Savoie · Vanoise · Forbundet skiområde

Skiområdet Les 3 Vallées: prognose pr. skisted

600 kmOffentliggjort længde for området Området i tal

Kort fortalt

Meldinger
0 af 17 aktuelleMeldingstid ubekræftet
Liftmeldinger
7 af 7 skistederMeldingstid ubekræftet
Sæson
Planlagt fra 21. nov.7 af 7 skisteder har meldt datoer
Prognose
Mest sne: Val Thorens, 17 mmAktuel
Forbindelser
0 af 24 åbneMeldingstid ubekræftet

Les 3 Vallées forbinder 7 skisteder med 600 km pister ifølge operatøren. 7 af dem har en PisteWindow-side. 17 sektormeldinger vises nedenfor. Ingen er aktuelle: hver er markeret som arkiveret eller med ubekræftet meldingstid. Tider er lokal tid (Europe/Paris).

Skisteder i området

SkistedMeldingSne, næste 2 dageÅbne lifteMeldt snedybde
CourchevelMeldingstid ubekræftet3,8 mm i 1.850 mLukketArkiveret melding85 cm Courchevel (1.780 m)
MéribelMeldingstid ubekræftet2,2 mm i 1.700 m0 / 42Arkiveret melding56 cm Meribel Mottaret (1.700 m)
Les MenuiresMeldingstid ubekræftet12,1 mm i 2.300 m0 / 10Arkiveret melding14 cm Les Menuires (1.800 m)
Saint-Martin-de-BellevilleMeldingstid ubekræftet5,5 mm i 1.950 m0 / 715 cm Saint-Martin-de-Belleville (1.450 m)
Val ThorensMeldingstid ubekræftet17 mm i 2.700 mLukketArkiveret melding105 cm VAL THORENS (2.283 m)
OrelleMeldingstid ubekræftet15,2 mm i 3.000 mLukketArkiveret melding70 cm Orelle (2.356 m)
Brides-les-BainsMeldingstid ubekræftet0 mm i 610 m0 / 1Arkiveret melding56 cm Meribel Mottaret (1.700 m)
Sammenlign op til tre af skistederne

De næste to dage pr. skisted

Sne angives som vandækvivalent i millimeter i skistedets prognosehøjde, ikke som snedybde. Nedbør, temperaturspænd og højeste vind gælder hele lokale dage; en dag med manglende prognosetimer står tom.

Skistedtors. 5. nov.fre. 6. nov.
Courcheveli 1.850 m · Udstedt Sne 0 mmNedbør 0 mm · Temperatur 2…8 °C · Højeste vind 7 m/sSne 3,8 mmNedbør 11,4 mm · Temperatur -0…4 °C · Højeste vind 2 m/s
Méribeli 1.700 m · Udstedt Sne 0,1 mmNedbør 0,3 mm · Temperatur 3…10 °C · Højeste vind 8 m/sSne 2,1 mmNedbør 12,2 mm · Temperatur 0…3 °C · Højeste vind 1 m/s
Les Menuiresi 2.300 m · Udstedt Sne 0,2 mmNedbør 0,2 mm · Temperatur 0…5 °C · Højeste vind 14 m/sSne 11,9 mmNedbør 13,4 mm · Temperatur -4…1 °C · Højeste vind 2 m/s
Saint-Martin-de-Bellevillei 1.950 m · Udstedt Sne 0 mmNedbør 0 mm · Temperatur 3…8 °C · Højeste vind 9 m/sSne 5,5 mmNedbør 11,2 mm · Temperatur -1…3 °C · Højeste vind 2 m/s
Val Thorensi 2.700 m · Udstedt Sne 0,8 mmNedbør 0,8 mm · Temperatur -3…2 °C · Højeste vind 15 m/sSne 16,2 mmNedbør 16,2 mm · Temperatur -6…-0 °C · Højeste vind 6 m/s
Orellei 3.000 m · Udstedt Sne 1,2 mmNedbør 1,2 mm · Temperatur -7…-2 °C · Højeste vind 12 m/sSne 14 mmNedbør 14 mm · Temperatur -7…-2 °C · Højeste vind 6 m/s
Brides-les-Bainsi 610 m · Udstedt Sne 0 mmNedbør 0 mm · Temperatur 5…18 °C · Højeste vind 2 m/sSne 0 mmNedbør 9,4 mm · Temperatur 6…9 °C · Højeste vind 2 m/s

Sådan hænger skistederne sammen

CourchevelMéribelLes MenuiresSaint-Martin-de-BellevilleVal ThorensOrelleBrides-les-BainsCourchevelMéribelLes MenuiresSaint-Martin-de-BellevilleVal ThorensOrelleBrides-les-Bains

Courchevel ↔ Méribel: Begge veje; Méribel ↔ Val Thorens: Begge veje; Les Menuires ↔ Méribel: Begge veje; Méribel ↔ Saint-Martin-de-Belleville: Begge veje; Les Menuires → Val Thorens: Én vej; Orelle ↔ Val Thorens: Begge veje; Brides-les-Bains → Méribel: Én vej

  • Begge veje
  • Én vej

Skitse, ikke et pistekort. Placeringerne følger skistedernes koordinater; linjerne er liftforbindelser, som operatøren eller skistedet nævner.

  • Courchevel Begge veje Méribel

    Pas du Lac 2 (kabinelift), Saulire Express 2 (kabinelift), Loze Express (stolelift), Saulire (svævebane), Dou des Lanches (stolelift)

    Begge veje · les3vallees.com

  • Méribel Begge veje Val Thorens

    Côte Brune (stolelift), Plein Sud (stolelift), 3 Vallées (stolelift), Funitel 3 Vallées

    Begge veje · les3vallees.com

  • Les Menuires Begge veje Méribel

    Côte Brune (stolelift), Roc de Tougne (stolelift), Bouquetin (stolelift), Tougnète 2 (stolelift), Bruyères 2 (kabinelift), Mont de la Chambre (stolelift), Becca (stolelift), Granges (stolelift), Roc 2 (stolelift), Teppes (træklift)

    Begge veje · les3vallees.com

  • Méribel Begge veje Saint-Martin-de-Belleville

    Roc de Tougne (stolelift), Bouquetin (stolelift), Cherferie (stolelift), Olympic (stolelift), Tougnète 2 (stolelift), St Martin Express (stolelift)

    Begge veje · les3vallees.com

  • Les Menuires Én vej Val Thorens

    Bruyères 2 (kabinelift), Mont de la Chambre (stolelift)

    Én vej · les3vallees.com

  • Orelle Begge veje Val Thorens

    Moutière (stolelift), Grand Fond Funitel, 2 Lacs (stolelift), Portette (stolelift), Thorens Funitel, Caron (kabinelift), Cime Caron (svævebane), Orelle (kabinelift), Orelle-Caron (kabinelift)

    Begge veje · les3vallees.com

  • Brides-les-Bains Én vej Méribel

    Olympe (kabinelift)

    Én vej · les3vallees.com

3D-terræn

Lift-, piste- og snemeldinger pr. sektor

Meldinger vises efter sektor. Oversigterne kan overlappe.

Courchevel

Meldingstid ubekræftet 2 meldinger

Lokal side

Næste tilgængelige prognosetime: 2,5 °C · 1.850 m · · Udstedt · Kilde

Courchevel

Åbne lifte
Meldingstid ubekræftetLukket
Åbne pister
Meldingstid ubekræftetLukket
Hentet: · Meldingens område: Courchevel · Kilde

Station Courchevel

Meldt snedybde
Arkiveret melding
  • Courchevel (1.780 m) · 85 cm Samlet jordlag af sne, is og andet materiale.
Courchevel · 1.780 m · Samlet jordlag af sne, is og andet materiale. · 19. apr. 2026, 09.00 · Licence Ouverte 2.0
Meldt: · Meldingens område: Station Courchevel · Kilde

Méribel

Meldingstid ubekræftet 2 meldinger

Lokal side

Næste tilgængelige prognosetime: 1,1 °C · 1.700 m · · Udstedt · Kilde

Méribel

Åbne lifte
Meldingstid ubekræftet0 / 42
Åbne pister
Meldingstid ubekræftet0 / 91
Hentet: · Meldingens område: Méribel · Kilde

Station Meribel Mottaret

Meldt snedybde
Arkiveret melding
  • Meribel Mottaret (1.700 m) · 56 cm Samlet jordlag af sne, is og andet materiale.
Meribel Mottaret · 1.700 m · Samlet jordlag af sne, is og andet materiale. · 17. apr. 2026, 13.40 · Licence Ouverte 2.0
Meldt: · Meldingens område: Station Meribel Mottaret · Kilde

Les Menuires

Meldingstid ubekræftet 4 meldinger

Lokal side

Næste tilgængelige prognosetime: -0,3 °C · 2.300 m · · Udstedt · Kilde

Les Menuires · Trois Marches

Åbne lifte
Meldingstid ubekræftet0 / 10
Åbne pister
Meldingstid ubekræftet0 / 25
Hentet: · Meldingens område: Les Menuires · Trois Marches · Kilde

Les Menuires · Mont de la Chambre

Åbne lifte
Meldingstid ubekræftet0 / 8
Åbne pister
Meldingstid ubekræftet0 / 22
Hentet: · Meldingens område: Les Menuires · Mont de la Chambre · Kilde

Les Menuires · Masse

Åbne lifte
Meldingstid ubekræftet0 / 5
Åbne pister
Meldingstid ubekræftet0 / 15
Hentet: · Meldingens område: Les Menuires · Masse · Kilde

Station Les Menuires

Meldt snedybde
Arkiveret melding
  • Les Menuires (1.800 m) · 14 cm Samlet jordlag af sne, is og andet materiale.
Les Menuires · 1.800 m · Samlet jordlag af sne, is og andet materiale. · 17. apr. 2026, 10.40 · Licence Ouverte 2.0
Meldt: · Meldingens område: Station Les Menuires · Kilde

Saint-Martin-de-Belleville

Meldingstid ubekræftet 3 meldinger

Lokal side

Næste tilgængelige prognosetime: 0,7 °C · 1.950 m · · Udstedt · Kilde

Saint-Martin-de-Belleville · Saint Martin

Åbne lifte
Meldingstid ubekræftet0 / 7
Åbne pister
Meldingstid ubekræftet0 / 16
Hentet: · Meldingens område: Saint-Martin-de-Belleville · Saint Martin · Kilde

Saint-Martin-de-Belleville (1.450 m)

Meldt snedybde
Meldingstid ubekræftet
  • Saint-Martin-de-Belleville (1.450 m) · 15 cm Kildens afsnit om snedybde har én samlet opdateringsmærkat (”Last update”). Observationstidspunktet og det nøjagtige målepunkt er ukendte.
Hentet: · Meldingens område: Saint-Martin-de-Belleville (1.450 m) · Kilde

Saint-Marcel · Station ST-MARTIN DE BELLEVILLE

Meldt snedybde
Arkiveret melding
  • Saint-Marcel (1.443 m) · 0 cm
ST-MARTIN DE BELLEVILLE · 1.443 m · Samlet snedybde på jorden i centimeter (NEIGETOT06). · 1. nov. 2026 · Licence Ouverte 2.0
Hentet: · Meldingens område: Saint-Marcel · Station ST-MARTIN DE BELLEVILLE · Kilde

Val Thorens

Meldingstid ubekræftet 2 meldinger

Lokal side

Næste tilgængelige prognosetime: -2,6 °C · 2.700 m · · Udstedt · Kilde

Val Thorens

Åbne lifte
Meldingstid ubekræftetLukket
Åbne pister
Meldingstid ubekræftetLukket
Hentet: · Meldingens område: Val Thorens · Kilde

Station VAL THORENS

Meldt snedybde
Arkiveret melding
  • VAL THORENS (2.283 m) · 105 cm Samlet jordlag af sne, is og andet materiale.
VAL THORENS · 2.283 m · Samlet jordlag af sne, is og andet materiale. · 3. maj 2026, 09.22 · Licence Ouverte 2.0
Meldt: · Meldingens område: Station VAL THORENS · Kilde

Orelle

Meldingstid ubekræftet 2 meldinger

Lokal side

Næste tilgængelige prognosetime: -7 °C · 3.000 m · · Udstedt · Kilde

Orelle

Åbne lifte
Meldingstid ubekræftetLukket
Åbne pister
Meldingstid ubekræftetLukket
Hentet: · Meldingens område: Orelle · Kilde

Station Orelle

Meldt snedybde
Arkiveret melding
  • Orelle (2.356 m) · 70 cm Samlet jordlag af sne, is og andet materiale.
Orelle · 2.356 m · Samlet jordlag af sne, is og andet materiale. · 30. apr. 2026, 09.56 · Licence Ouverte 2.0
Meldt: · Meldingens område: Station Orelle · Kilde

Brides-les-Bains

Meldingstid ubekræftet 3 meldinger

Lokal side

Næste tilgængelige prognosetime: 4,2 °C · 610 m · · Udstedt · Kilde

Brides-les-Bains · Olympe 1

Åbne lifte
Meldingstid ubekræftet0 / 1
Hentet: · Meldingens område: Brides-les-Bains · Olympe 1 · Kilde

Méribel

Åbne lifte
Meldingstid ubekræftet0 / 42
Åbne pister
Meldingstid ubekræftet0 / 91
Hentet: · Meldingens område: Méribel · Kilde

Station Méribel · skiing context above Brides-les-Bains

Meldt snedybde
Arkiveret melding
  • Meribel Mottaret (1.700 m) · 56 cm Samlet jordlag af sne, is og andet materiale.
Meribel Mottaret · 1.700 m · Samlet jordlag af sne, is og andet materiale. · 17. apr. 2026, 13.40 · Licence Ouverte 2.0
Meldt: · Meldingens område: Station Méribel · skiing context above Brides-les-Bains · Kilde

Status for forbindelser

Meldingstid ubekræftetHentet: · Meldingens område: Forbindelser i 3 Vallées · Kilde

De viste dele er kun delvis information og bekræfter hverken gennemkørsel eller aktuel offentlig adgang.

Méribel Mottaret → Courchevel

  • Via Pas du Lac 2 gondola - PAS DU LAC sector · Uden for driftsperioden

Méribel Mottaret → Val Thorens

  • Via Côte Brune chairlift - COTE BRUNE sector · Uden for driftsperioden

Méribel Mottaret → Les Menuires

  • Via Côte Brune chairlift - COTE BRUNE sector · Uden for driftsperioden
  • Via Roc de Tougne chairlift - MONT DE LA CHALLE sector · Uden for driftsperioden
  • Via Bouquetin chairlift - PLATTIERES sector · Uden for driftsperioden

Méribel Mottaret → Saint-Martin

  • Via Roc de Tougne chairlift - MONT DE LA CHALLE sector · Uden for driftsperioden
  • Via Bouquetin chairlift - PLATTIERES sector · Uden for driftsperioden

Méribel Centre → Courchevel

  • Via Saulire Express 2 gondola - POINTS DE BASCULE sector 09:05 16:25 · Uden for driftsperioden
  • Via Loze Express chairlift - POINTS DE BASCULE sector 09:05 16:35 · Uden for driftsperioden

Méribel Centre → Méribel Mottaret

  • Via Saulire Express 2 gondola - POINTS DE BASCULE sector 09:05 16:25 · Uden for driftsperioden
  • Via Tougnète 1 gondola - POINTS DE BASCULE sector 09:00 16:30 · Uden for driftsperioden

Méribel Centre → Les Menuires

  • Via Tougnète 2 chairlift - POINTS DE BASCULE sector 09:05 16:35 · Uden for driftsperioden

Méribel Centre → Saint-Martin

  • Via Cherferie chairlift - POINTS DE BASCULE sector 09:05 16:20 · Uden for driftsperioden
  • Via Olympic chairlift - POINTS DE BASCULE sector 09:05 16:15 · Uden for driftsperioden
  • Via Tougnète 2 chairlift - POINTS DE BASCULE sector 09:05 16:35 · Uden for driftsperioden

Les Menuires → Val Thorens

  • Via Bruyères 2 gondola - LIAISONS sector · Uden for driftsperioden
  • Via Mont de la Chambre chairlift - LIAISONS sector · Uden for driftsperioden

Les Menuires → Méribel Mottaret & Méribel Centre

  • Via Bruyères 2 gondola - LIAISONS sector · Uden for driftsperioden
  • Via Mont de la Chambre chairlift - LIAISONS sector · Uden for driftsperioden
  • Via Becca chairlift - LIAISONS sector · Uden for driftsperioden
  • Via Granges chairlift - LIAISONS sector · Uden for driftsperioden
  • Via Roc 2 chairlift - LIAISONS sector · Uden for driftsperioden
  • Via Teppes ski tow - LIAISONS sector · Uden for driftsperioden

Saint-Martin → Méribel Mottaret & Méribel Centre

  • Via St Martin Express chairlift - LIAISONS sector · Uden for driftsperioden

Spørgsmål

Hvor meget sne ventes der i Les 3 Vallées?

Mest sne ventes i Val Thorens: 17 mm vandækvivalent de næste to dage i 2.700 m. 7 af 7 skisteder har en fuldstændig prognose.

Hvornår starter sæsonen i Les 3 Vallées?

Operatørerne har meldt datoer for 2026/27 for 7 af 7 skisteder. Val Thorens planlægger at åbne først, den 21. november 2026; Val Thorens planlægger at lukke sidst, den 2. maj 2027. Planlagte datoer betyder ikke, at liftene er meldt åbne.

Er liftene åbne i Les 3 Vallées?

Der er ingen aktuel liftmelding. De seneste meldinger er arkiveret, så tjek operatøren før afrejse.

Hvordan hænger skistederne i Les 3 Vallées sammen?

7 dokumenterede liftforbindelser binder 7 af de 7 skisteder sammen. Skitsen og listen ovenfor nævner liftene og kilderne.

Kilder