Piemonte · Italienska Alperna · Italien

Cesana

Cesana Torinese är en infart i övre Susadalen med tillgång mot Monti della Luna och Sansicario.

Planera resan

Idag i korthet

Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.

Stängt idag
Liftar
0 av 2 öppnaCesana access lifts
Pister
Inte rapporterat
Snödjup
Inte rapporterat
Säsong
Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Alla rapporter och källor

Områdets omfattning: Cesana har anslutningsliftar mot Claviere och Sansicario; alpina pistförhållanden hör till dessa anslutna sektorer. Den publicerade tavlan har ingen separat pistsektion för Cesana. Colle Bercia ger närliggande bergskontext, inte en mätning i byn.

Din vinterbild

Aktuell översikt

Schematiskt bergslandskap · Cesana

Snön under dina skidor.

Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.

Vädret framöver
Prognos finns

−2 – 0 °C · 2 000 m · 3 nov. – 5 nov.

MET Norway · Utfärdad 3 nov. 14:17

Se bergsprognosen
Källor och metod

Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.

Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.

Prognoserna på 1350 / 2000 / 2400 m är höjdjusterade modellvärden vid Cesana Torinese (44.95244° N, 6.79067° E), inte separata mätningar.

Berget, timme för timme

Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.

Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48

Utfärdad: 3 nov. 2026 14:17 · Europe/Rome · MET Norway

Timprognos för temperatur−1,4 °C
Timprognos för temperatur−5°0°3°3 nov. 225 nov. 21
Prognosvärden timme för timme
Cesana · 2 000 m · Europe/Rome
Lokal tidTemperatur °CNederbörd mmLuftfuktighet %Vind m/s
3 nov. 2026 22:00−1,40,287,72
3 nov. 2026 23:00−1,60,4912,2
4 nov. 2026 00:00−1,60,593,92,2
4 nov. 2026 01:00−1,70,595,72,1
4 nov. 2026 02:00−1,60,495,31,9
4 nov. 2026 03:00−1,70,395,71,8
4 nov. 2026 04:00−1,70,295,62
4 nov. 2026 05:00−1,70,395,31,9
4 nov. 2026 06:00−1,80,295,12
4 nov. 2026 07:00−1,90,295,72
4 nov. 2026 08:00−1,9094,82,2
4 nov. 2026 09:00−1,6092,22,4
4 nov. 2026 10:00−1,3088,62,7
4 nov. 2026 11:00−1,40,2892,7
4 nov. 2026 12:00−1,20,587,62,9
4 nov. 2026 13:00−1,30,7862,9
4 nov. 2026 14:00−1,30,884,43
4 nov. 2026 15:00−1,80,687,12,7
4 nov. 2026 16:00−20,387,92,6
4 nov. 2026 17:00−2,20,390,62,3
4 nov. 2026 18:00−2,20,292,92,4
4 nov. 2026 19:00−2,10,293,32,3
4 nov. 2026 20:00−2,10,1942,2
4 nov. 2026 21:00−2,10,195,12,3
4 nov. 2026 22:00−20,293,72,3
4 nov. 2026 23:00−20,294,72,4
5 nov. 2026 00:00−1,90,2942,4
5 nov. 2026 01:00−1,90,493,92,4
5 nov. 2026 02:00−20,295,42,6
5 nov. 2026 03:00−20,294,42,7
5 nov. 2026 04:00−20,293,62,8
5 nov. 2026 05:00−2,20,294,32,6
5 nov. 2026 06:00−2,10,294,32,3
5 nov. 2026 07:00−2,20,294,52,4
5 nov. 2026 08:00−2093,12,2
5 nov. 2026 09:00−1,5090,62,3
5 nov. 2026 10:00−1089,72,3
5 nov. 2026 11:00−0,60,2892,3
5 nov. 2026 12:00−0,30,388,32,2
5 nov. 2026 13:000,3085,32,2
5 nov. 2026 14:000,3086,22,2
5 nov. 2026 15:000,4086,32,2
5 nov. 2026 16:000,3087,91,9
5 nov. 2026 17:00−0,1091,51,8
5 nov. 2026 18:00−0,6095,11,7
5 nov. 2026 19:00−0,8096,61,6
5 nov. 2026 20:00−0,9097,21,8
5 nov. 2026 21:00−1097,81,8
Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
7,2 mm vattenekvivalent
Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
36/48 h
Längsta sammanhängande tidsfönster
36 h

Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.

Väder för snötillverkning

Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.

Stull (2011)

Så ändrades prognosen

Temperaturändring för överlappande prognostimmar: 0 °C · 57 h

3 nov. 2026 14:17 → 3 nov. 2026 14:17

Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten

Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.

Säsongsutsikter

En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.

Källa: MET Norway · CC BY 4.0

Bergsprognos timme för timme
Prognos / Höjd

Ett berg. Olika förhållanden.

Följ prognosen från byn till högre höjder.

Europe/Rome

1 350 m3,1°C2 000 m−1,4°C2 400 m−3,2°C0°C · ≈ 1 798 m
Beräknad nollgradersnivå: ≈ 1 798 m
Beräkning

Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.

Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.

Modellerat

Snöfallsprognos

Vatteninnehållet i prognosens snöfall.

3 nov. 22:00 → 4 nov. 22:00

1 350 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

2 000 m

7,2 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

2 400 m

7,2 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

Modellerat

Väder för snötillverkning i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

1 350 m

0 h · Lämpligt väder · 10/10 bedömda timmar

22—Över gränsvärdet · 1,9°C
23—Över gränsvärdet · 2°C
00—Över gränsvärdet · 2,3°C
01—Över gränsvärdet · 2,3°C
02—Över gränsvärdet · 2,4°C
03—Över gränsvärdet · 2,3°C
04—Över gränsvärdet · 2,3°C
05—Över gränsvärdet · 2,3°C
06—Över gränsvärdet · 2,2°C
07—Över gränsvärdet · 2,1°C
2 000 m

10 h · Lämpligt väder · 10/10 bedömda timmar

22✓Lämpligt väder · −2,5°C
23✓Lämpligt väder · −2,4°C
00✓Lämpligt väder · −2,2°C
01✓Lämpligt väder · −2,2°C
02✓Lämpligt väder · −2,1°C
03✓Lämpligt väder · −2,2°C
04✓Lämpligt väder · −2,2°C
05✓Lämpligt väder · −2,2°C
06✓Lämpligt väder · −2,3°C
07✓Lämpligt väder · −2,4°C
2 400 m

10 h · Lämpligt väder · 10/10 bedömda timmar

22✓Lämpligt väder · −4,2°C
23✓Lämpligt väder · −4,2°C
00✓Lämpligt väder · −4°C
01✓Lämpligt väder · −4°C
02✓Lämpligt väder · −3,9°C
03✓Lämpligt väder · −4°C
04✓Lämpligt väder · −4°C
05✓Lämpligt väder · −4°C
06✓Lämpligt väder · −4,1°C
07✓Lämpligt väder · −4,2°C

✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas

Beräkning för snötillverkning

Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.

På berget

Utsikter på kort sikt

Timprognos från MET Norway, anpassad för höjd.

Prognos

Lufttemperatur

−1,4°
Modellerat

Snötillverkningspotential

36 / 48 h

Längsta köldfönster: 36 h

Timprognos för temperatur−1,4 °C
Timprognos för temperatur−5°0°3°3 nov. 225 nov. 21
2 000 m · Europe/Rome
ResedatumLufttemperatur °CNederbörd mm
3 nov. 2026−1,6° / −1,4°0,6 mm (2 h)
4 nov. 2026−2,2° / −1,2°7 mm (24 h)
5 nov. 2026−2,2° / 0,4°2,3 mm (22 h)

Leverantörens uppdatering: 3 nov. 14:17 · Hämtat: 3 nov. 18:18 · Europe/Rome

MET Norway ↗
Orientering på berget
1 350 m2 000 m2 400 m

Schematisk höjdprofil

Så räknar vi

Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario

Scenario för snöbalans

Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.

Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.

Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.

Prognosarkiv
Bergsjournalen

Vad har ändrats i prognosen?

Jämför prognoser för samma timmar och höjd.

Medeltemperaturen är oförändrad med den visade precisionen.

Gemensam prognosperiod3 nov. 2026 22:00 — 6 nov. 2026 07:0057 h · 2 000 m · Europe/Rome

Timmar mellan leverantörens uppdateringar0 h

Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
+0 °CTidigare prognos: −1,3 °C
Senaste prognos: −1,3 °C
Total nederbördPrognos
+0 mmTidigare prognos: 16,6 mm
Senaste prognos: 16,6 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat
+0 mmTidigare prognos: 16,1 mm
Senaste prognos: 16,1 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat
+0 hTidigare prognos: 36 h
Senaste prognos: 36 h
DetaljerTidigare prognosSenaste prognosFörändring
Genomsnittlig lufttemperaturPrognos−1,3 °C−1,3 °C+0 °C
Total nederbördPrognos16,6 mm16,6 mm+0 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat16,1 mm16,1 mm+0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat36 h36 h+0 h

Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.

Så fungerar jämförelsen+

Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.

Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.

Prognosstatus

1 350 mAktuell prognos3 nov. 2026 14:17
2 000 mAktuell prognos3 nov. 2026 14:17
2 400 mAktuell prognos3 nov. 2026 14:17

Snöläge och liftstatus

Skidortens officiella information

Rapporter från skidområdena

Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.

Montgenèvre · scoped Italian operations

Cesana access liftsRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
2026-11-03T21:23:00

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 2

Piststatus · Rapport saknas

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Källinformation: Selected named source rows only; not a complete destination or network inventory. Outside-period and unrecognized states are unknown.

Liftstatus
  • SG2 RAFUYEL · Rapporterat stängt · Källinformation: Cesana access lifts; current access and individual observation time are unverified.
  • TC8* CESANA SKI LODGE · Rapporterat stängt · Källinformation: Cesana access lifts; current access and individual observation time are unverified.
Förbindelser per riktning

De listade delarna visar bara en del av sammanhanget och bekräftar inte genomfart eller aktuell tillgång för allmänheten.

Cesana → Claviere

  • CESANA - CLAVIERE · Rapporterat stängt (fermé)

Cesana → Sansicario

  • CESANA - SANSICARIO · Rapporterat stängt (fermé)
Officiell källa ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Montgenèvre · scoped Italian operations

Cesana access lifts3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
2026-11-03T21:23:00

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 2

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗
Frågor om berget

Så läser du prognosen

Hur mycket snö väntas i Cesana?

Snöfall visas som vatteninnehåll i millimeter. Summorna gäller fullständiga prognosperioder. Om skidorten har mätt nysnödjupet redovisas det separat i den officiella snörapporten.

Hur stort är snödjupet i Cesana?

Uppmätt snödjup är skilt från den här prognosen. Kontrollera om den officiella rapporten har mätvärden och läs var och när de mättes.

Hur långt i förväg kan jag planera?

Översikten täcker de närmaste 48 timmarna. Varje prognos visar sin tillgängliga period.

Varifrån kommer väderprognosen?

Väderprognoserna kommer från MET Norway Locationforecast. Varje höjdnivå länkar till källan och visar när prognosen utfärdades och hämtades. Prognoser som utfärdades för mer än 24 timmar sedan används inte i denna översikt.

Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.

Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.

Piemonte · Italienska Alperna · Italien

Lär känna berget

Den här illustrationen är varken en karta eller en bild av aktuella förhållanden.

Prognospunkt
Cesana Torinese[2]
Prognospunktens höjd
1,350 m[2]
Skidområde
Vialattea[1]

Inför din skiddag

Beskriver prognosen hela Vialattea?

Nej. Den beräknas vid den angivna punkten; förhållandena varierar i området.[2]

Finns en preparerad pist tillbaka till byn Cesana?

En preparerad återfart till byn är inte verifierad. Kommunens rapport skiljer den skötta sträckan till sittliftens dalstation vid Palo 10 från den fortsatta offpiststräckan till Cesana.[5][4][3]

Är prognoserna uppmätta snödjup?

Nej. Prognosvärden är modellskattningar, inte snödjupsmätningar.[2]

Källor för resmålet

PisteWindow · Granskad

  1. Cesana · SkidområdeVialattea
  2. Cesana Torinese · Läge och höjdOpenStreetMap / Mapcarta
  3. Montgenèvre · Cesana · Lift- och piststatusMontgenèvre
  4. Regione Piemonte · Claviere · Sansicario · Områdets omfattningRegione Piemonte
  5. Comune di Cesana Torinese · Palo 10 · Områdets omfattningComune di Cesana Torinese