Savoie · Franska Alperna · Frankrike

Les Menuires

Les Menuires ligger i Les Belleville. Bydelarna ligger på omkring 1 850–2 000 m och skidområdet är förbundet med Les 3 Vallées.

Planera resan

Idag i korthet

Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.

Stängt idag
Liftar
0 av 10 öppnaLes Menuires · Trois Marches
  • Les Menuires · Mont de la Chambre 0 av 8 öppna
  • Les Menuires · Masse 0 av 5 öppna
Pister
0 av 25 öppnaLes Menuires · Trois Marches
  • Les Menuires · Mont de la Chambre 0 av 22 öppna
  • Les Menuires · Masse 0 av 15 öppna
Snödjup
Inte rapporterat
Säsong
Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Alla rapporter och källor

Områdets omfattning: Les Menuires och Saint-Martin-de-Belleville är olika orter. Bergsrapporten grupperar deras verksamhet; de gemensamma totalsiffrorna är inte verifierade som antal för enbart Les Menuires.

Din vinterbild

Aktuell översikt

Schematiskt bergslandskap · Les Menuires

Snön under dina skidor.

Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.

Vädret framöver
Prognos finns

−4 – 3 °C · 2 300 m · 3 nov. – 5 nov.

MET Norway · Utfärdad 3 nov. 20:17

Se bergsprognosen
Källor och metod

Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.

Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.

Prognoserna på 1 800, 2 300 och 2 800 m är höjdanpassade modellvärden vid Météo-Frances stationspunkt i Les Menuires, inte tre väderstationer eller uppmätt snö. La Croisette ligger på cirka 1 850 m.

Berget, timme för timme

Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.

Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48

Utfärdad: 3 nov. 2026 20:17 · Europe/Paris · MET Norway

Timprognos för temperatur−4 °C
Timprognos för temperatur−7°0°5°3 nov. 225 nov. 21
Prognosvärden timme för timme
Les Menuires · 2 300 m · Europe/Paris
Lokal tidTemperatur °CNederbörd mmLuftfuktighet %Vind m/s
3 nov. 2026 22:00−4077,41,5
3 nov. 2026 23:00−4,1080,41,7
4 nov. 2026 00:00−3,8081,51,8
4 nov. 2026 01:00−3,90821,8
4 nov. 2026 02:00−3,7083,41,8
4 nov. 2026 03:00−3,6083,41,7
4 nov. 2026 04:00−3,5083,51,9
4 nov. 2026 05:00−3,4083,22
4 nov. 2026 06:00−3,5082,82
4 nov. 2026 07:00−3,6082,72
4 nov. 2026 08:00−3,6085,22,3
4 nov. 2026 09:00−1,4073,32,5
4 nov. 2026 10:00−0,7068,92,6
4 nov. 2026 11:000,2062,62,8
4 nov. 2026 12:001057,73,1
4 nov. 2026 13:001,1056,63
4 nov. 2026 14:000,6059,32,6
4 nov. 2026 15:000,5060,62,5
4 nov. 2026 16:00−0,20652,3
4 nov. 2026 17:00−1071,72,2
4 nov. 2026 18:00−1,9074,52,2
4 nov. 2026 19:00−2,5077,82,1
4 nov. 2026 20:00−2,9079,22,3
4 nov. 2026 21:00−3,4080,52,2
4 nov. 2026 22:00−3,70812,3
4 nov. 2026 23:00−3,8081,62,5
5 nov. 2026 00:00−3,3081,32,6
5 nov. 2026 01:00−3,2081,32,6
5 nov. 2026 02:00−30,282,22,5
5 nov. 2026 03:00−2,5082,22,6
5 nov. 2026 04:00−2,6081,72,5
5 nov. 2026 05:00−2,70,181,62,6
5 nov. 2026 06:00−2,5082,32,6
5 nov. 2026 07:00−2,6082,22,5
5 nov. 2026 08:00−2,4081,92,6
5 nov. 2026 09:00−1074,42,7
5 nov. 2026 10:000,3069,92,8
5 nov. 2026 11:001,6065,52,8
5 nov. 2026 12:002,4063,42,7
5 nov. 2026 13:002,8062,32,7
5 nov. 2026 14:002,9062,22,5
5 nov. 2026 15:002,7062,82,4
5 nov. 2026 16:002,1065,32,4
5 nov. 2026 17:000,8072,52
5 nov. 2026 18:00−0,30,278,31,8
5 nov. 2026 19:00−0,40,780,82,1
5 nov. 2026 20:00−0,8086,61,7
5 nov. 2026 21:00−1083,81,7
Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
0 mm vattenekvivalent
Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
40/48 h
Längsta sammanhängande tidsfönster
37 h

Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.

Väder för snötillverkning

Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.

Stull (2011)

Så ändrades prognosen

Temperaturändring för överlappande prognostimmar: +0,2 °C · 57 h

3 nov. 2026 14:17 → 3 nov. 2026 20:17

Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten

Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.

Säsongsutsikter

En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.

Källa: MET Norway · CC BY 4.0

Bergsprognos timme för timme
Prognos / Höjd

Ett berg. Olika förhållanden.

Följ prognosen från byn till högre höjder.

Europe/Paris

1 800 m−1,2°C2 300 m−4°C2 800 m−7°C
Ingen nollgradersnivå mellan tillgängliga höjder
Beräkning

Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.

Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.

Modellerat

Snöfallsprognos

Vatteninnehållet i prognosens snöfall.

3 nov. 22:00 → 4 nov. 22:00

1 800 m

0,1 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

2 300 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

2 800 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

Modellerat

Väder för snötillverkning i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

1 800 m

10 h · Lämpligt väder · 10/10 bedömda timmar

22✓Lämpligt väder · −3,2°C
23✓Lämpligt väder · −3,2°C
00✓Lämpligt väder · −3,1°C
01✓Lämpligt väder · −3,2°C
02✓Lämpligt väder · −2,9°C
03✓Lämpligt väder · −2,7°C
04✓Lämpligt väder · −2,7°C
05✓Lämpligt väder · −2,6°C
06✓Lämpligt väder · −2,7°C
07✓Lämpligt väder · −2,5°C
2 300 m

10 h · Lämpligt väder · 10/10 bedömda timmar

22✓Lämpligt väder · −5,7°C
23✓Lämpligt väder · −5,6°C
00✓Lämpligt väder · −5,2°C
01✓Lämpligt väder · −5,3°C
02✓Lämpligt väder · −5°C
03✓Lämpligt väder · −4,9°C
04✓Lämpligt väder · −4,8°C
05✓Lämpligt väder · −4,7°C
06✓Lämpligt väder · −4,9°C
07✓Lämpligt väder · −5°C
2 800 m

10 h · Lämpligt väder · 10/10 bedömda timmar

22✓Lämpligt väder · −8,5°C
23✓Lämpligt väder · −8,5°C
00✓Lämpligt väder · −8,1°C
01✓Lämpligt väder · −8,2°C
02✓Lämpligt väder · −7,9°C
03✓Lämpligt väder · −7,8°C
04✓Lämpligt väder · −7,7°C
05✓Lämpligt väder · −7,6°C
06✓Lämpligt väder · −7,8°C
07✓Lämpligt väder · −7,9°C

✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas

Beräkning för snötillverkning

Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.

På berget

Utsikter på kort sikt

Timprognos från MET Norway, anpassad för höjd.

Prognos

Lufttemperatur

−4°
Modellerat

Snötillverkningspotential

40 / 48 h

Längsta köldfönster: 37 h

Timprognos för temperatur−4 °C
Timprognos för temperatur−7°0°5°3 nov. 225 nov. 21
2 300 m · Europe/Paris
ResedatumLufttemperatur °CNederbörd mm
3 nov. 2026−4,1° / −4°0 mm (2 h)
4 nov. 2026−3,9° / 1,1°0 mm (24 h)
5 nov. 2026−3,3° / 2,9°1,2 mm (22 h)

Leverantörens uppdatering: 3 nov. 20:17 · Hämtat: 3 nov. 20:18 · Europe/Paris

MET Norway ↗
Orientering på berget
1 800 m2 300 m2 800 m

Schematisk höjdprofil

Så räknar vi

Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario

Scenario för snöbalans

Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.

Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.

Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.

Prognosarkiv
Bergsjournalen

Vad har ändrats i prognosen?

Jämför prognoser för samma timmar och höjd.

0,2°C varmare under de gemensamma prognostimmarna.

Gemensam prognosperiod3 nov. 2026 22:00 — 6 nov. 2026 07:0057 h · 2 300 m · Europe/Paris

Timmar mellan leverantörens uppdateringar6 h

Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
+0,2 °CTidigare prognos: −1,7 °C
Senaste prognos: −1,5 °C
Total nederbördPrognos
−0,6 mmTidigare prognos: 4,7 mm
Senaste prognos: 4,1 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat
−0,6 mmTidigare prognos: 4,7 mm
Senaste prognos: 4,1 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat
−1 hTidigare prognos: 50 h
Senaste prognos: 49 h
DetaljerTidigare prognosSenaste prognosFörändring
Genomsnittlig lufttemperaturPrognos−1,7 °C−1,5 °C+0,2 °C
Total nederbördPrognos4,7 mm4,1 mm−0,6 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat4,7 mm4,1 mm−0,6 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat50 h49 h−1 h

Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.

Så fungerar jämförelsen+

Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.

Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.

Prognosstatus

1 800 mAktuell prognos3 nov. 2026 18:20
2 300 mAktuell prognos3 nov. 2026 20:17
2 800 mAktuell prognos3 nov. 2026 20:17

Snöläge och liftstatus

Skidortens officiella information

Rapporter från skidområdena

Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.

SEVABEL / Lumiplan · Les Menuires and Saint-Martin

Les Menuires · Trois MarchesRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
03/11/2026 21:27

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 10Utanför driftperioden: 10

Piststatus · 0 / 25

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Källinformation: Only source-listed lift and alpine piste types in the named sector are counted.

Liftstatus
  • PREYERAND · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • ROC 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • ROC 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • BECCA · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • BETTEX · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • MENUIRES · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • JARDIN ENFANTS · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • STADE · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • PELVOUX · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • PREYERAND · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
Piststatus
  • Bd Masse · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • Montagnette · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • Pelvoux · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • Violette Bas · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • Violette Haut · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • 3 Marches · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • Bd Becca · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • Bd Girauds · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • BD Guri · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • BD Sunny · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • Bettex Bas · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • Bettex Haut · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • Côte Brulée · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • Gros Tougne Bas · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • Lac Combes · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • Menuires · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • Petits Creux · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • Preyerand Bas · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • Preyerand Haut · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • Allamands · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • Allée · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • Becca · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • Grandes Combes · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • Stade de slalom · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • Stade des Combes · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
Officiell källa ↗
Les Menuires · Mont de la ChambreRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
03/11/2026 21:27

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 8Utanför driftperioden: 8

Piststatus · 0 / 22

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Källinformation: Only source-listed lift and alpine piste types in the named sector are counted.

Liftstatus
  • BRUYERES 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • BRUYERES 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • MONT DE LA CHAMBRE · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • DORON · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • SUNNY EXPRESS · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • BRUYERES · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • PLANS · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • REBERTY · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
Piststatus
  • Fontanettes · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • Bd Echauds · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • Bd France · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • Boyes · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • Bruyères · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • Cumin Bas · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • Gaston · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • Mont de la Chambre · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • Paturages Bas · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • Paturages Haut · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • Plans · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • 4 Vents · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • accès Chasse · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • Aiglon · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • Alpage Bas · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • Alpage Haut · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • Bd Lance · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • David Douillet Bas · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • David Douillet Haut · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • Léo Lacroix Bas · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • Léo Lacroix Haut · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • Les Pylônes · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
Officiell källa ↗
Les Menuires · MasseRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
03/11/2026 21:27

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 5Utanför driftperioden: 5

Piststatus · 0 / 15

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Källinformation: Only source-listed lift and alpine piste types in the named sector are counted.

Liftstatus
  • POINTE DE LA MASSE · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • REBERTY · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • TORTOLLET · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • MASSE · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • CROISETTE · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
Piststatus
  • Bd Doron · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • Bd Tête · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • Bouquetin · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • Chemin Vallons · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • Enverses · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • Vallons · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • Crêtes · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • Fred Covili · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • Longet · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • Mur Rouge · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • Rochers. · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • Dame Blanche · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • Lac Noir · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • Masse · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
  • Rocher Noir · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item. Bulletin time does not verify individual observation time.
Officiell källa ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

SEVABEL / Lumiplan · Les Menuires and Saint-Martin

Les Menuires · Trois Marches3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
03/11/2026 21:27

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 10Utanför driftperioden: 10

Piststatus · 0 / 25

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗
Les Menuires · Mont de la Chambre3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
03/11/2026 21:27

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 8Utanför driftperioden: 8

Piststatus · 0 / 22

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗
Les Menuires · Masse3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
03/11/2026 21:27

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 5Utanför driftperioden: 5

Piststatus · 0 / 15

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗
Frågor om berget

Så läser du prognosen

Hur mycket snö väntas i Les Menuires?

Snöfall visas som vatteninnehåll i millimeter. Summorna gäller fullständiga prognosperioder. Om skidorten har mätt nysnödjupet redovisas det separat i den officiella snörapporten.

Hur stort är snödjupet i Les Menuires?

Uppmätt snödjup är skilt från den här prognosen. Kontrollera om den officiella rapporten har mätvärden och läs var och när de mättes.

Hur långt i förväg kan jag planera?

Översikten täcker de närmaste 48 timmarna. Varje prognos visar sin tillgängliga period.

Varifrån kommer väderprognosen?

Väderprognoserna kommer från MET Norway Locationforecast. Varje höjdnivå länkar till källan och visar när prognosen utfärdades och hämtades. Prognoser som utfärdades för mer än 24 timmar sedan används inte i denna översikt.

Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.

Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.

Savoie · Franska Alperna · Frankrike

Lär känna berget

Den egna schematiska illustrationen visar en terrasserad bergsby och öppna sluttningar. Den är inte en karta, en namngiven bergsprofil eller en bild av aktuella förhållanden.

Kommun
Les Belleville[1]
Bydelar
1 850–2 000 m[1]
Sammanhängande område
Les 3 Vallées[3]

Inför din skiddag

Är Saint-Martin en del av Les Menuires?

Saint-Martin-de-Belleville är en egen ort. Operatörens rapport grupperar båda områdena, så totalsiffrorna visar inte enbart Les Menuires.[4]

Var ser jag vilka liftar och pister som är öppna?

Kontrollera den officiella rapporten, dess omfattning och uppdateringstid. Ett ortsnamn ensamt visar inte att alla siffror gäller enbart Les Menuires.[3][4]

Är snöfall samma sak som snödjup?

Nej. Rapporten skiljer på snödjup och det senaste snöfallets mängd och datum. Sidans uppdatering visar inte när varje djup mättes; raden för Saint-Martin är inte en observation i Les Menuires.[4]

Källor för resmålet

PisteWindow · Granskad

  1. Les Menuires · PistkartaCommune des Belleville
  2. Les Menuires · SkidområdeCompagnie des Alpes
  3. Les Menuires · Lift- och piststatusLes 3 Vallées
  4. Les Menuires · Saint-Martin · Väder-, lift- och pistrapportLumiplan / SEVABEL
  5. Les Menuires · Öppettider och tillträdeSEVABEL