Salzburg · Österrike
Väderprognos och snöprognos för Zell am See – Schmittenhöhe
För Zell am See – Schmittenhöhe visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 8 nov. 16:00, modellerat snöfall på 0 mm på 780 m, 0 mm på 1 400 m och 0 mm på 1 950 m under de 24 timmarna från 8 nov. 23:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Vienna). Prognoskälla
PisteWindow har ingen aktuell lift-, pist- eller snödjupsrapport för Zell am See – Schmittenhöhe och visar bara prognosen. Dagens läge finns på skidortens officiella sida. Senaste rapport 8 nov. 22:25 · inte aktuell. Skidortens officiella information
Schmittenhöhe är Zell am Sees hemmaberg, ovanför sjön i Pinzgau. Liftarna går från cirka 760 m i dalen upp till toppen på 1 965 m.
Idag i korthet
Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.
- Liftar
- 0 av 28 öppnaSchmittenhöhe, Zell am See · reviewed operatör map subset
- Pister
- 0 av 41 öppnaSchmittenhöhe, Zell am See · reviewed operatör map subset
- Snödjup
- Inte rapporterat
- Säsong
- Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Områdets omfattning: Sidan gäller skidområdet Schmittenhöhe, som drivs av Schmittenhöhebahn AG, med tillfarter från Zell am See, Schüttdorf och Viehhofen. Närliggande områden som Kitzsteinhorn Kaprun och Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn är egna skidområden och ingår inte här. Prognosen använder en punkt vid dalstationen för cityXpress.
Din vinterbild
Aktuell översikt
Inga aktuella lokala rapporter
Snön under dina skidor.
Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.
−1 – 6 °C · 1 400 m · 8 nov. – 10 nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Utfärdad 8 nov. 16:00
Källor och metod
Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.
Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.
För Schmittenhöhe är värdena på 780, 1 400 och 1 950 m höjdanpassade modellprognoser vid prognospunkten dalstationen för cityXpress, inte observationer eller separata väderstationer.
Berget, timme för timme
Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.
Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48
Utfärdad: 8 nov. 2026 16:00 · Europe/Vienna · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognosvärden timme för timme
| Lokal tid | Temperatur °C | Nederbörd mm | Luftfuktighet % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 8 nov. 2026 23:00 | −0,4 | 0 | 88 | 0,3 |
| 9 nov. 2026 00:00 | −0,4 | 0 | 89 | 0,4 |
| 9 nov. 2026 01:00 | −0,7 | 0 | 92 | 0,6 |
| 9 nov. 2026 02:00 | −0,4 | 0 | 89 | 0,4 |
| 9 nov. 2026 03:00 | −0,4 | 0 | 88 | 0,4 |
| 9 nov. 2026 04:00 | −0,6 | 0 | 87 | 0,2 |
| 9 nov. 2026 05:00 | −0,8 | 0 | 88 | 0,1 |
| 9 nov. 2026 06:00 | −1,1 | 0 | 90 | 0,4 |
| 9 nov. 2026 07:00 | −1,3 | 0 | 84 | 0,5 |
| 9 nov. 2026 08:00 | 0,2 | 0 | 76 | 0,2 |
| 9 nov. 2026 09:00 | 2,1 | 0 | 78 | 0,7 |
| 9 nov. 2026 10:00 | 3,3 | 0 | 71 | 1 |
| 9 nov. 2026 11:00 | 4,4 | 0 | 71 | 1 |
| 9 nov. 2026 12:00 | 5,1 | 0 | 68 | 1 |
| 9 nov. 2026 13:00 | 5,5 | 0 | 67 | 0,8 |
| 9 nov. 2026 14:00 | 5,5 | 0 | 68 | 0,6 |
| 9 nov. 2026 15:00 | 5,2 | 0 | 73 | 0,1 |
| 9 nov. 2026 16:00 | 4,5 | 0 | 73 | 0,4 |
| 9 nov. 2026 17:00 | 3,9 | 0 | 69 | 0,2 |
| 9 nov. 2026 18:00 | 3,5 | 0 | 67 | 0,4 |
| 9 nov. 2026 19:00 | 3,2 | 0 | 66 | 0,5 |
| 9 nov. 2026 20:00 | 3,3 | 0 | 64 | 0,4 |
| 9 nov. 2026 21:00 | 3,3 | 0 | 66 | 0,6 |
| 9 nov. 2026 22:00 | 3,2 | 0 | 63 | 0,6 |
| 9 nov. 2026 23:00 | 3 | 0 | 64 | 0,5 |
| 10 nov. 2026 00:00 | 2,9 | 0 | 60 | 0,5 |
| 10 nov. 2026 01:00 | 3 | 0 | 62 | 0,5 |
| 10 nov. 2026 02:00 | 3,1 | 0 | 64 | 0,4 |
| 10 nov. 2026 03:00 | 3,1 | 0 | 65 | 0,5 |
| 10 nov. 2026 04:00 | 3,1 | 0 | 67 | 0,6 |
| 10 nov. 2026 05:00 | 3,5 | 0,1 | 68 | 0,6 |
| 10 nov. 2026 06:00 | 3,5 | 0,1 | 70 | 0,6 |
| 10 nov. 2026 07:00 | 3,7 | 0,2 | 72 | 0,6 |
| 10 nov. 2026 08:00 | 4 | 0,2 | 76 | 0,6 |
| 10 nov. 2026 09:00 | 4,5 | 0,3 | 80 | 0,7 |
| 10 nov. 2026 10:00 | 4,9 | 0,5 | 87 | 0,8 |
| 10 nov. 2026 11:00 | 5,6 | 0,4 | 94 | 0,4 |
| 10 nov. 2026 12:00 | 6 | 0,2 | 95 | 0,4 |
| 10 nov. 2026 13:00 | 6,4 | 0,1 | 94 | 0,5 |
| 10 nov. 2026 14:00 | 6,2 | 0,2 | 94 | 0,7 |
| 10 nov. 2026 15:00 | 6,4 | 0,2 | 94 | 0,5 |
| 10 nov. 2026 16:00 | 6 | 0,1 | 94 | 0,9 |
| 10 nov. 2026 17:00 | 5,4 | 0,1 | 93 | 0,9 |
| 10 nov. 2026 18:00 | 5,1 | 0 | 90 | 1 |
| 10 nov. 2026 19:00 | 4,7 | 0 | 87 | 0,8 |
| 10 nov. 2026 20:00 | 4,5 | 0 | 85 | 0,8 |
| 10 nov. 2026 21:00 | 4,2 | 0 | 83 | 0,5 |
| 10 nov. 2026 22:00 | 4,1 | 0 | 83 | 0,5 |
- Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
- 0 mm vattenekvivalent
- Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
- 2/48 h
- Längsta sammanhängande tidsfönster
- 2 h
Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.
Väder för snötillverkning
Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.
Stull (2011)Så ändrades prognosen
Temperaturändring för överlappande prognostimmar: +0,1 °C · 62 h
8 nov. 2026 10:00 → 8 nov. 2026 16:00
Utforska ett scenario för snövatten
Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.
Säsongsutsikter
En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.
Bergsprognos timme för timme
Ett berg. Olika förhållanden.
Följ prognosen från byn till högre höjder.
Europe/Vienna
Beräkning
Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.
−4°C
Vind: 0,3 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 8 nov. 16:00−0,4°C
Vind: 0,3 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 8 nov. 16:003,1°C
Vind: 0,5 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 8 nov. 16:00Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.
Snöfallsprognos
Vatteninnehållet i prognosens snöfall.
8 nov. 23:00 → 9 nov. 23:00
780 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
1 400 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
1 950 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
Väder för snötillverkning i natt
I natt · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Lämpligt väder · 9/9 bedömda timmar
2 h · Lämpligt väder · 9/9 bedömda timmar
9 h · Lämpligt väder · 9/9 bedömda timmar
✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas
Beräkning för snötillverkning
Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.
Utsikter på kort sikt
Timprognos, anpassad för höjd.
Lufttemperatur
−0,4°Snötillverkningspotential
2 / 48 hLängsta köldfönster: 2 h
| Resedatum | Lufttemperatur °C | Nederbörd mm |
|---|---|---|
| 8 nov. 2026 | −0,4° / −0,4° | 0 mm (1 h) |
| 9 nov. 2026 | −1,3° / 5,5° | 0 mm (24 h) |
| 10 nov. 2026 | 2,9° / 6,4° | 2,7 mm (23 h) |
Leverantörens uppdatering: 8 nov. 16:00 · Hämtat: 8 nov. 18:18 · Europe/Vienna
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Schematisk höjdprofil
Så räknar vi
Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.
Stull (2011) ↗Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario för snöbalans
Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.
Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.
Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.
Prognosarkiv
Vad har ändrats i prognosen?
Jämför prognoser för samma timmar och höjd.
0,1°C varmare under de gemensamma prognostimmarna.
Gemensam prognosperiod8 nov. 2026 23:00 — 11 nov. 2026 13:0062 h · 1 400 m · Europe/Vienna
Timmar mellan leverantörens uppdateringar6 h
- Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
- +0,1 °CTidigare prognos: 3,5 °C
Senaste prognos: 3,6 °C - Total nederbördPrognos
- −0,2 mmTidigare prognos: 2,9 mm
Senaste prognos: 2,7 mm - Fast nederbörd · mm vattenModellerat
- +0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm - Timmar med lämpligt väderModellerat
- +0 hTidigare prognos: 2 h
Senaste prognos: 2 h
| Detaljer | Tidigare prognos | Senaste prognos | Förändring |
|---|---|---|---|
| Genomsnittlig lufttemperaturPrognos | 3,5 °C | 3,6 °C | +0,1 °C |
| Total nederbördPrognos | 2,9 mm | 2,7 mm | −0,2 mm |
| Fast nederbörd · mm vattenModellerat | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Timmar med lämpligt väderModellerat | 2 h | 2 h | +0 h |
Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.
Utfärdad: 8 nov. 2026 10:00
Hämtad: 8 nov. 2026 13:17
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Utfärdad: 8 nov. 2026 16:00
Hämtad: 8 nov. 2026 18:18
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Så fungerar jämförelsen+
Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.
Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.
Prognosstatus
Snöläge och liftstatus
Skidortens officiella informationRapporter från skidområdena
Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.
Schmittenhöhe · Pister · operator map lifts and
Schmittenhöhe, Zell am See · reviewed operatör map subsetArkiverad rapport
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 8 nov. 2026 16:30
Öppna enligt källans liftlista: 0 / 28
Piststatus · 0 / 41
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Källinformation: Reviewed subset of the operator map project, which also lists neighbouring ski areas. Ski routes, the terrain park and unreviewed items are not counted. The map update time has no stated timezone; item observation times are not given.
Liftstatus
- areitXpress · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Areitbahn II · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Areitbahn III · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- cityXpress · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Hirschkogel-Express · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Breiteckbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Schmittenhöhebahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Sonnenalmbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Hochzellerbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Kettingbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- trassXpress · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Hahnkopflift · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Kapellenbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Fallegglift · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Osthanglift · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Schmiedhoflift · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Hochmaisbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Ebenbergbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Schmidolins Zauberteppich · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Sonnengratbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Glocknerbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Schmidolins Drachentunnel · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- zellamseeXpress Sektion II · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- zellamseeXpress Sektion I · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Enzianlift · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Bambilift · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Sonnkogelbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Schmidolinlift · Okänt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
Piststatus
- 1 Breiteckpiste · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 2 Hirschkogelpiste · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 5 Nordabfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 3 Glocknerwiese · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 4 Schüttabfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 4c Skiweg Schüttabfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 5 Nordabfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 6 Rennstrecke · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 7 Zeller Skiweg · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 8 Kapellenpiste · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 9 Kettingpiste · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 13 Standard Abfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 11 Skiweg Sonnengrat · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 12 Sonnengratpiste · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 14 Trass Abfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 15 Sonnkogelpiste · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 15 Sonnkogelpiste · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 16 Alte Hochmaispiste · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 17 Osthangpiste · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 18 Schmiedhofpiste · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 19 Neue Hochmaispiste · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 20 Südabfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 3a Skiweg Glocknerwiese · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 5a Skiweg Nord a · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 5b Skiweg Nord b · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 6 Slalomhang · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 9a Skiweg Kapellen · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 9b Skiweg Ketting · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 1 Breiteckpiste · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 2 Hirschkogelpiste · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 21 Tannwaldabfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 8 Kapellenpiste · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 9 Kettingpiste · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Hahnkopf · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Piste Fallegglift · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Piste Schmidolins Zauberteppich · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Enzianpiste · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Drachentunnel · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 10 Hochzellerpiste · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 4a Skiweg Schüttabfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 4b Skiweg Schüttabfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
LWD Salzburg · Schmittenhöhe Schneestation snow depth
Schmittenhöhe Schneestation · Snödjup vid stationenArkiverad rapport
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 8 nov. 2026 21:20
| Mätplats | cm |
|---|---|
| Schmittenhöhe Schneestation (1 870 m) · Uppmätt snödjup | 7,8 |
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Schmittenhöhe · Pister · operator map lifts and
Schmittenhöhe, Zell am See · reviewed operatör map subset8 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 8 nov. 2026 16:30
Öppna enligt källans liftlista: 0 / 28
Piststatus · 0 / 41
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗LWD Salzburg · Schmittenhöhe Schneestation snow depth
Schmittenhöhe Schneestation · Snödjup vid stationen8 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 8 nov. 2026 21:20
| Mätplats | cm |
|---|---|
| Schmittenhöhe Schneestation (1 870 m) · Uppmätt snödjup | 7,8 |
Nyheter från skidorten
Alla nyheter för skidortenInga nyheter för Zell am See – Schmittenhöhe ännu. Notiser publiceras bara från källor med registrerad grund för återanvändning, och ingen är registrerad för den här skidorten. Senaste liftrapport: 8 november 2026, 16:30 UTC+1.
Frågor om snö och liftar
Hur mycket snö väntas i Zell am See – Schmittenhöhe ?
För Zell am See – Schmittenhöhe visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 8 nov. 16:00, modellerat snöfall på 0 mm på 780 m, 0 mm på 1 400 m och 0 mm på 1 950 m under de 24 timmarna från 8 nov. 23:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Vienna). Prognoskälla ↗
Hur stort är snödjupet i Zell am See – Schmittenhöhe ?
PisteWindow har ingen aktuell snödjupsrapport för Zell am See – Schmittenhöhe. Prognosvärden är modellerat snöfall, inte snödjup. Senaste rapport 8 nov. 22:25 · inte aktuell. Skidortens officiella information ↗
Vilka liftar är öppna i Zell am See – Schmittenhöhe ?
PisteWindow har ingen aktuell lift- eller pistrapport för Zell am See – Schmittenhöhe. Öppna liftar och pister härleds inte från prognosen. Senaste rapport 8 nov. 22:25 · inte aktuell. Skidortens officiella information ↗
Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?
Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.
Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.
Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.
Lär känna berget
Operatören anger sex huvudsakliga tillfartsliftar: areitXpress från Schüttdorf, cityXpress, trassXpress, Schmittenhöhebahn och Sonnenalmbahn från Zell am See samt zellamseeXpress från Viehhofen. Dessutom nämns fem långa dalnedfarter på över 1 000 höjdmeter, Trass-nedfarten, en snowpark och Funslope XXL. Schematisk bild, ingen karta och ingen aktuell lägesrapport.
Inför din skiddag
När börjar skidsäsongen på Schmittenhöhe?
Operatörens sida om öppna anläggningar (kontrollerad 8 november 2026) anger 4 december 2026 som planerad start på vintersäsongen och säger att det beror på snö och väder. Den officiella lift- och backstatusen visar vad som är öppet en viss dag.[6][4]
Täcker sidan också Kaprun eller Saalbach?
Nej. Kitzsteinhorn Kaprun och Skicircus-områdena är egna skidområden med egna sidor. Operatörens kartprojekt listar också närliggande områden, så PisteWindow räknar bara de granskade liftarna och pisterna på Schmittenhöhe.[4][1]
Var kommer liftstatus och snödjup på sidan ifrån?
Lift- och backstatus kommer från operatörens interaktiva pistkarta, som är länkad från den officiella webbplatsen. Snödjupet kommer från LWD Salzburgs snöstation Schmittenhöhe på 1 870 m, nära toppen. Det finns ingen mätning i dalen eller på mellannivå, och sidan visar snödjupet som otillgängligt när stationen inte rapporterar något.[3][4][5]
Är prognoserna för 780, 1 400 och 1 950 m på Schmittenhöhe observationer?
Nej. De är modellvärden justerade till 780, 1 400 och 1 950 m, beräknade vid en representativ punkt (dalstationen för cityXpress).[2]
Källor för resmålet
PisteWindow · Granskad
- Schmittenhöhebahn AG · SkidområdeSchmittenhöhebahn AG
- OpenStreetMap · Läge och höjdOpenStreetMap bidragsgivare
- Schmittenhöhebahn AG · PistkartaSchmittenhöhebahn AG
- Schmittenhöhebahn AG / Intermaps · Lift- och piststatusSchmittenhöhebahn AG / Intermaps
- Lawinenwarndienst Salzburg · SnörapportLawinenwarndienst Salzburg
- Schmittenhöhebahn AG · Öppettider och tillträdeSchmittenhöhebahn AG
- Wikipedia · Fakta och områdesinformationWikipedia
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo