Tyrolen · Österrike

Westendorf

Westendorf ligger på en platå och Alpenrosenbahn ger tillgång till SkiWelt.

Planera resan

Idag i korthet

Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.

Stängt idag
Liftar
0 av 11 öppnaSkiWelt Westendorf · source-listed lifts and marked pistes
Pister
Inte rapporterat
Snödjup
Inte rapporterat
Säsong
Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Alla rapporter och källor

Områdets omfattning: Det gemensamma skidområdet omfattar flera orter; totalsiffrorna gäller inte enbart denna ort. Kontrollera öppna förbindelser i den officiella rapporten.

Din vinterbild

Aktuell översikt

Schematiskt bergslandskap · Westendorf

Snön under dina skidor.

Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.

Vädret framöver
Prognos finns

−3 – 11 °C · 1 300 m · 3 nov. – 5 nov.

MET Norway · Utfärdad 3 nov. 14:17

Se bergsprognosen
Källor och metod

Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.

Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.

Värdena på 800, 1300, 1800 m är höjdanpassade modellprognoser vid turistbyrån, inte separata väderstationer. Ortens höjd på operatörens karta är inte en mätning vid punkten.

Berget, timme för timme

Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.

Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48

Utfärdad: 3 nov. 2026 14:17 · Europe/Vienna · MET Norway

Timprognos för temperatur0,1 °C
Timprognos för temperatur−6°0°14°3 nov. 205 nov. 19
Prognosvärden timme för timme
Westendorf · 1 300 m · Europe/Vienna
Lokal tidTemperatur °CNederbörd mmLuftfuktighet %Vind m/s
3 nov. 2026 20:000,1098,61,3
3 nov. 2026 21:000,2097,91,2
3 nov. 2026 22:000,2097,41,3
3 nov. 2026 23:000,4096,31,3
4 nov. 2026 00:000,3097,51,1
4 nov. 2026 01:000098,41
4 nov. 2026 02:00−0,80980,8
4 nov. 2026 03:00−1,2097,30,8
4 nov. 2026 04:00−1,2095,30,9
4 nov. 2026 05:00−1,6092,51,1
4 nov. 2026 06:00−1,90881,1
4 nov. 2026 07:00−1,5086,20,9
4 nov. 2026 08:000,1082,10,8
4 nov. 2026 09:002,1078,20,7
4 nov. 2026 10:003,50750,7
4 nov. 2026 11:004,8072,11,1
4 nov. 2026 12:006069,61,2
4 nov. 2026 13:006,6068,91,6
4 nov. 2026 14:007,1068,31,7
4 nov. 2026 15:006,9069,81,8
4 nov. 2026 16:005,3080,41,3
4 nov. 2026 17:002,50870,8
4 nov. 2026 18:001,5088,60,9
4 nov. 2026 19:000,6089,11
4 nov. 2026 20:00−0,4085,31,2
4 nov. 2026 21:00−1,2081,81,3
4 nov. 2026 22:00−2083,81,4
4 nov. 2026 23:00−2,4083,91,6
5 nov. 2026 00:00−2,7084,61,8
5 nov. 2026 01:00−2,7083,32,1
5 nov. 2026 02:00−2,8082,72,2
5 nov. 2026 03:00−2,9081,92,1
5 nov. 2026 04:00−2,9081,42
5 nov. 2026 05:00−3081,41,9
5 nov. 2026 06:00−3,1081,41,9
5 nov. 2026 07:00−3080,51,9
5 nov. 2026 08:00−0,60722
5 nov. 2026 09:004,5063,11,6
5 nov. 2026 10:008050,10,9
5 nov. 2026 11:009,5048,70,8
5 nov. 2026 12:0010,4049,11
5 nov. 2026 13:0011049,91,2
5 nov. 2026 14:0011,1050,51,1
5 nov. 2026 15:0010,7053,30,9
5 nov. 2026 16:008,5066,70,8
5 nov. 2026 17:005,9068,60,5
5 nov. 2026 18:004,6070,40,8
5 nov. 2026 19:003070,10,8
Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
0 mm vattenekvivalent
Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
15/48 h
Längsta sammanhängande tidsfönster
12 h

Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.

Väder för snötillverkning

Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.

Stull (2011)

Så ändrades prognosen

Jämförbar prognoshistorik saknas ännu.

Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten

Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.

Säsongsutsikter

En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.

Källa: MET Norway · CC BY 4.0

Bergsprognos timme för timme
Prognos / Höjd

Ett berg. Olika förhållanden.

Följ prognosen från byn till högre höjder.

Europe/Vienna

800 m2,8°C1 300 m0,1°C1 800 m−3,2°C0°C · ≈ 1 315 m
Beräknad nollgradersnivå: ≈ 1 315 m
Beräkning

Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.

Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.

Modellerat

Snöfallsprognos

Vatteninnehållet i prognosens snöfall.

3 nov. 20:00 → 4 nov. 20:00

800 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

1 300 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

1 800 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

Modellerat

Väder för snötillverkning i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

800 m

0 h · Lämpligt väder · 12/12 bedömda timmar

20—Över gränsvärdet · 2,6°C
21—Över gränsvärdet · 2,6°C
22—Över gränsvärdet · 2,6°C
23—Över gränsvärdet · 2,7°C
00—Över gränsvärdet · 2,7°C
01—Över gränsvärdet · 2,4°C
02—Över gränsvärdet · 1,6°C
03—Över gränsvärdet · 1,1°C
04—Över gränsvärdet · 1°C
05—Över gränsvärdet · 0,4°C
06—Över gränsvärdet · −0,3°C
07—Över gränsvärdet · −0°C
1 300 m

3 h · Lämpligt väder · 12/12 bedömda timmar

20—Över gränsvärdet · −0,1°C
21—Över gränsvärdet · −0,1°C
22—Över gränsvärdet · −0,1°C
23—Över gränsvärdet · −0°C
00—Över gränsvärdet · −0°C
01—Över gränsvärdet · −0,3°C
02—Över gränsvärdet · −1,1°C
03—Över gränsvärdet · −1,6°C
04—Över gränsvärdet · −1,7°C
05✓Lämpligt väder · −2,3°C
06✓Lämpligt väder · −2,9°C
07✓Lämpligt väder · −2,7°C
1 800 m

12 h · Lämpligt väder · 12/12 bedömda timmar

20✓Lämpligt väder · −3,5°C
21✓Lämpligt väder · −3,4°C
22✓Lämpligt väder · −3,4°C
23✓Lämpligt väder · −3,3°C
00✓Lämpligt väder · −3,3°C
01✓Lämpligt väder · −3,6°C
02✓Lämpligt väder · −4,4°C
03✓Lämpligt väder · −4,9°C
04✓Lämpligt väder · −5°C
05✓Lämpligt väder · −5,6°C
06✓Lämpligt väder · −6,2°C
07✓Lämpligt väder · −5,9°C

✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas

Beräkning för snötillverkning

Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.

På berget

Utsikter på kort sikt

Timprognos från MET Norway, anpassad för höjd.

Prognos

Lufttemperatur

0,1°
Modellerat

Snötillverkningspotential

15 / 48 h

Längsta köldfönster: 12 h

Timprognos för temperatur0,1 °C
Timprognos för temperatur−6°0°14°3 nov. 205 nov. 19
1 300 m · Europe/Vienna
ResedatumLufttemperatur °CNederbörd mm
3 nov. 20260,1° / 0,4°0 mm (4 h)
4 nov. 2026−2,4° / 7,1°0 mm (24 h)
5 nov. 2026−3,1° / 11,1°0 mm (20 h)

Leverantörens uppdatering: 3 nov. 14:17 · Hämtat: 3 nov. 16:31 · Europe/Vienna

MET Norway ↗
Orientering på berget
800 m1 300 m1 800 m

Schematisk höjdprofil

Så räknar vi

Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario

Scenario för snöbalans

Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.

Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.

Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.

Prognosarkiv

Vad har ändrats i prognosen?

Tidigare prognos saknas för den här jämförelsen.

Jämförelsedetaljer

Jämför prognoser för samma timmar och höjd.

Utfärdad: 3 nov. 2026 14:17 · Hämtad: 3 nov. 2026 16:31
Öppna sparad prognos ↗

Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.

Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.

Snöläge och liftstatus

Skidortens officiella information

Rapporter från skidområdena

Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.

SkiWelt · scoped village map operations

SkiWelt Westendorf · källans liftlista and marked pistesRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 11

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Källinformation: Source-listed map items only. No item observation time or verification of ski access.

Liftstatus
  • 110 · 6er Gondelbahn Alpenrosenbahn I · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 111 · 6er Gondelbahn Alpenrosenbahn II · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 112 · 8er Gondelbahn Choralmbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 120 · 8er Gondelbahn KiWest · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 114 · Talkaser · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 115 · Laubkogel · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 117 · Fleiding · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 118 · Windauberg · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 119 · Gampenkogel · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 125 · Sammer · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 126 · Schneeberg · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
Piststatus
  • 110 · Alpenrosenabfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 110 · Umfahrung Alpe Seite · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 110a · Hollernabfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 110b · Ellmererabfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 111 · Skiabfahrt Windau · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 112 · Alpe Seite · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 113 · Steindlabfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 114 · Talkaserabfahrt I · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 119d · Fun Park - Big Playground © · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 114 · Trainingsstrecke Talkaser · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 115 · Laubkogel Abfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 117 · Neuhögen Abfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 117a · Fleidingabfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 117b · Höhninger Abfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 117b · Skiweg Fleiding Nord · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 118a · Windaubergabfahrt I · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 118 · Windaubergabfahrt II · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 119 · Gampenkogelabfahrt I · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 119a · Gampenkogelabfahrt II · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 120 · Ki-West Abfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 125 · Übungswiese Samerfeld · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 126 · Schneeberg · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 126 · Übungswiese Schneeberg · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 0 · Alte Mittelstation bis Kälberpoint · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 0 · Bichling Abfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 110c · Familienabfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 119a · Gampenkogel Abfahrt II Umfahrung · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 0 · Kasbühelweg · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 0 · Skiweg Fleiding · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 0 · Verbindung Neuhögen - Fleiding · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 0 · Skiweg Mayerhof · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 0 · Skiweg Chor - Talkaser · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 0 · Verbindung Fleidingabfahrt zur 111er Abfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 0 · Trapberg Abfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 0 · Verbindung 110 zur Skiwiese · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 0 · Verbindung Chor Mittel/Hollernabfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 0 · Verbindung Samerfeld · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 0 · Verbindung Übungswiese zur Alpenrosenbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 0 · Zufahrt Funpark · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 0 · Mini Playground © · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 117a · Neuhögen Steilhang · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 0 · 110 d Verbindung Familienabfahrt - 110a Hollernabfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 120 · Ki-West Abfahrt Steilhang Haas Höhe · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 114 · Talkaserabfahrt II · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 110 · Umfahrung Dorferwald · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 126 · Skiweg Schneeberg Berg · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
Officiell källa ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

SkiWelt · scoped village map operations

SkiWelt Westendorf · källans liftlista and marked pistes3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 11

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗
Frågor om berget

Så läser du prognosen

Hur mycket snö väntas i Westendorf?

Snöfall visas som vatteninnehåll i millimeter. Summorna gäller fullständiga prognosperioder. Om skidorten har mätt nysnödjupet redovisas det separat i den officiella snörapporten.

Hur stort är snödjupet i Westendorf?

Uppmätt snödjup är skilt från den här prognosen. Kontrollera om den officiella rapporten har mätvärden och läs var och när de mättes.

Hur långt i förväg kan jag planera?

Översikten täcker de närmaste 48 timmarna. Varje prognos visar sin tillgängliga period.

Varifrån kommer väderprognosen?

Väderprognoserna kommer från MET Norway Locationforecast. Varje höjdnivå länkar till källan och visar när prognosen utfärdades och hämtades. Prognoser som utfärdades för mer än 24 timmar sedan används inte i denna översikt.

Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.

Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.

Tyrolen · Österrike

Lär känna berget

Landskapet är schematiskt, inte en karta eller en bild av aktuella förhållanden.

Läge
Westendorf · 802 m[3]
Skidområde
SkiWelt Wilder Kaiser–Brixental[1]
Prognospunkt
Westendorf[2]

Inför din skiddag

Är detta hela skidområdet?

Nej. SkiWelt Wilder Kaiser–Brixental omfattar flera orter; siffrorna är inte en lokal inventering.[1]

Är förbindelserna öppna?

Kontrollera den officiella lift- och pistrapporten före avfärd. En karta bekräftar inte att något är öppet.[4]

Är höjdprognoserna observationer?

Nej. De är modellvärden anpassade till tre höjder vid en representativ punkt.[2]

Källor för resmålet

PisteWindow · Granskad

  1. Westendorf · SkidområdeSkiWelt
  2. Westendorf · Läge och höjdKitzbüheler Alpen
  3. SkiWelt · PistkartaSkiWelt
  4. SkiWelt · Lift- och piststatusSkiWelt