Salzburg · Österrike

Väderprognos och snöprognos för St. Johann–Alpendorf

För St. Johann–Alpendorf visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 4 nov. 16:00, modellerat snöfall på 0 mm på 800 m, 0 mm på 1 300 m och 0 mm på 1 800 m under de 24 timmarna från 4 nov. 22:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Vienna). Prognoskälla

Rapporterat läge för St. Johann–Alpendorf: Liftar: 0 av 11 öppna (St. Johann · Alpendorf · Enligt källan listat: flikgrupp i källan; Snow Space Salzburg; Hämtad 4 nov. 21:23 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information

St. Johann–Alpendorf är en högt belägen ort i Snow Space Salzburg; prognosen använder en punkt i Alpendorf Gondelbahn.

Planera resan

Idag i korthet

Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.

Stängt idag
Liftar
0 av 11 öppnaSt. Johann · Alpendorf · Enligt källan listat: flikgrupp i källan
Pister
Inte rapporterat
Snödjup
Inte rapporterat
Säsong
Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Alla rapporter och källor

Områdets omfattning: Det gemensamma skidområdet omfattar flera orter; totalsiffrorna gäller inte enbart denna ort. Kontrollera öppna förbindelser i den officiella rapporten.

Din vinterbild

Aktuell översikt

Schematiskt bergslandskap · St. Johann–Alpendorf

Snön under dina skidor.

Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.

Öppna snörapporten

St. Johann–Alpendorf

Vädret framöver
Prognos finns

3 – 8 °C · 1 300 m · 4 nov. – 6 nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Utfärdad 4 nov. 16:00

Se bergsprognosen
Källor och metod

Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.

Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.

För St. Johann–Alpendorf är värdena på 800, 1 300 och 1 800 m höjdanpassade modellprognoser vid prognospunkten Alpendorf Gondelbahn, inte observationer eller separata väderstationer.

Berget, timme för timme

Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.

Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48

Utfärdad: 4 nov. 2026 16:00 · Europe/Vienna · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Timprognos för temperatur3,6 °C
Timprognos för temperatur−2°0°10°4 nov. 226 nov. 21
Prognosvärden timme för timme
St. Johann–Alpendorf · 1 300 m · Europe/Vienna
Lokal tidTemperatur °CNederbörd mmLuftfuktighet %Vind m/s
4 nov. 2026 22:003,60742,6
4 nov. 2026 23:003,40752,3
5 nov. 2026 00:003,30742,7
5 nov. 2026 01:003,30732,6
5 nov. 2026 02:003,20722,7
5 nov. 2026 03:003,10712,6
5 nov. 2026 04:0030712,6
5 nov. 2026 05:003,10692,6
5 nov. 2026 06:003,10682,5
5 nov. 2026 07:0030672,5
5 nov. 2026 08:003,40652,3
5 nov. 2026 09:003,80661,9
5 nov. 2026 10:004,80691,5
5 nov. 2026 11:005,80731,4
5 nov. 2026 12:006,80681,2
5 nov. 2026 13:007,50691,1
5 nov. 2026 14:0080710,9
5 nov. 2026 15:007,90690,9
5 nov. 2026 16:007,20661,6
5 nov. 2026 17:006,30682,3
5 nov. 2026 18:006,10682,4
5 nov. 2026 19:005,90682,3
5 nov. 2026 20:005,60712
5 nov. 2026 21:005,20711,8
5 nov. 2026 22:004,90711,8
5 nov. 2026 23:004,80631,4
6 nov. 2026 00:004,60581,3
6 nov. 2026 01:004,80510,9
6 nov. 2026 02:004,60500,8
6 nov. 2026 03:004,60481,2
6 nov. 2026 04:004,10490,9
6 nov. 2026 05:004,60441
6 nov. 2026 06:003,90471
6 nov. 2026 07:004,30421,2
6 nov. 2026 08:004,30430,9
6 nov. 2026 09:005,20420,4
6 nov. 2026 10:005,40450,2
6 nov. 2026 11:0060460,5
6 nov. 2026 12:006,40540,5
6 nov. 2026 13:006,80700,7
6 nov. 2026 14:006,90740,6
6 nov. 2026 15:006,90670,6
6 nov. 2026 16:006,80600,7
6 nov. 2026 17:007,10531,7
6 nov. 2026 18:006,80491,8
6 nov. 2026 19:006,50461,7
6 nov. 2026 20:006,20451,6
6 nov. 2026 21:0060441,1
Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
0 mm vattenekvivalent
Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
0/48 h
Längsta sammanhängande tidsfönster
0 h

Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.

Väder för snötillverkning

Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.

Stull (2011)

Så ändrades prognosen

Temperaturändring för överlappande prognostimmar: −0 °C · 63 h

4 nov. 2026 10:00 → 4 nov. 2026 16:00

Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten

Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.

Säsongsutsikter

En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.

Källa: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bergsprognos timme för timme
Prognos / Höjd

Ett berg. Olika förhållanden.

Följ prognosen från byn till högre höjder.

Europe/Vienna

800 m5,5°C1 300 m3,6°C1 800 m0,4°C
Ingen nollgradersnivå mellan tillgängliga höjder
Beräkning

Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.

Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.

Modellerat

Snöfallsprognos

Vatteninnehållet i prognosens snöfall.

4 nov. 22:00 → 5 nov. 22:00

800 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

1 300 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

1 800 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

Modellerat

Väder för snötillverkning i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

800 m

0 h · Lämpligt väder · 10/10 bedömda timmar

22—Över gränsvärdet · 3,3°C
23—Över gränsvärdet · 3,2°C
00—Över gränsvärdet · 3,1°C
01—Över gränsvärdet · 3°C
02—Över gränsvärdet · 2,9°C
03—Över gränsvärdet · 2,6°C
04—Över gränsvärdet · 2,6°C
05—Över gränsvärdet · 2,6°C
06—Över gränsvärdet · 2,3°C
07—Över gränsvärdet · 2,2°C
1 300 m

0 h · Lämpligt väder · 10/10 bedömda timmar

22—Över gränsvärdet · 1,3°C
23—Över gränsvärdet · 1,2°C
00—Över gränsvärdet · 1°C
01—Över gränsvärdet · 0,9°C
02—Över gränsvärdet · 0,8°C
03—Över gränsvärdet · 0,6°C
04—Över gränsvärdet · 0,5°C
05—Över gränsvärdet · 0,5°C
06—Över gränsvärdet · 0,4°C
07—Över gränsvärdet · 0,2°C
1 800 m

8 h · Lämpligt väder · 10/10 bedömda timmar

22—Över gränsvärdet · −1,7°C
23—Över gränsvärdet · −1,8°C
00✓Lämpligt väder · −2,1°C
01✓Lämpligt väder · −2,2°C
02✓Lämpligt väder · −2,3°C
03✓Lämpligt väder · −2,4°C
04✓Lämpligt väder · −2,5°C
05✓Lämpligt väder · −2,6°C
06✓Lämpligt väder · −2,7°C
07✓Lämpligt väder · −2,7°C

✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas

Beräkning för snötillverkning

Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.

På berget

Utsikter på kort sikt

Timprognos, anpassad för höjd.

Prognos

Lufttemperatur

3,6°
Modellerat

Snötillverkningspotential

0 / 48 h

Längsta köldfönster: 0 h

Timprognos för temperatur3,6 °C
Timprognos för temperatur−2°0°10°4 nov. 226 nov. 21
1 300 m · Europe/Vienna
ResedatumLufttemperatur °CNederbörd mm
4 nov. 20263,4° / 3,6°0 mm (2 h)
5 nov. 20263° / 8°0 mm (24 h)
6 nov. 20263,9° / 7,1°0 mm (22 h)

Leverantörens uppdatering: 4 nov. 16:00 · Hämtat: 4 nov. 18:17 · Europe/Vienna

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på berget
800 m1 300 m1 800 m

Schematisk höjdprofil

Så räknar vi

Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario

Scenario för snöbalans

Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.

Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.

Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.

Prognosarkiv
Bergsjournalen

Vad har ändrats i prognosen?

Jämför prognoser för samma timmar och höjd.

Medeltemperaturen är oförändrad med den visade precisionen.

Gemensam prognosperiod4 nov. 2026 22:00 — 7 nov. 2026 13:0063 h · 1 300 m · Europe/Vienna

Timmar mellan leverantörens uppdateringar6 h

Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
+0 °CTidigare prognos: 5 °C
Senaste prognos: 5 °C
Total nederbördPrognos
+0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat
+0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat
+0 hTidigare prognos: 0 h
Senaste prognos: 0 h
DetaljerTidigare prognosSenaste prognosFörändring
Genomsnittlig lufttemperaturPrognos5 °C5 °C+0 °C
Total nederbördPrognos0 mm0 mm+0 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat0 mm0 mm+0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat0 h0 h+0 h

Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.

Så fungerar jämförelsen+

Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.

Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.

Prognosstatus

800 mAktuell prognos4 nov. 2026 16:00
1 300 mAktuell prognos4 nov. 2026 16:00
1 800 mAktuell prognos4 nov. 2026 16:00

Snöläge och liftstatus

Skidortens officiella information

Rapporter från skidområdena

Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.

Snow Space Salzburg · Drift, avgränsad till tab

St. Johann · Alpendorf · Enligt källan listat: flikgrupp i källanRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 11

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Källinformation: Grupp listad av källan, inte ett verifierat fullständigt bestånd. Pistsegment behåller källans svårighetsgrad, nummer och längd. Skidrutter och namngivna förbindelser är separata. Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.

Liftstatus
  • Buchaubahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Strassalmbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Alpendorf Gondelbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Gernkogelbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Hirschkogelbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Obergassalmbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Sonntagskogelbahn 3 · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 32 Stegbachlift · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 35b Übungslift Obergassalm · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Tellerlift Kreistenalm · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Tellerlift Obergassalm · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
Piststatus
  • 31 Hirschkogel · 1240m · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 33 Einfahrt Kessel · 1390m · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 34 Buchau Skiweg · 2190m · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 35 Obergass · 1600m · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 35a Übungshang Obergass · 660m · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 35b Übungshang Obergass · 340m · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 36 Talabfahrt Alpendorf · 4290m · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 37a Übungshang Kreisten · 360m · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Umfahrung Hahnbaumalm (Hahnbaum) · 1400m · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 30 Sonntagskogel · 1240m · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 31 Hirschkogel · 690m · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 34 Buchau Abfahrt · 3220m · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 35 Obergass · 1100m · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 36 Talabfahrt Alpendorf · 1190m · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Talabfahrt - medium · 540m · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 30 Habergeiss-Ritt · 535m · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 32 Stegbach Abfahrt · 1610m · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 32a Schlangengrube · 1775m · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 33 Hexenschuss · 272m · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
Officiell källa ↗

GeoSphere · Station St. Johann im Pongau town

St. Johann im Pongau · station i ortenArkiverad rapport

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
1 apr. 2026
Källrapporterade värden
Mätplatscm
St. Johann im Pongau (634 m) · Uppmätt snödjupDagligt totalt snödjup på marken, manuellt mätt (sh_manu), i centimeter. Tidsstämpeln anger dagen.4
Officiell källa ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Snow Space Salzburg · Drift, avgränsad till tab

St. Johann · Alpendorf · Enligt källan listat: flikgrupp i källan4 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 11

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Snow Space Salzburg · Drift, avgränsad till tab

St. Johann · Alpendorf · Enligt källan listat: flikgrupp i källan3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 11

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

GeoSphere · Station St. Johann im Pongau town

St. Johann im Pongau · station i orten4 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
1 apr. 2026
Källrapporterade värden
Mätplatscm
St. Johann im Pongau (634 m) · Uppmätt snödjupDagligt totalt snödjup på marken, manuellt mätt (sh_manu), i centimeter. Tidsstämpeln anger dagen.4
Officiell källa ↗

Frågor om snö och liftar

Hur mycket snö väntas i St. Johann–Alpendorf?

För St. Johann–Alpendorf visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 4 nov. 16:00, modellerat snöfall på 0 mm på 800 m, 0 mm på 1 300 m och 0 mm på 1 800 m under de 24 timmarna från 4 nov. 22:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Vienna). Prognoskälla ↗

Hur stort är snödjupet i St. Johann–Alpendorf?

PisteWindow har ingen aktuell snödjupsrapport för St. Johann–Alpendorf. Prognosvärden är modellerat snöfall, inte snödjup. Skidortens officiella information ↗

Vilka liftar är öppna i St. Johann–Alpendorf?

Liftar: 0 av 11 öppna (St. Johann · Alpendorf · Enligt källan listat: flikgrupp i källan; Snow Space Salzburg; Hämtad 4 nov. 21:23 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information ↗

Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?

Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.

Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.

Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.

Salzburg · Österrike

Lär känna berget

Landskapet vid St. Johann–Alpendorf är schematiskt, inte en karta eller en bild av aktuella förhållanden.

Läge
St. Johann–Alpendorf[1]
Skidområde
Snow Space Salzburg[1]
Prognospunkt
Alpendorf Gondelbahn[2]

Inför din skiddag

Är St. Johann–Alpendorf hela skidområdet Snow Space Salzburg?

Nej. Snow Space Salzburg omfattar flera orter, och St. Johann–Alpendorf är bara en av dem; områdets siffror är inte en lokal inventering.[1]

Är förbindelserna kring St. Johann–Alpendorf öppna?

Kontrollera den officiella lift- och pistrapporten före avfärd från St. Johann–Alpendorf. En karta bekräftar inte att något är öppet.[4]

Är prognoserna för 800, 1 300 och 1 800 m vid St. Johann–Alpendorf observationer?

Nej. De är modellvärden anpassade till 800, 1 300 och 1 800 m vid en representativ punkt (Alpendorf Gondelbahn).[2]

Källor för resmålet

PisteWindow · Granskad

  1. Snow Space Salzburg · SkidområdeSnow Space Salzburg
  2. St. Johann–Alpendorf · Läge och höjdOpenStreetMap bidragsgivare / Mapcarta
  3. Snow Space Salzburg · PistkartaSnow Space Salzburg
  4. Snow Space Salzburg · Lift- och piststatusSnow Space Salzburg
  5. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo