Vaud · Schweiz

Väderprognos och snöprognos för Villars-Gryon-Les Diablerets

För Villars-Gryon-Les Diablerets visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 8 nov. 16:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 270 m, 0 mm på 1 800 m och 0 mm på 2 100 m under de 24 timmarna från 8 nov. 23:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Zurich). Prognoskälla

Rapporterat läge för Villars-Gryon-Les Diablerets: Snödjup: 0 cm (vid Col de Bretaye station (1 780 m) · 1 780 m; mätstation; WSL Institute for Snow and Avalanche Research SLF; Hämtad 8 nov. 22:28 · källtid obekräftad). Den senaste uppdateringen misslyckades; värdena kommer från en tidigare hämtning. Skidortens officiella information

Villars-Gryon-Les Diablerets är ett skidområde i de vaudoiska Alperna. Operatören, Télé Villars-Gryon-Diablerets, publicerar sektorerna Villars, Gryon och Les Diablerets tillsammans.

Planera resan

Idag i korthet

Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.

Ingen aktuell rapport

Senaste hämtningen misslyckades. Värdena kommer från en tidigare hämtning.

Liftar
Inte rapporterat
Pister
Inte rapporterat
Snödjup
0 cmvid Col de Bretaye station (1 780 m) · 1 780 m · mätstation
Säsong
Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Alla rapporter och källor

Områdets omfattning: Sidan gäller de tre sektorerna som ett område. Glacier 3000 är ett eget skidområde och ingår inte. Prognosen använder en punkt vid gondolens dalstation i Villars på 1 252 m; de högre värdena är modellvärden för höjderna ovanför.

Din vinterbild

Aktuell översikt

Schematiskt bergslandskap · Villars-Gryon-Les Diablerets

Snön under dina skidor.

Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.

Öppna snörapporten

Villars-Gryon-Les Diablerets

Officiell pistkarta
Vädret framöver
Prognos finns

2 – 8 °C · 1 800 m · 8 nov. – 10 nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Utfärdad 8 nov. 16:00

Se bergsprognosen
Källor och metod

Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.

Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.

För Villars-Gryon-Les Diablerets är värdena på 1 272, 1 800 och 2 100 m höjdanpassade modellprognoser vid prognospunkten dalstationen i Villars, inte observationer eller separata väderstationer.

Berget, timme för timme

Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.

Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48

Utfärdad: 8 nov. 2026 16:00 · Europe/Zurich · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Timprognos för temperatur2 °C
Timprognos för temperatur−2°0°11°8 nov. 2310 nov. 22
Prognosvärden timme för timme
Villars-Gryon-Les Diablerets · 1 800 m · Europe/Zurich
Lokal tidTemperatur °CNederbörd mmLuftfuktighet %Vind m/s
8 nov. 2026 23:0020780,3
9 nov. 2026 00:001,90770,2
9 nov. 2026 01:001,90770,3
9 nov. 2026 02:002,10770,2
9 nov. 2026 03:002,30750,4
9 nov. 2026 04:002,60740,3
9 nov. 2026 05:002,80740,5
9 nov. 2026 06:003,10720,5
9 nov. 2026 07:0030720,6
9 nov. 2026 08:003,40720,5
9 nov. 2026 09:004,20730,5
9 nov. 2026 10:005,60710,7
9 nov. 2026 11:006,50661
9 nov. 2026 12:0070681,5
9 nov. 2026 13:007,20661,7
9 nov. 2026 14:007,30651,8
9 nov. 2026 15:007,20651,6
9 nov. 2026 16:006,70671,4
9 nov. 2026 17:005,90701,5
9 nov. 2026 18:005,70,1751,2
9 nov. 2026 19:005,80,3750,8
9 nov. 2026 20:005,60,2770,4
9 nov. 2026 21:005,50,3790,9
9 nov. 2026 22:005,40,4821,4
9 nov. 2026 23:005,40,4831,5
10 nov. 2026 00:005,60,2831,7
10 nov. 2026 01:005,50,3841,5
10 nov. 2026 02:0051881,7
10 nov. 2026 03:004,82,1902,1
10 nov. 2026 04:005,11,1911,9
10 nov. 2026 05:004,92912,1
10 nov. 2026 06:005,12,7941,4
10 nov. 2026 07:005,21,2951,9
10 nov. 2026 08:005,31,5961,5
10 nov. 2026 09:005,61,1971,6
10 nov. 2026 10:005,90,2981,4
10 nov. 2026 11:006,40,1981,4
10 nov. 2026 12:006,90961,4
10 nov. 2026 13:007,70941,7
10 nov. 2026 14:008,10932
10 nov. 2026 15:0080921,6
10 nov. 2026 16:007,80911,2
10 nov. 2026 17:006,60971,8
10 nov. 2026 18:006,40881,5
10 nov. 2026 19:005,90821,4
10 nov. 2026 20:005,50791,3
10 nov. 2026 21:005,10781,3
10 nov. 2026 22:0050781,4
Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
0 mm vattenekvivalent
Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
0/48 h
Längsta sammanhängande tidsfönster
0 h

Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.

Väder för snötillverkning

Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.

Stull (2011)

Så ändrades prognosen

Temperaturändring för överlappande prognostimmar: +0,1 °C · 62 h

8 nov. 2026 10:00 → 8 nov. 2026 16:00

Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten

Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.

Säsongsutsikter

En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.

Källa: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bergsprognos timme för timme
Prognos / Höjd

Ett berg. Olika förhållanden.

Följ prognosen från byn till högre höjder.

Europe/Zurich

1 270 m5,2°C1 800 m2°C2 100 m0°C0°C · ≈ 2 100 m
Beräknad nollgradersnivå: ≈ 2 100 m
Beräkning

Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.

Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.

Modellerat

Snöfallsprognos

Vatteninnehållet i prognosens snöfall.

8 nov. 23:00 → 9 nov. 23:00

1 270 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

1 800 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

2 100 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

Modellerat

Väder för snötillverkning i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

1 270 m

0 h · Lämpligt väder · 9/9 bedömda timmar

23—Över gränsvärdet · 3,2°C
00—Över gränsvärdet · 3°C
01—Över gränsvärdet · 3,1°C
02—Över gränsvärdet · 3,2°C
03—Över gränsvärdet · 3,3°C
04—Över gränsvärdet · 3,5°C
05—Över gränsvärdet · 3,6°C
06—Över gränsvärdet · 3,7°C
07—Över gränsvärdet · 3,9°C
1 800 m

0 h · Lämpligt väder · 9/9 bedömda timmar

23—Över gränsvärdet · 0,1°C
00—Över gränsvärdet · −0,1°C
01—Över gränsvärdet · −0,1°C
02—Över gränsvärdet · 0,1°C
03—Över gränsvärdet · 0,2°C
04—Över gränsvärdet · 0,4°C
05—Över gränsvärdet · 0,6°C
06—Över gränsvärdet · 0,7°C
07—Över gränsvärdet · 0,6°C
2 100 m

0 h · Lämpligt väder · 9/9 bedömda timmar

23—Över gränsvärdet · −1,8°C
00—Över gränsvärdet · −1,9°C
01—Över gränsvärdet · −1,9°C
02—Över gränsvärdet · −1,7°C
03—Över gränsvärdet · −1,6°C
04—Över gränsvärdet · −1,4°C
05—Över gränsvärdet · −1,3°C
06—Över gränsvärdet · −1,2°C
07—Över gränsvärdet · −1,2°C

✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas

Beräkning för snötillverkning

Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.

På berget

Utsikter på kort sikt

Timprognos, anpassad för höjd.

Prognos

Lufttemperatur

2°
Modellerat

Snötillverkningspotential

0 / 48 h

Längsta köldfönster: 0 h

Timprognos för temperatur2 °C
Timprognos för temperatur−2°0°11°8 nov. 2310 nov. 22
1 800 m · Europe/Zurich
ResedatumLufttemperatur °CNederbörd mm
8 nov. 20262° / 2°0 mm (1 h)
9 nov. 20261,9° / 7,3°1,7 mm (24 h)
10 nov. 20264,8° / 8,1°13,5 mm (23 h)

Leverantörens uppdatering: 8 nov. 16:00 · Hämtat: 8 nov. 18:18 · Europe/Zurich

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på berget
1 270 m1 800 m2 100 m

Schematisk höjdprofil

Så räknar vi

Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario

Scenario för snöbalans

Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.

Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.

Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.

Prognosarkiv
Bergsjournalen

Vad har ändrats i prognosen?

Jämför prognoser för samma timmar och höjd.

0,1°C varmare under de gemensamma prognostimmarna.

Gemensam prognosperiod8 nov. 2026 23:00 — 11 nov. 2026 13:0062 h · 1 800 m · Europe/Zurich

Timmar mellan leverantörens uppdateringar6 h

Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
+0,1 °CTidigare prognos: 5,3 °C
Senaste prognos: 5,4 °C
Total nederbördPrognos
+3,7 mmTidigare prognos: 11,7 mm
Senaste prognos: 15,4 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat
+0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat
+0 hTidigare prognos: 0 h
Senaste prognos: 0 h
DetaljerTidigare prognosSenaste prognosFörändring
Genomsnittlig lufttemperaturPrognos5,3 °C5,4 °C+0,1 °C
Total nederbördPrognos11,7 mm15,4 mm+3,7 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat0 mm0 mm+0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat0 h0 h+0 h

Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.

Så fungerar jämförelsen+

Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.

Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.

Prognosstatus

1 270 mAktuell prognos8 nov. 2026 16:00
1 800 mAktuell prognos8 nov. 2026 16:00
2 100 mAktuell prognos8 nov. 2026 16:00

Snöläge och liftstatus

Skidortens officiella information

Rapporter från skidområdena

Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.

Villars Gryon Diablerets Operations

Den senaste hämtningen misslyckades. Sparade rapporter nedan är historiska.

Ingen sparad rapport. Kontrollera den officiella källan.

Villars-Gryon-Les Diablerets · SLF Col de Bretaye snow depth

Sektor Villars · Col de Bretaye IMIS station CHA3Tidsatt leverantörsrapport

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
8 nov. 2026 22:00
Källrapporterade värden
Mätplatscm
Col de Bretaye station (1 780 m) · Uppmätt snödjupAutomatic total snow depth (HS) in centimetres, half-hourly, at an SLF IMIS station. The observation is local to the station.0
Officiell källa ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Villars-Gryon-Les Diablerets · SLF Col de Bretaye snow depth

Sektor Villars · Col de Bretaye IMIS station CHA38 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
8 nov. 2026 22:00
Källrapporterade värden
Mätplatscm
Col de Bretaye station (1 780 m) · Uppmätt snödjupAutomatic total snow depth (HS) in centimetres, half-hourly, at an SLF IMIS station. The observation is local to the station.0
Officiell källa ↗

Nyheter från skidorten

Alla nyheter för skidorten

Inga nyheter för Villars-Gryon-Les Diablerets ännu. Notiser publiceras bara från källor med registrerad grund för återanvändning, och ingen är registrerad för den här skidorten.

Frågor om snö och liftar

Hur mycket snö väntas i Villars-Gryon-Les Diablerets ?

För Villars-Gryon-Les Diablerets visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 8 nov. 16:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 270 m, 0 mm på 1 800 m och 0 mm på 2 100 m under de 24 timmarna från 8 nov. 23:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Zurich). Prognoskälla ↗

Hur stort är snödjupet i Villars-Gryon-Les Diablerets ?

Snödjup: 0 cm (vid Col de Bretaye station (1 780 m) · 1 780 m; mätstation; WSL Institute for Snow and Avalanche Research SLF; Hämtad 8 nov. 22:28 · källtid obekräftad). Den senaste uppdateringen misslyckades; värdena kommer från en tidigare hämtning. Skidortens officiella information ↗

Vilka liftar är öppna i Villars-Gryon-Les Diablerets ?

PisteWindow har ingen aktuell lift- eller pistrapport för Villars-Gryon-Les Diablerets. Öppna liftar och pister härleds inte från prognosen. Skidortens officiella information ↗

Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?

Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.

Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.

Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.

Vaud · Schweiz

Lär känna berget

Operatören listar liftar och backar i tre sektorer: från Villars upp till Roc d’Orsay och Bretaye, från Barboleuse till Les Chaux ovanför Gryon och från Les Diablerets mot Meilleret, där den olympiska backen ligger. Schematisk bild, ingen karta och ingen aktuell lägesrapport.

Preparerade backar enligt operatören
Över 100 km[3]
Sektorer som listas tillsammans
Villars · Gryon · Les Diablerets[3][1]
Prognospunkt
Dalstationen i Villars, 1 252 m[2]

Inför din skiddag

När öppnar skidområdet?

Den 8 november 2026 stod det på operatörens Info Live-sida att de första skidåkarna är välkomna från 4 december. Listan visade då liftar och backar som stängda. Den officiella sidan visar vad som är öppet den dag du ska åka.[3]

Ingår Glacier 3000?

Nej. Operatören listar Glacier 3000 som ett eget skidområde och dess liftstatus är en separat källa. Sidan gäller bara Villars, Gryon och Les Diablerets.[1][3]

Var kommer liftstatus och snödjup på sidan ifrån?

Lift- och backstatus kommer från operatörens Info Live-lista för de tre sektorerna. Snödjupet kommer från SLF:s automatiska station vid Col de Bretaye (1 780 m) i sektorn Villars. Vi hittade ingen station i sektorerna Gryon eller Les Diablerets. Operatörens eget snövärde saknade höjd och aktuell mättid och används därför inte.[3][4]

Är prognoserna för 1 272, 1 800 och 2 100 m observationer?

Nej. De är modellvärden justerade till 1 272, 1 800 och 2 100 m och beräknade vid en representativ punkt (dalstationen i Villars). Som referens anger operatören 1 272 m för gondolens dalstation i Villars och 2 107 m för bergsstationen Grand Chamossaire.[2][3]

Källor för resmålet

PisteWindow · Granskad

  1. Alpes Vaudoises · SkidområdeAlpes Vaudoises
  2. OpenStreetMap contributors · Läge och höjdOpenStreetMap bidragsgivare
  3. Alpes Vaudoises / Télé Villars-Gryon-Diablerets · Lift- och piststatusAlpes Vaudoises / Télé Villars-Gryon-Diablerets
  4. WSL Institute for Snow and Avalanche Research SLF · Rapportdata och mätplatserWSL Institute for Snow och Avalanche Research SLF
  5. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo