Sälen · Dalarna · Sverige
Väderprognos och snöprognos för Lindvallen/ Högfjället (Sälen)
För Lindvallen/Högfjället (Sälen) visar prognosen från Open-Meteo · MET Nordic, utfärdad 5 nov. 06:00, modellerat snöfall på 0 mm på 750 m, 0 mm på 850 m och 0 mm på 950 m under de 24 timmarna från 5 nov. 11:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Stockholm). Prognoskälla
Rapporterat läge för Lindvallen/Högfjället (Sälen): Liftar: 0 av 44 öppna (Sälen · Lindvallen; SkiStar; Hämtad 5 nov. 10:37 · källtid obekräftad). Snödjup: 0 cm (vid Söderåsen · Lindvallen / Högfjället shared terrain sensor; skidortens rapport; SkiStar; Hämtad 5 nov. 10:37 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information
Planera mellan Lindvallens skogsklädda backar och det öppna fjället vid Högfjället, med väder på olika höjder och rapporter för varje område.
Idag i korthet
Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.
- Liftar
- 0 av 44 öppnaSälen · Lindvallen
- Sälen · Högfjället 0 av 14 öppna
- Pister
- Inte rapporterat
- Snödjup
- 0 cmvid Söderåsen · Lindvallen / Högfjället shared terrain sensor · skidortens rapport
- Säsong
- Öppnar 4 dec. · om 29 dagarOperatörens säsongsdatum · Kontrollerat 3 nov. 2026
Områdets omfattning: Sidan gäller sammanlänkade Lindvallen/Högfjället. Tandådalen/Hundfjället är ett separat par inom SkiStar Sälen. Deras rapporter och totalsiffror för hela Sälen beskriver inte det här området.
Din vinterbild
Aktuell översikt
Snön under dina skidor.
Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.
−2 – 2 °C · 850 m · 5 nov. – 7 nov.
Open-Meteo · MET Nordic · Utfärdad 5 nov. 06:00
Källor och metod
Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.
Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.
Prognoserna för 750, 850 och 950 m utgår från en representativ punkt vid 61,1481° N, 13,1462° E. Det är modellvärden på begärda höjder, inte tre väderstationer, topphöjder eller en prognos för varje pist i båda områdena.
Berget, timme för timme
Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.
Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48
Utfärdad: 5 nov. 2026 06:00 · Europe/Stockholm · Open-Meteo · MET Nordic
Prognosvärden timme för timme
| Lokal tid | Temperatur °C | Nederbörd mm | Luftfuktighet % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 5 nov. 2026 11:00 | 2,2 | 0 | 72 | 5,4 |
| 5 nov. 2026 12:00 | 2,4 | 0 | 69 | 5 |
| 5 nov. 2026 13:00 | 2,4 | 0 | 69 | 4,9 |
| 5 nov. 2026 14:00 | 2,3 | 0 | 70 | 4,9 |
| 5 nov. 2026 15:00 | 1,7 | 0 | 73 | 5 |
| 5 nov. 2026 16:00 | 0,7 | 0 | 78 | 5,3 |
| 5 nov. 2026 17:00 | 0,3 | 0 | 80 | 6,4 |
| 5 nov. 2026 18:00 | 0,1 | 0 | 83 | 6,8 |
| 5 nov. 2026 19:00 | −0,3 | 0 | 86 | 6,3 |
| 5 nov. 2026 20:00 | −0,6 | 0 | 89 | 6 |
| 5 nov. 2026 21:00 | −0,6 | 0 | 90 | 6 |
| 5 nov. 2026 22:00 | −0,6 | 0 | 91 | 5,6 |
| 5 nov. 2026 23:00 | −0,6 | 0 | 91 | 5,3 |
| 6 nov. 2026 00:00 | −0,7 | 0 | 90 | 5,4 |
| 6 nov. 2026 01:00 | −0,8 | 0 | 90 | 5 |
| 6 nov. 2026 02:00 | −1 | 0 | 90 | 4,6 |
| 6 nov. 2026 03:00 | −1,1 | 0 | 90 | 4,2 |
| 6 nov. 2026 04:00 | −1,2 | 0 | 89 | 3,3 |
| 6 nov. 2026 05:00 | −1,4 | 0 | 87 | 2,6 |
| 6 nov. 2026 06:00 | −2 | 0 | 86 | 1,8 |
| 6 nov. 2026 07:00 | −2,4 | 0 | 83 | 1,4 |
| 6 nov. 2026 08:00 | −2,1 | 0 | 80 | 2,9 |
| 6 nov. 2026 09:00 | −1 | 0 | 80 | 4,1 |
| 6 nov. 2026 10:00 | 0,1 | 0 | 75 | 4,6 |
| 6 nov. 2026 11:00 | 0,7 | 0 | 72 | 5,4 |
| 6 nov. 2026 12:00 | 1 | 0 | 70 | 5,8 |
| 6 nov. 2026 13:00 | 0,9 | 0 | 73 | 6,2 |
| 6 nov. 2026 14:00 | 0,7 | 0 | 76 | 6,5 |
| 6 nov. 2026 15:00 | 0,1 | 0 | 79 | 5,8 |
| 6 nov. 2026 16:00 | −0,6 | 0 | 85 | 4,9 |
| 6 nov. 2026 17:00 | −1 | 0 | 88 | 4,2 |
| 6 nov. 2026 18:00 | −1,1 | 0 | 89 | 3,4 |
| 6 nov. 2026 19:00 | −1,2 | 0 | 86 | 2,5 |
| 6 nov. 2026 20:00 | −1,3 | 0 | 82 | 1,8 |
| 6 nov. 2026 21:00 | −1,4 | 0 | 76 | 1,9 |
| 6 nov. 2026 22:00 | −1,4 | 0 | 78 | 2,1 |
| 6 nov. 2026 23:00 | −1,5 | 0 | 81 | 1,9 |
| 7 nov. 2026 00:00 | −1,7 | 0 | 82 | 1,6 |
| 7 nov. 2026 01:00 | −1,9 | 0 | 82 | 1,7 |
| 7 nov. 2026 02:00 | −2 | 0 | 81 | 1,9 |
| 7 nov. 2026 03:00 | −2,1 | 0 | 81 | 2 |
| 7 nov. 2026 04:00 | −2,1 | 0 | 81 | 2,1 |
| 7 nov. 2026 05:00 | −2,2 | 0 | 82 | 2 |
| 7 nov. 2026 06:00 | −2,2 | 0 | 83 | 1,9 |
| 7 nov. 2026 07:00 | −2,2 | 0 | 84 | 1,8 |
| 7 nov. 2026 08:00 | −2,3 | 0 | 86 | 1,9 |
| 7 nov. 2026 09:00 | −1,5 | 0 | 86 | 1,5 |
| 7 nov. 2026 10:00 | 0,4 | 0 | 84 | 1,5 |
- Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
- 0 mm vattenekvivalent
- Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
- 24/48 h
- Längsta sammanhängande tidsfönster
- 17 h
Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.
Väder för snötillverkning
Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.
Stull (2011)Så ändrades prognosen
Temperaturändring för överlappande prognostimmar: +0,1 °C · 63 h
5 nov. 2026 01:00 → 5 nov. 2026 06:00
Prognosarkiv
- 5 nov. 2026 06:00 · 850 m
- 5 nov. 2026 01:00 · 850 m
- 4 nov. 2026 20:00 · 850 m
- 4 nov. 2026 15:00 · 850 m
- 4 nov. 2026 10:00 · 850 m
- 4 nov. 2026 05:29 · 850 m
- 4 nov. 2026 00:31 · 850 m
- 3 nov. 2026 19:29 · 850 m
- 3 nov. 2026 16:33 · 850 m
- 3 nov. 2026 15:30 · 850 m
- 3 nov. 2026 12:30 · 850 m
- 3 nov. 2026 07:56 · 850 m
Utforska ett scenario för snövatten
Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.
Säsongsutsikter
En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.
Källa: Open-Meteo · MET Nordic · CC BY 4.0
Bergsprognos timme för timme
Ett berg. Olika förhållanden.
Följ prognosen från byn till högre höjder.
Europe/Stockholm
Beräkning
Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.
1,5°C
Vind: 6,4 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MET Nordic · Prognos utfärdad: 5 nov. 06:002,2°C
Vind: 5,4 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MET Nordic · Prognos utfärdad: 5 nov. 06:002,8°C
Vind: 5,4 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MET Nordic · Prognos utfärdad: 5 nov. 06:00Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.
Snöfallsprognos
Vatteninnehållet i prognosens snöfall.
5 nov. 11:00 → 6 nov. 11:00
750 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
850 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
950 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
Väder för snötillverkning i natt
I natt · 18.00–08.00 lokal tid.
2 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar
5 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar
14 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar
✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas
Beräkning för snötillverkning
Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.
Utsikter på kort sikt
Timprognos, anpassad för höjd.
Lufttemperatur
2,2°Snötillverkningspotential
24 / 48 hLängsta köldfönster: 17 h
| Resedatum | Lufttemperatur °C | Nederbörd mm |
|---|---|---|
| 5 nov. 2026 | −0,6° / 2,4° | 0 mm (13 h) |
| 6 nov. 2026 | −2,4° / 1° | 0 mm (24 h) |
| 7 nov. 2026 | −2,3° / 0,4° | 0 mm (11 h) |
Leverantörens uppdatering: 5 nov. 06:00 · Hämtat: 5 nov. 07:17 · Europe/Stockholm
Open-Meteo · MET Nordic ↗Schematisk höjdprofil
Så räknar vi
Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.
Stull (2011) ↗Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario för snöbalans
Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.
Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.
Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.
Prognosarkiv
Vad har ändrats i prognosen?
Jämför prognoser för samma timmar och höjd.
0,1°C varmare under de gemensamma prognostimmarna.
Gemensam prognosperiod5 nov. 2026 11:00 — 8 nov. 2026 02:0063 h · 850 m · Europe/Stockholm
Timmar mellan leverantörens uppdateringar5 h
- Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
- +0,1 °CTidigare prognos: −1,1 °C
Senaste prognos: −1 °C - Total nederbördPrognos
- +0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm - Fast nederbörd · mm vattenModellerat
- +0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm - Timmar med lämpligt väderModellerat
- −2 hTidigare prognos: 37 h
Senaste prognos: 35 h
| Detaljer | Tidigare prognos | Senaste prognos | Förändring |
|---|---|---|---|
| Genomsnittlig lufttemperaturPrognos | −1,1 °C | −1 °C | +0,1 °C |
| Total nederbördPrognos | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Fast nederbörd · mm vattenModellerat | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Timmar med lämpligt väderModellerat | 37 h | 35 h | −2 h |
Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.
Utfärdad: 5 nov. 2026 01:00
Hämtad: 5 nov. 2026 02:17
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Utfärdad: 5 nov. 2026 06:00
Hämtad: 5 nov. 2026 07:17
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Så fungerar jämförelsen+
Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.
Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.
Prognosstatus
Snöläge och liftstatus
Skidortens officiella informationRapporter från skidområdena
Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.
SkiStar · Sälen
Sälen · LindvallenRapporttiden är obekräftad
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Liftar öppna för säsongen: 0 / 44
| Mätplats | cm |
|---|---|
| Söderåsen · Lindvallen / Högfjället shared terrain sensor · Snödjup · orörd terrängMäts digitalt i orörd terräng i Söderåsen | 0 |
| Lindvallen · Snödjup · preparerad pistGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Gustavbacken) | 0 |
| Lindvallen · Rapporterat snöfall · 24 hSnö senaste 24h | 0 |
| Lindvallen · Rapporterat snöfall · 72 hSnö senaste 72h | 0 |
Källinformation: Sektorbestånd listat av källan. Öppen för säsongen är inte aktuell allmän drift. Pistsammanfattningen och de namngivna raderna stämmer inte överens, så den listade pistinventeringen är ofullständig.
Liftstatus
- Söderåsen Express · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Experium Express · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Gustav Express · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Vråken 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Vråken 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Örnen 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Örnen 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Orren 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Orren 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Orren 3 · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Tjädern 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Tjädern 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Falken · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Fasanen 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Fasanen 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Uven · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Sydpolen · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Måsen · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Sparven · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Tranan · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Svalan · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Ugglan 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Ugglan 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Kråkan · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Duvan 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Duvan 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Gladan · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Höken · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Ripan 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Ripan 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Korpen · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Nordpolen · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Lärkan · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Trasten · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Kajan · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Haren · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Kaninen · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Pingvinen · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Rullband Söderåstorget · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Rullband Valleberget 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Rullband Valleberget 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Rullband Valleberget 3 · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Rullband Korpen · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Rullband Sälfjällstorget · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
Piststatus
- Frida · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
- Ola · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
- Kajsa · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
- Anna · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
- Moa · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
- Hugo · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
- Elin · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
- Åke · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
- Lena · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
- Ida · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
- Pelle · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
- Lina · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
- Vallebacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
- Snögubbedalen · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
- Lelle · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
- Jenny · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
- Per · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
- Märta · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
- Jullan · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
- Lasse · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
- Nisse · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
- Gustav · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
- Oskar · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
- Tomas · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
- Daniel · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
- Eva · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
- Ville · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
- Olle · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
- Lotta · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
- Lisa · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
- Karin · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
- Hasse · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
- Uffe · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
- Sigge · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
- Jonas · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
- Emma · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
- Adam · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
- Pernilla · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
- Stina · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
- Valletorget · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
- SkiStar Snow Park Green · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
- SkiStar Snow Park Blue · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
- Pepsi Fun Ride (Grön) · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
Sälen · HögfjälletRapporttiden är obekräftad
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Liftar öppna för säsongen: 0 / 14
| Mätplats | cm |
|---|---|
| Söderåsen · Lindvallen / Högfjället shared terrain sensor · Snödjup · orörd terrängMäts digitalt i orörd terräng i Söderåsen | 0 |
| Högfjället · Snödjup · preparerad pistGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Mats) | 0 |
| Högfjället · Rapporterat snöfall · 24 hSnö senaste 24h | 0 |
| Högfjället · Rapporterat snöfall · 72 hSnö senaste 72h | 0 |
Källinformation: Sektorbestånd listat av källan. Öppen för säsongen är inte aktuell allmän drift.
Liftstatus
- Renen · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Vesslan · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Vargen 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Vargen 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Älgen · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Illern · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Mården · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Minken 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Minken 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Bävern · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Järven · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Björnen · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Räven · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
- Rullband Högfjället · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
Piststatus
- Musse · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
- Skutt · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
- Bamse · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
- Putte · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
- Arne · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
- Åsa · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
- Kent · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
- Tina · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
- Mats · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
SkiStar · Sälen
Sälen · Lindvallen5 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Liftar öppna för säsongen: 0 / 44
| Mätplats | cm |
|---|---|
| Söderåsen · Lindvallen / Högfjället shared terrain sensor · Snödjup · orörd terrängMäts digitalt i orörd terräng i Söderåsen | 0 |
| Lindvallen · Snödjup · preparerad pistGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Gustavbacken) | 0 |
| Lindvallen · Rapporterat snöfall · 24 hSnö senaste 24h | 0 |
| Lindvallen · Rapporterat snöfall · 72 hSnö senaste 72h | 0 |
Sälen · Högfjället5 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Liftar öppna för säsongen: 0 / 14
| Mätplats | cm |
|---|---|
| Söderåsen · Lindvallen / Högfjället shared terrain sensor · Snödjup · orörd terrängMäts digitalt i orörd terräng i Söderåsen | 0 |
| Högfjället · Snödjup · preparerad pistGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Mats) | 0 |
| Högfjället · Rapporterat snöfall · 24 hSnö senaste 24h | 0 |
| Högfjället · Rapporterat snöfall · 72 hSnö senaste 72h | 0 |
SkiStar · Sälen
Sälen · Lindvallen4 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Liftar öppna för säsongen: 0 / 44
| Mätplats | cm |
|---|---|
| Söderåsen · Lindvallen / Högfjället shared terrain sensor · Snödjup · orörd terrängMäts digitalt i orörd terräng i Söderåsen | 0 |
| Lindvallen · Snödjup · preparerad pistGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Gustavbacken) | 0 |
| Lindvallen · Rapporterat snöfall · 24 hSnö senaste 24h | 0 |
| Lindvallen · Rapporterat snöfall · 72 hSnö senaste 72h | 0 |
Sälen · Högfjället4 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Liftar öppna för säsongen: 0 / 14
| Mätplats | cm |
|---|---|
| Söderåsen · Lindvallen / Högfjället shared terrain sensor · Snödjup · orörd terrängMäts digitalt i orörd terräng i Söderåsen | 0 |
| Högfjället · Snödjup · preparerad pistGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Mats) | 0 |
| Högfjället · Rapporterat snöfall · 24 hSnö senaste 24h | 0 |
| Högfjället · Rapporterat snöfall · 72 hSnö senaste 72h | 0 |
SkiStar · Sälen
Sälen · Lindvallen3 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Liftar öppna för säsongen: 0 / 44
| Mätplats | cm |
|---|---|
| Söderåsen · Lindvallen / Högfjället shared terrain sensor · Snödjup · orörd terrängMäts digitalt i orörd terräng i Söderåsen | 0 |
| Lindvallen · Snödjup · preparerad pistGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Gustavbacken) | 0 |
| Lindvallen · Rapporterat snöfall · 24 hSnö senaste 24h | 0 |
| Lindvallen · Rapporterat snöfall · 72 hSnö senaste 72h | 0 |
Sälen · Högfjället3 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Liftar öppna för säsongen: 0 / 14
| Mätplats | cm |
|---|---|
| Söderåsen · Lindvallen / Högfjället shared terrain sensor · Snödjup · orörd terrängMäts digitalt i orörd terräng i Söderåsen | 0 |
| Högfjället · Snödjup · preparerad pistGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Mats) | 0 |
| Högfjället · Rapporterat snöfall · 24 hSnö senaste 24h | 0 |
| Högfjället · Rapporterat snöfall · 72 hSnö senaste 72h | 0 |
Sparade SkiStar-rapporter för utvalda skidområden. Mättiderna är obekräftade.
Frågor om snö och liftar
Hur mycket snö väntas i Lindvallen/Högfjället (Sälen)?
För Lindvallen/Högfjället (Sälen) visar prognosen från Open-Meteo · MET Nordic, utfärdad 5 nov. 06:00, modellerat snöfall på 0 mm på 750 m, 0 mm på 850 m och 0 mm på 950 m under de 24 timmarna från 5 nov. 11:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Stockholm). Prognoskälla ↗
Hur stort är snödjupet i Lindvallen/Högfjället (Sälen)?
Snödjup: 0 cm (vid Söderåsen · Lindvallen / Högfjället shared terrain sensor; skidortens rapport; SkiStar; Hämtad 5 nov. 10:37 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information ↗
Vilka liftar är öppna i Lindvallen/Högfjället (Sälen)?
Liftar: 0 av 44 öppna (Sälen · Lindvallen; SkiStar; Hämtad 5 nov. 10:37 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information ↗
Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?
Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.
Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.
Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.
Lär känna berget
Lindvallen har flera basområden och varierade backar. Högfjället ligger öppnare ovan trädgränsen och har främst gröna och blå pister. Utgå från den enskilda backen och rapporten när du väljer var du ska åka.
Inför din skiddag
Gäller den här Sälenprognosen Tandådalen och Hundfjället?
Nej. Prognosen utgår från Lindvallen/Högfjället. Välj respektive rapport och karta för Tandådalen/Hundfjället. Ett gemensamt destinationsnamn gör inte lokalt väder och liftantal utbytbara.[3][4]
Hur jämför jag de tre prognoshöjderna?
Jämför samma timme på 750, 850 och 950 m för temperatur, vind och nederbörd. Modellhöjderna hjälper dig att se väderskillnader; de mäter inte snötäcket på en pist.[7]
Källor för resmålet
PisteWindow · Granskad
- Lindvallen · SkidåkningSkiStar
- Högfjället · SkidåkningSkiStar
- Sälen · PistkartorSkiStar
- Sälen · Väder-, lift- och pistrapportSkiStar
- Lindvallen · SektorsrapporterSkiStar
- Högfjället · SektorsrapporterSkiStar
- Open-Meteo · MET NordicOpen-Meteo