Hautes-Alpes · Frankrike

Väderprognos och snöprognos för Montgenèvre

För Montgenèvre visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 4 nov. 13:00, modellerat snöfall på 2,8 mm på 1 860 m, 1,8 mm på 2 200 m och 1,8 mm på 2 648 m under de 24 timmarna från 4 nov. 22:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla

Rapporterat läge för Montgenèvre: Liftar: Antal öppna okänt · 22 listade (Officiell sektor MONTGENEVRE; Montgenèvre / Digisnow; Hämtad 4 nov. 21:24 · källtid obekräftad). Pister: Antal öppna okänt · 49 listade (Officiell sektor MONTGENEVRE; Montgenèvre / Digisnow; Hämtad 4 nov. 21:24 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information

Montgenèvre är en fransk gränsort med förbindelser mot Claviere och större Via Lattea när de är öppna.

Planera resan

Idag i korthet

Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.

Öppnar snart
Liftar
Antal öppna okänt · 22 listadeOfficiell sektor MONTGENEVRE
Pister
Antal öppna okänt · 49 listadeOfficiell sektor MONTGENEVRE
Snödjup
Inte rapporterat
Säsong
Öppnar 28 nov. · om 24 dagarOperatörens säsongsdatum · Kontrollerat 4 nov. 2026
Alla rapporter och källor

Områdets omfattning: Den officiella tavlan redovisar Montgenèvre separat. Kontrollera liftar, pister och gränsförbindelser före resan.

Din vinterbild

Aktuell översikt

Schematiskt bergslandskap · Montgenèvre

Snön under dina skidor.

Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.

Vädret framöver
Prognos finns

−3 – 1 °C · 2 200 m · 4 nov. – 6 nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Utfärdad 4 nov. 13:00

Se bergsprognosen
Källor och metod

Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.

Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.

Prognoser på 1 860 / 2 200 / 2 648 m är höjdjusterade modellberäkningar vid bypunkten (44,9312° N, 6,7218° Ö), inte separata mätningar.

Berget, timme för timme

Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.

Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48

Utfärdad: 4 nov. 2026 13:00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Timprognos för temperatur−2,9 °C
Timprognos för temperatur−5°0°3°4 nov. 226 nov. 21
Prognosvärden timme för timme
Montgenèvre · 2 200 m · Europe/Paris
Lokal tidTemperatur °CNederbörd mmLuftfuktighet %Vind m/s
4 nov. 2026 22:00−2,90934,9
4 nov. 2026 23:00−2,80,1964,1
5 nov. 2026 00:00−2,60,4954,3
5 nov. 2026 01:00−2,30,4905
5 nov. 2026 02:00−2,50,2934,9
5 nov. 2026 03:00−2,30,4915,1
5 nov. 2026 04:00−2,40,2915,4
5 nov. 2026 05:00−2,40,1914,8
5 nov. 2026 06:00−2,40924,7
5 nov. 2026 07:00−2,60944,5
5 nov. 2026 08:00−2,50954,3
5 nov. 2026 09:00−2,30984,4
5 nov. 2026 10:00−1,90984,4
5 nov. 2026 11:00−1,40974,7
5 nov. 2026 12:00−10964,8
5 nov. 2026 13:00−0,80964,6
5 nov. 2026 14:00−0,30934,7
5 nov. 2026 15:00−0,40924,6
5 nov. 2026 16:00−0,70944,4
5 nov. 2026 17:00−1,20984,1
5 nov. 2026 18:00−1,20993,7
5 nov. 2026 19:00−1,201003,9
5 nov. 2026 20:00−0,90974,1
5 nov. 2026 21:00−0,60953,9
5 nov. 2026 22:00−0,20943,9
5 nov. 2026 23:0000,1934,2
6 nov. 2026 00:0000,1924,5
6 nov. 2026 01:000,10,5914,4
6 nov. 2026 02:00−0,10,1924,3
6 nov. 2026 03:00−0,20,1924,2
6 nov. 2026 04:00−0,40934,4
6 nov. 2026 05:00−0,30,1914,5
6 nov. 2026 06:00−0,50,1924,2
6 nov. 2026 07:00−0,41903,6
6 nov. 2026 08:00−0,51,1913,1
6 nov. 2026 09:00−0,62,3932,5
6 nov. 2026 10:00−0,90,6952,1
6 nov. 2026 11:00−0,81,3952,5
6 nov. 2026 12:00−0,90,3962,6
6 nov. 2026 13:0000930,9
6 nov. 2026 14:000,50930,2
6 nov. 2026 15:00−0,10981,1
6 nov. 2026 16:00−0,70,51002
6 nov. 2026 17:00−1,10,51003,1
6 nov. 2026 18:00−1,51,81002,6
6 nov. 2026 19:00−1,60,71001,1
6 nov. 2026 20:00−1,70,5981,7
6 nov. 2026 21:00−2,10,61001,9
Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
1,8 mm vattenekvivalent
Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
15/48 h
Längsta sammanhängande tidsfönster
13 h

Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.

Väder för snötillverkning

Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.

Stull (2011)

Så ändrades prognosen

Temperaturändring för överlappande prognostimmar: +0,1 °C · 62 h

4 nov. 2026 10:00 → 4 nov. 2026 13:00

Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten

Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.

Säsongsutsikter

En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.

Källa: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bergsprognos timme för timme
Prognos / Höjd

Ett berg. Olika förhållanden.

Följ prognosen från byn till högre höjder.

Europe/Paris

1 860 m−1,4°C2 200 m−2,9°C2 648 m−5,8°C
Ingen nollgradersnivå mellan tillgängliga höjder
Beräkning

Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.

Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.

Modellerat

Snöfallsprognos

Vatteninnehållet i prognosens snöfall.

4 nov. 22:00 → 5 nov. 22:00

1 860 m

2,8 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

2 200 m

1,8 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

2 648 m

1,8 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

Modellerat

Väder för snötillverkning i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

1 860 m

0 h · Lämpligt väder · 10/10 bedömda timmar

22—Över gränsvärdet · −1,8°C
23—Över gränsvärdet · −1,5°C
00—Över gränsvärdet · −1,5°C
01—Över gränsvärdet · −1,5°C
02—Över gränsvärdet · −1,5°C
03—Över gränsvärdet · −1,5°C
04—Över gränsvärdet · −1,6°C
05—Över gränsvärdet · −1,5°C
06—Över gränsvärdet · −1,5°C
07—Över gränsvärdet · −1,5°C
2 200 m

10 h · Lämpligt väder · 10/10 bedömda timmar

22✓Lämpligt väder · −3,6°C
23✓Lämpligt väder · −3,3°C
00✓Lämpligt väder · −3,1°C
01✓Lämpligt väder · −3,2°C
02✓Lämpligt väder · −3,2°C
03✓Lämpligt väder · −3,1°C
04✓Lämpligt väder · −3,2°C
05✓Lämpligt väder · −3,2°C
06✓Lämpligt väder · −3,2°C
07✓Lämpligt väder · −3,2°C
2 648 m

10 h · Lämpligt väder · 10/10 bedömda timmar

22✓Lämpligt väder · −6,4°C
23✓Lämpligt väder · −6,1°C
00✓Lämpligt väder · −6°C
01✓Lämpligt väder · −6,1°C
02✓Lämpligt väder · −6,1°C
03✓Lämpligt väder · −6°C
04✓Lämpligt väder · −6,1°C
05✓Lämpligt väder · −6,1°C
06✓Lämpligt väder · −6°C
07✓Lämpligt väder · −6,1°C

✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas

Beräkning för snötillverkning

Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.

På berget

Utsikter på kort sikt

Timprognos, anpassad för höjd.

Prognos

Lufttemperatur

−2,9°
Modellerat

Snötillverkningspotential

15 / 48 h

Längsta köldfönster: 13 h

Timprognos för temperatur−2,9 °C
Timprognos för temperatur−5°0°3°4 nov. 226 nov. 21
2 200 m · Europe/Paris
ResedatumLufttemperatur °CNederbörd mm
4 nov. 2026−2,9° / −2,8°0,1 mm (2 h)
5 nov. 2026−2,6° / 0°1,8 mm (24 h)
6 nov. 2026−2,1° / 0,5°12,2 mm (22 h)

Leverantörens uppdatering: 4 nov. 13:00 · Hämtat: 4 nov. 17:17 · Europe/Paris

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på berget
1 860 m2 200 m2 648 m

Schematisk höjdprofil

Så räknar vi

Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario

Scenario för snöbalans

Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.

Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.

Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.

Prognosarkiv
Bergsjournalen

Vad har ändrats i prognosen?

Jämför prognoser för samma timmar och höjd.

0,1°C varmare under de gemensamma prognostimmarna.

Gemensam prognosperiod4 nov. 2026 22:00 — 7 nov. 2026 12:0062 h · 2 200 m · Europe/Paris

Timmar mellan leverantörens uppdateringar3 h

Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
+0,1 °CTidigare prognos: −1,6 °C
Senaste prognos: −1,5 °C
Total nederbördPrognos
−6,8 mmTidigare prognos: 21,6 mm
Senaste prognos: 14,8 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat
−5,5 mmTidigare prognos: 20,1 mm
Senaste prognos: 14,6 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat
−1 hTidigare prognos: 29 h
Senaste prognos: 28 h
DetaljerTidigare prognosSenaste prognosFörändring
Genomsnittlig lufttemperaturPrognos−1,6 °C−1,5 °C+0,1 °C
Total nederbördPrognos21,6 mm14,8 mm−6,8 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat20,1 mm14,6 mm−5,5 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat29 h28 h−1 h

Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.

Så fungerar jämförelsen+

Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.

Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.

Prognosstatus

1 860 mAktuell prognos4 nov. 2026 13:00
2 200 mAktuell prognos4 nov. 2026 13:00
2 648 mAktuell prognos4 nov. 2026 13:00

Snöläge och liftstatus

Skidortens officiella information

Rapporter från skidområdena

Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.

Montgenèvre · scoped operations

Officiell sektor MONTGENEVRERapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
4 nov. 2026 21:24

Öppna enligt källans liftlista: — / 22

Piststatus · — / 49

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Källinformation: Endast utvalda namngivna källrader. Inte ett fullständigt bestånd för destinationen eller nätverket. Utanför driftperioden och okända lägen är okända.

Liftstatus
  • TK COL · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • TSF4 BROUSSET · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • TSD4 GONDRANS · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • TSF4 PRARIAL · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • TSF4 MONTQUITAINE · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • TK DURANCE · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • TK QUERELAY · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • TSF4 CRETE · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • TSF4 TREMPLIN · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • TSF4 OBSERVATOIRE · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • TSF2 ROCHER ROUGE · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • TK ALPET · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • TMX SERRE THIBAUD · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • TK ALP · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • TC10 ROCHER DE L AIGLE · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • TK CLOT · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • TSF4 COL BOEUF · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • TK OBELISQUE · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • TP LA BUTTE · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • TMX CHALMETTES · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • TC10 CHALVET · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • TC10 FOURNEOUS · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
Piststatus
  • Le Lac · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • La Durance · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Obelisque · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • La Crete · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Suffin · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Sagnes · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Bois · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Place des Neiges · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Les Melezes · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Col · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Sentier · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Ch. du Rocher Rouge · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Poussins · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Pre Chare · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Pharo bleue · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Traversee · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Vallon · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Chenaillet · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Citadelle · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Baisses · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Montquitaine · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Alpet · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Reservoir · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Querelay · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Pharo rouge · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Sources · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Doire · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Jauffret · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Chauvet rouge (réservée compétition) · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Marmottes · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Envers · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Chamois · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Combe du Loup · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Office · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Barral · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Club Geant · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Chalvet · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Mandarine · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Pres · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Soureou · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • 3 Fourneous · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Tremplin · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Rhodos · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Observatoire · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Chauvet noire (réservée compétition) · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Trois Scies · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Tetras · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Reserve · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Chaberton · Okänt · Källinformation: Officiell sektor MONTGENEVRE; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
Officiell källa ↗

Météo-France · Station Montgenèvre NIVO

Station MONTGENEVRE_NIVOArkiverad rapport

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
6 apr. 2026 09:09
Källrapporterade värden
Mätplatscm
MONTGENEVRE_NIVO (2 134 m) · Uppmätt snödjupTotalt marklager av snö, is och annat material.70
Officiell källa ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Montgenèvre · scoped operations

Officiell sektor MONTGENEVRE4 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
4 nov. 2026 21:24

Öppna enligt källans liftlista: — / 22

Piststatus · — / 49

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Montgenèvre · scoped operations

Officiell sektor MONTGENEVRE3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
3 nov. 2026 23:57

Öppna enligt källans liftlista: — / 22

Piststatus · — / 49

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Météo-France · Station Montgenèvre NIVO

Station MONTGENEVRE_NIVO4 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
6 apr. 2026 09:09
Källrapporterade värden
Mätplatscm
MONTGENEVRE_NIVO (2 134 m) · Uppmätt snödjupTotalt marklager av snö, is och annat material.70
Officiell källa ↗

Frågor om snö och liftar

Hur mycket snö väntas i Montgenèvre?

För Montgenèvre visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 4 nov. 13:00, modellerat snöfall på 2,8 mm på 1 860 m, 1,8 mm på 2 200 m och 1,8 mm på 2 648 m under de 24 timmarna från 4 nov. 22:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla ↗

Hur stort är snödjupet i Montgenèvre?

PisteWindow har ingen aktuell snödjupsrapport för Montgenèvre. Prognosvärden är modellerat snöfall, inte snödjup. Skidortens officiella information ↗

Vilka liftar är öppna i Montgenèvre?

Liftar: Antal öppna okänt · 22 listade (Officiell sektor MONTGENEVRE; Montgenèvre / Digisnow; Hämtad 4 nov. 21:24 · källtid obekräftad). Pister: Antal öppna okänt · 49 listade (Officiell sektor MONTGENEVRE; Montgenèvre / Digisnow; Hämtad 4 nov. 21:24 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information ↗

Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?

Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.

Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.

Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.

Hautes-Alpes · Frankrike

Lär känna berget

Schemat för Montgenèvre är en egen illustration, inte en karta eller en bild av aktuella förhållanden.

Prognospunkt
Montgenèvre[2]
Större skidområde
Via Lattea[1]
Byns höjd
1 860 m[1]

Inför din skiddag

Gäller prognosen hela Via Lattea?

Nej. Den gäller den angivna bypunkten; förhållandena varierar.[2]

Är förbindelserna vid Montgenèvre alltid öppna?

Nej. Kontrollera den officiella tavlan före resan.[1]

Är prognoser uppmätta snödjup?

Nej. De är modellberäkningar, inte snödjupsmätningar.[2]

Källor för resmålet

PisteWindow · Granskad

  1. Montgenèvre · SkidområdeMontgenèvre
  2. Montgenèvre · Läge och höjdOpenStreetMap / Mapcarta
  3. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo