Piemonte · Italienska Alperna · Italien
Väderprognos och snöprognos för Sansicario
För Sansicario visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 5 nov. 01:00, modellerat snöfall på 0,1 mm på 1 688 m, 1,1 mm på 2 200 m och 1,1 mm på 2 600 m under de 24 timmarna från 5 nov. 08:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Rome). Prognoskälla
Rapporterat läge för Sansicario: Liftar: 0 av 6 öppna (Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; Montgenèvre / Digisnow; Hämtad 5 nov. 06:55 · källtid obekräftad). Pister: Antal öppna okänt · 48 listade (Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; Montgenèvre / Digisnow; Hämtad 5 nov. 06:55 · källtid obekräftad). Den senaste uppdateringen misslyckades; värdena kommer från en tidigare hämtning. Skidortens officiella information
Sansicario är ett resmål i skidområdet Vialattea. Byn ligger på en platå på Monte Fraiteves sluttningar.
Idag i korthet
Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.
Senaste hämtningen misslyckades. Värdena kommer från en tidigare hämtning.
- Liftar
- 0 av 6 öppnaOfficiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana
- Pister
- Antal öppna okänt · 48 listadeOfficiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana
- Snödjup
- Inte rapporterat
- Säsong
- Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Områdets omfattning: Sansicario redovisas inom det större området Vialattea. Kontrollera lokala öppettider och förbindelser före resan.
Din vinterbild
Aktuell översikt
Snön under dina skidor.
Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.
Sansicario
−3 – −1 °C · 2 200 m · 5 nov. – 7 nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Utfärdad 5 nov. 01:00
Källor och metod
Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.
Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.
Prognoserna på 1 688 / 2 200 / 2 600 m är höjdjusterade modellvärden vid San Sicario Alto (44,96766° N, 6,81463° Ö), inte separata mätningar.
Berget, timme för timme
Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.
Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48
Utfärdad: 5 nov. 2026 01:00 · Europe/Rome · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognosvärden timme för timme
| Lokal tid | Temperatur °C | Nederbörd mm | Luftfuktighet % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 5 nov. 2026 08:00 | −2,7 | 0 | 94 | 0,8 |
| 5 nov. 2026 09:00 | −2,4 | 0,1 | 95 | 1 |
| 5 nov. 2026 10:00 | −2 | 0,2 | 100 | 1,1 |
| 5 nov. 2026 11:00 | −1,5 | 0 | 99 | 1 |
| 5 nov. 2026 12:00 | −0,9 | 0 | 98 | 1 |
| 5 nov. 2026 13:00 | −0,9 | 0,2 | 100 | 1,2 |
| 5 nov. 2026 14:00 | −1 | 0,4 | 100 | 1,3 |
| 5 nov. 2026 15:00 | −0,6 | 0,2 | 100 | 1,4 |
| 5 nov. 2026 16:00 | −0,6 | 0 | 99 | 0,9 |
| 5 nov. 2026 17:00 | −1,2 | 0 | 100 | 0,6 |
| 5 nov. 2026 18:00 | −1,5 | 0 | 99 | 0,6 |
| 5 nov. 2026 19:00 | −1,7 | 0 | 99 | 0,6 |
| 5 nov. 2026 20:00 | −1,6 | 0 | 97 | 0,5 |
| 5 nov. 2026 21:00 | −1,7 | 0 | 97 | 0,4 |
| 5 nov. 2026 22:00 | −1,6 | 0 | 96 | 0,4 |
| 5 nov. 2026 23:00 | −1,7 | 0 | 96 | 0,4 |
| 6 nov. 2026 00:00 | −1,8 | 0 | 97 | 0,2 |
| 6 nov. 2026 01:00 | −1,8 | 0 | 96 | 0,2 |
| 6 nov. 2026 02:00 | −1,7 | 0 | 96 | 0,1 |
| 6 nov. 2026 03:00 | −1,6 | 0 | 94 | 0,4 |
| 6 nov. 2026 04:00 | −1,6 | 0 | 93 | 0,5 |
| 6 nov. 2026 05:00 | −1,6 | 0 | 92 | 0,1 |
| 6 nov. 2026 06:00 | −1,8 | 0 | 92 | 0,5 |
| 6 nov. 2026 07:00 | −1,7 | 0 | 92 | 0,6 |
| 6 nov. 2026 08:00 | −1,6 | 0,1 | 92 | 0,4 |
| 6 nov. 2026 09:00 | −1,9 | 0,9 | 98 | 0,3 |
| 6 nov. 2026 10:00 | −1,6 | 3 | 98 | 0,3 |
| 6 nov. 2026 11:00 | −1,7 | 4,4 | 97 | 0,5 |
| 6 nov. 2026 12:00 | −1,7 | 2,2 | 96 | 0,4 |
| 6 nov. 2026 13:00 | −1,6 | 2,3 | 94 | 0,7 |
| 6 nov. 2026 14:00 | −1,5 | 0,5 | 93 | 0,7 |
| 6 nov. 2026 15:00 | −1,3 | 0,1 | 94 | 0,5 |
| 6 nov. 2026 16:00 | −1,4 | 0,2 | 96 | 0,6 |
| 6 nov. 2026 17:00 | −1,5 | 0,3 | 94 | 0,2 |
| 6 nov. 2026 18:00 | −2,1 | 0,2 | 95 | 0,7 |
| 6 nov. 2026 19:00 | −2,1 | 0,1 | 91 | 1,4 |
| 6 nov. 2026 20:00 | −2,3 | 0,1 | 96 | 0,1 |
| 6 nov. 2026 21:00 | −2,6 | 0,1 | 97 | 0,4 |
| 6 nov. 2026 22:00 | −2,4 | 0 | 89 | 0,9 |
| 6 nov. 2026 23:00 | −2,6 | 0 | 89 | 0,3 |
| 7 nov. 2026 00:00 | −2,8 | 0 | 92 | 0,7 |
| 7 nov. 2026 01:00 | −2,8 | 0 | 94 | 0,7 |
| 7 nov. 2026 02:00 | −3,2 | 0 | 97 | 0,8 |
| 7 nov. 2026 03:00 | −2,6 | 0 | 90 | 1,1 |
| 7 nov. 2026 04:00 | −2,9 | 0 | 96 | 0,4 |
| 7 nov. 2026 05:00 | −2,8 | 0 | 96 | 0,7 |
| 7 nov. 2026 06:00 | −2,5 | 0 | 94 | 0,8 |
| 7 nov. 2026 07:00 | −2,7 | 0 | 89 | 0,9 |
- Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
- 1,1 mm vattenekvivalent
- Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
- 35/48 h
- Längsta sammanhängande tidsfönster
- 15 h
Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.
Väder för snötillverkning
Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.
Stull (2011)Så ändrades prognosen
Temperaturändring för överlappande prognostimmar: +0 °C · 62 h
4 nov. 2026 19:00 → 5 nov. 2026 01:00
Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten
Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.
Säsongsutsikter
En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.
Bergsprognos timme för timme
Ett berg. Olika förhållanden.
Följ prognosen från byn till högre höjder.
Europe/Rome
Beräkning
Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.
−5,3°C
Vind: 0,8 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 5 nov. 01:00−2,7°C
Vind: 0,8 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 5 nov. 01:00−0,4°C
Vind: 0,2 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 5 nov. 01:00Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.
Snöfallsprognos
Vatteninnehållet i prognosens snöfall.
5 nov. 08:00 → 6 nov. 08:00
1 688 m
0,1 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
2 200 m
1,1 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
2 600 m
1,1 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
Väder för snötillverkning i natt
I natt · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar
11 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar
14 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar
✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas
Beräkning för snötillverkning
Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.
Utsikter på kort sikt
Timprognos, anpassad för höjd.
Lufttemperatur
−2,7°Snötillverkningspotential
35 / 48 hLängsta köldfönster: 15 h
| Resedatum | Lufttemperatur °C | Nederbörd mm |
|---|---|---|
| 5 nov. 2026 | −2,7° / −0,6° | 1,1 mm (16 h) |
| 6 nov. 2026 | −2,6° / −1,3° | 14,5 mm (24 h) |
| 7 nov. 2026 | −3,2° / −2,5° | 0 mm (8 h) |
Leverantörens uppdatering: 5 nov. 01:00 · Hämtat: 5 nov. 03:18 · Europe/Rome
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Schematisk höjdprofil
Så räknar vi
Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.
Stull (2011) ↗Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario för snöbalans
Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.
Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.
Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.
Prognosarkiv
Vad har ändrats i prognosen?
Jämför prognoser för samma timmar och höjd.
Medeltemperaturen är oförändrad med den visade precisionen.
Gemensam prognosperiod5 nov. 2026 08:00 — 7 nov. 2026 22:0062 h · 2 200 m · Europe/Rome
Timmar mellan leverantörens uppdateringar6 h
- Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
- +0 °CTidigare prognos: −1,8 °C
Senaste prognos: −1,8 °C - Total nederbördPrognos
- −6 mmTidigare prognos: 21,5 mm
Senaste prognos: 15,6 mm - Fast nederbörd · mm vattenModellerat
- −6 mmTidigare prognos: 21,5 mm
Senaste prognos: 15,5 mm - Timmar med lämpligt väderModellerat
- −1 hTidigare prognos: 43 h
Senaste prognos: 42 h
| Detaljer | Tidigare prognos | Senaste prognos | Förändring |
|---|---|---|---|
| Genomsnittlig lufttemperaturPrognos | −1,8 °C | −1,8 °C | +0 °C |
| Total nederbördPrognos | 21,5 mm | 15,6 mm | −6 mm |
| Fast nederbörd · mm vattenModellerat | 21,5 mm | 15,5 mm | −6 mm |
| Timmar med lämpligt väderModellerat | 43 h | 42 h | −1 h |
Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.
Utfärdad: 4 nov. 2026 19:00
Hämtad: 4 nov. 2026 22:18
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Utfärdad: 5 nov. 2026 01:00
Hämtad: 5 nov. 2026 03:18
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Så fungerar jämförelsen+
Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.
Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.
Prognosstatus
Snöläge och liftstatus
Skidortens officiella informationRapporter från skidområdena
Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.
Montgenèvre · Sestriere, Sauze och Sansicario sectors
Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till CesanaRapporttiden är obekräftad
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 5 nov. 2026 06:55
Öppna enligt källans liftlista: 0 / 6
Piststatus · — / 48
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Källinformation: Endast utvalda namngivna källrader. Inte ett fullständigt bestånd för destinationen eller nätverket. Utanför driftperioden och okända lägen är okända.
Liftstatus
- SC FRAITEVE SX · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- SG4 BABY SANSICARIO · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- SC FRAITEVE DX · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- SG4* ROCCIA ROTONDA · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- TP FRAITEVE · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- SG4* SKI LODGE SELLETTE · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
Piststatus
- 21 bassa blu · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- 70 media · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- Olympic Centre bassa · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- 70 alta · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- Puffi alta · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- Baby · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- Olimp. bassa blu · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- Puffi bassa · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- 70 bassa · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- Variante baby · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- 70 bassa bis · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- 71 bassa blu · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- Olympic Centre alta · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- 79 § stadio · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- 72 § stadio · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- 79 bassa · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- 81 bassa · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- 19 bassa · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- 72 media · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- 19 alta · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- 21 alta · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- 78 bis · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- Olimp. media · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- 79 media · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- 72 alta · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- Olimp. alta · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- 21 media · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- Olimp. bassa rossa · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- 79 alta · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- 71 bis · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- 71 alta · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- 76 · Okänt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- 81 alta · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- 72 bassa · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- 21 rossa · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- 21 bis · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- 71 Bassa · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- Racc. 21-olimpica · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- Racc. Chalmette · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- 82 alta · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- 82 bassa · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- 82 bis · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- Var. 79 bassa 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- Var. 79 bassa 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- 78 · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- 76 § · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- 74 § · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- 21 nera · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
Via Lattea Sansicario Snow
Den senaste hämtningen misslyckades. Sparade rapporter nedan är historiska.
Ingen sparad rapport. Kontrollera den officiella källan.
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Montgenèvre · Sestriere, Sauze och Sansicario sectors
Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana5 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 5 nov. 2026 06:55
Öppna enligt källans liftlista: 0 / 6
Piststatus · — / 48
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Montgenèvre · Sestriere, Sauze och Sansicario sectors
Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana4 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 4 nov. 2026 23:50
Öppna enligt källans liftlista: 0 / 6
Piststatus · — / 48
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Montgenèvre · Sestriere, Sauze och Sansicario sectors
Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana3 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 3 nov. 2026 23:57
Öppna enligt källans liftlista: 0 / 6
Piststatus · — / 48
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Frågor om snö och liftar
Hur mycket snö väntas i Sansicario?
För Sansicario visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 5 nov. 01:00, modellerat snöfall på 0,1 mm på 1 688 m, 1,1 mm på 2 200 m och 1,1 mm på 2 600 m under de 24 timmarna från 5 nov. 08:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Rome). Prognoskälla ↗
Hur stort är snödjupet i Sansicario?
PisteWindow har ingen aktuell snödjupsrapport för Sansicario. Prognosvärden är modellerat snöfall, inte snödjup. Skidortens officiella information ↗
Vilka liftar är öppna i Sansicario?
Liftar: 0 av 6 öppna (Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; Montgenèvre / Digisnow; Hämtad 5 nov. 06:55 · källtid obekräftad). Pister: Antal öppna okänt · 48 listade (Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; Montgenèvre / Digisnow; Hämtad 5 nov. 06:55 · källtid obekräftad). Den senaste uppdateringen misslyckades; värdena kommer från en tidigare hämtning. Skidortens officiella information ↗
Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?
Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.
Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.
Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.
Lär känna berget
Schemat för Sansicario är en egen illustration, inte en karta eller en bild av aktuella förhållanden.
Inför din skiddag
Beskriver prognosen för Sansicario hela området Vialattea?
Nej. Den beräknas för en punkt (San Sicario Alto); förhållandena varierar inom området.[2]
Är liftarna och pisterna vid Sansicario alltid öppna?
Nej. Kontrollera operatörens aktuella information före resan.[1]
Är prognosen för Sansicario ett uppmätt snödjup?
Nej. Värdena för Sansicario är modellskattningar, inte observationer av snödjup.[2]
Källor för resmålet
PisteWindow · Granskad
- Sansicario · SkidområdeVialattea
- San Sicario Alto · Läge och höjdOpenStreetMap / Mapcarta
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo