Tyrolen · Österrike

Väderprognos och snöprognos för Steinplatte-Winklmoosalm

För Steinplatte-Winklmoosalm visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 8 nov. 16:00, modellerat snöfall på 0 mm på 800 m, 0 mm på 1 250 m och 0 mm på 1 650 m under de 24 timmarna från 8 nov. 19:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Vienna). Prognoskälla

Rapporterat läge för Steinplatte-Winklmoosalm: Liftar: 0 av 14 öppna (Steinplatte-Waidring och Winklmoosalm-Reit im Winkl ski area · Pister · operator map lifts and; Micado Skigebiete Manager / Bergbahnen Steinplatte-Waidring; Hämtad 8 nov. 18:29 · källtid obekräftad). Pister: 0 av 20 öppna (Steinplatte-Waidring och Winklmoosalm-Reit im Winkl ski area · Pister · operator map lifts and; Micado Skigebiete Manager / Bergbahnen Steinplatte-Waidring; Hämtad 8 nov. 18:29 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information

Steinplatte-Winklmoosalm är ett skidområde vid Waidring / Reit im Winkl. Liftarna går från cirka 800 m i dalen till 1 650 m.

Planera resan

Idag i korthet

Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.

Stängt idag
Liftar
0 av 14 öppnaSteinplatte-Waidring och Winklmoosalm-Reit im Winkl ski area · Pister · operator map lifts and
Pister
0 av 20 öppnaSteinplatte-Waidring och Winklmoosalm-Reit im Winkl ski area · Pister · operator map lifts and
Snödjup
Inte rapporterat
Säsong
Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Alla rapporter och källor

Områdets omfattning: Den här sidan gäller skidområdet Steinplatte-Winklmoosalm, som drivs av Bergbahnen Steinplatte-Waidring. St. Johann in Tirol, Lofer och Pillersee är egna skidområden och ingår inte här. Prognosen använder en punkt vid dalstationen 15-EUB Steinplatte. Skidområdet ligger vid gränsen mellan Österrike och Tyskland. Prognospunkten ligger i Österrike; operatörens liftlista omfattar båda sidor.

Din vinterbild

Aktuell översikt

Schematiskt bergslandskap · Steinplatte-Winklmoosalm

Snön under dina skidor.

Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.

Vädret framöver
Prognos finns

1 – 8 °C · 1 250 m · 8 nov. – 10 nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Utfärdad 8 nov. 16:00

Se bergsprognosen
Källor och metod

Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.

Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.

För Steinplatte-Winklmoosalm är värdena på 800, 1 250 och 1 650 m höjdanpassade modellprognoser vid prognospunkten dalstationen 15-EUB Steinplatte, inte observationer eller separata väderstationer.

Berget, timme för timme

Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.

Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48

Utfärdad: 8 nov. 2026 16:00 · Europe/Vienna · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Timprognos för temperatur1,9 °C
Timprognos för temperatur−2°0°11°8 nov. 1910 nov. 18
Prognosvärden timme för timme
Steinplatte-Winklmoosalm · 1 250 m · Europe/Vienna
Lokal tidTemperatur °CNederbörd mmLuftfuktighet %Vind m/s
8 nov. 2026 19:001,90850,3
8 nov. 2026 20:001,60840,3
8 nov. 2026 21:001,20860,4
8 nov. 2026 22:0010900,5
8 nov. 2026 23:000,80930,4
9 nov. 2026 00:000,90890,4
9 nov. 2026 01:000,90860,9
9 nov. 2026 02:0010841,2
9 nov. 2026 03:000,90831,4
9 nov. 2026 04:000,80831,3
9 nov. 2026 05:000,70821,3
9 nov. 2026 06:000,70821
9 nov. 2026 07:000,80801,1
9 nov. 2026 08:001,10770,9
9 nov. 2026 09:004,10721,3
9 nov. 2026 10:005,90621,3
9 nov. 2026 11:0070561,8
9 nov. 2026 12:007,90552,2
9 nov. 2026 13:007,80562,1
9 nov. 2026 14:008,30562
9 nov. 2026 15:007,70631,6
9 nov. 2026 16:006,80611,8
9 nov. 2026 17:0060681,9
9 nov. 2026 18:005,40,1641,7
9 nov. 2026 19:005,10,1692,2
9 nov. 2026 20:004,80,3732
9 nov. 2026 21:004,80,5762,1
9 nov. 2026 22:004,90,7782,3
9 nov. 2026 23:004,70,6782,1
10 nov. 2026 00:004,70,6771,8
10 nov. 2026 01:004,60,5781,6
10 nov. 2026 02:004,40,5781,3
10 nov. 2026 03:004,30,6791,3
10 nov. 2026 04:004,30,5801,4
10 nov. 2026 05:004,60,6811,4
10 nov. 2026 06:004,70,7821,3
10 nov. 2026 07:004,80,8841,5
10 nov. 2026 08:005,10,7861,2
10 nov. 2026 09:005,60,6871,1
10 nov. 2026 10:006,20,6881,1
10 nov. 2026 11:006,40,6880,9
10 nov. 2026 12:0070,3880,9
10 nov. 2026 13:007,10,2880,8
10 nov. 2026 14:006,90,4910,8
10 nov. 2026 15:006,50,6920,8
10 nov. 2026 16:006,40,5921,1
10 nov. 2026 17:006,30,3911,1
10 nov. 2026 18:006,40880,7
Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
0 mm vattenekvivalent
Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
0/48 h
Längsta sammanhängande tidsfönster
0 h

Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.

Väder för snötillverkning

Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.

Stull (2011)

Så ändrades prognosen

Temperaturändring för överlappande prognostimmar: +0,2 °C · 66 h

8 nov. 2026 10:00 → 8 nov. 2026 16:00

Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten

Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.

Säsongsutsikter

En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.

Källa: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bergsprognos timme för timme
Prognos / Höjd

Ett berg. Olika förhållanden.

Följ prognosen från byn till högre höjder.

Europe/Vienna

800 m4,3°C1 250 m1,9°C1 650 m0,4°C
Ingen nollgradersnivå mellan tillgängliga höjder
Beräkning

Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.

Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.

Modellerat

Snöfallsprognos

Vatteninnehållet i prognosens snöfall.

8 nov. 19:00 → 9 nov. 19:00

800 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

1 250 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

1 650 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

Modellerat

Väder för snötillverkning i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

800 m

0 h · Lämpligt väder · 13/13 bedömda timmar

19—Över gränsvärdet · 2,7°C
20—Över gränsvärdet · 2,5°C
21—Över gränsvärdet · 2,1°C
22—Över gränsvärdet · 2,1°C
23—Över gränsvärdet · 2,3°C
00—Över gränsvärdet · 2,2°C
01—Över gränsvärdet · 1,7°C
02—Över gränsvärdet · 1,3°C
03—Över gränsvärdet · 1,1°C
04—Över gränsvärdet · 1°C
05—Över gränsvärdet · 0,7°C
06—Över gränsvärdet · 0,4°C
07—Över gränsvärdet · 0,5°C
1 250 m

0 h · Lämpligt väder · 13/13 bedömda timmar

19—Över gränsvärdet · 0,5°C
20—Över gränsvärdet · 0,2°C
21—Över gränsvärdet · −0,1°C
22—Över gränsvärdet · 0,1°C
23—Över gränsvärdet · 0,1°C
00—Över gränsvärdet · −0,1°C
01—Över gränsvärdet · −0,4°C
02—Över gränsvärdet · −0,4°C
03—Över gränsvärdet · −0,6°C
04—Över gränsvärdet · −0,7°C
05—Över gränsvärdet · −0,9°C
06—Över gränsvärdet · −0,9°C
07—Över gränsvärdet · −0,9°C
1 650 m

0 h · Lämpligt väder · 13/13 bedömda timmar

19—Över gränsvärdet · −1,1°C
20—Över gränsvärdet · −1,1°C
21—Över gränsvärdet · −0,7°C
22—Över gränsvärdet · −0,3°C
23—Över gränsvärdet · −0,1°C
00—Över gränsvärdet · −0,1°C
01—Över gränsvärdet · −0,5°C
02—Över gränsvärdet · −0,5°C
03—Över gränsvärdet · −0,7°C
04—Över gränsvärdet · −0,8°C
05—Över gränsvärdet · −0,9°C
06—Över gränsvärdet · −0,9°C
07—Över gränsvärdet · −1,1°C

✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas

Beräkning för snötillverkning

Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.

På berget

Utsikter på kort sikt

Timprognos, anpassad för höjd.

Prognos

Lufttemperatur

1,9°
Modellerat

Snötillverkningspotential

0 / 48 h

Längsta köldfönster: 0 h

Timprognos för temperatur1,9 °C
Timprognos för temperatur−2°0°11°8 nov. 1910 nov. 18
1 250 m · Europe/Vienna
ResedatumLufttemperatur °CNederbörd mm
8 nov. 20260,8° / 1,9°0 mm (5 h)
9 nov. 20260,7° / 8,3°2,3 mm (24 h)
10 nov. 20264,3° / 7,1°9,6 mm (19 h)

Leverantörens uppdatering: 8 nov. 16:00 · Hämtat: 8 nov. 18:18 · Europe/Vienna

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på berget
800 m1 250 m1 650 m

Schematisk höjdprofil

Så räknar vi

Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario

Scenario för snöbalans

Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.

Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.

Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.

Prognosarkiv
Bergsjournalen

Vad har ändrats i prognosen?

Jämför prognoser för samma timmar och höjd.

0,2°C varmare under de gemensamma prognostimmarna.

Gemensam prognosperiod8 nov. 2026 19:00 — 11 nov. 2026 13:0066 h · 1 250 m · Europe/Vienna

Timmar mellan leverantörens uppdateringar6 h

Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
+0,2 °CTidigare prognos: 4,7 °C
Senaste prognos: 4,9 °C
Total nederbördPrognos
+0,4 mmTidigare prognos: 11,6 mm
Senaste prognos: 12 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat
+0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat
+0 hTidigare prognos: 0 h
Senaste prognos: 0 h
DetaljerTidigare prognosSenaste prognosFörändring
Genomsnittlig lufttemperaturPrognos4,7 °C4,9 °C+0,2 °C
Total nederbördPrognos11,6 mm12 mm+0,4 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat0 mm0 mm+0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat0 h0 h+0 h

Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.

Så fungerar jämförelsen+

Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.

Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.

Prognosstatus

800 mAktuell prognos8 nov. 2026 16:00
1 250 mAktuell prognos8 nov. 2026 16:00
1 650 mAktuell prognos8 nov. 2026 16:00

Snöläge och liftstatus

Skidortens officiella information

Rapporter från skidområdena

Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.

Steinplatte-Winklmoosalm · Pister · operator map lifts and

Steinplatte-Waidring och Winklmoosalm-Reit im Winkl ski area · Pister · operator map lifts andRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 14

Piststatus · 0 / 20

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Källinformation: Operator map inventory. 11 huts, parks, trails, ski routes and other non-lift, non-piste items are not counted. The map feed gives no update time.

Liftstatus
  • 15-EUB (Gondelbahn) Steinplatte · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • 6-SB Kammerkör · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • 8-SB Steinplatte · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • 6-SB Plattenkogel · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • 6-SB Bäreck · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • 8-SB Kapellen · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • 4-SB Mösern · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • 4-SB Schwarzlofer · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • Schlepplift Dorflift Waidring · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • 4-SB Roßalm (Reit im Winkl) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • Schlepplift Roßalm (Reit im Winkl) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • Schlepplift-Kurven-Lift (Reit im Winkl) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • 6-SB Scheibelberg (Reit im Winkl) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • 8-EUB Winklmoosalmbahn (Reit im Winkl) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
Piststatus
  • Parkplatz Abfahrt (Nr. 1) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • Stallenabfahrt (Nr. 2) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • Kammerkör Abfahrt (Nr. 3) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • Kammerkör Abfahrt (Nr. 4) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • Kammerkör Abfahrt (Nr. 5) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • Lärchenabfahrt (Nr. 6) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • Südhang Abfahrt (Nr. 7) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • Nordhang Abfahrt (Nr. 8) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • Steinberg Abfahrt (Nr. 9/9a) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • Grünboden Abfahrt (Nr. 10) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • Alte Rennstrecke (Nr. 11) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • Möseralm Abfahrt (Nr. 12) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • Rennstrecke (Nr. 13) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • Schwarzlofer Abfahrt (Nr. 14) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • Jägerhäusl Abfahrt (Nr. 15) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • Hausergraben Abfahrt (Nr. 16) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • Roßalm Abfahrt (Nr. 17 Reit im Winkl) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • Skiweg Schwarzlofer (Nr. 18) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • Scheibelberg Abfahrt (Nr. 19 Reit im Winkl) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • Kurvenlift Abfahrt (Nr. 20 Reit im Winkl) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
Officiell källa ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Steinplatte-Winklmoosalm · Pister · operator map lifts and

Steinplatte-Waidring och Winklmoosalm-Reit im Winkl ski area · Pister · operator map lifts and8 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 14

Piststatus · 0 / 20

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Nyheter från skidorten

Alla nyheter för skidorten

Inga nyheter för Steinplatte-Winklmoosalm ännu. Notiser publiceras bara från källor med registrerad grund för återanvändning, och ingen är registrerad för den här skidorten. Senaste liftrapport: 8 november 2026, 18:29 UTC+1.

Frågor om snö och liftar

Hur mycket snö väntas i Steinplatte-Winklmoosalm ?

För Steinplatte-Winklmoosalm visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 8 nov. 16:00, modellerat snöfall på 0 mm på 800 m, 0 mm på 1 250 m och 0 mm på 1 650 m under de 24 timmarna från 8 nov. 19:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Vienna). Prognoskälla ↗

Hur stort är snödjupet i Steinplatte-Winklmoosalm ?

PisteWindow har ingen aktuell snödjupsrapport för Steinplatte-Winklmoosalm. Prognosvärden är modellerat snöfall, inte snödjup. Skidortens officiella information ↗

Vilka liftar är öppna i Steinplatte-Winklmoosalm ?

Liftar: 0 av 14 öppna (Steinplatte-Waidring och Winklmoosalm-Reit im Winkl ski area · Pister · operator map lifts and; Micado Skigebiete Manager / Bergbahnen Steinplatte-Waidring; Hämtad 8 nov. 18:29 · källtid obekräftad). Pister: 0 av 20 öppna (Steinplatte-Waidring och Winklmoosalm-Reit im Winkl ski area · Pister · operator map lifts and; Micado Skigebiete Manager / Bergbahnen Steinplatte-Waidring; Hämtad 8 nov. 18:29 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information ↗

Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?

Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.

Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.

Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.

Tyrolen · Österrike

Lär känna berget

Bland liftarna på operatörens lista finns 15-EUB Steinplatte, 8-SB Kapellen och 8-EUB Winklmoosalmbahn. Schematisk bild, ingen karta och ingen aktuell lägesrapport.

Liftarnas höjd
800–1 650 m[2][3]
Topp
1 869 m[6]
Prognospunkt
Dalstationen 15-EUB Steinplatte[2]

Inför din skiddag

När kan man åka skidor i skidområdet Steinplatte-Winklmoosalm?

Öppningsdagarna bestäms av operatören och beror på snön. Operatörens statussidor (kontrollerade den 8 november 2026) är referensen; den här sidan visar deras lift- och backantal där PisteWindow kan läsa dem.[5]

Var kommer liftstatus och snödjup på sidan ifrån?

Lift- och backstatus kommer från operatörens kartdata (Micado Skigebiete Manager). Ingen snökälla inom skidterrängen är verifierad än, så snödjupet visas som ej tillgängligt.[5]

Är prognoserna för 800, 1 250 och 1 650 m i Steinplatte-Winklmoosalm observationer?

Nej. De är modellvärden justerade till 800, 1 250 och 1 650 m, beräknade vid en representativ punkt (dalstationen 15-EUB Steinplatte).[2]

I vilket land ligger Steinplatte-Winklmoosalm?

Prognospunkten (dalstationen 15-EUB Steinplatte) ligger i Österrike. Skidområdet sträcker sig över gränsen till Tyskland, och operatörens liftlista omfattar båda sidor.[2][5]

Källor för resmålet

PisteWindow · Granskad

  1. Bergbahnen Steinplatte-Waidring · SkidområdeBergbahnen Steinplatte-Waidring
  2. OpenStreetMap contributors · Läge och höjdOpenStreetMap bidragsgivare
  3. OpenStreetMap contributors · Läge och höjdOpenStreetMap bidragsgivare
  4. Bergbahnen Steinplatte-Waidring / 3 Länder Freizeit Arena · PistkartaBergbahnen Steinplatte-Waidring / 3 Länder Freizeit Arena
  5. Bergbahnen Steinplatte-Waidring · Lift- och piststatusBergbahnen Steinplatte-Waidring
  6. Wikipedia · Fakta och områdesinformationWikipedia
  7. 3 Länder Freizeit Arena · Områdets omfattning3 Länder Freizeit Arena
  8. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo