1,7 |
| 5 nov. 2026 03:00 | −3,6 | 0 | 88,9 | 1,8 |
| 5 nov. 2026 04:00 | −3,7 | 0 | 89,2 | 2 |
| 5 nov. 2026 05:00 | −3,7 | 0 | 89,1 | 2 |
| 5 nov. 2026 06:00 | −3,9 | 0 | 90,6 | 2,1 |
| 5 nov. 2026 07:00 | −4,2 | 0 | 91,5 | 2,2 |
| 5 nov. 2026 08:00 | −2,6 | 0 | 84,6 | 2,5 |
| 5 nov. 2026 09:00 | 1,6 | 0 | 69,2 | 2,3 |
| 5 nov. 2026 10:00 | 4,7 | 0 | 52,5 | 2 |
| 5 nov. 2026 11:00 | 6,1 | 0 | 44,7 | 1,9 |
| 5 nov. 2026 12:00 | 6,9 | 0 | 40,4 | 1,8 |
| 5 nov. 2026 13:00 | 7,4 | 0 | 39,6 | 1,8 |
| 5 nov. 2026 14:00 | 7,4 | 0 | 41,5 | 1,7 |
| 5 nov. 2026 15:00 | 6,9 | 0 | 44,7 | 1,5 |
| 5 nov. 2026 16:00 | 4,8 | 0 | 60 | 1 |
| 5 nov. 2026 17:00 | 1,8 | 0 | 63,9 | 0,5 |
| 5 nov. 2026 18:00 | 0,7 | 0 | 69,3 | 0,7 |
| 5 nov. 2026 19:00 | 0,1 | 0 | 71,8 | 0,9 |
- Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
- 0 mm vattenekvivalent
- Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
- 30/48 h
- Längsta sammanhängande tidsfönster
- 16 h
Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.
Väder för snötillverkning
Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.
Stull (2011)Så ändrades prognosen
Temperaturändring för överlappande prognostimmar: +0,3 °C · 53 h
3 nov. 2026 12:20 → 3 nov. 2026 14:17
Utforska ett scenario för snövatten
Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.
Säsongsutsikter
En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.
Källa: MET Norway · CC BY 4.0
Bergsprognos timme för timme
Ett berg. Olika förhållanden.
Följ prognosen från byn till högre höjder.
Europe/Vienna
Beräkning
Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.
−7,3°C
Vind: 1,3 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
MET Norway · Prognos utfärdad: 3 nov. 14:17−2,5°C
Vind: 1,3 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
MET Norway · Prognos utfärdad: 3 nov. 14:171,7°C
Vind: 1,3 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
MET Norway · Prognos utfärdad: 3 nov. 14:17Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.
Snöfallsprognos
Vatteninnehållet i prognosens snöfall.
3 nov. 20:00 → 4 nov. 20:00
1 300 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
2 000 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
2 800 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
Väder för snötillverkning i natt
I natt · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Lämpligt väder · 12/12 bedömda timmar
12 h · Lämpligt väder · 12/12 bedömda timmar
12 h · Lämpligt väder · 12/12 bedömda timmar
✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas
Beräkning för snötillverkning
Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.
Utsikter på kort sikt
Timprognos från MET Norway, anpassad för höjd.
Lufttemperatur
−2,5°Snötillverkningspotential
30 / 48 hLängsta köldfönster: 16 h
| Resedatum | Lufttemperatur °C | Nederbörd mm |
|---|---|---|
| 3 nov. 2026 | −2,6° / −2,2° | 0 mm (4 h) |
| 4 nov. 2026 | −3,4° / 4,1° | 0 mm (24 h) |
| 5 nov. 2026 | −4,2° / 7,4° | 0 mm (20 h) |
Leverantörens uppdatering: 3 nov. 14:17 · Hämtat: 3 nov. 16:28 · Europe/Vienna
MET Norway ↗Schematisk höjdprofil
Så räknar vi
Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.
Stull (2011) ↗Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario för snöbalans
Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.
Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.
Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.
Prognosarkiv
Vad har ändrats i prognosen?
Jämför prognoser för samma timmar och höjd.
0,3°C varmare under de gemensamma prognostimmarna.
Gemensam prognosperiod3 nov. 2026 20:00 — 6 nov. 2026 01:0053 h · 2 000 m · Europe/Vienna
Timmar mellan leverantörens uppdateringar1,9 h
- Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
- +0,3 °CTidigare prognos: −0,4 °C
Senaste prognos: −0,2 °C - Total nederbördPrognos
- +0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm - Fast nederbörd · mm vattenModellerat
- +0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm - Timmar med lämpligt väderModellerat
- −1 hTidigare prognos: 36 h
Senaste prognos: 35 h
| Detaljer | Tidigare prognos | Senaste prognos | Förändring |
|---|---|---|---|
| Genomsnittlig lufttemperaturPrognos | −0,4 °C | −0,2 °C | +0,3 °C |
| Total nederbördPrognos | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Fast nederbörd · mm vattenModellerat | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Timmar med lämpligt väderModellerat | 36 h | 35 h | −1 h |
Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.
Utfärdad: 3 nov. 2026 12:20
Hämtad: 3 nov. 2026 13:17
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Utfärdad: 3 nov. 2026 14:17
Hämtad: 3 nov. 2026 16:28
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Så fungerar jämförelsen+
Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.
Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.
Prognosstatus
Snöläge och liftstatus
Skidortens officiella informationRapporter från skidområdena
Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.
Ski Arlberg · St Anton / St Christoph / Stuben
St Anton · St Christoph · Stuben — publicerad lokal liftlistaRapporttiden är obekräftad
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Öppna enligt källans liftlista: 0 / 38
Piststatus · Rapport saknas
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Källinformation: Source-listed lift inventory; observation timing unverified.
Liftstatus
- Albonabahn I · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state; unrestricted public access is unverified.
- Albonabahn II · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state; unrestricted public access is unverified.
- Albonagratbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state; unrestricted public access is unverified.
- Angerlift · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state; unrestricted public access is unverified.
- Arlenmähderbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state; unrestricted public access is unverified.
- Fangbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state; unrestricted public access is unverified.
- Galzigbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state; unrestricted public access is unverified.
- Gampbergbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state; unrestricted public access is unverified.
- Gampenbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state; unrestricted public access is unverified.
- Kapallbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state; unrestricted public access is unverified.
- Kindlisfeldlift · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state; unrestricted public access is unverified.
- Maassbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state; unrestricted public access is unverified.
- Maienseelift I + II · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state; unrestricted public access is unverified.
- Maienseelift II · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state; unrestricted public access is unverified.
- Mattunbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state; unrestricted public access is unverified.
- Muldenlift · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state; unrestricted public access is unverified.
- Nasserein-Kinderpark (Übungslift) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state; unrestricted public access is unverified.
- Nassereinbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state; unrestricted public access is unverified.
- Nassereinlift · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state; unrestricted public access is unverified.
- Osthangbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state; unrestricted public access is unverified.
- Rauzlift · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state; unrestricted public access is unverified.
- Rendlbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state; unrestricted public access is unverified.
- Riffelbahn I · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state; unrestricted public access is unverified.
- Riffelbahn II · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state; unrestricted public access is unverified.
- Salzbödenlift · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state; unrestricted public access is unverified.
- Schindlergratbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state; unrestricted public access is unverified.
- Schöngrabenlift · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state; unrestricted public access is unverified.
- St. Christophbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state; unrestricted public access is unverified.
- Tanzbödenbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state; unrestricted public access is unverified.
- Übungslift Gampen I · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state; unrestricted public access is unverified.
- Übungslift Gampen II · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state; unrestricted public access is unverified.
- Übungslift St. Christoph · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state; unrestricted public access is unverified.
- Valfagehrbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state; unrestricted public access is unverified.
- Vallugabahn I · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state; unrestricted public access is unverified.
- Vallugabahn II · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state; unrestricted public access is unverified.
- Vallugalift · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state; unrestricted public access is unverified.
- Walchlift · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state; unrestricted public access is unverified.
- Zammermoosbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state; unrestricted public access is unverified.
St Anton · source-listed alpine pistes
St Anton · St Christoph · Stuben — source-listed alpine pistes onlyRapporttiden är obekräftad
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Liftstatus · Rapport saknas
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Källinformation: 20 separately typed ski routes excluded from the piste archive.
Piststatus
- 1 Rendl - Talabfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- 2 Tobel · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- 5 Gampberg Direkte · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- 6 Gampberg · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- 8 Gampbergloch · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- 9 Übungswiese · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- 11 Salzböden · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- 12 Stanton Speed · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- 13 Wasserloch · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- 14 Riffel 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- 15 Riffelkar · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- 25 Hinterer Stock · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- 26 Stock · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- 27 Hopplweg · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- 28 Mattunbahn Zufahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- 29 Grün - St. Anton · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- 30 Platti Standard · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- 31 Stallmähder - Fang · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- 33 Nasserein · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- 34 Fang · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- 42 Kandahar - Kapall · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- 43 Fasch · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- 44 Gstans · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- 50 Zammermoos - St. Anton · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- 52 Kandahar Galzig · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- 53 Seichböden · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- 55 Steissbachtal · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- 56 Steissbachtal Zufahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- 57 Steissbachtal Arlenrain · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- 58 Arlensattel · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- 59 Schwarze Wand · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- 60 Skiweg Tanzböden · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- 61 Tanzböden · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- 62 Tanzböden Direkte · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- 63 Osthang Einfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- 64 St. Christoph · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- 65 Maiensee · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- 76 Arlenmähder · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- 77 Pfannenbach · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- 78 Ulmerhütte · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- 80 Innere Schweinströge · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- 85 Valfagehrjoch · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- 92 Vallugagrat · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- 100 Valfagehr · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- 102 Rauztobel · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- 103 Mittelstation–Rauz-Stuben · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- 103 Mittelstation–Rauz-Stuben · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- 104 Mittelstation - Passage - Stuben · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- 105 Seelehang · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- 106 Albona · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- 107 Sonnleiten · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- Piste Angerlift · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- Piste Walchlift · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- Piste Rauzlift · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- Piste Fun Slope · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- Piste Kindlisfeldlift · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- Piste Muldenlift · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- Piste Nassereinlift · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- Piste Nasserein-Kinderpark · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- Piste Übungslifte Gampen I + II · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
- 108 Direktzufahrt Albona · Rapporterat stängt · Källinformation: Official alpine piste listing; observation timing and unrestricted public access unverified.
GeoSphere · St Anton station
St. Anton am Arlberg · station snow depthTidsatt leverantörsrapport
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 2026-11-03T18:50+00:00
| Mätplats | cm |
|---|---|
| St. Anton am Arlberg (1304 m) · Uppmätt snödjup | 0 |
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Ski Arlberg · St Anton / St Christoph / Stuben
St Anton · St Christoph · Stuben — publicerad lokal liftlista3 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Öppna enligt källans liftlista: 0 / 38
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗St Anton · source-listed alpine pistes
St Anton · St Christoph · Stuben — source-listed alpine pistes only3 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗GeoSphere · St Anton station
St. Anton am Arlberg · station snow depth3 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 2026-11-03T18:50+00:00
| Mätplats | cm |
|---|---|
| St. Anton am Arlberg (1304 m) · Uppmätt snödjup | 0 |
Frågor om berget
Så läser du prognosen
Hur mycket snö väntas i St Anton am Arlberg?
Snöfall visas som vatteninnehåll i millimeter. Summorna gäller fullständiga prognosperioder. Om skidorten har mätt nysnödjupet redovisas det separat i den officiella snörapporten.
Hur stort är snödjupet i St Anton am Arlberg?
Uppmätt snödjup är skilt från den här prognosen. Kontrollera om den officiella rapporten har mätvärden och läs var och när de mättes.
Hur långt i förväg kan jag planera?
Översikten täcker de närmaste 48 timmarna. Varje prognos visar sin tillgängliga period.
Varifrån kommer väderprognosen?
Väderprognoserna kommer från MET Norway Locationforecast. Varje höjdnivå länkar till källan och visar när prognosen utfärdades och hämtades. Prognoser som utfärdades för mer än 24 timmar sedan används inte i denna översikt.
Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.
Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.
Lär känna berget
Galzig och Gampen reser sig ovanför byn, medan Rendl har en egen dalstation. En kort promenad förbinder Galzigs och Rendls dalstationer. Använd den officiella kartan och kontrollera förbindelseliftar och returtider om du planerar en längre tur genom Arlberg.
Inför din skiddag
Gäller Ski Arlbergs liftantal bara St Anton?
Nej. Ski Arlberg omfattar fler områden. Den här sidan använder den separat publicerade lifttabellen för St Anton–St Christoph–Stuben när en sparad rapport finns. Observationstiden är fortfarande obekräftad, så en ny hämtning bevisar inte aktuell liftdrift.[4][3]
Kan jag åka skidor direkt mellan Galzig och Rendl?
Räkna med en kort promenad genom byn mellan dalstationerna. Galzig och Rendl är separata bergsområden. Att dalstationerna ligger nära varandra innebär inte att det finns en sammanhängande pist mellan dem.[8][6]
Vad bör jag kontrollera inför en längre tur genom Ski Arlberg?
Hitta sträckan på den officiella kartan och kontrollera förbindelseliftarna. Operatören lyfter särskilt fram Flexenbahn och Valfagehrbahn och påminner om att kontrollera deras öppettider för att komma tillbaka till St Anton.[3][6]
Betyder prognosen på 2 800 m att en vanlig pist börjar på Valluga?
Nej. Den är ett modellvärde för hög höjd. Enligt operatören kräver uppfärd med Valluga II följd av skidåkning en utbildad guide. Använd den officiella kartan och tillträdesinformationen; prognoshöjden är inte en skidled.[7][6]
Varför kan aktuellt snödjup saknas här?
Den granskade källan anger allmänt dal och berg utan en daterad mätning eller namngiven station. För nysnö saknas också en angiven period. PisteWindow visar inte de siffrorna förrän deras betydelse och aktualitet kan verifieras.[5]
Källor för resmålet
PisteWindow · Granskad
- St Anton · Läge och höjdSki Arlberg
- St Anton · St Christoph · Stuben · SkidområdeSki Arlberg
- St Anton · St Christoph · Stuben · FörbindelserSki Arlberg
- Ski Arlberg · Regional lift- och pistrapportSki Arlberg
- St Anton · SnörapportSki Arlberg
- St Anton · Ski Arlberg · PistkartaSki Arlberg
- Valluga II · Tillträdesvillkor för skidåkningSki Arlberg
- Rendl · Galzig · 2024/25 · Historisk pressinformationSt Anton am Arlberg Tourism Association