Tarentaise · Savoie · Frankrike
Väderprognos och snöprognos för Brides-les-Bains
För Brides-les-Bains visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 4 nov. 16:00, modellerat snöfall på 0 mm på 610 m under de 24 timmarna från 4 nov. 22:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla
Rapporterat läge för Brides-les-Bains: Liftar: 0 av 42 öppna (Méribel; Les 3 Vallées; Hämtad 4 nov. 21:22 · källtid obekräftad). Pister: 0 av 91 öppna (Méribel; Les 3 Vallées; Hämtad 4 nov. 21:22 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information
Brides-les-Bains är en dalby med gondolförbindelse via Olympe mot Méribel.
Idag i korthet
Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.
- Liftar
- 0 av 42 öppnaMéribel
- Brides-les-Bains · Olympe 1 0 av 1 öppna
- Pister
- 0 av 91 öppnaMéribel
- Snödjup
- Inte rapporterat
- Säsong
- Öppnar 5 dec. · om 31 dagarOperatörens säsongsdatum · Kontrollerat 4 nov. 2026
Områdets omfattning: Olympe 1 avgår från byn; pisterna på den officiella kartan finns i Méribel. De 600 km avser hela Les 3 Vallées, inte ett eget pistbestånd i Brides.
Din vinterbild
Aktuell översikt
Snön under dina skidor.
Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.
4 – 18 °C · 610 m · 4 nov. – 6 nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Utfärdad 4 nov. 16:00
Källor och metod
Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.
Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.
Prognosen gäller gondolens dalstationspunkt på 610 m. Det är modellerat väder, inte en stationsmätning eller en prognos för ett skidområde i Méribel.
Berget, timme för timme
Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.
Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48
Utfärdad: 4 nov. 2026 16:00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognosvärden timme för timme
| Lokal tid | Temperatur °C | Nederbörd mm | Luftfuktighet % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 4 nov. 2026 22:00 | 4,2 | 0 | 68 | 0,7 |
| 4 nov. 2026 23:00 | 5,2 | 0 | 65 | 0,2 |
| 5 nov. 2026 00:00 | 5,3 | 0 | 65 | 0,2 |
| 5 nov. 2026 01:00 | 5,7 | 0 | 65 | 0,9 |
| 5 nov. 2026 02:00 | 6,2 | 0 | 63 | 0,5 |
| 5 nov. 2026 03:00 | 5,9 | 0 | 62 | 0,5 |
| 5 nov. 2026 04:00 | 5,8 | 0 | 68 | 0,4 |
| 5 nov. 2026 05:00 | 7,6 | 0 | 58 | 1 |
| 5 nov. 2026 06:00 | 8,1 | 0 | 56 | 0,9 |
| 5 nov. 2026 07:00 | 6,9 | 0 | 60 | 1,1 |
| 5 nov. 2026 08:00 | 6,7 | 0 | 60 | 0,5 |
| 5 nov. 2026 09:00 | 7,3 | 0 | 61 | 0,2 |
| 5 nov. 2026 10:00 | 10,9 | 0 | 57 | 0,5 |
| 5 nov. 2026 11:00 | 13,7 | 0 | 42 | 0,7 |
| 5 nov. 2026 12:00 | 15,8 | 0 | 36 | 1 |
| 5 nov. 2026 13:00 | 16,9 | 0 | 38 | 1,4 |
| 5 nov. 2026 14:00 | 17,5 | 0 | 40 | 1,8 |
| 5 nov. 2026 15:00 | 17,2 | 0 | 43 | 1,6 |
| 5 nov. 2026 16:00 | 15 | 0 | 50 | 1,4 |
| 5 nov. 2026 17:00 | 11,3 | 0 | 63 | 0,3 |
| 5 nov. 2026 18:00 | 9,9 | 0 | 66 | 0,3 |
| 5 nov. 2026 19:00 | 9,8 | 0 | 63 | 0,6 |
| 5 nov. 2026 20:00 | 9,2 | 0 | 64 | 0,4 |
| 5 nov. 2026 21:00 | 8,9 | 0 | 64 | 0,7 |
| 5 nov. 2026 22:00 | 8,4 | 0 | 67 | 0,3 |
| 5 nov. 2026 23:00 | 7,8 | 0 | 70 | 0,4 |
| 6 nov. 2026 00:00 | 6,6 | 0 | 78 | 0,2 |
| 6 nov. 2026 01:00 | 7,1 | 0 | 77 | 0,5 |
| 6 nov. 2026 02:00 | 7,7 | 0 | 75 | 0,2 |
| 6 nov. 2026 03:00 | 6,9 | 0 | 83 | 0,3 |
| 6 nov. 2026 04:00 | 6,3 | 0 | 86 | 0,2 |
| 6 nov. 2026 05:00 | 6,2 | 0 | 85 | 0,1 |
| 6 nov. 2026 06:00 | 6,1 | 0 | 85 | 0,4 |
| 6 nov. 2026 07:00 | 5,8 | 0 | 87 | 0,4 |
| 6 nov. 2026 08:00 | 6,5 | 0,1 | 90 | 0,7 |
| 6 nov. 2026 09:00 | 7,2 | 1,3 | 92 | 1 |
| 6 nov. 2026 10:00 | 8 | 0,6 | 96 | 0,2 |
| 6 nov. 2026 11:00 | 8,4 | 0,2 | 96 | 0,5 |
| 6 nov. 2026 12:00 | 8,3 | 0,5 | 96 | 0,3 |
| 6 nov. 2026 13:00 | 8,2 | 1,4 | 96 | 0,8 |
| 6 nov. 2026 14:00 | 8,7 | 1,3 | 93 | 0,4 |
| 6 nov. 2026 15:00 | 8,8 | 0,9 | 96 | 0,2 |
| 6 nov. 2026 16:00 | 8,9 | 0,7 | 90 | 1,7 |
| 6 nov. 2026 17:00 | 8 | 0,2 | 90 | 1,1 |
| 6 nov. 2026 18:00 | 7,6 | 0 | 87 | 0,7 |
| 6 nov. 2026 19:00 | 7,2 | 0 | 88 | 0 |
| 6 nov. 2026 20:00 | 6,8 | 0,1 | 91 | 0,4 |
| 6 nov. 2026 21:00 | 7,2 | 0,6 | 90 | 1 |
- Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
- 0 mm vattenekvivalent
- Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
- 0/48 h
- Längsta sammanhängande tidsfönster
- 0 h
Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.
Väder för snötillverkning
Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.
Stull (2011)Så ändrades prognosen
Temperaturändring för överlappande prognostimmar: +0,1 °C · 64 h
4 nov. 2026 10:00 → 4 nov. 2026 16:00
Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten
Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.
Säsongsutsikter
En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.
Bergsprognos timme för timme
Ett berg. Olika förhållanden.
Följ prognosen från byn till högre höjder.
Europe/Paris
Beräkning
Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.
4,2°C
Vind: 0,7 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 4 nov. 16:00Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.
Snöfallsprognos
Vatteninnehållet i prognosens snöfall.
4 nov. 22:00 → 5 nov. 22:00
610 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
Väder för snötillverkning i natt
I natt · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Lämpligt väder · 10/10 bedömda timmar
✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas
Beräkning för snötillverkning
Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.
Utsikter på kort sikt
Timprognos, anpassad för höjd.
Lufttemperatur
4,2°Snötillverkningspotential
0 / 48 hLängsta köldfönster: 0 h
| Resedatum | Lufttemperatur °C | Nederbörd mm |
|---|---|---|
| 4 nov. 2026 | 4,2° / 5,2° | 0 mm (2 h) |
| 5 nov. 2026 | 5,3° / 17,5° | 0 mm (24 h) |
| 6 nov. 2026 | 5,8° / 8,9° | 7,9 mm (22 h) |
Leverantörens uppdatering: 4 nov. 16:00 · Hämtat: 4 nov. 19:18 · Europe/Paris
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Schematisk höjdprofil
Så räknar vi
Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.
Stull (2011) ↗Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario för snöbalans
Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.
Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.
Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.
Prognosarkiv
Vad har ändrats i prognosen?
Jämför prognoser för samma timmar och höjd.
0,1°C varmare under de gemensamma prognostimmarna.
Gemensam prognosperiod4 nov. 2026 22:00 — 7 nov. 2026 14:0064 h · 610 m · Europe/Paris
Timmar mellan leverantörens uppdateringar6 h
- Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
- +0,1 °CTidigare prognos: 8,1 °C
Senaste prognos: 8,2 °C - Total nederbördPrognos
- −4,7 mmTidigare prognos: 15,5 mm
Senaste prognos: 10,8 mm - Fast nederbörd · mm vattenModellerat
- +0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm - Timmar med lämpligt väderModellerat
- +0 hTidigare prognos: 0 h
Senaste prognos: 0 h
| Detaljer | Tidigare prognos | Senaste prognos | Förändring |
|---|---|---|---|
| Genomsnittlig lufttemperaturPrognos | 8,1 °C | 8,2 °C | +0,1 °C |
| Total nederbördPrognos | 15,5 mm | 10,8 mm | −4,7 mm |
| Fast nederbörd · mm vattenModellerat | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Timmar med lämpligt väderModellerat | 0 h | 0 h | +0 h |
Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.
Utfärdad: 4 nov. 2026 10:00
Hämtad: 4 nov. 2026 14:17
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Utfärdad: 4 nov. 2026 16:00
Hämtad: 4 nov. 2026 19:18
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Så fungerar jämförelsen+
Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.
Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.
Prognosstatus
Snöläge och liftstatus
Skidortens officiella informationRapporter från skidområdena
Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.
Les 3 Vallées
Brides-les-Bains · Olympe 1Rapporttiden är obekräftad
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Öppna enligt källans liftlista: 0 / 1Utanför driftperioden: 1
Piststatus · Rapport saknas
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Källinformation: Endast den namngivna avgången Olympe 1 från byn visas. Andra Olympe-sektioner och pister ingår inte. Lågsäsong är ingen verifierad aktuell stängning, och källan anger ingen observationstid per post.
Liftstatus
- Olympe 1 · Utanför driftperioden · Källinformation: Lift från byn listad av källan; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
MéribelRapporttiden är obekräftad
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Öppna enligt källans liftlista: 0 / 42
Piststatus · 0 / 91
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Météo-France · Les 3 Vallées stations
Station Méribel · skiing context above Brides-les-BainsArkiverad rapport
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 17 apr. 2026 13:40
| Mätplats | cm |
|---|---|
| Meribel Mottaret (1 700 m) · Uppmätt snödjupTotalt marklager av snö, is och annat material. | 56 |
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Les 3 Vallées
Brides-les-Bains · Olympe 14 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Öppna enligt källans liftlista: 0 / 1Utanför driftperioden: 1
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Méribel4 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Öppna enligt källans liftlista: 0 / 42
Piststatus · 0 / 91
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Les 3 Vallées
Brides-les-Bains · Olympe 13 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Öppna enligt källans liftlista: 0 / 1Utanför driftperioden: 1
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Méribel3 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Öppna enligt källans liftlista: 0 / 42
Piststatus · 0 / 91
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Météo-France · Les 3 Vallées stations
Station Méribel · skiing context above Brides-les-Bains4 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 17 apr. 2026 13:40
| Mätplats | cm |
|---|---|
| Meribel Mottaret (1 700 m) · Uppmätt snödjupTotalt marklager av snö, is och annat material. | 56 |
Frågor om snö och liftar
Hur mycket snö väntas i Brides-les-Bains?
För Brides-les-Bains visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 4 nov. 16:00, modellerat snöfall på 0 mm på 610 m under de 24 timmarna från 4 nov. 22:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla ↗
Hur stort är snödjupet i Brides-les-Bains?
PisteWindow har ingen aktuell snödjupsrapport för Brides-les-Bains. Prognosvärden är modellerat snöfall, inte snödjup. Skidortens officiella information ↗
Vilka liftar är öppna i Brides-les-Bains?
Liftar: 0 av 42 öppna (Méribel; Les 3 Vallées; Hämtad 4 nov. 21:22 · källtid obekräftad). Pister: 0 av 91 öppna (Méribel; Les 3 Vallées; Hämtad 4 nov. 21:22 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information ↗
Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?
Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.
Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.
Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.
Lär känna berget
Den ursprungliga schematiska illustrationen visar en dalby och en gondol mot skidterrängen. Den är varken karta eller en bild av aktuella förhållanden.
Inför din skiddag
Hur når jag Méribel från Brides-les-Bains?
Olympe-gondolen förbinder byn med skidområdet vid Méribel. Kontrollera att alla nödvändiga delar är i drift före resan; kartan bekräftar inte öppning.[1][4]
Ligger de angivna pisterna i Brides-les-Bains?
Den officiella kartan visar pister i Méribel. Öppningsrapporten för Brides innehåller anläggningar i Méribel och totalsiffran är inte ett eget pistbestånd för byn.[2][4]
Mäter väderrapporten snö i byn?
Den granskade rapporten anger Méribel Centre och Mont Vallon, inte Brides. Den angav inget uppmätt snödjup; snöfall är inte snödjup.[5]
Källor för resmålet
PisteWindow · Granskad
- Olympe · Tillträdesvillkor för skidåkningMairie de Brides-les-Bains
- Brides-les-Bains · Méribel · PistkartaMéribel Tourisme
- Les 3 Vallées · Fakta och områdesinformationBrides-les-Bains Tourisme
- Brides-les-Bains · Olympe · Lift- och piststatusLes 3 Vallées
- Méribel · Väder-, lift- och pistrapportLes 3 Vallées
- Olympe · Läge och höjdStudio Arch
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo