Tarentaise · Savoie · Frankrig
Brides-les-Bains: sneprognose og vejret
For Brides-les-Bains viser MET Norways prognose, udsendt 4. nov., 02.17, modelleret snefald på 0 mm i 610 m i de 24 timer fra 4. nov., 09.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde
Meldte forhold for Brides-les-Bains: Lifte: 0 af 42 åbne (Méribel; Les 3 Vallées; Hentet 4. nov., 08.22 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 91 åbne (Méribel; Les 3 Vallées; Hentet 4. nov., 08.22 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Brides-les-Bains er en dalby med gondolforbindelse via Olympe mod Méribel.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- 0 af 42 åbneMéribel
- Brides-les-Bains · Olympe 1 0 af 1 åbne
- Pister
- 0 af 91 åbneMéribel
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Olympe 1 afgår fra byen; pisterne på det officielle kort ligger i Méribel. De 600 km gælder hele Les 3 Vallées, ikke et selvstændigt pisteudbud i Brides.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
7 – 16 °C · 610 m · 4. nov. – 6. nov.
MET Norway · Udstedt 4. nov., 02.17
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
Prognosen gælder gondolens dalstationspunkt på 610 m. Det er modelleret vejr, ikke en stationsmåling eller en prognose ved et skisted i Méribel.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 4. nov. 2026, 02.17 · Europe/Paris · MET Norway
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 4. nov. 2026, 09.00 | 9,5 | 0 | 66 | 2,1 |
| 4. nov. 2026, 10.00 | 11,1 | 0 | 56,5 | 2,7 |
| 4. nov. 2026, 11.00 | 12,4 | 0 | 47,3 | 3 |
| 4. nov. 2026, 12.00 | 12,6 | 0 | 45,4 | 3,2 |
| 4. nov. 2026, 13.00 | 13 | 0 | 42,5 | 3,3 |
| 4. nov. 2026, 14.00 | 12,7 | 0 | 41,8 | 3,1 |
| 4. nov. 2026, 15.00 | 12,4 | 0 | 43,1 | 3 |
| 4. nov. 2026, 16.00 | 11,6 | 0 | 47 | 2,8 |
| 4. nov. 2026, 17.00 | 9,5 | 0 | 57 | 2,4 |
| 4. nov. 2026, 18.00 | 8,3 | 0 | 60,1 | 2,1 |
| 4. nov. 2026, 19.00 | 7,8 | 0 | 62,8 | 2,3 |
| 4. nov. 2026, 20.00 | 7,3 | 0 | 64,9 | 2,5 |
| 4. nov. 2026, 21.00 | 6,8 | 0 | 67,4 | 2,4 |
| 4. nov. 2026, 22.00 | 6,7 | 0 | 68,2 | 2,4 |
| 4. nov. 2026, 23.00 | 7,3 | 0 | 67,1 | 2,3 |
| 5. nov. 2026, 00.00 | 7,5 | 0 | 66,7 | 2,2 |
| 5. nov. 2026, 01.00 | 8 | 0 | 66,1 | 2,2 |
| 5. nov. 2026, 02.00 | 8,1 | 0 | 66,8 | 2,1 |
| 5. nov. 2026, 03.00 | 7,5 | 0 | 68,7 | 2 |
| 5. nov. 2026, 04.00 | 7,5 | 0 | 69,3 | 2,2 |
| 5. nov. 2026, 05.00 | 6,7 | 0 | 71,5 | 2,2 |
| 5. nov. 2026, 06.00 | 6,9 | 0 | 70,9 | 2,3 |
| 5. nov. 2026, 07.00 | 6,8 | 0 | 70,5 | 2,3 |
| 5. nov. 2026, 08.00 | 7,8 | 0 | 69 | 2,4 |
| 5. nov. 2026, 09.00 | 10,5 | 0 | 59,9 | 2,4 |
| 5. nov. 2026, 10.00 | 12,7 | 0 | 52,5 | 2,6 |
| 5. nov. 2026, 11.00 | 14,3 | 0 | 48,2 | 2,7 |
| 5. nov. 2026, 12.00 | 15,2 | 0 | 46,8 | 2,7 |
| 5. nov. 2026, 13.00 | 15,8 | 0 | 46 | 2,5 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | 16 | 0 | 46,1 | 2,4 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | 15,3 | 0 | 48,3 | 2,4 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | 14,1 | 0 | 54,8 | 2,2 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | 12,2 | 0 | 63,7 | 1,8 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | 11,4 | 0,1 | 68,4 | 1,8 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | 10,7 | 0,8 | 74,4 | 1,8 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | 10,2 | 0,5 | 81,2 | 1,3 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | 9,8 | 0,4 | 80,9 | 1,4 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | 9,4 | 1,2 | 82,1 | 1,2 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | 9 | 0,3 | 82,5 | 1,3 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | 8,9 | 1,3 | 83,1 | 1,1 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | 8,2 | 0,5 | 84,3 | 1,1 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | 8,6 | 0,4 | 83,3 | 1,4 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | 8,6 | 0,2 | 83,1 | 1,1 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | 8,3 | 0,5 | 85,1 | 1 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | 8,4 | 1,5 | 87 | 1,2 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | 8,1 | 0,5 | 89,3 | 1,2 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | 7,9 | 0,2 | 89,7 | 1,1 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | 7,9 | 0 | 88,2 | 1,1 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 0/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 0 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: +0,2 °C · 52 h
3. nov. 2026, 20.17 → 4. nov. 2026, 02.17
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Kilde: MET Norway · CC BY 4.0
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Paris
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
9,5°C
Vind: 2,1 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 02.17Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
4. nov., 09.00 → 5. nov., 09.00
610 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose fra MET Norway, justeret efter højde.
Lufttemperatur
9,5°Mulighed for sneproduktion
0 / 48 hLængste kuldeperiode: 0 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 4. nov. 2026 | 6,7° / 13° | 0 mm (15 h) |
| 5. nov. 2026 | 6,7° / 16° | 3,3 mm (24 h) |
| 6. nov. 2026 | 7,9° / 8,9° | 5,1 mm (9 h) |
Udbyderens opdatering: 4. nov., 02.17 · Hentet: 4. nov., 04.17 · Europe/Paris
MET Norway ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
0,2°C varmere i de fælles prognosetimer.
Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 09.00 — 6. nov. 2026, 13.0052 h · 610 m · Europe/Paris
Timer mellem udbyderens opdateringer6 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- +0,2 °CTidligere prognose: 9,9 °C
Seneste prognose: 10,1 °C - Samlet nedbørPrognose
- +3,9 mmTidligere prognose: 4,5 mm
Seneste prognose: 8,4 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- +0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm - Timer med egnet vejrModelleret
- +0 hTidligere prognose: 0 h
Seneste prognose: 0 h
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | 9,9 °C | 10,1 °C | +0,2 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 4,5 mm | 8,4 mm | +3,9 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Timer med egnet vejrModelleret | 0 h | 0 h | +0 h |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 3. nov. 2026, 20.17
Hentet: 3. nov. 2026, 23.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 4. nov. 2026, 02.17
Hentet: 4. nov. 2026, 04.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Les 3 Vallées
Brides-les-Bains · Olympe 1Meldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 1Uden for driftsperioden: 1
Pistestatus · Melding utilgængelig
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Kun den navngivne afgang Olympe 1 fra landsbyen vises. Andre Olympe-sektioner og pister er ikke medtaget. Lavsæson er ikke en verificeret aktuel lukning, og kilden angiver intet observationstidspunkt pr. element.
Liftstatus
- Olympe 1 · Ukendt · Kildeoplysninger: Lift fra landsbyen opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
MéribelMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 42
Pistestatus · 0 / 91
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Météo-France · Les 3 Vallées stations
Station Méribel · skiing context above Brides-les-BainsArkiveret melding
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 17. apr. 2026, 13.40
| Målested | cm |
|---|---|
| Meribel Mottaret (1.700 m) · Målt snedybdeSamlet jordlag af sne, is og andet materiale. | 56 |
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Les 3 Vallées
Brides-les-Bains · Olympe 14. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 1Uden for driftsperioden: 1
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Méribel4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 42
Pistestatus · 0 / 91
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Les 3 Vallées
Brides-les-Bains · Olympe 13. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 1Uden for driftsperioden: 1
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Méribel3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 42
Pistestatus · 0 / 91
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Météo-France · Les 3 Vallées stations
Station Méribel · skiing context above Brides-les-Bains4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 17. apr. 2026, 13.40
| Målested | cm |
|---|---|
| Meribel Mottaret (1.700 m) · Målt snedybdeSamlet jordlag af sne, is og andet materiale. | 56 |
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Brides-les-Bains?
For Brides-les-Bains viser MET Norways prognose, udsendt 4. nov., 02.17, modelleret snefald på 0 mm i 610 m i de 24 timer fra 4. nov., 09.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Brides-les-Bains?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Brides-les-Bains. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Brides-les-Bains?
Lifte: 0 af 42 åbne (Méribel; Les 3 Vallées; Hentet 4. nov., 08.22 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 91 åbne (Méribel; Les 3 Vallées; Hentet 4. nov., 08.22 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Den originale skematiske illustration viser en dalby og en gondol mod skiområdet. Den er hverken et kort eller en visning af aktuelle forhold.
Før din skidag
Hvordan når jeg Méribel fra Brides-les-Bains?
Olympe-gondolen forbinder byen i retning af Méribel. Tjek driften på alle nødvendige strækninger før afgang; kortet bekræfter ikke åbning.[1][4]
Ligger de angivne pister i Brides-les-Bains?
Det officielle kort viser pister i Méribel. Rapporten for Brides omfatter anlæg i Méribel, så totalen er ikke en selvstændig opgørelse for byen.[2][4]
Måler vejrrapporten sne i byen?
Den undersøgte rapport nævner Méribel Centre og Mont Vallon, ikke Brides. Den angav ingen målt snedybde; snefald er ikke snedybde.[5]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Olympe · Adgangsbetingelser for skiløbMairie de Brides-les-Bains
- Brides-les-Bains · Méribel · Kort over pisterneMéribel Tourisme
- Les 3 Vallées · Fakta og områdeinformationBrides-les-Bains Tourisme
- Brides-les-Bains · Olympe · Lift- og pistestatusLes 3 Vallées
- Méribel · Vejr-, lift- og pistemeldingLes 3 Vallées
- Olympe · Placering og højdeStudio Arch