Dalarna · Sverige

Väderprognos och snöprognos för Kläppen

För Kläppen visar prognosen från Open-Meteo · MET Nordic, utfärdad 4 nov. 10:00, modellerat snöfall på 0 mm på 342 m, 0 mm på 500 m och 0 mm på 657 m under de 24 timmarna från 4 nov. 12:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Stockholm). Prognoskälla

PisteWindow har ingen aktuell lift-, pist- eller snödjupsrapport för Kläppen och visar bara prognosen. Dagens läge finns på skidortens officiella sida. Skidortens officiella information

Planera en dag i Kläppen med höjdprognosen och kontrollera sedan operatörens liverapport.

Planera resan

Idag i korthet

Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.

Öppnar snart
Liftar
Inte rapporterat
Pister
Inte rapporterat
Snödjup
Inte rapporterat
Säsong
Öppnar 11 dec. · om 37 dagarOperatörens säsongsdatum · Kontrollerat 4 nov. 2026
Alla rapporter och källor

Områdets omfattning: Sidan gäller Kläppens eget skidområde. SkiStars områden i Sälen och Stöten är egna operatörer med egna rapporter och liftkort.

Din vinterbild

Aktuell översikt

Inga aktuella lokala rapporter

Schematiskt bergslandskap · Kläppen

Snön under dina skidor.

Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.

Vädret framöver
Prognos finns

−2 – 6 °C · 500 m · 4 nov. – 6 nov.

Open-Meteo · MET Nordic · Utfärdad 4 nov. 10:00

Se bergsprognosen
Källor och metod

Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.

Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.

Prognoserna på 342, 500 och 657 m är höjdjusterade modellvärden vid en referenspunkt. Toppen på 657 m och fallhöjden 315 m kommer från operatören; 342 m är härlett från dem och 500 m är mittpunkten.

Berget, timme för timme

Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.

Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48

Utfärdad: 4 nov. 2026 10:00 · Europe/Stockholm · Open-Meteo · MET Nordic

Timprognos för temperatur3,6 °C
Timprognos för temperatur−5°0°8°4 nov. 126 nov. 11
Prognosvärden timme för timme
Kläppen · 500 m · Europe/Stockholm
Lokal tidTemperatur °CNederbörd mmLuftfuktighet %Vind m/s
4 nov. 2026 12:003,60891,2
4 nov. 2026 13:004,30881,1
4 nov. 2026 14:004,30891,2
4 nov. 2026 15:003,60901,3
4 nov. 2026 16:002,30941,3
4 nov. 2026 17:001,30971,1
4 nov. 2026 18:000,50971,4
4 nov. 2026 19:000,10971,4
4 nov. 2026 20:00−0,10961
4 nov. 2026 21:00−0,10961,3
4 nov. 2026 22:00−0,10971,3
4 nov. 2026 23:00−0,10971,5
5 nov. 2026 00:00−0,10981,6
5 nov. 2026 01:0000981,7
5 nov. 2026 02:000,10971,7
5 nov. 2026 03:000,30971,6
5 nov. 2026 04:000,40981,6
5 nov. 2026 05:000,50981,6
5 nov. 2026 06:000,30981,4
5 nov. 2026 07:000,20981,4
5 nov. 2026 08:000,10981,1
5 nov. 2026 09:000,80981,1
5 nov. 2026 10:0020970,8
5 nov. 2026 11:003,30940,9
5 nov. 2026 12:004,70861,6
5 nov. 2026 13:005,60752,3
5 nov. 2026 14:005,60722,3
5 nov. 2026 15:004,60761,6
5 nov. 2026 16:002,80891
5 nov. 2026 17:001,50951
5 nov. 2026 18:000,70941,2
5 nov. 2026 19:000,40941,3
5 nov. 2026 20:000,20941,4
5 nov. 2026 21:000,10921,8
5 nov. 2026 22:00−0,10912
5 nov. 2026 23:00−0,40911,5
6 nov. 2026 00:00−0,50931,1
6 nov. 2026 01:00−0,60941,2
6 nov. 2026 02:00−0,80941,1
6 nov. 2026 03:00−10950,9
6 nov. 2026 04:00−1,40970,4
6 nov. 2026 05:00−1,70970,4
6 nov. 2026 06:00−1,90970,4
6 nov. 2026 07:00−2,10960,7
6 nov. 2026 08:00−2,20941
6 nov. 2026 09:00−1,50911,2
6 nov. 2026 10:0000851,5
6 nov. 2026 11:001,40791,8
Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
0 mm vattenekvivalent
Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
5/48 h
Längsta sammanhängande tidsfönster
5 h

Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.

Väder för snötillverkning

Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.

Stull (2011)

Så ändrades prognosen

Jämförbar prognoshistorik saknas ännu.

Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten

Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.

Säsongsutsikter

En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.

Källa: Open-Meteo · MET Nordic · CC BY 4.0

Bergsprognos timme för timme
Prognos / Höjd

Ett berg. Olika förhållanden.

Följ prognosen från byn till högre höjder.

Europe/Stockholm

342 m3,5°C500 m3,6°C657 m2,6°C
Ingen nollgradersnivå mellan tillgängliga höjder
Beräkning

Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.

Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.

Modellerat

Snöfallsprognos

Vatteninnehållet i prognosens snöfall.

4 nov. 12:00 → 5 nov. 12:00

342 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

500 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

657 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

Modellerat

Väder för snötillverkning i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

342 m

0 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar

18—Över gränsvärdet · 0°C
19—Över gränsvärdet · −0,5°C
20—Över gränsvärdet · −0,7°C
21—Över gränsvärdet · −0,8°C
22—Över gränsvärdet · −0,9°C
23—Över gränsvärdet · −0,8°C
00—Över gränsvärdet · −0,8°C
01—Över gränsvärdet · −0,6°C
02—Över gränsvärdet · −0,4°C
03—Över gränsvärdet · −0,2°C
04—Över gränsvärdet · 0°C
05—Över gränsvärdet · 0,1°C
06—Över gränsvärdet · 0°C
07—Över gränsvärdet · −0,2°C
500 m

0 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar

18—Över gränsvärdet · 0,1°C
19—Över gränsvärdet · −0,3°C
20—Över gränsvärdet · −0,6°C
21—Över gränsvärdet · −0,6°C
22—Över gränsvärdet · −0,5°C
23—Över gränsvärdet · −0,5°C
00—Över gränsvärdet · −0,4°C
01—Över gränsvärdet · −0,3°C
02—Över gränsvärdet · −0,3°C
03—Över gränsvärdet · −0,1°C
04—Över gränsvärdet · 0,1°C
05—Över gränsvärdet · 0,2°C
06—Över gränsvärdet · 0°C
07—Över gränsvärdet · −0,1°C
657 m

0 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar

18—Över gränsvärdet · −0,9°C
19—Över gränsvärdet · −1,4°C
20—Över gränsvärdet · −1,6°C
21—Över gränsvärdet · −1,6°C
22—Över gränsvärdet · −1,6°C
23—Över gränsvärdet · −1,6°C
00—Över gränsvärdet · −1,4°C
01—Över gränsvärdet · −1,4°C
02—Över gränsvärdet · −1,3°C
03—Över gränsvärdet · −1,2°C
04—Över gränsvärdet · −1°C
05—Över gränsvärdet · −0,8°C
06—Över gränsvärdet · −1,1°C
07—Över gränsvärdet · −1,2°C

✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas

Beräkning för snötillverkning

Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.

På berget

Utsikter på kort sikt

Timprognos, anpassad för höjd.

Prognos

Lufttemperatur

3,6°
Modellerat

Snötillverkningspotential

5 / 48 h

Längsta köldfönster: 5 h

Timprognos för temperatur3,6 °C
Timprognos för temperatur−5°0°8°4 nov. 126 nov. 11
500 m · Europe/Stockholm
ResedatumLufttemperatur °CNederbörd mm
4 nov. 2026−0,1° / 4,3°0 mm (12 h)
5 nov. 2026−0,4° / 5,6°0 mm (24 h)
6 nov. 2026−2,2° / 1,4°0 mm (12 h)

Leverantörens uppdatering: 4 nov. 10:00 · Hämtat: 4 nov. 11:18 · Europe/Stockholm

Open-Meteo · MET Nordic ↗
Orientering på berget
342 m500 m657 m

Schematisk höjdprofil

Så räknar vi

Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario

Scenario för snöbalans

Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.

Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.

Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.

Prognosarkiv

Vad har ändrats i prognosen?

Prognoskällan eller beräkningen har ändrats.

Jämförelsedetaljer

Jämför prognoser för samma timmar och höjd.

Utfärdad: 4 nov. 2026 10:00 · Hämtad: 4 nov. 2026 11:18
Öppna sparad prognos ↗

Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.

Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.

Snöläge och liftstatus

Skidortens officiella information

Ingen sparad rapport för det här resmålet.

Frågor om snö och liftar

Hur mycket snö väntas i Kläppen?

För Kläppen visar prognosen från Open-Meteo · MET Nordic, utfärdad 4 nov. 10:00, modellerat snöfall på 0 mm på 342 m, 0 mm på 500 m och 0 mm på 657 m under de 24 timmarna från 4 nov. 12:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Stockholm). Prognoskälla ↗

Hur stort är snödjupet i Kläppen?

PisteWindow har ingen aktuell snödjupsrapport för Kläppen. Prognosvärden är modellerat snöfall, inte snödjup. Skidortens officiella information ↗

Vilka liftar är öppna i Kläppen?

PisteWindow har ingen aktuell lift- eller pistrapport för Kläppen. Öppna liftar och pister härleds inte från prognosen. Skidortens officiella information ↗

Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?

Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.

Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.

Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.

Dalarna · Sverige

Lär känna berget

Operatörens pistkarta visar nedfarter, liftar och daglig status. Använd den för att hitta backarna; illustrationen är schematisk.

Utbud enligt operatören
22 liftar · 41 nedfarter[3]
Topp och fallhöjd
657 m · 315 m · operatören[4]
Prognoshöjder
342–657 m · modellvärden[4]
Referenspunkt
Vintersportområde i OpenStreetMap[5]

Inför din skiddag

Gäller prognosen hela Sälen?

Nej. Den använder en referenspunkt för Kläppen. Lindvallen, Högfjället, Tandådalen, Hundfjället och Stöten har egna sidor.[3][2]

Var ser jag öppna backar och liftar?

Använd Kläppens liverapport. PisteWindow har ännu ingen verifierad driftrapport för området.[1]

Vad betyder prognoshöjderna?

De jämför modellväder på tre valda höjder i samma punkt. De är inga separata mätningar eller prognoser för varje nedfart.[6][4]

Är rapporterat snödjup samma sak som prognostiserat snöfall?

Nej. Rapporterat djup är en mätning med egen tid och metod. Prognostiserad nederbörd är en annan storhet.[1]

Källor för resmålet

PisteWindow · Granskad

  1. Kläppen · Väder-, lift- och pistrapportKläppen
  2. Kläppen · PistkartaKläppen
  3. Kläppen · Fakta och områdesinformationKläppen
  4. Kläppen · Läge och höjdKläppen
  5. Kläppen · OpenStreetMap · Läge och höjdOpenStreetMap
  6. Open-Meteo · MET NordicOpen-Meteo