Valle d’Aosta · Italien

Cervinia: sneprognose og vejret

For Cervinia viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 07.00, modelleret snefald på 3,4 mm i 2.050 m, 4,1 mm i 2.550 m og 4,1 mm i 3.300 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Rome). Prognosekilde

Meldte forhold for Cervinia: Lifte: 4 af 15 åbne (IT · Breuil-Cervinia · SkiLife · Drift ifølge kilden; SkiLife; Hentet 4. nov., 10.08 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 46 åbne (IT · Breuil-Cervinia · SkiLife · Drift ifølge kilden; SkiLife; Hentet 4. nov., 10.08 · kildetid ubekræftet). Den seneste opdatering mislykkedes; værdierne stammer fra en tidligere hentning. Skiområdets officielle information

Breuil-Cervinia ligger højt, men vejret i landsbyen kan stadig være anderledes end terrænet over Plan Maison. Sammenlign prognosens højder, før du planlægger en dag mod Plateau Rosa eller en anden dal.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Åbent i dag

Den seneste opdatering mislykkedes. Værdierne stammer fra en tidligere hentning.

Lifte
4 af 15 åbneIT · Breuil-Cervinia · SkiLife · Drift ifølge kilden
  • IT · Breuil-Cervinia · Opført af kilden: lifte 0 af 3 åbne
Pister
0 af 46 åbneIT · Breuil-Cervinia · SkiLife · Drift ifølge kilden
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæson 24. okt. – 2. majOperatørens sæsondatoer · Kontrolleret 3. nov. 2026
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Prognosen gælder ét punkt i Breuil-Cervinia i Italien. Den gemte liftmelding omfatter kun den sektor Breuil-Cervinia, som kilden angiver, uden Valtournenche og de schweiziske sektorer. Det sammenhængende internationale skiområde og det bredere navn Cervino Ski Paradise har forskellige grænser; deres samlede tal er ikke lokale Cervinia-tal.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Cervinia

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-5 – -1 °C · 2.550 m · 4. nov. – 6. nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 4. nov., 07.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

Prognoserne i 2.050, 2.550 og 3.300 m bruger ét repræsentativt punkt på 45,936° N, 7,632° Ø. Det er højdejusterede modelværdier, ikke tre målestationer. Den højeste værdi ligger under Plateau Rosa, som kilden angiver til 3.480 m, og er ikke en særskilt gletsjerprognose.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 4. nov. 2026, 07.00 · Europe/Rome · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Temperaturprognose time for time-4 °C
Temperaturprognose time for time-8°0°2°4. nov., 116. nov., 10
Prognoseværdier time for time
Cervinia · 2.550 m · Europe/Rome
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
4. nov. 2026, 11.00-40,3971,3
4. nov. 2026, 12.00-3,60,1961,4
4. nov. 2026, 13.00-3,50,2971,3
4. nov. 2026, 14.00-3,30,2961,3
4. nov. 2026, 15.00-3,40,5951,2
4. nov. 2026, 16.00-3,90,5981,2
4. nov. 2026, 17.00-4,40,21001,1
4. nov. 2026, 18.00-4,50,3960,7
4. nov. 2026, 19.00-4,70,2960,6
4. nov. 2026, 20.00-4,70,1940,5
4. nov. 2026, 21.00-4,80,1910,4
4. nov. 2026, 22.00-4,90,1910,4
4. nov. 2026, 23.00-5,20840,4
5. nov. 2026, 00.00-5,20,1910,4
5. nov. 2026, 01.00-50,1900,1
5. nov. 2026, 02.00-5,20,2910,6
5. nov. 2026, 03.00-5,10,1900,5
5. nov. 2026, 04.00-50,1910,4
5. nov. 2026, 05.00-4,70,1890,2
5. nov. 2026, 06.00-4,60,1900,3
5. nov. 2026, 07.00-4,60,1930,4
5. nov. 2026, 08.00-4,40,1920,3
5. nov. 2026, 09.00-3,80,1950,5
5. nov. 2026, 10.00-2,80,2950,8
5. nov. 2026, 11.00-2,30910,8
5. nov. 2026, 12.00-2,10890,7
5. nov. 2026, 13.00-1,40860,5
5. nov. 2026, 14.00-10860,7
5. nov. 2026, 15.00-0,90860,9
5. nov. 2026, 16.00-1,20831,6
5. nov. 2026, 17.00-0,90792,6
5. nov. 2026, 18.00-0,90772,3
5. nov. 2026, 19.00-1,20782,4
5. nov. 2026, 20.00-1,50842,6
5. nov. 2026, 21.00-1,50812,6
5. nov. 2026, 22.00-1,80833
5. nov. 2026, 23.00-1,70783,3
6. nov. 2026, 00.00-1,60753
6. nov. 2026, 01.00-1,70782,6
6. nov. 2026, 02.00-2,40,2862,6
6. nov. 2026, 03.00-2,20,5882,3
6. nov. 2026, 04.00-2,10,5892,1
6. nov. 2026, 05.00-2,30,6912
6. nov. 2026, 06.00-2,60,4921,8
6. nov. 2026, 07.00-2,60,5911,7
6. nov. 2026, 08.00-2,60,5901,8
6. nov. 2026, 09.00-2,30,3911,5
6. nov. 2026, 10.00-1,90,2891,3
Modelleret snefald · næste 24 timer
4,1 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
48/48 h
Længste sammenhængende periode
48 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Endnu ingen sammenlignelig prognosehistorik.

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Rome

2.050 m-0,4°C2.550 m-4°C3.300 m-8,8°C
Ingen 0 °C-krydsning mellem tilgængelige højder
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

4. nov., 11.00 → 5. nov., 11.00

2.050 m

3,4 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.550 m

4,1 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

3.300 m

4,1 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

2.050 m

13 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · -1,8°C
19✓Egnet vejr · -2,1°C
20✓Egnet vejr · -2,3°C
21✓Egnet vejr · -2,4°C
22✓Egnet vejr · -2,4°C
23✓Egnet vejr · -2,8°C
00✓Egnet vejr · -2,7°C
01✓Egnet vejr · -2,7°C
02✓Egnet vejr · -2,9°C
03✓Egnet vejr · -3°C
04✓Egnet vejr · -3°C
05✓Egnet vejr · -2,5°C
06✓Egnet vejr · -2,5°C
07✓Egnet vejr · -2,6°C
2.550 m

14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18✓Egnet vejr · -5°C
19✓Egnet vejr · -5,2°C
20✓Egnet vejr · -5,3°C
21✓Egnet vejr · -5,6°C
22✓Egnet vejr · -5,7°C
23✓Egnet vejr · -6,4°C
00✓Egnet vejr · -6°C
01✓Egnet vejr · -5,9°C
02✓Egnet vejr · -6°C
03✓Egnet vejr · -6°C
04✓Egnet vejr · -5,8°C
05✓Egnet vejr · -5,6°C
06✓Egnet vejr · -5,5°C
07✓Egnet vejr · -5,3°C
3.300 m

14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18✓Egnet vejr · -9,7°C
19✓Egnet vejr · -10°C
20✓Egnet vejr · -10,2°C
21✓Egnet vejr · -10,4°C
22✓Egnet vejr · -10,5°C
23✓Egnet vejr · -11,2°C
00✓Egnet vejr · -10,8°C
01✓Egnet vejr · -10,7°C
02✓Egnet vejr · -10,8°C
03✓Egnet vejr · -10,7°C
04✓Egnet vejr · -10,5°C
05✓Egnet vejr · -10,3°C
06✓Egnet vejr · -10,3°C
07✓Egnet vejr · -10°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

-4°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

48 / 48 h

Længste kuldeperiode: 48 h

Temperaturprognose time for time-4 °C
Temperaturprognose time for time-8°0°2°4. nov., 116. nov., 10
2.550 m · Europe/Rome
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
4. nov. 2026-5,2° / -3,3°2,8 mm (13 h)
5. nov. 2026-5,2° / -0,9°1,3 mm (24 h)
6. nov. 2026-2,6° / -1,6°3,7 mm (11 h)

Udbyderens opdatering: 4. nov., 07.00 · Hentet: 4. nov., 09.18 · Europe/Rome

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på bjerget
2.050 m2.550 m3.300 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv

Hvad har ændret sig i prognosen?

Prognosekilden eller beregningen har ændret sig.

Sammenligningsdetaljer

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

Udstedt: 4. nov. 2026, 07.00 · Hentet: 4. nov. 2026, 09.18
Åbn gemt prognose ↗

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

SkiLife · Drift · Breuil-Cervinia

IT · Breuil-Cervinia · SkiLife · Drift ifølge kildenMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 09.36

Åbne ifølge kildens liftliste: 4 / 15

Pistestatus · 0 / 46

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Kun navngivne lokale elementer opført af kilden; aktuel adgang og fuldstændig oversigt er ikke verificeret.

Liftstatus
  • A - BREUIL - PLAN MAISON · Meldt åben · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • B - LA VIEILLE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • B - BREUIL - PLAN MAISON II · Meldt åben · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • C - PANCHERON · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • E - CRETAZ · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • F - LAGHI CIME BIANCHE - PLATEAU ROSA' · Meldt åben · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • G - CIELO ALTO · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • H - CAMPETTO · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • N - PLAN MAISON · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • O - FORNET · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • P - BONTADINI · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • PLAN-MAISON - PLAN-MAISON · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • T - PLAN MAISON - LAGHI CIME BIANCHE · Meldt åben · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • T-CAMPETTO - TAPPETO CAMPETTO · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Z - LAGO GOILLET · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
Pistestatus
  • 10 ALPE GIOMEIN2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 11 GRANR-PREDEVE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 12 MURO EUROPA · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 13 VENTINA CIELO · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 14 BABY CRETAZ · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 16 CIELO ALTO - CERVINIA · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 16BI CIELO ALTO - CERVINIA · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 2 CRETAZ · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 21 CIELO ALTO 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 22 CIELO ALTO 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 24 PANCHERON · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 24BI PANCHERON 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 26 ROCCE NERE 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 27 ROCCE NERE 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 29 ROCCE BIANCHE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 29B ALPE1 ALTA · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 3 P.TORR-P.D.VEA · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 3.0 P VEAU-PIROV · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 3.00 PIROV-CERVI · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 30 CRETAZ V - PLAN TORRETTE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 34 RACCORDO CIELO ALTO - BARDONEY · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 35 VENTINA-COL C · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 36 GRAN SOMETTA 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 37 GRAN SOMETTA 3 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 38 GRAN SOMETTA 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 39 GASPARD · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 3B FALLINIERE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 4 PLAN TORRETTE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 46 BONTADINI 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 47 FORNET 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 5 PLAN MAIS-CERV · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 59 NERA CERVINO · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 5BIS VALLONE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 6 TEODULO-BONTAD · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 6.0 FORNET 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 6.00 PLAN MAIS.1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 62 GRAN ROC · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 6B THEOD-PLAN M · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 7.0 VENTINA GOIL · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 7.00 VENTINA BAR · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 70 SNOWPARK · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 7A VENTINA GHIAC · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 7BIS COPPA DEL MONDO · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 8 BABY VIELLE 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 8B BABY VIELLE 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 9B MORENE FURGG · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
Forbindelser efter retning

De viste dele er kun delvis information og bekræfter hverken gennemkørsel eller aktuel offentlig adgang.

Breuil-Cervinia → Zermatt via Plateau Rosa

  • CZ ZERMATT · Meldt åben

Breuil-Cervinia → Zermatt via Teodulo

  • CZ1 ZERMATT BIS · Meldt lukket

Breuil-Cervinia → Valtournenche

  • VALTOURNENCHE · Meldt lukket
Officiel kilde ↗

Valle d’Aosta · Station Lago Goillet snow

Station Lago Goillet · Bjergområdet Breuil-CerviniaArkiveret melding

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 09.00
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Lago Goillet (2.541 m) · Målt snedybdeAutomatisk offentliggjort, ikke valideret timemiddel af samlet snedybde på jorden i centimeter. Kilden bruger UTC. Den seneste timerække kan være ufuldstændig.0
Officiel kilde ↗

Zermatt / Cervinia · offentliggjorte sektorer

Seneste hentning mislykkedes. Gemte meldinger nedenfor er historiske.

IT · Breuil-Cervinia · Opført af kilden: lifteArkiveret melding

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 09.20

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 3

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Kun lifter i denne sektor opført af kilden. Ingen grænseoverskridende total.

Liftstatus
  • Breuil-Cervinia - Plan Maison · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
  • Plan Maison - Cime Bianche Laghi · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
  • Cime Bianche Laghi - Plateau Rosa · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

SkiLife · Drift · Breuil-Cervinia

IT · Breuil-Cervinia · SkiLife · Drift ifølge kilden4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 09.36

Åbne ifølge kildens liftliste: 4 / 15

Pistestatus · 0 / 46

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

SkiLife · Drift · Breuil-Cervinia

IT · Breuil-Cervinia · SkiLife · Drift ifølge kilden3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
3. nov. 2026, 16.45

Åbne ifølge kildens liftliste: 1 / 15

Pistestatus · 0 / 46

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Valle d’Aosta · Station Lago Goillet snow

Station Lago Goillet · Bjergområdet Breuil-Cervinia4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 09.00
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Lago Goillet (2.541 m) · Målt snedybdeAutomatisk offentliggjort, ikke valideret timemiddel af samlet snedybde på jorden i centimeter. Kilden bruger UTC. Den seneste timerække kan være ufuldstændig.0
Officiel kilde ↗

Valle d’Aosta · Station Lago Goillet snow

Station Lago Goillet · Bjergområdet Breuil-Cervinia3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
3. nov. 2026, 23.00
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Lago Goillet (2.541 m) · Målt snedybdeAutomatisk offentliggjort, ikke valideret timemiddel af samlet snedybde på jorden i centimeter. Kilden bruger UTC. Den seneste timerække kan være ufuldstændig.0
Officiel kilde ↗

Zermatt / Cervinia · offentliggjorte sektorer

IT · Breuil-Cervinia · Opført af kilden: lifte4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 09.20

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 3

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Zermatt / Cervinia · offentliggjorte sektorer

IT · Breuil-Cervinia · Opført af kilden: lifte3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
3. nov. 2026, 23.50

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 3

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Cervinia?

For Cervinia viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 07.00, modelleret snefald på 3,4 mm i 2.050 m, 4,1 mm i 2.550 m og 4,1 mm i 3.300 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Rome). Prognosekilde ↗

Hvilke lifte er åbne i Cervinia?

Lifte: 4 af 15 åbne (IT · Breuil-Cervinia · SkiLife · Drift ifølge kilden; SkiLife; Hentet 4. nov., 10.08 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 46 åbne (IT · Breuil-Cervinia · SkiLife · Drift ifølge kilden; SkiLife; Hentet 4. nov., 10.08 · kildetid ubekræftet). Den seneste opdatering mislykkedes; værdierne stammer fra en tidligere hentning. Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Valle d’Aosta · Italien

Lær bjerget at kende

Plan Maison giver et bredt udgangspunkt på bjerget over Breuils dalgryde. Cretaz og Pancheron giver en anden vej fra landsbyen, mens området Cime Bianche Laghi fører mod højere terræn og forbindelsen til Valtournenche.

Landsbyen Breuil-Cervinia
2.050 m[2]
Oplyst lokal pistelængde
103 km for Breuil-Cervinia ifølge Valle d’Aostas turistråd[2]
Meldingssted Plan Maison
2.555 m[4][6]
Meldingssted Plateau Rosa
3.480 m[4][6]

Før din skidag

Gælder prognosen også Valtournenche og Zermatt?

Prognosen bruger et punkt i Breuil-Cervinia. Valtournenche og Zermatt deler det sammenhængende skiområde, men har eget terræn og egne meldinger. Cervino Ski Paradise fremhæver også Chamois og Torgnon; det gør ikke hvert område til en del af denne lokale prognose eller liftoptælling.[1][5]

Hvilken højde skal jeg bruge for Plan Maison eller Plateau Rosa?

Sammenlign samme time i alle tre højder. Værdien i 2.550 m ligger tæt på det angivne meldingssted Plan Maison i 2.555 m; værdien i 3.300 m ligger under Plateau Rosa i 3.480 m. Ingen af dem er en prognose på den station.[4][9]

Kan jeg se, om forbindelsen til Zermatt er åben nu?

Tjek operatørens angivne forbindelser og lifterne til hjemturen. Den italienske tabel er foreløbig til kl. 08.30 og opdateres ifølge kilden derefter i realtid. De gennemgåede kildetider bekræfter ikke tidszone eller observationstid for hver lift; PisteWindow bekræfter derfor ikke en aktuel passage.[3][4][5]

Hvorfor mangler en verificeret snedybde for Cervinia?

Den gennemgåede italienske datakilde og SkiLife-siden nævner lokale snesteder, men deres betegnelser for snedybde og snefald stemmer ikke konsekvent overens. Præcise observationstider er heller ikke bekræftet. PisteWindow viser derfor ikke tallene og erstatter dem ikke med en schweizisk snemåling.[4][6]

Hvilke webkameraer hjælper med at sammenligne landsbyen og det høje bjerg?

Brug det angivne kamera i Breuil-Cervinia til landsbyen, Plan Maison til mellemterrænet og Plateau Rosa til højere terræn. Tjek tidspunktet for hvert billede. Listen omfatter også kameraer i Valtournenche og Schweiz; et billede fra et andet sted beskriver ikke din piste.[8]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Cervino Ski Paradise · SkiløbCervino S.p.A.
  2. Breuil-Cervinia · Valtournenche · Zermatt · Områdets afgrænsningAostadalen turisme
  3. Cervino Ski Paradise · Vejr-, lift- og pistemeldingCervino S.p.A.
  4. Breuil-Cervinia · Meldingsdata og målestederCervino S.p.A. website data service
  5. Breuil-Cervinia · SektormeldingerZermatt Bergbahnen AG
  6. Breuil-Cervinia · SnemeldingAVIF / SkiLife — Aostadalen liftoperatører
  7. Matterhorn · Kort over pisterneCervino S.p.A.
  8. Cervino Ski Paradise · WebkameraerCervino S.p.A.
  9. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo