Valais · Schweiz

Veysonnaz

Veysonnaz är en ingång till skidområdet 4 Vallées.

Planera resan

Idag i korthet

Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.

Ingen aktuell rapport
Liftar
Antal öppna okänt · 10 listadeVeysonnaz · returned local map inventory
Pister
0 av 8 öppnaVeysonnaz · returned local map inventory
Snödjup
Inte rapporterat
Säsong
Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Alla rapporter och källor

Områdets omfattning: Printseområdet förbinder Nendaz, Veysonnaz och Thyon. Det större 4 Vallées omfattar även Verbier. Områdessiffror är inte lokala totalsiffror.

Din vinterbild

Aktuell översikt

Schematiskt bergslandskap · Veysonnaz

Snön under dina skidor.

Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.

Vädret framöver
Prognos finns

−4 – 8 °C · 1 800 m · 3 nov. – 5 nov.

MET Norway · Utfärdad 3 nov. 14:17

Se bergsprognosen
Källor och metod

Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.

Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.

Prognoshöjderna är modellvärden vid en punkt, inte separata väderstationer eller förhållanden i varje pist. Prognosens modellpunkt: Veysonnaz · 46.195814° N, 7.343008° E · 1,400 / 1,800 / 2,200 m.

Berget, timme för timme

Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.

Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48

Utfärdad: 3 nov. 2026 14:17 · Europe/Zurich · MET Norway

Timprognos för temperatur−1,7 °C
Timprognos för temperatur−6°0°10°3 nov. 205 nov. 19
Prognosvärden timme för timme
Veysonnaz · 1 800 m · Europe/Zurich
Lokal tidTemperatur °CNederbörd mmLuftfuktighet %Vind m/s
3 nov. 2026 20:00−1,7077,10,6
3 nov. 2026 21:00−1,9077,70,7
3 nov. 2026 22:00−1,9075,80,8
3 nov. 2026 23:00−2,2074,20,8
4 nov. 2026 00:00−2,3073,10,9
4 nov. 2026 01:00−2,10741,1
4 nov. 2026 02:00−2,4074,91,1
4 nov. 2026 03:00−2,8076,21,1
4 nov. 2026 04:00−3,1077,11,1
4 nov. 2026 05:00−3,2077,81,1
4 nov. 2026 06:00−3,4078,21,2
4 nov. 2026 07:00−3,5078,71,3
4 nov. 2026 08:00−2,6078,31,7
4 nov. 2026 09:000,1069,31,6
4 nov. 2026 10:002,3063,71,5
4 nov. 2026 11:003,9057,51,5
4 nov. 2026 12:005,1052,31,6
4 nov. 2026 13:005,7047,91,8
4 nov. 2026 14:005,9046,12
4 nov. 2026 15:005,6045,21,7
4 nov. 2026 16:004,8054,71,6
4 nov. 2026 17:002,2060,81,5
4 nov. 2026 18:000,70651,6
4 nov. 2026 19:00−0,2069,81,7
4 nov. 2026 20:00−0,9073,91,9
4 nov. 2026 21:00−1,5076,91,9
4 nov. 2026 22:00−1,8078,71,8
4 nov. 2026 23:00−20801,9
5 nov. 2026 00:00−2,1081,41,8
5 nov. 2026 01:00−2,2081,81,8
5 nov. 2026 02:00−2,3081,91,9
5 nov. 2026 03:00−2,4082,11,9
5 nov. 2026 04:00−2,6082,32
5 nov. 2026 05:00−2,60832
5 nov. 2026 06:00−2,6082,52
5 nov. 2026 07:00−2,7082,12
5 nov. 2026 08:00−1,7082,12,3
5 nov. 2026 09:000,7074,62,1
5 nov. 2026 10:002,6068,11,9
5 nov. 2026 11:004,2062,91,6
5 nov. 2026 12:005,8058,41,5
5 nov. 2026 13:007054,81,5
5 nov. 2026 14:007,6053,31,5
5 nov. 2026 15:007,3054,51,5
5 nov. 2026 16:006,2061,71,4
5 nov. 2026 17:003,2070,31,2
5 nov. 2026 18:001,2075,21,5
5 nov. 2026 19:0000791,8
Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
0 mm vattenekvivalent
Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
29/48 h
Längsta sammanhängande tidsfönster
15 h

Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.

Väder för snötillverkning

Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.

Stull (2011)

Så ändrades prognosen

Jämförbar prognoshistorik saknas ännu.

Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten

Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.

Säsongsutsikter

En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.

Källa: MET Norway · CC BY 4.0

Bergsprognos timme för timme
Prognos / Höjd

Ett berg. Olika förhållanden.

Följ prognosen från byn till högre höjder.

Europe/Zurich

1 400 m0,3°C1 800 m−1,7°C2 200 m−4,1°C0°C · ≈ 1 460 m
Beräknad nollgradersnivå: ≈ 1 460 m
Beräkning

Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.

Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.

Modellerat

Snöfallsprognos

Vatteninnehållet i prognosens snöfall.

3 nov. 20:00 → 4 nov. 20:00

1 400 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

1 800 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

2 200 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

Modellerat

Väder för snötillverkning i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

1 400 m

9 h · Lämpligt väder · 12/12 bedömda timmar

20—Över gränsvärdet · −1,6°C
21—Över gränsvärdet · −1,7°C
22—Över gränsvärdet · −1,9°C
23✓Lämpligt väder · −2,3°C
00✓Lämpligt väder · −2,4°C
01✓Lämpligt väder · −2,2°C
02✓Lämpligt väder · −2,4°C
03✓Lämpligt väder · −2,7°C
04✓Lämpligt väder · −2,9°C
05✓Lämpligt väder · −3°C
06✓Lämpligt väder · −3,1°C
07✓Lämpligt väder · −3,2°C
1 800 m

12 h · Lämpligt väder · 12/12 bedömda timmar

20✓Lämpligt väder · −3,5°C
21✓Lämpligt väder · −3,6°C
22✓Lämpligt väder · −3,8°C
23✓Lämpligt väder · −4,2°C
00✓Lämpligt väder · −4,3°C
01✓Lämpligt väder · −4,1°C
02✓Lämpligt väder · −4,3°C
03✓Lämpligt väder · −4,6°C
04✓Lämpligt väder · −4,8°C
05✓Lämpligt väder · −4,9°C
06✓Lämpligt väder · −5°C
07✓Lämpligt väder · −5,1°C
2 200 m

12 h · Lämpligt väder · 12/12 bedömda timmar

20✓Lämpligt väder · −5,8°C
21✓Lämpligt väder · −5,9°C
22✓Lämpligt väder · −6°C
23✓Lämpligt väder · −6,4°C
00✓Lämpligt väder · −6,6°C
01✓Lämpligt väder · −6,3°C
02✓Lämpligt väder · −6,6°C
03✓Lämpligt väder · −6,9°C
04✓Lämpligt väder · −7,1°C
05✓Lämpligt väder · −7,2°C
06✓Lämpligt väder · −7,3°C
07✓Lämpligt väder · −7,4°C

✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas

Beräkning för snötillverkning

Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.

På berget

Utsikter på kort sikt

Timprognos från MET Norway, anpassad för höjd.

Prognos

Lufttemperatur

−1,7°
Modellerat

Snötillverkningspotential

29 / 48 h

Längsta köldfönster: 15 h

Timprognos för temperatur−1,7 °C
Timprognos för temperatur−6°0°10°3 nov. 205 nov. 19
1 800 m · Europe/Zurich
ResedatumLufttemperatur °CNederbörd mm
3 nov. 2026−2,2° / −1,7°0 mm (4 h)
4 nov. 2026−3,5° / 5,9°0 mm (24 h)
5 nov. 2026−2,7° / 7,6°0 mm (20 h)

Leverantörens uppdatering: 3 nov. 14:17 · Hämtat: 3 nov. 16:33 · Europe/Zurich

MET Norway ↗
Orientering på berget
1 400 m1 800 m2 200 m

Schematisk höjdprofil

Så räknar vi

Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario

Scenario för snöbalans

Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.

Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.

Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.

Prognosarkiv

Vad har ändrats i prognosen?

Tidigare prognos saknas för den här jämförelsen.

Jämförelsedetaljer

Jämför prognoser för samma timmar och höjd.

Utfärdad: 3 nov. 2026 14:17 · Hämtad: 3 nov. 2026 16:33
Öppna sparad prognos ↗

Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.

Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.

Snöläge och liftstatus

Skidortens officiella information

Rapporter från skidområdena

Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.

Infosnow · Veysonnaz local inventory

Veysonnaz · returned local map inventoryRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Öppna enligt källans liftlista: — / 10

Piststatus · 0 / 8

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Källinformation: Published local whitelist; 0 requested records absent and 0 non-alpine records excluded. Missing records have no inferred state.

Liftstatus
  • Bambino I · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and access remain unverified.
  • Bambino II · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and access remain unverified.
  • Inalpe · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and access remain unverified.
  • Drus · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and access remain unverified.
  • Cheminée · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and access remain unverified.
  • Thyon 2000 · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and access remain unverified.
  • Tsa · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and access remain unverified.
  • Les Chottes · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and access remain unverified.
  • Veysonnaz · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and access remain unverified.
  • Piste de l'Ours · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and access remain unverified.
Piststatus
  • Bambino · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and access remain unverified.
  • Inalpe · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and access remain unverified.
  • Piste de l'Ours · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and access remain unverified.
  • Les Mayens · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and access remain unverified.
  • Les Drus · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and access remain unverified.
  • Cheminée · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and access remain unverified.
  • Tsa · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and access remain unverified.
  • Les Chottes · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and access remain unverified.
Officiell källa ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Infosnow · Veysonnaz local inventory

Veysonnaz · returned local map inventory3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Öppna enligt källans liftlista: — / 10

Piststatus · 0 / 8

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗
Frågor om berget

Så läser du prognosen

Hur mycket snö väntas i Veysonnaz?

Snöfall visas som vatteninnehåll i millimeter. Summorna gäller fullständiga prognosperioder. Om skidorten har mätt nysnödjupet redovisas det separat i den officiella snörapporten.

Hur stort är snödjupet i Veysonnaz?

Uppmätt snödjup är skilt från den här prognosen. Kontrollera om den officiella rapporten har mätvärden och läs var och när de mättes.

Hur långt i förväg kan jag planera?

Översikten täcker de närmaste 48 timmarna. Varje prognos visar sin tillgängliga period.

Varifrån kommer väderprognosen?

Väderprognoserna kommer från MET Norway Locationforecast. Varje höjdnivå länkar till källan och visar när prognosen utfärdades och hämtades. Prognoser som utfärdades för mer än 24 timmar sedan används inte i denna översikt.

Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.

Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.

Valais · Schweiz

Lär känna berget

Den egna illustrationen är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av aktuella förhållanden. Använd den officiella kartan för navigering.

Veysonnaz-gondolen
Toppstation 2 121 m[2]
Printseområdet
220 km · Nendaz, Veysonnaz, Thyon[1]
4 Vallées-området
410 km · Verbier, Nendaz, Veysonnaz, Thyon[1]

Inför din skiddag

Vart går Veysonnaz-gondolen?

Gondolen når en toppstation på 2 121 m. Operatören anger tillgång till Thyons pister och förbindelsen till Siviez. Kontrollera aktuella förbindelser.[2]

Ingår Verbier i Printse?

Nej. Enligt operatören förbinder Printse Nendaz, Veysonnaz och Thyon; 4 Vallées förbinder även Verbier.[1]

Gäller längderna bara denna ort?

Nej. De publicerade längderna gäller respektive område som helhet.[1]

Källor för resmålet

PisteWindow · Granskad

  1. Printse · 4 Vallées · SkidområdeVeysonnaz Tourism
  2. Veysonnaz · Lift- och piststatusVeysonnaz Tourism
  3. Veysonnaz · Läge och höjdGrand Raid BCVS