Savoie · Franska Alperna · Frankrike

Väderprognos och snöprognos för Saint-Martin-de-Belleville

För Saint-Martin-de-Belleville visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 6 nov. 01:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 450 m, 2,9 mm på 1 950 m och 6,2 mm på 2 437 m under de 24 timmarna från 6 nov. 05:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla

Rapporterat läge för Saint-Martin-de-Belleville: Liftar: 0 av 7 öppna (Saint-Martin-de-Belleville · Saint Martin; SEVABEL / Lumiplan; Hämtad 6 nov. 04:09 · källtid obekräftad). Pister: 0 av 16 öppna (Saint-Martin-de-Belleville · Saint Martin; SEVABEL / Lumiplan; Hämtad 6 nov. 04:09 · källtid obekräftad). Snödjup: 15 cm (vid Saint-Martin-de-Belleville (1 450 m); skidortens rapport; SEVABEL / Lumiplan; Hämtad 6 nov. 04:09 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information

Saint-Martin-de-Belleville är en by i Les Belleville, förbunden med Les 3 Vallées via Col de Tougnète.

Planera resan

Idag i korthet

Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.

Öppnar snart
Liftar
0 av 7 öppnaSaint-Martin-de-Belleville · Saint Martin
Pister
0 av 16 öppnaSaint-Martin-de-Belleville · Saint Martin
Snödjup
15 cmvid Saint-Martin-de-Belleville (1 450 m) · skidortens rapport
Säsong
Öppnar 12 dec. · om 36 dagarOperatörens säsongsdatum · Kontrollerat 4 nov. 2026
Alla rapporter och källor

Områdets omfattning: Saint-Martin och Les Menuires är olika orter. Rapporten namnger en Saint Martin-sektor, medan vissa totalsiffror omfattar båda områdena; lokala antal behöver verifieras.

Din vinterbild

Aktuell översikt

Schematiskt bergslandskap · Saint-Martin-de-Belleville

Snön under dina skidor.

Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.

Öppna snörapporten

Saint-Martin-de-Belleville

Officiell pistkarta
Vädret framöver
Prognos finns

−2 – 3 °C · 1 950 m · 6 nov. – 8 nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Utfärdad 6 nov. 01:00

Se bergsprognosen
Källor och metod

Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.

Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.

Prognoserna på 1 450, 1 950 och 2 437 m är modellvärden vid en startpunkt för vintersleder i byn (45,375724° N, 6,504389° Ö), inte snöobservationer eller separata stationer.

Berget, timme för timme

Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.

Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48

Utfärdad: 6 nov. 2026 01:00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Timprognos för temperatur0,5 °C
Timprognos för temperatur−4°0°6°6 nov. 058 nov. 04
Prognosvärden timme för timme
Saint-Martin-de-Belleville · 1 950 m · Europe/Paris
Lokal tidTemperatur °CNederbörd mmLuftfuktighet %Vind m/s
6 nov. 2026 05:000,50860,1
6 nov. 2026 06:000,60830,4
6 nov. 2026 07:000,20840,2
6 nov. 2026 08:0000831
6 nov. 2026 09:000,70840,4
6 nov. 2026 10:001,60870,2
6 nov. 2026 11:002,10890,6
6 nov. 2026 12:002,40921,2
6 nov. 2026 13:0020,1930,8
6 nov. 2026 14:001,51,5931
6 nov. 2026 15:001,60,9930,5
6 nov. 2026 16:000,90,8960,1
6 nov. 2026 17:00−0,40,91000,5
6 nov. 2026 18:00−0,70,91000,3
6 nov. 2026 19:00−0,80,7990,9
6 nov. 2026 20:00−0,70,2980,6
6 nov. 2026 21:00−0,60,1980,2
6 nov. 2026 22:00−0,70,1990,1
6 nov. 2026 23:00−0,60990,5
7 nov. 2026 00:00−0,60980,3
7 nov. 2026 01:00−0,80990,6
7 nov. 2026 02:00−0,80980,6
7 nov. 2026 03:00−0,80960,8
7 nov. 2026 04:00−10931
7 nov. 2026 05:00−1,20910,9
7 nov. 2026 06:00−1,20870,8
7 nov. 2026 07:00−1,40851,6
7 nov. 2026 08:00−1,70831,9
7 nov. 2026 09:00−1,40791,3
7 nov. 2026 10:00−0,30820,1
7 nov. 2026 11:000,90820,5
7 nov. 2026 12:001,90810,8
7 nov. 2026 13:002,80821,2
7 nov. 2026 14:003,30761,6
7 nov. 2026 15:003,20761,7
7 nov. 2026 16:002,50791
7 nov. 2026 17:001,40860,1
7 nov. 2026 18:000,40890,8
7 nov. 2026 19:00−0,60832,1
7 nov. 2026 20:00−0,90722,1
7 nov. 2026 21:00−1,10672,4
7 nov. 2026 22:00−1,20592,5
7 nov. 2026 23:00−1,30512,6
8 nov. 2026 00:00−1,50492,6
8 nov. 2026 01:00−1,50522,6
8 nov. 2026 02:00−1,50502,4
8 nov. 2026 03:00−1,50472,6
8 nov. 2026 04:00−1,60452,1
Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
2,9 mm vattenekvivalent
Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
15/48 h
Längsta sammanhängande tidsfönster
10 h

Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.

Väder för snötillverkning

Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.

Stull (2011)

Så ändrades prognosen

Temperaturändring för överlappande prognostimmar: −0,1 °C · 66 h

5 nov. 2026 19:00 → 6 nov. 2026 01:00

Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten

Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.

Säsongsutsikter

En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.

Källa: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bergsprognos timme för timme
Prognos / Höjd

Ett berg. Olika förhållanden.

Följ prognosen från byn till högre höjder.

Europe/Paris

1 450 m3,3°C1 950 m0,5°C2 437 m−2,7°C0°C · ≈ 2 026 m
Beräknad nollgradersnivå: ≈ 2 026 m
Beräkning

Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.

Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.

Modellerat

Snöfallsprognos

Vatteninnehållet i prognosens snöfall.

6 nov. 05:00 → 7 nov. 05:00

1 450 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

1 950 m

2,9 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

2 437 m

6,2 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

Modellerat

Väder för snötillverkning i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

1 450 m

0 h · Lämpligt väder · 3/3 bedömda timmar

05—Över gränsvärdet · 1,8°C
06—Över gränsvärdet · 1,5°C
07—Över gränsvärdet · 1,4°C
1 950 m

0 h · Lämpligt väder · 3/3 bedömda timmar

05—Över gränsvärdet · −0,7°C
06—Över gränsvärdet · −0,9°C
07—Över gränsvärdet · −1,2°C
2 437 m

3 h · Lämpligt väder · 3/3 bedömda timmar

05✓Lämpligt väder · −3,9°C
06✓Lämpligt väder · −4°C
07✓Lämpligt väder · −4,3°C

✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas

Beräkning för snötillverkning

Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.

På berget

Utsikter på kort sikt

Timprognos, anpassad för höjd.

Prognos

Lufttemperatur

0,5°
Modellerat

Snötillverkningspotential

15 / 48 h

Längsta köldfönster: 10 h

Timprognos för temperatur0,5 °C
Timprognos för temperatur−4°0°6°6 nov. 058 nov. 04
1 950 m · Europe/Paris
ResedatumLufttemperatur °CNederbörd mm
6 nov. 2026−0,8° / 2,4°6,2 mm (19 h)
7 nov. 2026−1,7° / 3,3°0 mm (24 h)
8 nov. 2026−1,6° / −1,5°0 mm (5 h)

Leverantörens uppdatering: 6 nov. 01:00 · Hämtat: 6 nov. 04:18 · Europe/Paris

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på berget
1 450 m1 950 m2 437 m

Schematisk höjdprofil

Så räknar vi

Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario

Scenario för snöbalans

Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.

Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.

Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.

Prognosarkiv
Bergsjournalen

Vad har ändrats i prognosen?

Jämför prognoser för samma timmar och höjd.

0,1°C kallare under de gemensamma prognostimmarna.

Gemensam prognosperiod6 nov. 2026 05:00 — 8 nov. 2026 23:0066 h · 1 950 m · Europe/Paris

Timmar mellan leverantörens uppdateringar6 h

Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
−0,1 °CTidigare prognos: 0,5 °C
Senaste prognos: 0,4 °C
Total nederbördPrognos
−0,5 mmTidigare prognos: 6,7 mm
Senaste prognos: 6,2 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat
−0,5 mmTidigare prognos: 3,5 mm
Senaste prognos: 2,9 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat
−3 hTidigare prognos: 24 h
Senaste prognos: 21 h
DetaljerTidigare prognosSenaste prognosFörändring
Genomsnittlig lufttemperaturPrognos0,5 °C0,4 °C−0,1 °C
Total nederbördPrognos6,7 mm6,2 mm−0,5 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat3,5 mm2,9 mm−0,5 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat24 h21 h−3 h

Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.

Så fungerar jämförelsen+

Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.

Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.

Prognosstatus

1 450 mAktuell prognos6 nov. 2026 01:00
1 950 mAktuell prognos6 nov. 2026 01:00
2 437 mAktuell prognos6 nov. 2026 01:00

Snöläge och liftstatus

Skidortens officiella information

Rapporter från skidområdena

Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.

SEVABEL / Lumiplan · Les Menuires och Saint-Martin

Saint-Martin-de-Belleville · Saint MartinRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
06/11/2026 04:09

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 7Utanför driftperioden: 7

Piststatus · 0 / 16

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Källinformation: Endast av källan listade lift- och alpina pisttyper i den namngivna sektorn räknas.

Liftstatus
  • SAINT MARTIN 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • GRANGES · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • SAINT MARTIN EXPRESS · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • TEPPES · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • VILLAGE · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • BIOLLEY 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • BIOLLEY 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
Piststatus
  • Bd du Mollard · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Bd Loy · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Biolley · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Femaz · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Grand Lac · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Gros Tougne Haut · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Jerusalem · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Les Marières · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Pelozet · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • St Martin · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Verdet · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Cherferie · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Evons · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Planes · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Pramint · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Teppes · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
Officiell källa ↗
Saint-Martin-de-Belleville (1 450 m)Rapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
06/11/2026 04:09
Källrapporterade värden
Mätplatscm
Saint-Martin-de-Belleville (1 450 m) · Rapporterat snödjupKällan anger en gemensam uppdatering utan bekräftad tidszon. Mättiden för den här platsen saknas.15
Officiell källa ↗

Météo-France · Station Saint-Marcel daily

Saint-Marcel · Station ST-MARTIN DE BELLEVILLEArkiverad rapport

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
2 nov. 2026
Källrapporterade värden
Mätplatscm
Saint-Marcel (1 443 m) · Uppmätt snödjup0
Officiell källa ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

SEVABEL / Lumiplan · Les Menuires och Saint-Martin

Saint-Martin-de-Belleville · Saint Martin6 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
06/11/2026 04:09

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 7Utanför driftperioden: 7

Piststatus · 0 / 16

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗
Saint-Martin-de-Belleville (1 450 m)6 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
06/11/2026 04:09
Källrapporterade värden
Mätplatscm
Saint-Martin-de-Belleville (1 450 m) · Rapporterat snödjupKällan anger en gemensam uppdatering utan bekräftad tidszon. Mättiden för den här platsen saknas.15
Officiell källa ↗

SEVABEL / Lumiplan · Les Menuires och Saint-Martin

Saint-Martin-de-Belleville · Saint Martin5 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
05/11/2026 23:58

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 7Utanför driftperioden: 7

Piststatus · 0 / 16

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗
Saint-Martin-de-Belleville (1 450 m)5 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
05/11/2026 23:58
Källrapporterade värden
Mätplatscm
Saint-Martin-de-Belleville (1 450 m) · Rapporterat snödjupKällan anger en gemensam uppdatering utan bekräftad tidszon. Mättiden för den här platsen saknas.15
Officiell källa ↗

SEVABEL / Lumiplan · Les Menuires och Saint-Martin

Saint-Martin-de-Belleville · Saint Martin4 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
04/11/2026 23:53

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 7Utanför driftperioden: 7

Piststatus · 0 / 16

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗
Saint-Martin-de-Belleville (1 450 m)4 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
04/11/2026 23:53
Källrapporterade värden
Mätplatscm
Saint-Martin-de-Belleville (1 450 m) · Rapporterat snödjupKällan anger en gemensam uppdatering utan bekräftad tidszon. Mättiden för den här platsen saknas.15
Officiell källa ↗

SEVABEL / Lumiplan · Les Menuires och Saint-Martin

Saint-Martin-de-Belleville · Saint Martin3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
03/11/2026 23:58

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 7Utanför driftperioden: 7

Piststatus · 0 / 16

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗
Saint-Martin-de-Belleville (1 450 m)3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
03/11/2026 23:58
Källrapporterade värden
Mätplatscm
Saint-Martin-de-Belleville (1 450 m) · Rapporterat snödjupKällan anger en gemensam uppdatering utan bekräftad tidszon. Mättiden för den här platsen saknas.15
Officiell källa ↗

Météo-France · Station Saint-Marcel daily

Saint-Marcel · Station ST-MARTIN DE BELLEVILLE5 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
2 nov. 2026
Källrapporterade värden
Mätplatscm
Saint-Marcel (1 443 m) · Uppmätt snödjup0
Officiell källa ↗

Météo-France · Station Saint-Marcel daily

Saint-Marcel · Station ST-MARTIN DE BELLEVILLE4 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
1 nov. 2026
Källrapporterade värden
Mätplatscm
Saint-Marcel (1 443 m) · Uppmätt snödjup0
Officiell källa ↗

Frågor om snö och liftar

Hur mycket snö väntas i Saint-Martin-de-Belleville?

För Saint-Martin-de-Belleville visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 6 nov. 01:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 450 m, 2,9 mm på 1 950 m och 6,2 mm på 2 437 m under de 24 timmarna från 6 nov. 05:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla ↗

Hur stort är snödjupet i Saint-Martin-de-Belleville?

Snödjup: 15 cm (vid Saint-Martin-de-Belleville (1 450 m); skidortens rapport; SEVABEL / Lumiplan; Hämtad 6 nov. 04:09 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information ↗

Vilka liftar är öppna i Saint-Martin-de-Belleville?

Liftar: 0 av 7 öppna (Saint-Martin-de-Belleville · Saint Martin; SEVABEL / Lumiplan; Hämtad 6 nov. 04:09 · källtid obekräftad). Pister: 0 av 16 öppna (Saint-Martin-de-Belleville · Saint Martin; SEVABEL / Lumiplan; Hämtad 6 nov. 04:09 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information ↗

Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?

Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.

Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.

Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.

Savoie · Franska Alperna · Frankrike

Lär känna berget

Den egna schematiska illustrationen visar en bergsby och öppna sluttningar. Den är inte en karta eller en bild av aktuella förhållanden.

Kommun
Les Belleville[1]
Byns höjd
1 450 m[3]
Övre tillfart
Col de Tougnète · 2 437 m[3]

Inför din skiddag

Är Saint-Martin samma ort som Les Menuires?

Det är olika byar. Den gemensamma rapporten namnger Saint Martin-sektorn, men gemensamma totalsiffror gäller inte enbart den.[4][5]

Var ser jag liftar och pister?

Kontrollera den officiella rapporten, den namngivna sektorn och uppdateringsuppgifterna. Lokalt bestånd och tider behöver verifieras.[4][5]

Finns en mättid för snödjupet?

Rapporten skiljer snödjup från mängden och datumet för senaste snöfallet. Det lokala snödjupets mättid är inte verifierad; snöfallets datum är inte mättiden.[5]

Källor för resmålet

PisteWindow · Granskad

  1. Saint-Martin-de-Belleville · Fakta och områdesinformationINSEE
  2. Saint-Martin-de-Belleville · PistkartaSaint-Martin-de-Belleville turistbyrå
  3. Saint-Martin-de-Belleville · SkidområdeSaint-Martin-de-Belleville turistbyrå
  4. Saint-Martin-de-Belleville · Lift- och piststatusLes 3 Vallées
  5. Les Menuires · Saint-Martin · Väder-, lift- och pistrapportLumiplan / SEVABEL
  6. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo