Aostadalen · Italien
Valtournenche: sneprognose og vejret
For Valtournenche viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 22.00, modelleret snefald på 0,8 mm i 1.524 m, 7,7 mm i 2.200 m og 11,1 mm i 3.000 m i de 24 timer fra 5. nov., 05.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Rome). Prognosekilde
Meldte forhold for Valtournenche: Lifte: 0 af 8 åbne (IT · Valtournenche · SkiLife · Drift ifølge kilden; SkiLife; Hentet 5. nov., 04.08 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 23 åbne (IT · Valtournenche · SkiLife · Drift ifølge kilden; SkiLife; Hentet 5. nov., 04.08 · kildetid ubekræftet). Den seneste opdatering mislykkedes; værdierne stammer fra en tidligere hentning. Skiområdets officielle information
Valtournenche er den gamle dallandsby på den italienske side, på cirka 1.524 m i den øvre Valtournenche-dal. Breuil-Cervinia, højfjeldsstedet som de fleste skiløbere mener med Cervinia, er en landsby i samme kommune og ligger mere end 500 m højere.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
Den seneste opdatering mislykkedes. Værdierne stammer fra en tidligere hentning.
- Lifte
- 0 af 8 åbneIT · Valtournenche · SkiLife · Drift ifølge kilden
- Pister
- 0 af 23 åbneIT · Valtournenche · SkiLife · Drift ifølge kilden
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Åbner 28. nov. · om 23 dageOperatørens sæsondatoer · Kontrolleret 4. nov. 2026
Områdets dækning: Prognosen gælder landsbypunktet, ikke Breuil-Cervinia eller det fælles område Cervino Ski Paradise. Operatørens Cervinia-side udgiver kort over lifte og pister for Matterhorn-området, og Cervinia har her sin egen side for højfjeldsstedet.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
Valtournenche
-3 – 1 °C · 2.200 m · 5. nov. – 7. nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 4. nov., 22.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
Niveauerne 1.524, 2.200 og 3.000 m er modelestimater for landsbypunktet (45,87698° N, 7,62279° Ø), ikke målinger. Liften til Testa Grigia på 3.480 m og Plateau Rosa på omkring 3.500 m ligger over det højeste niveau.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 4. nov. 2026, 22.00 · Europe/Rome · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 5. nov. 2026, 05.00 | -2,4 | 0 | 88 | 0,4 |
| 5. nov. 2026, 06.00 | -2,2 | 0 | 89 | 0,4 |
| 5. nov. 2026, 07.00 | -1,9 | 0,1 | 89 | 0,6 |
| 5. nov. 2026, 08.00 | -1,6 | 0,1 | 89 | 0,5 |
| 5. nov. 2026, 09.00 | -0,7 | 0,1 | 94 | 0,2 |
| 5. nov. 2026, 10.00 | -0,1 | 0 | 96 | 0,4 |
| 5. nov. 2026, 11.00 | 0,4 | 0 | 97 | 0,4 |
| 5. nov. 2026, 12.00 | 0,7 | 0 | 97 | 0,2 |
| 5. nov. 2026, 13.00 | 0,9 | 0 | 99 | 0,9 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | 0,9 | 0 | 100 | 0,3 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | 1,1 | 0 | 97 | 0,1 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | 0,9 | 0 | 99 | 0,2 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | 0,7 | 0 | 93 | 0,3 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | 1 | 0 | 83 | 0,4 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | 0,7 | 0 | 87 | 0,5 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | 0,8 | 0 | 87 | 0,1 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | 0,2 | 0,4 | 94 | 0,4 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | 0,1 | 0,4 | 98 | 0,1 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | -0,1 | 0,9 | 99 | 0,2 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | 0 | 1,6 | 99 | 0,2 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | -0,1 | 1,8 | 99 | 0,4 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | -0,1 | 1,4 | 98 | 0,1 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | -0,2 | 2,2 | 99 | 0,2 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | -0,3 | 2,1 | 99 | 0,2 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | -0,1 | 1,2 | 97 | 0,6 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | -0,3 | 0,8 | 97 | 0,6 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | -0,4 | 0,6 | 96 | 0,6 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | -0,5 | 0,6 | 95 | 0,9 |
| 6. nov. 2026, 09.00 | -0,1 | 0,2 | 96 | 0,7 |
| 6. nov. 2026, 10.00 | 0,3 | 0,1 | 94 | 0,8 |
| 6. nov. 2026, 11.00 | 0,2 | 0,2 | 95 | 0,6 |
| 6. nov. 2026, 12.00 | -0,2 | 0,3 | 99 | 0,9 |
| 6. nov. 2026, 13.00 | -0,1 | 0,6 | 98 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 14.00 | -0,2 | 0,2 | 100 | 1,5 |
| 6. nov. 2026, 15.00 | -0,6 | 0,4 | 100 | 2 |
| 6. nov. 2026, 16.00 | -0,1 | 0,6 | 94 | 0,4 |
| 6. nov. 2026, 17.00 | -0,5 | 0,1 | 99 | 0,7 |
| 6. nov. 2026, 18.00 | -0,6 | 0 | 94 | 0,3 |
| 6. nov. 2026, 19.00 | -1,3 | 0 | 99 | 0,7 |
| 6. nov. 2026, 20.00 | -1,3 | 0 | 99 | 0,3 |
| 6. nov. 2026, 21.00 | -1,6 | 0 | 95 | 2,1 |
| 6. nov. 2026, 22.00 | -1,4 | 0 | 95 | 1,6 |
| 6. nov. 2026, 23.00 | -1,6 | 0 | 93 | 0,7 |
| 7. nov. 2026, 00.00 | -1,9 | 0 | 97 | 0,1 |
| 7. nov. 2026, 01.00 | -1,4 | 0 | 89 | 1,4 |
| 7. nov. 2026, 02.00 | -2,2 | 0 | 95 | 0,7 |
| 7. nov. 2026, 03.00 | -2,5 | 0 | 96 | 0,6 |
| 7. nov. 2026, 04.00 | -2,4 | 0 | 94 | 0,5 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 7,7 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 11/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 6 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: +0,5 °C · 62 h
4. nov. 2026, 16.00 → 4. nov. 2026, 22.00
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Rome
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
-7,6°C
Vind: 0,4 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 22.00-2,4°C
Vind: 0,4 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 22.001,2°C
Vind: 0,6 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 22.00Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
5. nov., 05.00 → 6. nov., 05.00
1.524 m
0,8 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.200 m
7,7 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
3.000 m
11,1 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 3/3 vurderede timer
3 h · Egnet vejr · 3/3 vurderede timer
3 h · Egnet vejr · 3/3 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
-2,4°Mulighed for sneproduktion
11 / 48 hLængste kuldeperiode: 6 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 5. nov. 2026 | -2,4° / 1,1° | 2 mm (19 h) |
| 6. nov. 2026 | -1,6° / 0,3° | 14,9 mm (24 h) |
| 7. nov. 2026 | -2,5° / -1,4° | 0 mm (5 h) |
Udbyderens opdatering: 4. nov., 22.00 · Hentet: 5. nov., 00.17 · Europe/Rome
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
0,5°C varmere i de fælles prognosetimer.
Fælles prognoseperiode5. nov. 2026, 05.00 — 7. nov. 2026, 19.0062 h · 2.200 m · Europe/Rome
Timer mellem udbyderens opdateringer6 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- +0,5 °CTidligere prognose: -1,1 °C
Seneste prognose: -0,6 °C - Samlet nedbørPrognose
- -4,9 mmTidligere prognose: 22 mm
Seneste prognose: 17,1 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- -6,5 mmTidligere prognose: 19 mm
Seneste prognose: 12,5 mm - Timer med egnet vejrModelleret
- -6 hTidligere prognose: 21 h
Seneste prognose: 15 h
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | -1,1 °C | -0,6 °C | +0,5 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 22 mm | 17,1 mm | -4,9 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | 19 mm | 12,5 mm | -6,5 mm |
| Timer med egnet vejrModelleret | 21 h | 15 h | -6 h |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 4. nov. 2026, 16.00
Hentet: 4. nov. 2026, 19.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 4. nov. 2026, 22.00
Hentet: 5. nov. 2026, 00.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Valtournenche Murailles
Seneste hentning mislykkedes. Gemte meldinger nedenfor er historiske.
Ingen gemt melding. Se den officielle kilde.
SkiLife · Valtournenche snow report
Valtournenche · Snemelding Salette og baseArkiveret melding
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 03-11-2026 16:46
| Målested | cm |
|---|---|
| Salette (2.245 m) · Meldt snedybdeSnemængde meldt af SkiLife for stedet. Observationstidspunkt og målemetode er ubekræftede. | 15 |
| Valtournenche base (1.524 m) · Meldt snedybdeSnemængde meldt af SkiLife for stedet. Observationstidspunkt og målemetode er ubekræftede. | 10 |
SkiLife · Drift · Valtournenche
IT · Valtournenche · SkiLife · Drift ifølge kildenMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 16.45
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 8
Pistestatus · 0 / 23
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Kun navngivne lokale elementer opført af kilden; aktuel adgang og fuldstændig oversigt er ikke verificeret.
Liftstatus
- B - Buffalo · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- C - Segg. Becca d'Aran · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- D - Desert · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- D - Salette · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- E - Segg. La Motta · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- F - Segg. Bec Carre · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- G - Segg. DuCol · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- H - SG h GRAN SOMETTA · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
Pistestatus
- 1 R BLANCHE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 10 DU COL · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 11 GRAN SOMETTA · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 12 GRAN LAGO · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 14 TUNNEL · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 15 E NOUSSAN · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 15A SIGARI · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 16 GRAN COLLET · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 18 PARCO GIOCHI · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 1A CHATEAU · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 1BIS TRECAR · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 2 CAMPETTO · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 20 SKI CROSS · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 3 CROTS · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 4 MOTTA · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 5 CANESTRINI · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 5A CANESTRINI BIS · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 6 CANALINO · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 7 100 FONTAINE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 8 ROISETTE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 8A BECCA D'ARAN · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 8BIS SALETTE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 9 BARACON · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
Forbindelser efter retning
De viste dele er kun delvis information og bekræfter hverken gennemkørsel eller aktuel offentlig adgang.
Valtournenche → Cervinia-Valtournenche
- Cervinia-Valtournenche · Meldt lukket
Zermatt / Cervinia · offentliggjorte sektorer
IT · Valtournenche · ingen liftoversigt leveretMelding utilgængelig
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
SkiLife · Valtournenche snow report
Valtournenche · Snemelding Salette og base4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 03-11-2026 16:46
| Målested | cm |
|---|---|
| Salette (2.245 m) · Meldt snedybdeSnemængde meldt af SkiLife for stedet. Observationstidspunkt og målemetode er ubekræftede. | 15 |
| Valtournenche base (1.524 m) · Meldt snedybdeSnemængde meldt af SkiLife for stedet. Observationstidspunkt og målemetode er ubekræftede. | 10 |
SkiLife · Drift · Valtournenche
IT · Valtournenche · SkiLife · Drift ifølge kilden5. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 16.45
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 8
Pistestatus · 0 / 23
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗SkiLife · Drift · Valtournenche
IT · Valtournenche · SkiLife · Drift ifølge kilden4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 16.45
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 8
Pistestatus · 0 / 23
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗SkiLife · Drift · Valtournenche
IT · Valtournenche · SkiLife · Drift ifølge kilden3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 3. nov. 2026, 16.46
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 8
Pistestatus · 0 / 23
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Zermatt / Cervinia · offentliggjorte sektorer
IT · Valtournenche · ingen liftoversigt leveret5. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Zermatt / Cervinia · offentliggjorte sektorer
IT · Valtournenche · ingen liftoversigt leveret4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Zermatt / Cervinia · offentliggjorte sektorer
IT · Valtournenche · ingen liftoversigt leveret3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Valtournenche?
For Valtournenche viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 22.00, modelleret snefald på 0,8 mm i 1.524 m, 7,7 mm i 2.200 m og 11,1 mm i 3.000 m i de 24 timer fra 5. nov., 05.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Rome). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Valtournenche?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Valtournenche. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Valtournenche?
Lifte: 0 af 8 åbne (IT · Valtournenche · SkiLife · Drift ifølge kilden; SkiLife; Hentet 5. nov., 04.08 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 23 åbne (IT · Valtournenche · SkiLife · Drift ifølge kilden; SkiLife; Hentet 5. nov., 04.08 · kildetid ubekræftet). Den seneste opdatering mislykkedes; værdierne stammer fra en tidligere hentning. Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Ifølge Wikipedia ligger skiområdet i Breuil-Cervinia mellem 2.050 og 3.500 m, med svævebanen Breuil–Plan Maison på 2.555 m og en lift til Testa Grigia på 3.480 m. Stedet deler skiområde med Zermatt via Plateau Rosa-gletsjeren og når en del af Valtournenche-området via Cime Bianche-passet.
Før din skidag
Er Valtournenche det samme som Cervinia?
Nej. Valtournenche er kommunens landsby på omkring 1.524 m. Breuil-Cervinia, på 2.050 m, er en landsby i samme kommune og basen for det meste skiløb i højden. Brug denne side til landsbyen og Cervinia-siden til stedet.[5][4]
Kan jeg stå på ski fra Valtournenche til Zermatt?
Stedet Breuil-Cervinia deler skiområde med Zermatt via Plateau Rosa-gletsjeren. Ifølge Wikipedia virker forbindelsen, når vejret tillader det, og de italienske lifte er åbne. Den starter fra højfjeldsstedet, ikke fra landsbyen.[5]
Hvor finder jeg det officielle italienske kort over pisterne?
Operatørens side tilbyder en PDF med navnet Slopes and ski lifts in the Matterhorn area og reklamerer for appen Cervino Ski Paradise til pistesøgning og vejr. Adressen er Località Bardoney i Breuil Cervinia.[3]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Valtournenche · Placering og højdeOpenStreetMap / Mapcarta
- Valtournenche · Placering og højdeAostadalen Turisme
- Valtournenche · SkiområdeCervino S.p.A.
- Valtournenche · Fakta og områdeinformationWikipedia
- Breuil-Cervinia · Fakta og områdeinformationWikipedia
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo