Savoie · De franske Alper · Frankrig

Val Thorens: sneprognose og vejret

For Val Thorens viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 5. nov., 01.00, modelleret snefald på 0 mm i 2.300 m, 0 mm i 2.700 m og 0 mm i 3.200 m i de 24 timer fra 5. nov., 10.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde

Meldte forhold for Val Thorens: Lifte: Meldt lukket (Val Thorens; Les 3 Vallées; Hentet 5. nov., 08.52 · kildetid ubekræftet). Pister: Meldt lukket (Val Thorens; Les 3 Vallées; Hentet 5. nov., 08.52 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information

Val Thorens ligger i 2.300 meters højde i en åben alpin gryde, med en kompakt landsby under klippekamme og brede, højtliggende skråninger. Sammenlign prognosen for landsbyen med to højere niveauer, før du vælger, hvor du vil stå på ski.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Åbner snart
Lifte
Meldt lukketVal Thorens
Pister
Meldt lukketVal Thorens
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Åbner 21. nov. · om 16 dageOperatørens sæsondatoer · Kontrolleret 3. nov. 2026
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Denne prognose gælder Val Thorens. Det oplyste skiområde på 150 km omfatter også Orelle; de 600 km gælder det større Les 3 Vallées. Meldingerne på denne side beholder kildens betegnelse Val Thorens. Det præcise omfang af Orelle-lifter i disse meldinger er endnu ikke bekræftet.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Val Thorens

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-5 – 1 °C · 2.700 m · 5. nov. – 7. nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 5. nov., 01.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

Prognoserne i 2.300, 2.700 og 3.200 m er højdejusterede modelværdier for ét repræsentativt sted i Val Thorens, ikke tre vejrstationer. Værdien i 3.200 m er ikke en særskilt prognose for Cime Caron eller Orelle. For det fælles skiområde Val Thorens–Orelle er 3.230 m oplyst som højeste skihøjde.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 5. nov. 2026, 01.00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Temperaturprognose time for time0 °C
Temperaturprognose time for time-8°0°4°5. nov., 107. nov., 09
Prognoseværdier time for time
Val Thorens · 2.700 m · Europe/Paris
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
5. nov. 2026, 10.00006210,1
5. nov. 2026, 11.000,50629,6
5. nov. 2026, 12.0010638,5
5. nov. 2026, 13.001,40638,1
5. nov. 2026, 14.001,20668,6
5. nov. 2026, 15.001,20678,8
5. nov. 2026, 16.000,90677,7
5. nov. 2026, 17.0000716,6
5. nov. 2026, 18.00-10776,2
5. nov. 2026, 19.00-1,10767
5. nov. 2026, 20.00-1,20776,8
5. nov. 2026, 21.00-1,40795,8
5. nov. 2026, 22.00-1,40774,1
5. nov. 2026, 23.00-1,50783
6. nov. 2026, 00.00-1,60792,5
6. nov. 2026, 01.00-1,50772,8
6. nov. 2026, 02.00-1,30742,6
6. nov. 2026, 03.00-1,20702
6. nov. 2026, 04.00-1,50721,5
6. nov. 2026, 05.00-1,80731,6
6. nov. 2026, 06.00-20741,3
6. nov. 2026, 07.00-2,40800,4
6. nov. 2026, 08.00-2,70820,8
6. nov. 2026, 09.00-2,30821,2
6. nov. 2026, 10.00-1,10810,7
6. nov. 2026, 11.00-0,50800,5
6. nov. 2026, 12.0000780,4
6. nov. 2026, 13.00-0,10850,6
6. nov. 2026, 14.00-10,1930,8
6. nov. 2026, 15.00-1,50,1981,1
6. nov. 2026, 16.00-20,21001,8
6. nov. 2026, 17.00-2,40,41001,6
6. nov. 2026, 18.00-30,51001,7
6. nov. 2026, 19.00-3,40,9991,3
6. nov. 2026, 20.00-3,71,4991,2
6. nov. 2026, 21.00-4,11,3990,6
6. nov. 2026, 22.00-4,50,3980,4
6. nov. 2026, 23.00-4,50,1920,6
7. nov. 2026, 00.00-4,60,2881,2
7. nov. 2026, 01.00-4,90,1871,5
7. nov. 2026, 02.00-4,80870,9
7. nov. 2026, 03.00-4,50881,5
7. nov. 2026, 04.00-5,20812,3
7. nov. 2026, 05.00-5,10782,1
7. nov. 2026, 06.00-5,20752,3
7. nov. 2026, 07.00-5,30782,7
7. nov. 2026, 08.00-4,80743
7. nov. 2026, 09.00-4,20752,6
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
39/48 h
Længste sammenhængende periode
19 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: +0,2 °C · 61 h

4. nov. 2026, 19.00 → 5. nov. 2026, 01.00

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Paris

2.300 m2,4°C2.700 m0°C3.200 m-3,2°C0°C · ≈ 2.700 m
Anslået 0 °C-niveau: ≈ 2.700 m
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

5. nov., 10.00 → 6. nov., 10.00

2.300 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.700 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

3.200 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

2.300 m

1 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · -0,9°C
19—Over vurderingens grænse · -1°C
20—Over vurderingens grænse · -1,1°C
21—Over vurderingens grænse · -1°C
22—Over vurderingens grænse · -1,1°C
23—Over vurderingens grænse · -1,1°C
00—Over vurderingens grænse · -1,2°C
01—Over vurderingens grænse · -1,2°C
02—Over vurderingens grænse · -1,2°C
03—Over vurderingens grænse · -1,5°C
04—Over vurderingens grænse · -1,6°C
05—Over vurderingens grænse · -1,8°C
06—Over vurderingens grænse · -2°C
07✓Egnet vejr · -2,3°C
2.700 m

14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18✓Egnet vejr · -2,8°C
19✓Egnet vejr · -3°C
20✓Egnet vejr · -3°C
21✓Egnet vejr · -3,1°C
22✓Egnet vejr · -3,2°C
23✓Egnet vejr · -3,2°C
00✓Egnet vejr · -3,3°C
01✓Egnet vejr · -3,3°C
02✓Egnet vejr · -3,3°C
03✓Egnet vejr · -3,5°C
04✓Egnet vejr · -3,6°C
05✓Egnet vejr · -3,8°C
06✓Egnet vejr · -4°C
07✓Egnet vejr · -4°C
3.200 m

14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18✓Egnet vejr · -6°C
19✓Egnet vejr · -6,1°C
20✓Egnet vejr · -6,2°C
21✓Egnet vejr · -6,1°C
22✓Egnet vejr · -6,4°C
23✓Egnet vejr · -6,3°C
00✓Egnet vejr · -6,3°C
01✓Egnet vejr · -6,4°C
02✓Egnet vejr · -6,3°C
03✓Egnet vejr · -6,5°C
04✓Egnet vejr · -6,7°C
05✓Egnet vejr · -6,9°C
06✓Egnet vejr · -7°C
07✓Egnet vejr · -7,1°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

0°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

39 / 48 h

Længste kuldeperiode: 19 h

Temperaturprognose time for time0 °C
Temperaturprognose time for time-8°0°4°5. nov., 107. nov., 09
2.700 m · Europe/Paris
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
5. nov. 2026-1,5° / 1,4°0 mm (14 h)
6. nov. 2026-4,5° / 0°5,3 mm (24 h)
7. nov. 2026-5,3° / -4,2°0,3 mm (10 h)

Udbyderens opdatering: 5. nov., 01.00 · Hentet: 5. nov., 04.18 · Europe/Paris

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på bjerget
2.300 m2.700 m3.200 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

0,2°C varmere i de fælles prognosetimer.

Fælles prognoseperiode5. nov. 2026, 10.00 — 7. nov. 2026, 23.0061 h · 2.700 m · Europe/Paris

Timer mellem udbyderens opdateringer6 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
+0,2 °CTidligere prognose: -2,3 °C
Seneste prognose: -2,1 °C
Samlet nedbørPrognose
-12,5 mmTidligere prognose: 18,1 mm
Seneste prognose: 5,6 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
-12,5 mmTidligere prognose: 18,1 mm
Seneste prognose: 5,6 mm
Timer med egnet vejrModelleret
-4 hTidligere prognose: 56 h
Seneste prognose: 52 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose-2,3 °C-2,1 °C+0,2 °C
Samlet nedbørPrognose18,1 mm5,6 mm-12,5 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret18,1 mm5,6 mm-12,5 mm
Timer med egnet vejrModelleret56 h52 h-4 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

2.300 mNy prognose5. nov. 2026, 01.00
2.700 mNy prognose5. nov. 2026, 01.00
3.200 mNy prognose5. nov. 2026, 01.00

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Les 3 Vallées

Val ThorensMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: Meldt lukket

Pistestatus · Meldt lukket

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
Val ThorensMelding utilgængelig

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
5. nov. 2026

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Météo-France · Les 3 Vallées stations

Station VAL THORENSArkiveret melding

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
3. maj 2026, 09.22
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
VAL THORENS (2.283 m) · Målt snedybdeSamlet jordlag af sne, is og andet materiale.105
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Les 3 Vallées

Val Thorens5. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: Meldt lukket

Pistestatus · Meldt lukket

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
Val Thorens5. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
5. nov. 2026

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Les 3 Vallées

Val Thorens4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: Meldt lukket

Pistestatus · Meldt lukket

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
Val Thorens4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Les 3 Vallées

Val Thorens3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: Meldt lukket

Pistestatus · Meldt lukket

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
Val Thorens3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
3. nov. 2026

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Météo-France · Les 3 Vallées stations

Station VAL THORENS5. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
3. maj 2026, 09.22
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
VAL THORENS (2.283 m) · Målt snedybdeSamlet jordlag af sne, is og andet materiale.105
Officiel kilde ↗

Météo-France · Les 3 Vallées stations

Station VAL THORENS4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
3. maj 2026, 09.22
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
VAL THORENS (2.283 m) · Målt snedybdeSamlet jordlag af sne, is og andet materiale.105
Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Val Thorens?

For Val Thorens viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 5. nov., 01.00, modelleret snefald på 0 mm i 2.300 m, 0 mm i 2.700 m og 0 mm i 3.200 m i de 24 timer fra 5. nov., 10.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗

Hvor meget sne er der i Val Thorens?

PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Val Thorens. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗

Hvilke lifte er åbne i Val Thorens?

Lifte: Meldt lukket (Val Thorens; Les 3 Vallées; Hentet 5. nov., 08.52 · kildetid ubekræftet). Pister: Meldt lukket (Val Thorens; Les 3 Vallées; Hentet 5. nov., 08.52 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Savoie · De franske Alper · Frankrig

Lær bjerget at kende

Åbne sneskråninger omgiver en tæt, etagevis opbygget landsby under klippekamme. Illustrationen samler disse lokale træk i et selvstændigt skematisk landskab; den viser ikke faktiske pister, bjergtoppenes placering eller ruten til Orelle. Brug det officielle kort til orientering.

Landsbyens højde
2.300 m[3]
Sammenhængende lokalt skiområde
150 km · Val Thorens–Orelle[1]
Højeste oplyste skihøjde
3.230 m · Val Thorens–Orelle[7]
Begynderområder
To Easy Rider-zoner[6]

Før din skidag

Har Val Thorens 150 eller 600 km pister?

De 150 km beskriver det sammenhængende skiområde Val Thorens–Orelle. De 600 km hører til det større Les 3 Vallées. Ingen af tallene gælder Val Thorens alene. Tjek det officielle kort og dit liftkorts gyldighedsområde, hvis du vil stå på ski uden for lokalområdet.[1][2]

Omfatter liftmeldingerne for Val Thorens også Orelle?

Den regionale melding samler Val Thorens og Orelle, men Les 3 Vallées udgiver også særskilte meldinger for hver destination. Den tilgængelige side for Val Thorens viser ikke, om eller hvilke lifter i Orelle der er med. PisteWindow beholder derfor kildens betegnelse Val Thorens og behandler ikke tallet som et bekræftet lifttal for hele området på 150 km.[3][8]

Kan jeg bruge åbningskortet til at planlægge hjemturen fra en anden dal?

Tjek den officielle melding og forbindelsernes lukketider før afgang. Val Thorens advarer om, at kortet uden for åbningstiden viser forventede åbninger. En planlagt åbning bekræfter ikke, at en lift kører nu. En melding uden bekræftet observationstidspunkt bekræfter heller ikke aktuel adgang.[5][3]

Er et snefaldstal det samme som snedybden i Val Thorens?

Nej. Snefald og samlet snedybde måler forskellige ting. Les 3 Vallées’ vejrside skelner mellem snefald og datoen for seneste snefald og angiver en sideopdatering. Tidligere snefald er ikke dagens snedybde. Sideopdateringen bekræfter heller ikke, hvornår hver værdi blev målt. PisteWindow viser kun en snedybde, hvis kilden udtrykkeligt kalder den det.[4]

Hvor kan begyndere starte i Val Thorens?

Den officielle guide nævner to Easy Rider-områder, herunder en zone ved transportbåndene Castor og Pollux. Brug begynderguiden og det aktuelle kort til at vælge et egnet mødested. Tjek, hvilke lifter og pister der er i drift, før du tager til en anden del af bjerget.[6][2][3]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Val Thorens–Orelle · SkiområdeVal Thorens turistkontor
  2. Val Thorens–Orelle · Les 3 Vallées · Kort over pisterneVal Thorens turistkontor
  3. Val Thorens · Lift- og pistestatusLes 3 Vallées
  4. Val Thorens · SnemeldingLes 3 Vallées
  5. Val Thorens · Praktisk informationVal Thorens turistkontor
  6. Val Thorens · Easy Rider · BegynderområderVal Thorens turistkontor
  7. Orelle–Val Thorens · Placering og højdeOrelle lift operatør
  8. Les 3 Vallées · Regional lift- og pistemeldingLes 3 Vallées
  9. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo