Valais · Schweiz
Zermatt: sneprognose og vejret
For Zermatt viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 07.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.608 m, 0 mm i 2.200 m og 0 mm i 3.000 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Zurich). Prognosekilde
Meldte forhold for Zermatt: Lifte: 0 af 8 åbne (CH · Matterhorn Glacier Paradise – Schwarzsee · Opført af kilden: lifte; Zermatt Bergbahnen; Hentet 4. nov., 09.22 · kildetid ubekræftet). Snedybde: 30 cm (ved Matterhorn Glacier Paradise; skiområdets melding; Zermatt Bergbahnen; Hentet 4. nov., 09.22 · kildetid ubekræftet). Den seneste opdatering mislykkedes; værdierne stammer fra en tidligere hentning. Skiområdets officielle information
Zermatt er den bilfri schweiziske landsby ved foden af Matterhorn og den schweiziske ende af det, den italienske operatør markedsfører som Cervino Ski Paradise. Prognosen gælder landsbypunktet; gletsjeren og den italienske side ligger meget højere og længere væk.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
Den seneste opdatering mislykkedes. Værdierne stammer fra en tidligere hentning.
- Lifte
- 0 af 8 åbneCH · Matterhorn Glacier Paradise – Schwarzsee · Opført af kilden: lifte
- Pister
- Ikke meldt
- Snedybde
- 30 cmved Matterhorn Glacier Paradise · skiområdets melding
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Operatørens Zermatt-side opfører fem skiområder: Matterhorn Glacier Paradise–Schwarzsee, Sunnegga–Rothorn, Gornergrat, Breuil-Cervinia og Valtournenche. De to sidste er italienske og har egne sider; ingen af de fem er en landsbyprognose.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
Zermatt
-2 – 5 °C · 2.200 m · 4. nov. – 6. nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 4. nov., 07.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
Niveauerne 1.608, 2.200 og 3.000 m er modelestimater for landsbypunktet (46,019985° N, 7,748632° Ø), ikke målinger. Klein Matterhorn på 3.883 m ligger langt over det højeste niveau, så gletsjerforhold kræver operatørens egen rapport.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 4. nov. 2026, 07.00 · Europe/Zurich · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 4. nov. 2026, 11.00 | 0,9 | 0 | 59 | 1,8 |
| 4. nov. 2026, 12.00 | 1,6 | 0 | 59 | 3 |
| 4. nov. 2026, 13.00 | 2 | 0 | 61 | 3,9 |
| 4. nov. 2026, 14.00 | 2,2 | 0 | 60 | 3,2 |
| 4. nov. 2026, 15.00 | 2,4 | 0 | 59 | 1,7 |
| 4. nov. 2026, 16.00 | 1,8 | 0 | 65 | 1,1 |
| 4. nov. 2026, 17.00 | -0,1 | 0 | 79 | 0,9 |
| 4. nov. 2026, 18.00 | -0,6 | 0 | 75 | 1,7 |
| 4. nov. 2026, 19.00 | -0,9 | 0 | 72 | 1,8 |
| 4. nov. 2026, 20.00 | -1,3 | 0 | 70 | 2,6 |
| 4. nov. 2026, 21.00 | -1,4 | 0 | 72 | 2,4 |
| 4. nov. 2026, 22.00 | -1,8 | 0 | 69 | 3,1 |
| 4. nov. 2026, 23.00 | -1,7 | 0 | 67 | 2,6 |
| 5. nov. 2026, 00.00 | -1,6 | 0 | 67 | 2,6 |
| 5. nov. 2026, 01.00 | -2 | 0 | 68 | 3,5 |
| 5. nov. 2026, 02.00 | -1,5 | 0 | 67 | 2,3 |
| 5. nov. 2026, 03.00 | -1,6 | 0 | 67 | 2,8 |
| 5. nov. 2026, 04.00 | -1,5 | 0 | 70 | 2,5 |
| 5. nov. 2026, 05.00 | -1,7 | 0 | 71 | 3 |
| 5. nov. 2026, 06.00 | -1,4 | 0 | 70 | 2,9 |
| 5. nov. 2026, 07.00 | -1,3 | 0 | 69 | 3 |
| 5. nov. 2026, 08.00 | -1,3 | 0 | 68 | 3,6 |
| 5. nov. 2026, 09.00 | -0,4 | 0 | 66 | 3,1 |
| 5. nov. 2026, 10.00 | 1,5 | 0 | 62 | 1,9 |
| 5. nov. 2026, 11.00 | 2,8 | 0 | 60 | 1,4 |
| 5. nov. 2026, 12.00 | 3,8 | 0 | 58 | 0,8 |
| 5. nov. 2026, 13.00 | 4,3 | 0 | 57 | 1,3 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | 4,5 | 0 | 58 | 0,8 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | 3,8 | 0 | 68 | 0,5 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | 2,6 | 0 | 77 | 0,5 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | 1,9 | 0 | 72 | 0,9 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | 1,9 | 0 | 64 | 1,8 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | 2 | 0 | 65 | 1,6 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | 1,7 | 0 | 67 | 1,7 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | 2 | 0 | 62 | 2,2 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | 2,2 | 0 | 62 | 2 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | 2 | 0 | 61 | 2,1 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | 1,7 | 0 | 60 | 2,4 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | 2 | 0 | 63 | 1,9 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | 1,5 | 0 | 68 | 1,8 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | 1,2 | 0 | 72 | 1,6 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | 0,9 | 0 | 79 | 1,4 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | 0,6 | 0,1 | 83 | 1,5 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | 0,6 | 0 | 81 | 1,5 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | 0,4 | 0,1 | 85 | 1,8 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | 0,4 | 0 | 82 | 2 |
| 6. nov. 2026, 09.00 | 1 | 0 | 80 | 1,1 |
| 6. nov. 2026, 10.00 | 1,7 | 0 | 79 | 0,8 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 17/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 16 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Endnu ingen sammenlignelig prognosehistorik.
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Zurich
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
-3,6°C
Vind: 3 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 07.000,9°C
Vind: 1,8 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 07.006°C
Vind: 1,4 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 07.00Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
4. nov., 11.00 → 5. nov., 11.00
1.608 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.200 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
3.000 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
0,9°Mulighed for sneproduktion
17 / 48 hLængste kuldeperiode: 16 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 4. nov. 2026 | -1,8° / 2,4° | 0 mm (13 h) |
| 5. nov. 2026 | -2° / 4,5° | 0 mm (24 h) |
| 6. nov. 2026 | 0,4° / 2° | 0,2 mm (11 h) |
Udbyderens opdatering: 4. nov., 07.00 · Hentet: 4. nov., 09.18 · Europe/Zurich
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Prognosekilden eller beregningen har ændret sig.
Sammenligningsdetaljer
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
Udstedt: 4. nov. 2026, 07.00 · Hentet: 4. nov. 2026, 09.18
Åbn gemt prognose ↗
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Zermatt / Cervinia · offentliggjorte sektorer
Seneste hentning mislykkedes. Gemte meldinger nedenfor er historiske.
CH · Matterhorn Glacier Paradise – Schwarzsee · Opført af kilden: lifteArkiveret melding
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 09.20
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 8
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Kun lifter i denne sektor opført af kilden. Ingen grænseoverskridende total.
Liftstatus
- Zermatt - Furi (Pendelbahn) · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Furi - Trockener Steg (Pendelbahn) · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Matterhorn Glacier Ride I · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Matterhorn Glacier Ride II · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Furggsattel · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Plateau Rosa 1 · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Plateau Rosa 2 · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- Plateau Rosa 3 · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
- 85.2 Matterhorn Glacier Paradise · Meldt åben · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 72 Furggsattel · Meldt åben · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 73 Gandegg · Meldt åben · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 80 Testa Grigia · Meldt åben · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 83 Plateau Rosa · Meldt åben · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 84 Ventina Glacier · Meldt åben · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 88 Testa II · Meldt åben · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 87 Verbindungspiste · Meldt åben · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
- 85.1 Matterhorn Glacier Paradise · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
CH · Sunnegga - Rothorn · ingen liftoversigt leveretArkiveret melding
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 09.20
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗CH · Gornergrat · ingen liftoversigt leveretArkiveret melding
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗CH · Zermatt offentliggjorte snedybdestederArkiveret melding
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 09.20
| Målested | cm |
|---|---|
| Matterhorn Glacier Paradise · Meldt snedybdeKilden angiver en samlet opdatering uden bekræftet tidszone. Måletiden på dette sted er ikke oplyst. | 30 |
| Zermatt · Meldt snedybdeKilden angiver en samlet opdatering uden bekræftet tidszone. Måletiden på dette sted er ikke oplyst. | 2 |
SLF · Zermatt study plot
Zermatt study plot 4ZE0Arkiveret melding
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 07.00
| Målested | cm |
|---|---|
| Zermatt (1.600 m) · Målt snedybdeManuelt målt samlet snedybde på jorden (HS) i centimeter ved SLF-forsøgsfeltet 4ZE0. Observationen gælder kun lokalt ved stationen. | 0 |
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Zermatt / Cervinia · offentliggjorte sektorer
CH · Matterhorn Glacier Paradise – Schwarzsee · Opført af kilden: lifte4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 09.20
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 8
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗CH · Sunnegga - Rothorn · ingen liftoversigt leveret4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 09.20
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗CH · Gornergrat · ingen liftoversigt leveret4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗CH · Zermatt offentliggjorte snedybdesteder4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 09.20
| Målested | cm |
|---|---|
| Matterhorn Glacier Paradise · Meldt snedybdeKilden angiver en samlet opdatering uden bekræftet tidszone. Måletiden på dette sted er ikke oplyst. | 30 |
| Zermatt · Meldt snedybdeKilden angiver en samlet opdatering uden bekræftet tidszone. Måletiden på dette sted er ikke oplyst. | 2 |
Zermatt / Cervinia · offentliggjorte sektorer
CH · Matterhorn Glacier Paradise – Schwarzsee · Opført af kilden: lifte3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 3. nov. 2026, 23.50
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 8
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗CH · Sunnegga - Rothorn · ingen liftoversigt leveret3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 3. nov. 2026, 23.50
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗CH · Gornergrat · ingen liftoversigt leveret3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗CH · Zermatt offentliggjorte snedybdesteder3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 3. nov. 2026, 23.50
| Målested | cm |
|---|---|
| Matterhorn Glacier Paradise · Meldt snedybdeKilden angiver en samlet opdatering uden bekræftet tidszone. Måletiden på dette sted er ikke oplyst. | 30 |
| Zermatt · Meldt snedybdeKilden angiver en samlet opdatering uden bekræftet tidszone. Måletiden på dette sted er ikke oplyst. | 2 |
SLF · Zermatt study plot
Zermatt study plot 4ZE04. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 07.00
| Målested | cm |
|---|---|
| Zermatt (1.600 m) · Målt snedybdeManuelt målt samlet snedybde på jorden (HS) i centimeter ved SLF-forsøgsfeltet 4ZE0. Observationen gælder kun lokalt ved stationen. | 0 |
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Zermatt?
For Zermatt viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 07.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.608 m, 0 mm i 2.200 m og 0 mm i 3.000 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Zurich). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Zermatt?
Snedybde: 30 cm (ved Matterhorn Glacier Paradise; skiområdets melding; Zermatt Bergbahnen; Hentet 4. nov., 09.22 · kildetid ubekræftet). Den seneste opdatering mislykkedes; værdierne stammer fra en tidligere hentning. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Zermatt?
Lifte: 0 af 8 åbne (CH · Matterhorn Glacier Paradise – Schwarzsee · Opført af kilden: lifte; Zermatt Bergbahnen; Hentet 4. nov., 09.22 · kildetid ubekræftet). Den seneste opdatering mislykkedes; værdierne stammer fra en tidligere hentning. Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Biler med forbrændingsmotor er ikke tilladt i Zermatt, og de fleste gæster ankommer med tandhjulsbane fra Täsch. Gornergratbanen tager cirka 29 minutter til 3.089 m, og svævebanen til Klein Matterhorn når 3.883 m. Zermatt er også vestlig endestation for Glacier Express.
Før din skidag
Kan jeg køre bil til Zermatt?
Nej. Landsbyen er en zone uden biler med forbrændingsmotor, og næsten alle køretøjer der er batteridrevne. De fleste gæster tager tandhjulsbanen fra Täsch, som Wikipedia kalder Zermatt-shuttlen.[4]
Hvilke skiområder opfører Zermatts operatør?
Matterhorn Glacier Paradise–Schwarzsee, Sunnegga–Rothorn og Gornergrat på schweizisk side samt Breuil-Cervinia og Valtournenche på italiensk. Ifølge siden er Zermatt og Cervinia forbundet til fods og på ski.[3]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Zermatt · Placering og højdeGeoNames
- Zermatt · Placering og højdeGemeinde Zermatt
- Zermatt · SkiområdeZermatt Bergbahnen
- Zermatt · Fakta og områdeinformationWikipedia
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo